Japonya'dan akılda kalan 10

13/09/2017

Japonya gezisinden döndüğümüzde Japonya'da ilgimizi çeken, enteresan olan neler vardı diye kendimize sorduğumuzda arda kalanları şöyle toparladık:

 

1) Kimono: Japon kültürünü tanımak amacıyla yaptığımız seyahatte günlük kimonosu ile alışverişe çıkmış teyzelere, gösterişli kimonosu ile şık restorana giden genç kadınlara rastlamak çok hoşuma gitti. Kiru ve Mono kelimelerinden oluşan, giyilen şey-giysi anlamına gelen kimono, kat kat giyilip dar eteğiyle pıtı pıtı yürümeye sebep oluyor. Erkek ve çocuklarda giyebiliyor tabii. İpek ve el boyaması olanların fiyatları oldukça yüksek, Tokyo'nun şık semtlerinden Ginza'da kimonolu geleneklerine bağlı ama bir o kadar da sosyetik zengin teyzeleri, yol üstünde bir kafede oturup seyredebilirsiniz. Bindallısını giyen birisinin İstanbul'da şık bir restorana girdiğini hayal bile edemiyorum :)

 

2) Tokyo metrosunda kadınlara özel vagonlar: Tokyo malum dünyanın en kalabalık şehirlerinden ve metrolarının kalabalıklığıyla da dünyaca ünlü. Metro istasyonlarında sıra, intizam ve bireysel saygı üst düzey olmakla birlikte kalabalıkta metroya binebilmeniz için yardımcı olan (arkanızdan ittirip kapının kapanmasını sağlayan) görevliler var. Youtube' da videolarını görebilirsiniz. Hal böyle olunca Japonlar sabah ve akşam saatlerinde sadece kadınlara ayrılan pembe vagon uygulamasına geçmiş. Buradaki hedef, kadın erkek ayrımından ziyade yoğun saatlerde kadınların kendilerini rahat hissederek yolculuk yapabilmesi. Bizdeki pembe metrobüs tartışmalarını hatırladım tabii, proje her sosyal ortamda kadın erkek ayrımını destekleyen dinsel çağrışım yapmadığı sürece Pembe metrobüsü yoğun iş saatleri için destekliyorum!

 

 

3) Japonya yeraltı dünyası: Metro hattı ile örülmüş bir şehir Tokyo ve yeraltında dışarıya çıkmadan yaşanılacak bir ortam yaratılmış. Restoranlar, kafeler, her türlü dükkan ve alışveriş merkezleri vb. Her türlü ihtiyacınızı karşılayarak dışarıya çıkmadan uzun süre yaşayabilirsiniz. Bazı metro istasyonlarının 30 kadar çıkışı var. birkaç metro hattının birleştiği yerlerde yer altında 4 şeritli yoldan geniş yürüme alanı var desem abartmış olmam. Dışarıda sert yağışlı hafif fırtına vari bir hava varken aşağıda hiç birşey yokmuş gibi yarım gün geçirmiştik. Buna benzer yeraltı dünyasını bir de Toronto' da görmüştüm. Oradaki amaç soğuktan korunmak ve sert kış aylarında dışarıya çıkmayı, alışveriş vb işlerin rahatlıkla yapılmasını sağlamak için yer altında alan yaratılması ve plaza ve avm'lerin bu alanlarla yerin altından birbirine bağlanmasını sağlayarak sürekli dışarıya çıkmayı ortadan kaldırması. İşte bu çalışma ve planlamaları, bu işlevsel, insanın faydasına olan uygulamaları, insanın değerli olduğu ve önceliğin vatandaşın fayda ve konforunun ön planda tutulduğu ülkelerde görüyoruz.

 

 

4) Kedi - köpek - tavşan kafeleri: Japonya'da kedi sevmek için gidilen kafeler olduğunu gitmeden önce araştırma yaparken öğrenmiş ve çok şaşırmıştık. Hatta bir haber gördüm, Japonya' da hayvan hakları savunucuları kedilerin akşam 8' den sonra çalıştırılmasına yani sevilmesine karşı çıkmışlar:) Kafe müdavimleri ise iş çıkışı kafeye gittiklerinden bu öneriye kabul etmiyorlarmış. Sokaklarda başıboş hayvan göremediğiniz, Japonya' da evlerin de çok küçük olması ve kiracılar için ev sahiplerinin evcil hayvan istememesi ile hem hayvan sevgisini tatmin etmek hem de yoğun iş sonrası rahatlamayı dışarıda karşılama düşüncesiyle 90' larda başlayan, sonrasında bir akıma dönüşüp dünyaya yayılan her türlü cins kedi, köpek ve tavşan olan kafeler Tokyo' da revaçta. Kafeler, katalogtan seçtiğiniz hayvanı beslediğiniz, sevip oynadığınız oda/alan/ortamlar sunuyor. Newyork city' de ilk açılan kedi kafe Meow Parlour' da açıldığı zaman kapısında uzun kuyruklar oluşmuş. NYC' de 8-10 tane kedi kafelerden bulabilirsiniz. Bu kafelerde, yarım saatlik alan rezervasyonu yapabilir ve bu alanda seçtiğiniz kediyle zaman geçirebilirsiniz:)  İstanbul' da gitmediğimiz ama varlığını bildiğimiz Catmosfer bu kategoriye girebilir.

 

 

5) Dünyanın en konforlu tuvaletleri: Japonya dönüşü hasretini çektiğimiz bu tuvaletler anlatılmaz yaşanır:) Oturduğunuz yer ısıtmalı, temizlik için ön ve arka su püskürtme seçeneği var, suyun ısısını ve şiddetini ayarlayabiliyorsunuz. İşiniz bitince düğmeye basıyorsunuz alttan püskürtme yapacak kollar çıkıyor ve su püskürtüyor. Bu tuvalet müzik çalıyor, parfüm sıkıyor. Hatta utangaç Japonlar tuvalette rahat işlerini görsün diye çıkarabilecekleri sesleri bastırmak için sifon sesi üreten bir düğme bile var.

Bu tuvaletler alışveriş merkezlerinde, restoranlarda bile var. Yani standartları bu diyebiliriz. Gel de özleme…

 

 

6) Maid Cafe: Bir kafeye gidiyorsunuz hizmetçi kıyafeti veya anime karakterlerinin kıyafetlerini giyinmiş kolejli kızlar size çorbanızı içirtiyor, ninni söylüyor, sizi pamuklara sarmalıyor:) Erotiklik olmayan, çocukların evcilik oyununa yetişkinlerin dahil olması gibi yapay bir ortam. Bu fantezi değil, Japonya'da oldukça yaygın bir kafe türü:) İçeride kaldığınız süre kadar bir ücretlendirmesi var, ayrıca yediğiniz içtiğinizi ödüyorsunuz. Fotoğraf çekmek yasak. Kızlar, sipariş verdiğiniz kokteylinizi küçük bir şov ile yanınızda hazırlayabilir, bir dans şovu veya anime şarkıları seviyorsanız şarkı söylemelerini satın alabilirsiniz. Özellikle elektronik eşya, anime karakterlerinin satıldığı birçok marketin olduğu Akihabara bölgesi Maid Cafe' lerin hizmetçi temalısından, liseli temasına, uzaylısından anime karaterlerine kadar her türlüsünü bulabileceğiniz bu deneyimin merkezi diyebiliriz. Genellikle binaların üst katlarındaki bu kafeler için sokakta tanıtım yapan kızların ingilizce bilenlerinden bilgi alabilirsiniz. Saat 10-11:00 gibi açılan kafeler haftanın günlerine bağlı olarak 22-23:00' e kadar hizmet veriyor. Yaklaşık 25 usd maliyetle bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Çıkışta, hangi temalı yere gittiyseniz o kostümlü bir kızla polaroid fotoğrafta çektirebiliyorsunuz.

 

 

7) Karaoke çılgınlığı: Japonların karaoke düşkünlüklerini gidene dek bilmiyorduk, hatta bu hastalık boyutunda diyebiliriz. Her adım başı karaoke kulübü görebilirsiniz. Sayınıza göre odaların bulunduğu bu kulüplerde çılgınca eğlenebilirsiniz. Özel bir karaoke deneyimi yaşamak isterseniz en iyilerden olan Shinjuku' daki Shidax Karaoke, bir plazanın en üst katı ve pencereden güzel bir manzara eşliğinde size eğlence sunuyor. 40 kilik gruplara kadar odaları var. Burası için bence en orjinal olan girişte istediğiniz kostümü seçip giyip kıyafet balosundaymış gibi eğlenebiliyorsunuz. Bir diğer tavsiye edebileceğim karaoke club ise Bill murray ve Scarlett Johansson' nun başrollerinde oynadığı 'Lost in Translation' filminde Bill Murray' in karaoke yaptığı Karaoke Kan olabilir. Eğer bu ikonik filmi yad ediyorsanız 601 veya 602 numaralı odaları hedefleyin. Ses yalıtımlı odalarda disko ışıkları ve ses sistemleri tam olarak havaya girmenizi sağlıyor (filmin geçtiği, Park Hyatt Hotel'in 52. katındaki çatı kat barı olan New York Bar' da manzara ve saat 20:00'den sonra caz müziği eşliğinde birşeyler içmek ve filmi anmak için iyi bir yer).

 

 

8) Video oyun salonları: Japonların oyunlar üzerine ustalıklarını herkes biliyordur ama hala oyun salonlarına takılabileceklerini düşünmemiştik. Nerede okumuştum hatırlamıyorum fakat şöyle diyordu: Japonlar iş çıkışı eve erken gitmemek için oyun salonlarında vakit öldürüyorlarmış ve evde eşlerine patron ile yemeğe çıktığını ya da mesai yaptığını söylüyorlarmış. Çalışma hastası bir millet için işten erken çıkmak problemli, utanılacak bir durummuş :) İnanasım gelmedi ama olabilir. Örneğin, yine Akihabara' da yanyana birçok video oyun klübü görebilirsiniz. Bunlardan 6 katlı Sega Club' da otomobil yarışından klasik oyunlara, ödül oyunlarından süper mario oyunlarına kadar yüzlerce video oyun konsolunu görmek ve bu bölgenin kalabalığı, salonların gördüğü talep insanı dumura uğratıyor.

 

 

9) Plastik yemekler: Japonya'da ne yiyeceğinize karar vermek için restoranların dışına konulmuş olan menüde yer alan yiyeceklerin plastik replikalarına göz atmanız yeterli. Restorandaki menüden birşey anlamınız imkansıza yakın, enteresan bir şekilde yerel halk ve gençler ingilizce bilmiyor, iletişimin zor olduğu bu ülkede işinizi bayağı kolaylaştırıyor:)

 

 

10) İçecek makineleri: Japonya'da vending machine olarak bilinen içecek makineleri inanılmaz yaygın ve envai çeşit içecek bulabilirsiniz bu makinelerden. Her köşe başında, ara sokaklarda, apartman girişlerinde dahi var. Üstünde japonca yazdığı için nasıl alacağımızı anlayamadık o ayrı…

 

 

11) Manga çılgınlığı: Japonların milli çizgi romanları manga karakterlerinin oyuncaklarını ve envai çeşit ıvır zıvırını bulabileceğiniz dükkanlar mevcut. Tüketim körükleyicisi japonların bitmez tükenmez alışveriş çılgınlığı göz önüne alınırsa şaşırmamak lazım aslında. Kadıköy' de birkaç örnek dükkanın yanyana yüzlercesini veya sadece bu dükkanların olduğu pasajlar veya çok katlı binalarda binlerce modeli, dergileri, kostümleri vb şeylerin olduğu yerleri gezmek gerekiyor. 

 

 

 

 

 

Tags:

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon