Japonya'ya giriş

01/06/2017

Japonya gezisi aslında en plansız çıktığımız seyahatlerden birisiydi. Bir bayram tatiline 2-3 gün kala bir yerlere mi gitsek acaba sorusu ile ucuz bilet taraması sonucu çıkılan bir gezi.

 

Japonya için promosyon bilet bulmak bayağı şaşırtmıştı açıkçası, hem de bayram tatilinde. Piyango oldu yani. Japonya'ya vize olmaması bu piyangoyu değerlendirmemize neden oldu tabi :)

 

 

Yere ayak basar basmaz - Tokyo Havalimanı

 

Perşembe günü bileti bulduk pazar yola çıktık. Japonya'da dil konusunda büyük problem yaşayabileceğimizi düşünerek biraz tedirgindik ama korktuğumuz gibi olmadı.

 

Japonya gezisini planlarken gidişimizi Tokyo, dönüşümüzü ise Osaka olarak ayarladık ve araya Kyoto'yu da katarak bir rota belirledik.

 

Japonya'ya vize:

Japonya Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Girişte 3 aylık vize veriyorlar. Oldukça hızlı bir şekilde ilerliyor süreç. Fotoğraf ve parmak izi gibi sıradan prosedürler dışında ekstra bir istekleri yok.


Japonya'da dil konusu:

Japonya'da Avrupa ülkelerinde olduğu gibi adım başında da ingilizce bilene rastlamadık. Bilenler de çok iyi derecede ingilizce konuşamıyorlar ama yardımcı olmak için seferber oluyorlar.  Alfabenin farklılığı zaten öğrenmeye engel bir de dil ve gırtlak yapısının farklı olması çalışkanlığı ile ünlü olan Japonları haliyle zorluyor ama Japonlar pes etmiyor anlatamasa da tarif ediyor :)

 

Japonların birbirlerine olan saygısı, yardımseverliği bu seyahatte beni en çok etkileyen unsurlardı. İmkan olsa gider Japonya'da yaşarım valla dedim.


Japonya'da ulaşım:

 

Tokyo - Kyoto - Osaka arasını trenle yapmaya karar verdik fakat internetten biletleri almadık. Gidince oradan alırız diyerek ulaşım işini sonraya attık. Sefer saatlerine şuradan ulaşabilir ve biletinizi alabilirsiniz.

 

Seyahate erken karar verip plan yapsaydık HIS Travel'dan Japonya'ya gitmeden turistlere özel Japan Railway Pass, Japon Demiryolları Pasosunu alırdık ve ulaşıma bir kere para ödeyip rahat rahat ülke içerisinde daha ucuza dolanırdık. Bu pasoyu almak için Japonya'ya gitmeden HIS Travel'a başvurmak gerekiyormuş aklınızda olsun.

 

İstasyonlar çok kalabalık olduğu için hem makinalarda hem de bilet gişelerinde uzun kuyruklar oluyor. Önce makinadan bilet almaya çalıştık fakat arkamızdaki kuyruk çok uzun olduğu için biletleri acaba doğru alıyor muyuzu sorgulamaya pek vaktimiz olmadığından emin olamadık. Makinaların arayüzü çok kolay gelmedi bize ve gişe kuyruğuna girmeye karar verdik.

 

Yüzyüze aldık biletleri ama yine de acaba doğru aldık  mı bu biletleri diye endişelenmedik değil çünkü ingilizce konusunda yaşanan problemler tereddüte düşürüyor ister istemez.

 

Tokyo - Kyoto arası ulaşımı Japonların meşhur mermi gibi (bullet train) hızlı treni Shinkansen trenlerinden Nozomi (süper ekspress) ile yaptık. Shinkansen'lerin bir de ekpres seferleri olan Hikari'ler var. Nozomi daha hızlı olduğu için Nozomi'yi seçmiştik. Bu trenler saatte 300 km hıza ulaşabiliyormuş. Bu trenlerde koltuklarınızı rezerve edebiliyorsunuz ya da rezervasyonsuz koltukların olduğu bölümüne biniyorsunuz trenin. Makineden alırken kafamızı karıştıran en önemli husus bu olmuştu..

 

Yolculuk 2 saat 20 dakika kadar sürüyor 520 km mesafe için inanılmaz... Yolculuk oldukça rahat geçti ve 250 km hızla gitmemize rağmen ekstra gürültü falan hissetmedik. Yolda bir iki şehirde durduk. Sanayi şehirleriydi genel olarak durduklarımız ve doğa manzarasına çok denk gelemedik. Aslında Fuji Dağı yolumuzun üstündeydi fakat net olarak göremedik maalesef.

 

Kyoto - Osaka arası ulaşımını yine trenle yaptık fakat bu sefer banliyö tarzında bir treni seçtik. Bu trenlerde yer satın alamadığınız için ayakta kalma ihtimaliniz de var. Tren bazı istasyonlarda kalabalık oluyor. Yolculuk yaklaşık 50 dakika sürüyor. Bu iki şehir arası Shinkansen ile 15 dakika sürüyormuş, fakat aradaki 35 dakika bayağı pahalıya mal oluyor :)

 

Japonya'ya ilişkin yazacak çok şey var tabi. Bir giriş niteliğinde değerlendirin bu yazıyı.

 

Japonya'da tanık olduğum ve dünyanın başka hiçbir yerinde rastlamadığım ilginçlikleri bir sonraki yayına bıraktım :)

 

Tags:

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon