Dünyanın En Mutlu Ülkeleri

16/04/2017

Hangimiz, elimizdeki bir ömrü mutlu bir şekilde geçirmek istemeyiz ama ülkedeki son veriler mutlu olmamız için yeterli değil ki bu işin uzmanları tarafından yapılan araştırmalarda esamemiz okunmuyor. Öyle olunca, şu kısacık ömürü nerede mutlu geçirebiliriz diye düşünüyorsanız, işte aşağıdaki yazı buna cevap verecek.

 

US News' ın, 'Dünyanın En Yaşanabilir Ülkeler Listesi' yazısının devamı olarak, bu yıl mart 2017'de beşincisi yayınlanan 2014-2016 dönemini kapsayan, ilki 2012 yılında Birleşmiş Milletler Üst kuruluna sunularak oluşturulmaya başlanan 'Dünyanın En Mutlu Ülkeleri' listesini paylaşıyorum. Bu çalışmalardan sonra 20 mart, Dünya Mutluluk Günü olarak ilan edilmiş ve her yıl kutlanmaya başlanmış.  

Çalışmayı oluşturan metrikler; Satınalma gücü paritesi (PPP) bakımından kişi başına düşen GSYİH, sağlıklı yaşam süresi, sosyal destek, yaşam seçimlerini özgürce yapma, cömertlik, yolsuzluk algısı ve çevresel faktörler olarak sıralanıyor. 

 

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri listesine şöyle bir  göz atalım. 2013 ve 2014-2016 dönemlerinde oluşan listedeki ülkelere baktığımızda, ilk on içinde yerleri değişse de sıralamayı kuzey ülkelerinin kapattığını görüyoruz. Bu da bize havanın mutlulukla birebir ilişkili olmadığını, olsa olsa mutluluğu daha da arttırmanın bir aracı olduğunu gösteriyor. Biz deniz, güneşle kendimizi kandıralım ama bu mutluluğa yetmiyor.

2013 yılı listesinde, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, ABD ve 18 avrupa ülkesinin yanında, 4 asya, 2 orta doğu, 1 orta amerika, 1 güney amerika ülkesi varken, ikinci listeye baktığımızda zengin asya ve orta doğu ülkelerinin alt sıralara düştüğü onların yerine orta ve güney amerika ülkelerinin geldiğini görüyoruz. Listenin gelişiminden; mutlu olmak için para gerekiyor ama daha önemli şeyler var diye anlıyoruz.

 155 ülkeyi kapsayan 'Dünyanın En Mutlu Ülkeler Listesi'nde, 68. Libya, 69. Türkiye (5,50 skoruyla), 70. sırada Paraguay yer alıyor.

 

En yaşanabilir ülkeler yazısı sonrasında en mutlu ülkeler listesi ile Bölüm 1' i tamamlamış olduk. Bu yazının devamı olan Bölüm 2' de, 'Göçmenlikte Tercih Edilen Ülkeler Listesi' oluşturmaya çalışacağım. Listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Siz de yorumlarınızla yazarsınız sevinirim. 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon