Yurtdışında çalışmak, yaşamak mı? En kolay göç edilen, yerleşilen ülkeler

17/04/2017

En mutlu ve en yaşanılabilir ülkeler yazı dizimizin devamında ikinci bölüm olarak göçmenlikte tercih edilen ülkelerden bahsedeceğiz.

Bölüm 2 :

Kimse durup dururken yaşadığı yeri bırakıp başka bir ülkeye yerleşmek istemez muhtemelen. Bu düşüncenin arkasında, ya daha iyi bir eğitim alma düşüncesiyle başlayan süreç, ya niteliklerin iyi olmasıyla yurtdışında çalışma şansı veya isteği, ya macera arzusu yada yaşadığı yerde kendini özgür, rahat hissetmeme olabilir. Göçmenlik aslında bir süreç, ilk andan itibaren süreç başlayabilir yada bu yolda hazırlanarak süreci planlı şekilde yönetebilirsiniz. Örneğin, öğrenci olarak yurtdışına giden birisi, okulun sonuna kadar ne yapacağına karar verip ona uygun yol haritasını çizecek zamana sahiptir. Onun için en önemli nokta doğru ülkede eğitime başlamak olacaktır.

 

Göçmenlikte tercih edilen ülkeleri, göç politikaları, kolay göç edilen ülkeler, expatların tercih ettiği ve emeklilerin tercih ettiği ülkeler olarak inceleyebiliriz.

 

En İyi Göç Politikalarına Sahip Ülkeler : Yeni bir yaşam kurmak için taşınmaya hazırsanız, ülke göç politikalarının daha iyi olduğu ülkelere de bakmak isteyebilirsiniz. Doğduğu ülkeler dışında yaşayan insan sayısı, dünyanın globalleşmesi ile iş ve eğitim fırsatlarının artması sonucu sürekli artıyor. Yurtdışında yaşamak için okul, iş veya daha rahat bir yaşam için iyi bir fırsat kapınızı çaldığında nasıl red edebilirsiniz ki. 

Küresel Kalkınma Merkezi'nin 2016 raporunda, ülkelerin göç politikalarına 3 açıdan bakılmış;

1. Gelişmekte olan ülkelerden gelenleri kabul etme istekliliği

2. Göçmenlerin ülkeye ne kadar iyi entegre oldukları

3. Ülkenin göçle ilgili uluslararası sözleşmelere katılıp katılmadığı.

Bu üç kritere göre oluşan, en iyi göç politikalarına sahip ilk on ülke;

1. Yeni Zelanda

2. Norveç

3. Avustralya

4. Kanada

5. İsveç

6. Almanya

7. Lüksemburg

8. Güney Kore

9. Avusturya

10. İspanya

 

En Kolay Göç Edilen 5 Ülke : Gelişmiş ülkeler, göçmen ihtiyaçlarını karşıladıkça daha yetenekli veya daha becerikli göçmenlere yöneldiğinden çok özel teknik becerileriniz yoksa gün geçtikçe bu ülkelere göçmek zorlaşıyor. Bu durumda, popüler gelişmiş ülkeleri atlayarak daha gevşek göç politikaları ile gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelere odaklanmak, bu ülkeler için yol haritası oluşturmak gerekebilir. 

1. Uruguay : Buradan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

2. Ekvator : Güney Amerika' da, son derece yeşil ve güzel bir ülke. Bu ülke aynı zamanda Galapagos adalarını da içeriyor. Bu ülkeye göç için neredeyse tek şart; kendiniz için 800 Usd, bakmakla yükümlü olduğunuz her kişi için 100 Usd gerekiyor. Emekli maaşınız varsa bunu gösterebilirsiniz, yoksa bu miktarı sağlayacak yatırım fonu vb sabit gelire sahip olmalısınız.

3. Arjantin : Güney Amerika' da nüfusu görece az olan ama toprak bakımında geniş bir ülke. Nüfus yoğunluğu km2 başına 16 kişidir. Ilıman iklimden kutuplara kadar çok farklı iklim çeşitliliğine sahiptir. Buraya yerleşmek için 850 Usd garanti gelir gösterilmesi gerekiyor.

4. Brezilya : Bu müthiş güzellikteki ülkeye yerleşmek için emekli olmanız ve 2.000 Usd emekli maaşına ihtiyacınız var. Yanınızdaki her bir kişi için 1.000 Usd sabit geliri gösterebiliyorsanız yolunuz açık olsun.

5. Svalbard : Resmi olarak Norveç'in bir parçası olan, Arctic Circle'ın kuzeyinde kalan ada grubu çok uluslu bir topluluğa sahip. Norveç'in geri kalanının aksine göç kanunu Svalbard için geçerli değil. Bu da Svalbard'a yerleşmek için oturma izni veya vize gerekmediği anlamına geliyor. Uçak bileti almanız yeterli görünüyor. Dünyanın en kolay göç edilebilecek yeri gözükürken yaşam şartları zor. Ekimden şubat ortasına kadar güneş görmezken kışın ortalama sıcaklığı -30 C civarında. Bir de ada ülkesi olduğundan yaşam maliyeti yüksek.

 

Yerleşmenin En Kolay Olduğu 10 Ülke (Expat Insider' a göre) :

1. Meksika

2. Kosta Rika

3. Uganda

4. Malta

5. Yeni Zelanda

6. Filipinler

7. Romanya

8. Ekvator

9. İspanya

10. Tayvan 
 

Yurtdışında Çalışmak İçin En İyi 5 Ülke : Expat Insider tarafından,  yaşam kalitesi-yerleşmenin kolay olması-kişisel finans-yurtdışında çalışma-aile yaşamı endekslerine göre yapılan araştırmada 67 ülke yer alıyor. Listedeki ilk 5;

 

1. Tayvan : 2 yıl birincilik elde eden Ekvator'u geçerek 2016' da ilk sırayı alan Tayvan, yaşam kalitesi ve kişisel gelir endeksinde 1., yabancı çalıştırma endeksinde 2. sırada yer alıyor. Yabancı çalışanların %34' ü işlerinden tamamen memnun ve dünya ortalaması %16'nın iki katı seviyesinde.

2. Malta : Listeye son iki yılda giren Malta, yerel kültüre alışma ve yeni arkadaşlık endeksinde 1, iş-hayat dengesindeki sırası 5, yaşam kalitesi endeksinde 6. sırada yer almakta.

3. Ekvator : Son iki yıldır birinci sırada yer alan Ekvator, bu yıl üçüncü sıraya gerilemiş. İş güvenliği endeksinde gerilerde yer almasından dolayı yabancı çalıştırma endeksinde son üç yılda 5., 7. ve 30. olmuş. Kişisel finans endeksinde son iki yıl 1. sıradayken bu sene 3. sırada yer almış. Yaşam kalitesi endeksinde de 2. sıradan 18. sıraya gerilemiş. Kolay yerleşim endeksinde 8. sırada yer almış.

4. Meksika : Meksika, mutfağı, yaşam maliyetinin düşük oluşu, işsizliğin %4,5 civarında oluşu, sanayinin gelişmesiyle nitelikli iş gücü ihtiyacı olan ve yurtdışında çalışmak isteyenler için cazip bir ülke. Tabi ispanyolca bilmek farz. Los Cabos gibi 30 km uzunluğundaki plajları da bonusu.

5. Yeni Zelanda : Avustralya ve Kanada gibi Yeni Zelanda da Birleşik Krallık Topluluğuna üye bir ülke. Farklı kültür ve uluslardan oluşan ülkede çok kültürlü bir yaşam var. Nüfusu büyük çoğunlukla Avrupa göçmenlerinden oluşmasına rağmen son dönemde güney asya ülkelerinden gelen göçmen sayısı artmakta. Son derece güvenli, temiz ve uygun vergi sistemleri ile favori ülkelerden. Resmi dilleri İngilizce ve Maori dili.

 

Emeklileri de unutmadık, bu yazıda :)

 

Bu yazıyı okumuşken alternatifleri değerlendirmeye açıksanız İzlanda göçmenlik şartlarına buradan, Norveç göçmenlik şartlarına şuradan ulaşabilirsiniz.

 

Ben bu yola başvurdum diyenler için diğer ülkelere dair araştırmaları da paylaşacağım, Facebook sayfamızdan güncel yazılarımı takip edebilirsiniz. Sorularınız olursa yorumlara yazabilirsiniz ya da iletişim formunu doldurarak iletebilirsiniz. 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon