Meksika'ya gitmeden uğra!

27/04/2017

Meksika gezilecek yerler araştırmasına başlamadan önce Meksika hakkında genel bilgiler ve gezi öncesi bilmekte faydalı olabilecek şeyler

 

 

Meksika nerede?

 

Meksika, Kuzey Amerika'nın güney yarısında, kuzeyde ABD, güney ve batıda Atlas okyanusu, güneydoğuda Guatemala, Belize ve Karayip denizi, doğuda ise Meksika körfezi ile çevrili olan ülkedir. 

 

Meksika'nın başkenti : Meksiko (Mexico City)

 

Meksika'nın resmi dili : İspanyolca. İngilizce bilen insan sayısı az, gitmeden belli başlı ispanyolca kelime ve cümleleri öğrenmekte fayda var.

 

Meksika'nın nüfusu (2015) : 119,5 milyon, dünyanın nüfus bakımından 11. büyük ülkesi. (Türkiye 78 milyon nüfus ile 19. sırada)

 

Meksika'nın medyan (ortanca) yaş (2016) : 28 (Türkiye'de 30,5)

 

Meksika'nın genel yaşam beklentisi (2015) : 76,7 yıl (Türkiye'de 74,8 yıl)

 

Meksika'nın ekonomik büyüklüğü (GSYH, nominal, 2017 IMF tahmini) : 987,3 milyar USD. Meksika dünyanın 16. büyük ekonomisi. (Türkiye 793,7 milyar USD ile 17. sırada)

 

Meksika'da kişi başına gelir (GSYH/kişi, nominal, 2016) : 8,555 USD. Meksika kişi başına gelirde dünyada 69. sırada. (Türkiye 10,743 USD ile 60. sırada)

 

Satın alma gücüne göre hesaplanan IMF 2017 tahmini GSYH'ya göre Meksika ekonomisi dünyanın en büyük 11. (Türkiye 13.) ülkesi.

IMF 2016 yılı verilerine göre Meksika, satın alma gücüne göre hesaplanan kişi başına gelirde, dünyada 64. sırada (Türkiye 53.).

 

Meksika'nın ekonomik büyüklüğünün % 60'ı hizmet sektöründen, %36'u sanayiden, %4'ü ise tarımdan geliyor. 

 

Meksika'da işsizlik oranı (Mart 2017) : %3,2  (Türkiye'de Ocak 2017, %13)

 

Meksika'da  enflasyon (Mart 2017) : %5,35  (Türkiye'de Mart 2017 %11,2)

 

Meksika seyahatinde faydalı olabilecek bilgiler

 

Meksika'ya vize gerekiyor mu?

 

Meksika’ ya turistik, iş, eğitim, gazetecilik ve transit geçiş gibi sebeplerle ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşlarının, Meksika’ya Havayolu  ile seyahat etmeleri şartıyla, 30 gün geçerliliği olan tek girişli vize başvurusunu online olarak yapabilmelerine olanak tanınmaktadır. 

Meksika’ ya kara yolu, deniz yolu ya da başka bir ülkeye seyahatle bağlantılı ziyaret etmeyi planlıyorsanız; Meksika Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu'na Meksika vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. 

Meksika vize başvuru sahibinin, pasaportunda geçerli ABD vizesi bulunması halinde Meksika vizesine gerek duymadan, ülkeye giriş yapabilir.

 

Meksika'ya nasıl gidilir?

 

Meksika'ya Türkiye'den THY ile direkt uçuş mevcut değil. THY ile ABD'nin New York, Chicago, Miami, Houston veya Los Angeles şehirlerinden Aeromexico havayoluyla aktarmalı uçarak Meksika'ya geçebilir veya Lufthansa ile Frankfurt, AirFrance ile Paris aktarmalı uçabilirsiniz. 1 aktarma ile en ekonomik uçuş 550-600 Usd' den başlıyor.

 

Meksika ile saat farkı : Meksika (GMT-5) yani Türkiye ile -8 saat fark var aramızda. Türkiye'den 8 saat geride, jetlag kaçınılmaz!

 

Meksika para birimi : Meksika Pesosu (MXN), 1 USD = 18,8 MXN (Nisan 2017), 1 TL = 5,24 MXN (Nisan 2017)

 

Meksika pahalı mı?

 

The Economist Dergisi'nin Big Mac Endeksine göre (bu endeks yerel para biriminin dolara karşı satınalma gücünü göstermek için kullanılır) Ocak 2017'de 1 Big Mac Menüsü Meksika'da 2,23 USD, Türkiye'de ise 2,75 USD. Meksika bu endekse göre Türkiye'den ucuz :) Gitmeden önce kontrol etmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

Meksika'da bahşiş olayları nasıl?

 

Meksika'da % 10 civarında bahşiş beklentisi var.

 

Meksika'ya ne zaman gitmeli?

 

Meksika'nın kumsallarında tatil planlıyorsanız ekim-mayıs ayları arası idealdir. Haziran ile eylül arası çok sıcak ve nemlidir.  Aynı zamanda haziran ve kasım ayları arası kasırga mevsimi olduğunda gideceğiniz bölgenin hava durumunu kontrol etmelisiniz.

 

Meksika seyahat için güvenli mi?

 

Meksika'ya seyahat etmeden önce güvenlik konusunda hep olumsuz yorumlar okumuştuk. Özellikle Amerika sınırına yakın bölgelerde uyuşturucu çeteleri nedeniyle güvenlik sorunu üst düzeyde. Meksika seyahatimizde, tüm güney amerikada olduğu gibi temkinli davrandık ve güvenlik anlamında kötü bir olayla karşılaşmadık. Ancak, milyonlarca amerikalı turistin tatil için geldiği Meksika'da, 2014 yılında 100 amerikalı öldürülmüş, 2016 yılının ilk 11 ayında 130 amerikalı kaçırılmış. Bu veri, Meksika'ya seyahat etmeyin anlamına gelmiyorsa da nereye gittiğiniz ve ne yaptığınız konusunda dikkatli ve temkinli olmalısınız anlamına gelir. Genellikle kıyı şeridi olmak üzere belli başlı turistik yerlerin dışında iç bölgelerde gideceğiniz yerlerde ekstra dikkatli olun. Biz Meksika gezimize çıkmadan güvenlik tedbiri olarak mücevher, altın takı gibi değerli eşyaları evde bıraktık, paramızı farklı ceplerimize dağıttık ve cep telefonu / fotoğraf makinesini çok dikkat çekmeyecek şekilde kullanmaya özen gösterdik. 

 

Acapulco, Ixtapa güvenli turistik bölgeleri ancak bölgeye ulaşımın karayolu ile değil havayolu veya deniz yolu ile yapılması tavsiye edilir. Baja California Sur eyaletinin başkenti La Paz, suç oranının yüksek olduğu yerler arasındayken, Todos Santos ve eyaletin geri kalan kısmının güvenli olduğu söylenmekte. 

Mexico city, şehri gezmek, turistik yerleri keşfetmek için güvenli, biz hava aydınlıkken şehrin birçok yerinde güvenli bir şekilde dolaştık.

Michoacan eyaletinde organize suç artışından dolayı hükümet kara yoluyla seyahati önermiyor.

Puerto Vallarta sahil şehri ve Meksika'nın 4. büyük şehri Guadalajara seyahat için güvenli olarak belirtiliyor.

Quntara Roo eyaletinin şehirleri olan Cancun, Cozumel, Playa del Carmen, Tulum ve en popüler turistik destinasyonlardan olan Riviera Maya güvenli. Yucatan'da güvenle ziyaret edilecek bölgelerdendir.

 

Meksika'da ne kadar güvendeyim?

 

Gözlemlerimizin yanında, yapılan araştırma sonuçlarını yazarak daha objektif yorum yapabiliriz. The Economist kişisel güvenlik anlamında ülkelerin başkentlerini kriminal ve illegal olayla karşılaşma ihtimali, şiddet suçuna maruz kalma ihtimali, polis sayısı ve polislerin olaylara müdahale durumu konusunda karşılaştırmaya yarayan bir Kişisel Güvenlik Endeksi yayınlıyor. 2015 verilerine göre Mexico City bu endekste 37. sırada (İstanbul 18. sırada).

 

Meksika'da sağlık açısından dikkat etmem gereken birşey var mı?

 

Güney Amerika'da son 2 yıldır gündemde olan Zika virüsü özellikle 2.000 metre yükseklikte etkilli olmuyor. Mexico City, Guadalajara, Puebla'nın olduğu orta Meksika ve Cancun, Riviera Maya'nın olduğu doğu Meksika'da Zika virüsü yok. Yine de korunmak için sinek, böcek kovucu spreyler kullanmaya özen gösterin. Hidalgo eyaletinde koleraya rastlanmış, Meksika genelinde su içmek için şişe suyunu tercih edin. Mexico city'nin yüksekliğinden dolayı ilk gidişinizde yorgunluk, baş ağrısı duyabilirsiniz.

 

Meksika'da priz / elektrik voltajı nasıl?

 

Meksika'da prizler, ABD'deki gibi A ve B tipi ( 127V) olmak üzere 2 çeşit, Türkiye'de ise F (220 - 240V) tipi. Meksika'da elektrikli aletleri kullanmak için farklı uçlara ve voltaj farklılığından dolayı adaptöre ihtiyaç duyacaksınız. 

 

Meksika'da gezilecek yerler

 

Meksika'ya seyahat etmeyi planlıyorsanız oldukça geniş seçeneklere sahipsiniz. Başkent Mexico city ve çevresi başlı başına birkaç gün gezilerek keşfedilmesi gereken bir yer, Aztek eski şehirlerinin bulunduğu Teotihuacan, Toluca ve Maya'ların tarihini yansıtan Yucatan bölgesindeki Chichen Itza tarihte gezinti yapacağınız bölgeler. Bunun yanında Cancun, Tulum, Rivera Maya, Acapulco deniz, kum ve elinizde kokteylle güneşlenebileceğiniz, sömester tatillerinde amerikalıların eğlence merkezleri.

 

Mexico City gezilecek yerler burada

 

 

 

Tags:

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon