Yurtdışında Emeklilik İçin En İyi 10 Ülke

18/04/2017

Hala önümüzdeki 5 yıl içinde emekli olacakların, tatil yaparak, keyif sürerek, hobilerine zaman ayırıp yeni şeyler öğrenerek veya ülkeyi aydınlığa çıkaracak sosyal aktiviteler içinde bulunarak zaman geçirecek vakitleri olacak. Çünkü, kademeli emeklilik yaşı artışıyla birlikte, ileriki yıllarda bu aktiviteleri sağlıklı iken yapabilecek yeterli zaman kalmayacağını düşünüyorum.

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2016 mayıs' ında yayınladığı, ülkelere göre yaşam beklentisi raporunda, Türkiye'nin ortalama yaşam beklentisi 75,8 yıl. Bu veri, önümüzdeki dönemde 55-58 yaşlarında emekli olacaklara biraz kaliteli zaman kalabileceğini gösteriyor. Avrupa bize göre geç emekli oluyor, orada emeklilik yaşı 65 diyorlar ama atladıkları birşey var, Avrupa'da ortalama yaşam beklentisi 81,5-82 yıl ile bizden 6 yıl daha yüksek. Buna göre, bizde en yüksek emeklilik yaşı basit bir hesapla 65-6=59 civarında olmalı. Biz dünyada yaşam beklentisi olarak 58. sıradayız ama emeklilik yaşında Avrupa ile aynı olacağız. Bu konu çetrefilli, daha fazla uzatmadan asıl konumuza döneyim.

İster bugün emekli olmuş olun, isterseniz önümüzdeki dönem için emeklilik planları yapın, hepimizin isteği, uygun ekonomik yaşam şartlarında, huzur içinde yaşamak, hayattan olabildiğince keyif almak değil mi? Emeklilik hayallerimizde, hep bir sahil kasabasında veya doğanın içinde ama medeniyete yakın bir köyde, bunlar olmasa da özgür ve ilimle bilimle uğraşan yüzü geleceğe dönük bir toplumun parçası olarak yaşayıp, ömrümüzü tamamlamak yer almıyor mu. Ama hayat bu, her zaman istediğimiz gibi gitmiyor ve planlarımızı değiştirebiliyor. 

İşte planlarımızı değiştirip, emeklilik dönemini veya erken emekliliği farklı bir kültürle, farklı bir ülkede, farklı gündemlerle geçirme fikrine kapılırsanız aşağıdaki yazı size yardımcı olacaktır.

 

Bu liste modern Avrupa ülkelerini veya Amerika, Kanada'yı içermiyor. Çünkü bu ülkeler yüksek bütçe gerektiriyor, zaten bu kadar bütçeniz varsa listeye gerek yok (Benim bütçem var buna göre öneride bulunun diyenler varsa yazın, size öneride bulunayım).

 

International Living internet sitesinin emekliler için  her yıl düzenli olarak yaptığı, konut alma ve kiralama, fayda ve indirimler, vize ve yerleşim kolaylığı, yaşam giderleri, ülkeye uyum, eğlence, sağlık hizmetleri, sağlıklı yaşam, altyapı ve iklim olmak üzere 10 farklı yaşam faktörünün puanlamasının ortalamasından oluşan sonuçlara göre belirlenen ülke sıralaması aşağıdaki gibi:

 

1. Meksika : Toplam endeks puanı 90,9. Düşük maliyet, cana yakın yerli halk, egzotik kültürle çekici bir ülke. Sağlık hizmetleri iyileşmekle birlikte ülke genelinde birinci sınıf hastaneler mevcut. Çoğu doktor, eğitimlerinin bir kısmını yurtdışında aldığından birçoğu ingilizce konuşuyor. İki odalı, teraslı bir bahçeli evin kirası dahil aylık tüm yaşam giderleri yaklaşık 1.200 Usd. Legal olarak Meksika’da ikamet ettikten sonra 60 yaş üstü emekliler, uçak bileti, otobüs, tıbbi bakım, müze ücretleri, restoran ve daha bir çok konuda %10 - %50 arasında indirim alabilmekte. Meksika’da konut edinirseniz bir INAPAM Kart ile verilen tüm indirimleri alabilirsiniz. Çoğu emekli, kendilerini destekleyecek sosyal güvenlik ve emeklilik planlarından aldıkları sabit geliri göstermekle ikamet etmeye hak kazanabiliyor. Alternatif olarak, bir tasarruf veya yatırım hesabı gelirine sahip olduğunuzu göstererek oturum izni de alabilirsiniz.

2. Panama : Toplam endeks puanı 90,8. Modern, rahat ve hoşgörülü bir ülke olan Panama’ya emeklileri çeken en önemli unsur yaşam kolaylığı. Üst düzey telefon ve internet bağlantılarıyla güçlü bir altyapıya sahip. Panama’nın Pensionado emeklilik programı dünyanın en iyi programlarından biri. Bu program, yabancı emeklilerin ikamet etmesini kolaylaştırmanın yanı sıra geniş bir indirim yelpazesine erişim imkanı da sağlıyor. Bu program ile seyahat, sağlık, otel, restoran ve pek çok yerde %10 ile %50 arasında indirim imkanı sunuluyor.

3. Ekvator : Toplam endeks puanı 90,7. Mükemmel hava koşulları, büyük şehirlerdeki sağlık hizmetleri ve şaşırtıcı derecede düşük fiyatları, ekonomik kiralama veya düşük fiyatla konut satınalma, öne çıkan avantajları. 65 yaş üstüne, yurtiçi uçuşlarda, spor karşılaşmaları ve sinema girişlerinde %50’ye varan indirimler uygulanıyor. Bir mülk alırsanız ücretsiz toplu ulaşım seçeneğiyle en az %50 indirimden yararlanabiliyorsunuz. Ekvator’un en popüler yerleşim yerleri Cuenca, Quito, Cotacachi ve Salinas. Sahil kasabası Salinas’ta kira ve yaşam giderleri dahil aylık iki kişilik gider ortalama 1.500 Usd altında kalmakta.

4. Kosta Rika : Emekliler ve yabancı çalışanlar için mücevher değerinde bir Orta Amerika ülkesi. Güvenli ve istikrarlı bir ülke olan Kosta Rika’nın ordusu yok. İnsanları mutlu (Dünya mutluluk endeksinde 12. sırada). Resmi olmayan sloganı Pura Vida ‘Hayat güzeldir’ anlamına geliyor ve slogan yaşama nüfuz etmiş. Oturum almak basit bir süreç, başvuran ve eşi için emekli aylığı, emeklilik programı veya sabit gelir olarak 1.000 Usd gelir göstermeniz yeterli oluyor. Yerel bir restoranda tabak başı yemek ücreti 5 Usd, buzdolabını dolduracak haftalık pazar alışverişi 35 Usd. Tamamen dayalı döşeli iyi bir muhitteki bir ev veya apartman dairesinin kirası 400 Usd’dan başlıyor. Satın alınan konutun emlak vergisi, değerinin sadece %0,25’i. En yeni teknolojilerin olduğu, kaliteli eğitim almış doktorlarla yüksek kalitede sağlık hizmeti sunulmakta. Emeklilik programına dahil olursanız devlet tarafından işletilen sağlık sistemi ücretsiz. Özel hastane ve doktorlara sağlık sigortası veya nakit ödeme ile de ulaşabiliyorsunuz.

5. Kolombiya : Mükemmel sağlık hizmeti, ılımlı iklim ve düşük yaşam maliyeti ile öne çıkmakta. Müzik, dans, lezzetli yerel tatlar ve festivallerle Kolombiyalılar yabancıları sıcak karşılıyorlar. Medellin’nin lüks semti El Poblado semtinde, üç odalı bir dairenin kirası 1.250 Usd civarında olmakla birlikte şehrin genelinde 500 Usd’den başlayan kiralarla geniş bir yelpazede kiralık konut mevcutmuş. İç hat uçuşları makul, otobüs yolculuğu ucuz.

6. Malezya : Temiz, modern, toplu taşımacılıkta rakipsiz olan ülke Asya’nın en samimi halkına sahip. Yemek ve alışveriş dünya standartlarında. Güneydoğu Asya’nın merkezinde yer almasından dolayı diğer Asya ülkelerine kısa sürede, güvenli ve ekonomik yolculuk yapma imkanına sahip oluyorsunuz. Düşük yaşam maliyeti ve mükemmel sağlık hizmetiyle bölgenin emeklilik cenneti. Malezya, Asya’ da en iyi eğitim almış doktorlara sahip ve hepsinin ingilizce konuşması avantaj.

7. İspanya : Sahilleri, düşük yaşam giderleri, rahat yaşam tarzı ve uygun gayrimenkul fiyatları ile emeklilerin hedefinde. İspanya Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biri. İspanya’da bir çift, küçük şehirlerde kira dahil olmak üzere 1.900 Usd altında rahatça geçinebilir. Büyük şehirlerde bu bütçe 2.200 Usd civarında.

8. Nikaragua : Son on yılda büyük ölçüde değişen ülkede her geçen yıl yaşam kolaylaşıyor. Oturma izni almak uzun sürmüyor ve yabancıların iş kurması oldukça kolay. Trafik sıkışıklığının olmadığı, daha az stresli, sıcak insanların olduğu gelişen Nikaragua’da bir çift için herşeyin dahil olduğu yaşam giderlerine ait yaklaşık aylık bütçe 1.500 Usd.

9. Portekiz : Düşük yaşam ve emlak maliyeti, emekliler arasında popülerliğini arttırmakta. Bir çiftin küçük şehirlerdeki kira dahil yaşam maliyeti 1.700 Usd’dan az, Lizbon’daki maliyeti ise  yaklaşık 2.200 Usd.

10. Malta : Yaşam maliyeti Avrupa’ya göre daha makul ve bir çiftin aylık yaşam gideri 2.700 Usd’ nin altında. Gozo adasının kırsalında iki odalı bir dairenin kirası 600 Usd civarında, bir kadeh şarap eşliğindeki akşam yemeğinin maliyeti 25 Usd. Yılın 300 günü sıcak  havası, ılık geçen kışları, ingilizce konuşan topluluğu ve sağlık hizmetleri ile tercih edilebilir. Sicilya’ya feribotla 3 saatlik mesafede.

 

Yurtdışında Emeklilik Hayatı için Planlama Adımlarını Nasıl Yapalım?

 

1. Vize ve oturma izni şartlarını kontrol edin.

2. Güvenlik ve politik istikrarı kontrol edin. Bazı ülkelerde seyahat kısıtlamaları ile karşılaşabilirsiniz, ülke veya gideceğiniz bölge hakkında seyahat uyarıları var mı bakın.

3. Yabancı mülk sahipliği kurallarını kontrol edin. Birçok ülke, mülkün nasıl kullanılacağına, kimin kullanacağına ilişkin kurallar ve düzenlemelere sahip. Bazı ülkeler yabancı mülkiyetini sınırlayabilir. En iyi bilgi kaynağı ise yerel gayrimenkul temsilcileri olacaktır ama güvenilir ve sizi yanıltmayacak olanlara ihtiyaç var. Bu tür temsilcileri, en azından bir yerle akredite olarak daha güvenilir olmaları açısından Uluslararası Emlak Dernekleri Konsorsiyumu (ICREA) aracılığıyla bulabilirsiniz. Bir ülke, gayrimenkulü kimin aldığını kısıtlamasa bile vatandaş olmayanların mülk satması durumunda ne olacağını kontrol edebilir. Örneğin, yabancıların Malezya’da mülk satınalması serbestken alınan mülkün satılmasında gelirin Malezya’daki bir banka hesabında tutulması gerekiyor.

4. Dil öğrenin. Siz, kendinizi idare edecek seviyede ingilizce bilseniz bile listedeki ülkelerin çoğunda halk ingilizce bilmiyor. Gideceğiniz ülkenin dilini öğrenmeye, en kötü derdinizi anlatacak seviyeye gelmeye çalışın.  

5. Taşınmadan önce ziyaret edin, satın almadan önce kiralama yapın. Yerel olarak yaşamanın nasıl birşey olduğunu görmek için düşündüğünüz semt ve bölgede kalmaya çalışın, farklı sezonları yaşayın. Sıcak mı, çöl rüzgarı nasıl esiyor, muson yağmuru ne yoğunlukta, güneşsiz kış sizi etkiliyor mu iyice test edin, çünkü yaşamaya başladığınızda vazgeçmek için çok geç olabilir.

6. Mülkünüzü nakit satın almayı düşünün. Seçtiğiniz ülkedeki bazı yerel bankalar yabancılara kredi kullandırsa da yüksek peşinat isteyebilir. Nakit satınalmada ise daha fazla müzakere gücüne sahip olabilirsiniz, bunu değerlendirin.

7. Varlıklarınızı ve vergilerinizi organize edin. Yurtdışında yaşayabilirsiniz ama ülkenizde mülk, yatırım fonu, mevduat vb gelirleriniz varsa vergilerini ödemeye devam edeceksiniz. Taşınmadan önce bir vergi avukatı veya muhasebeciye danışın.

8. Yerel bankada hesap açın. Yerleşeceğiniz ülkede fatura ödemeleri ve ülkenizden para transferi için yerel bir bankada hesap açmalısınız. Online bankacılık, para yönetimini her zamankinden daha kolay hale getirdi ancak bazı ülkelere transferlerde kısıtlamalar  bulunduğunu bilin. Bazı ülkelerdeki yerel bankalar, yurtdışından gelen transferi dört haftaya kadar tutabilir, kontrol etmeyi unutmayın.

9. Sağlık bakımınızı organize edin. Özel sağlık sigortaları, yurtdışında 90 günden fazla geçerli olmuyor. Bu yüzden, taşınacağınız ülke emekli vatandaşlarına sağlık hizmeti sunuyorsa, aynı hizmete ve katılım giderine sahip olduğunuza emin olun. Eğer değilse, sağlık sigortası satan yerel veya uluslararası şirketleri kontrol edin. Bazı ülkelerde sağlık gideri uygun fiyatlı olabilir ancak alıştığınız standartlara uygun olmayabilir. Bunun için, bütçenize bir miktar gider ilave edin.

10. Sürücü belgesi alın. Nereye gideceğinize bağlı olarak Turing’ den alacağınız uluslararası ehliyet 1 yıl süreli olacaktır.  En kısa sürede yerel sürücü belgesi almalısınız.

11. Emeklilik sırasında çalışmayı düşünün. Birçok emekli, gönüllü, yarı zamanlı işlerden yararlanabilir, girişimci olarak iş kurabilir. Çalışmayı planlıyorsanız, ülke seçiminde iş bulma veya iş kurma ile ilgili kısıtlama olup olmadığını kontrol edin.

12. Geride kalan aile ve arkadaşlarla iletişimde kalmayı organize edin. Skype gibi modern teknoloji ile iletişim kurmak için hazırlık yapın. Altyapı kötüyse halk kütüphanesi veya internet cafeden erişebilirsiniz.

 

Acil durumlar için; önemli sözleşme, pasaport kopyalarını birine bırakın, Seyahatte ülkeden aranacak kişinin bilgilerini yanınızda taşıyın. Ayrıca, en yakın konsolosluğa ulaşım bilgilerini öğrenin.

 

Ben bu yola başvurdum diyenler için diğer ülkelere dair araştırmaları da paylaşacağım, Facebook sayfamızdan güncel yazılarımı takip edebilirsiniz. Sorularınız olursa yorumlara yazabilirsiniz ya da iletişim formunu doldurarak iletebilirsiniz. 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon