Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

14/05/2017

2016 yılında yaptığımız Güney Amerika gezimize THY'nin direkt uçuşundan dolayı Kolombiya -Bogota ile başlayıp Peru ile devam ettikten sonra Meksika ile devam edip ABD - Atlanta dönüşlü olarak planlamıştık. Meksika seyahatimizi 3 gece 4 gün olarak planladığımızdan sadece Mexico City'i gezi planımıza dahil edebildik. Gezi sonunda Türkiye'ye dönüş yolunda Meksika'yı gezmek için tekrar plan yapmaya başlamıştık bile.

 

Meksika'ya Türkiye'den maalesef henüz direkt uçuş yok, biz Mexico City'e Peru'dan uçmuştuk. Detaylar aşağıda.

 

Mexico City'e ulaşım:

 

Mexico city uçuşumuz, Machu Picchu seyahatimiz sonrasında, Peru-Cusco başlangıçlı olduğundan toplam bir gün sürdü diyebiliriz. Sabah 07:30' da LCPeru Airlines ile Cusco - Lima' ya 1saat 10 dk uçtuk, Lima - Mexico City arasını da Copa Airlines ile Panama City aktarmalı olarak 9 saat 20 dk da gerçekleştirdik (Panama City aktarma süresi 80 dk), sıfır rötar ile zamanında kalkan uçaklar zamanında indi. İndikten sonra gümrük kontrolüne geldik, saat 23:00 olmasına rağmen bizden başka uçak yoktu. Bize bakan görevli, sivil giyimli, gözlüklü, top sakallı, bir tek piposu eksik entelektüel görünümlü 50 yaşlarında biriydi. Sakin sakin pasaportları kontrol edip giriş kaşelerimizi bastı ve bagaj alım kısmına geçtik. Uçaktan indiğimiz körük ile bagaj alım arası ben diyim 150, siz deyin 200 metre civarı idi ama bagajların gelmesi neredeyse 1 saat sürdü. Bagajların dışarıda konveyöre yüklenmesini görebiliyorduk, her yüklemede polis köpekleri üstüne çıkıp titizlikle kokladılar. Bagajların iç kısma geçip yolcuların alması sonrası da çıkış kısmında ikinci bir köpek grubu tarafından koklanan, buna rağmen polislerin tipinize bakıp bavul açtırmak için yolcular arasından seçim yapılan kısmı da kazasız geçtikten sonra ana koridora çıkmayı başardık. Lima' da da check-in sırasında bavullar, köpekler tarafından uzun uzun kontrol edilmişti.

 

Benito Juárez International Airport - Mexico City (ispanyolca, Aeropuerto Internacional Benito Juárez): Diğer adıyla Mexico City International Airport, şehir merkezine 5 km mesafede. Epey büyük, terminaller arası havaray çalışıyor. Buna rağmen, 2014 sonunda Meksika Devlet Başkanı, ülkenin simgesi olacak, 8 yıl sonra (2022-2023) şimdikinin yerini alacak yeni bir havaalanı inşaatı başlatmış. Benito Juarez Uluslararası Havaalanı' nın 10 km kuzey doğusunda olacak yeni yerin maliyeti yaklaşık 10-15 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. 

Benito Juárez Havaalanı, 2016 yılında 14 milyonu yabancı olmak üzere 42 milyon yolcuya hizmet vermiş. Dış hatlarda en çok uçuş yapılan ilk üç yer, Los Angeles, Houston ve Miami. İç hatlarda ise, Cancun, Monterrey, Guadalajara.

Free shoplara girdiğimizde Tequila'nın bu kadar çok çeşidini görünce dumura uğradım diyebilirim. Şarap çeşidi kadar çok tequila çeşidi vardı. Buradan ABD'ye geçmiyor olsam tüm kotamı dolduracak kadar alacaktım ama Amerika çıkışında hepsini check-in sırasında bagaja vermem gerekeceğinden bunu yapamadım.

 

Uçuş varış saatini göz önüne alıp ve olası rötarları düşünerek inişimizde havaalanı otelinde kalmayı planlayarak Hilton Mexico City Airport Hotel'de rezervasyon yaptırmıştık. Bagaj alımı sonrası Hilton kontuarına geldiğimizde saat yarım olmuştu bile. Otel, indiğimiz terminalden farklı bir terminaldeymiş ve bizi almaya gelecek aracı burada bekledikten sonra gidişimiz de sallana sallana olduğundan odaya geçişimiz 01:30 gibiydi. Meksika' ya girişimizle hayatın yavaşladığını ve hiç kimsenin bundan büyük rahatsızlık duymadığını görerek ertesi sabah biz de aynı havada olur muyuz diye konuşurken yorgunluktan uyuya kaldık.

 

Mexico City havalimanı - şehir merkezi ulaşım: Otobüs, metro, metrobüs ve taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezine giden halk otobüsleri 24 saat çalışıyor ve hem Terminal 1 hem de Terminal 2'den kalkıyor.

 

4 nolu metrobüs hattı ile havalimanından şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. Şehir merkezine metro ile de ulaşım var, havalimanı için hat 5'i kullanabilirsiniz. Hem metro hem de metrobüs tek yön bileti $5 peso. Metro ve metrobüs'ler sabah 05:00'ten geceyarısına kadar çalışıyor. $10 değerinde tekrar doldurulabilir kartlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Mexico City'nin ne kadar güvenli olduğunu bilemediğimizden ve çok fazla valizimiz olduğundan taksi kullanmaya karar verdik, şehir içinde de taksi ve hop on hop off otobüs kullandık bundan dolayı metro ve metrobüs deneyimimiz olmadı.

 

Havalimanı zemin katında yer alan taksi kontuarından gideceğiniz yeri söyleyip parasını ödüyorsunuz ve taksinizi beklemek için dışarı çıkıyorsunuz. Taksici de oldukça yavaştı ve çok uzun süre beklemiştik :(  Meksika'da işler bayağı yavaş... 

 

Mexico City şehir içi ulaşım: Mexico City'i gezebilmek için mutlaka ulaşım aracı kullanmak gerekiyor. Mexico City'i gezmek için hop on hop off otobüs turları ideal. Turibus ve Tranvia Turistico tur otobüsleri Zocalo meydanından kalkıyor. Biz Turibus turunu aldık ve memnun kaldık. Turibus'ın 4 farklı güzergahı var ve bazı ana noktalarda hat değiştirerek neredeyse bütün önemli nokta, tarihi yer ve müzeleri tek biletle dolaşabiliyorsunuz. 09:00-21:00 arası çalışan turların bilet fiyatı hafta içi M$140 (7,5 USD), hafta sonu M$165 (9 USD). Buradan güzergahları görebilirsiniz.


Meksika' da döviz işlemleri: Güney Amerika ülkelerinde olduğu gibi döviz bozdurma pasaportla yapıldığından biraz zaman alıyor.  Şehir merkezindeki döviz bürolarının kurlarını da gördükten sonra döviz bozdurumu için havaalanını tavsiye edebiliriz

 

Konaklama: Konaklamak için hem güvenlik hem de gezilecek yerlere ulaşım açısından en uygun yer tarihi şehir merkezi olcaktır. Biz, tarihi şehir merkezinde Hampton Inn & Suites Mexico City otelinde kaldık. Otel konum olarak oldukça iyi bir yerdeydi. Yürüme ile, tarihi hükümet binalarının bulunduğu meydana 3-4 dk, Palacio de Bellas Artes' in bulunduğu meydana 10 dk uzaklıkta, restoran, cafelerin olduğu bölgede idi. Otel personeli de oldukça yardımcı ve güler yüzlü idi. Gitmek istediğimizi her yer için güvenli olan anlaşmalı taksileri çağırdılar. Teotihuacan Piramitlerine günlük turumuzu da yine otel yardımıyla aldık.

 

Mexico City Gezilecek Yerler:

 

1) Frida Kahlo Müzesi:  Meksika denilince dünyaca ünlü kadın ressam Frida Kahlo müzesini görmek Mexico City gezisinin olmazsa olmazı. Frida Kahlo'nun hayatına tanıklık etmek adına oldukça etkileyici bir müze. Diego Riviera ile yaşadığı acı ve tutku dolu aşkı ve Frida Kahlo'nun mücadele dolu hayatını hissedebileceğiniz bir müze ev.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mexico City' nin ilçesi Coyoacán' nın Colonia Del Carmen bölgesinde olan müze, Frida Kahlo' nun doğumundan ölümüne yaşadığı, 1958' de ölümünden sonra kocası Diego Rivera tarafından Frida anısına müzeye çevrilmiş. Londres ve Allende sokaklarının kesişimindeki müze, dışı tamamen mavi boyalı olmasından dolayı The Blue House (ispanyolca La Casa Azul) olarak anılan iki katlı bahçe içinde bir ev. Bölge, 1920' lerden beri  Salvador Novo, Octavio Paz, Mario Moreno ve Dolores del Rio vb ünlü yazar, şair, artist ve aktristlerin yaşamasıyla entelektüel bir kimliğe bürünmüş. Bölgedeki çoğu yapıda olduğu gibi ev, sömürge döneminden beri gelenek halini alan bahçe alanına sahip bir avlu etrafında inşa edilmiş. 1951 yılı Meksika halk sanatına göre dekore edilen ev, günlük 25.000 civarında ziyaretçi ağırlıyor. Müzede, Kahlo' nun kişisel eserleri, giysileri ve mutfak eşyalarından fotoğraf, kartpostal ve mektuplar gibi kişisel eşyalara kadar farklı içerikte koleksiyonları görebilirsiniz. 

 

Salı-Pazar 10:00-17:45 arasında ziyaret edilebilen müze için biletler kişi başı M$130 (bugünkü usd/peso paritesi ile bilet 6,8 USD) ve saat 10:00' dan itibaren her yarım saatlik giriş dönemleri için satılıyor. Kapıda bilet için epey kuyruk oluyor, internetten bilet almanızda fayda var. Bu arada peso için "$" işareti kullanılıyor, bir anda rakamları gördüğünüzde gözünüz korkmasın:) Müzede video çekimi yasak, fotoğraf çekimi ek ücret karşılığı alınan yaka kartı ile serbest oluyor. Adres: Londres 247 Colonie del Carmen, Mexico City.

 

2 ) Coyoacán: Coyoacán, Frida Kahlo Müzesi'nin de yer aldığı Mexico City' nin capcanlı, rengarenk tarihi semtlerinden bir tanesi. Bu bölge Mexico City' nin en eski meydanı olan Zocalo' nun da 10 km güneyinde kalıyor. İlçe, 1521-1523 yılları arasında Aztec imparatorluğunun ispanyollar tarafından ele geçirilmesi sırasında Yeni İspanya' nın başkenti olarak kullanılmış. Tarihi merkez, Jardin Centenario ve Jardin Hidalgo adlarıyla bilinen defne ağaçlarıyla dolu alan ve çevresinde yoğunlaşıyor. Hafta içi sakin bir bölge iken hafta sonları, 70.000 ziyaretçi ile  Mexico City' de tarihi Zocalo meydanından sonra en çok ziyaretçi alan yer oluyormuş. Öğle saatlerinde oldukça kalabalık ve araç trafiği kitlenmek üzereydi. Bölgedeki en önemli tarihi binalardan biri, Mexico City' nin en eski 3 kilisesinden biri olan 1550' lerden kalma Parish of San Juan Bautista. Biz gittiğimizde, kilisenin önündeki Parque Coyoacan' da, Aztec yerel kıyafetleri giymiş belki 100 kişilik bir grup, tütsü dumanları içinde mistik bir dans gösterisi yapıyor, meyve dolu sepetleri ikram olarak kilisenin önüne bırakıyorlardı.

 

San Juan Bautista kilisesinin yan tarafındaki Jardin Centanario' nun üzerinde olduğu Aguayo caddesinde 50 metre gittiğinizde Mercado Artesanal Mexicano adında ilk iki katında hediyelik eşyaların satıldığı üst katta da restoranların olduğu bir pasaja geliyorsunuz. Burada, Meksika, Aztec, İspanyol kültürlerine ait oldukça uygun fiyatlı hediyelik eşya bulabilirsiniz.

 

Avenue Miguel Hidalgo üzerinde Popüler Kültür Ulusal Müzesi de mevcut. Ara sokaklarda cafeler, antikacılar, butiklerle birlikte sokaklarda yerel atıştırmalıklar özellikle taco' cular ve hatta yemek için kurutulmuş böcek satıcıları da vardı. Parklarda, özellikle yaşlılar dans ediyor, genç yaşlı herkes zevkle seyrediyordu. Renkli, eğlenceli ve Meksika kültürünü tatmak için muhakkak gidilmesi gereken yer.

 

3) Zocalo: Bugünkü resmi adı Anayasa Meydanı (Plaza de la Constitucion) olmasına rağmen,  Aztek döneminde Tenochtitlan şehrindeki tören alanı olan Zocalo adı bugün de kullanılmaya devam etmekte. 700 yıldır kentin planlamasında merkezi bir rol oynayan bu meydan, Aztek mitolojisine göre evrenin merkezi
 

Mexico City'deki modern Zocalo, 57.600 m2 ile dünyanın en büyük şehir meydanlarından birisi. Kuzeyinde katedral, doğusunda ulusal saray, güneyinde federal bölge binaları, batıda Old Portal de Mercaderes, kuzey batı köşesinde Ulusal Monte de Piedad ve Templo Mayor tarihi binaları ile çevrelenmiş. Ulusal saray tarafında her gün törenle kaldırılan ve indirilen çok büyük bir bayrak direği var. Kuzey doğu köşesinde Zocalo metro istasyonu olmasına rağmen yer üstünde hiçbir işaret yok.

 

4) Palacio de Bellas Artes: Mexico City'nin ikonik renkli çatıya sahip binası burası işte :) Mexico City'de en önemli müzik, dans, tiyatro, opera gösterilerine ev sahipliği yapmış, resim, heykel ve fotoğraf konularında sergilerin düzenlendiği önemli bir kültür merkezi. Bizde neden haala böyle bir yok dedirten cinsten bir bina.

 

Bina, Zocalo meydanın batısındaki Alameda Central parkının yanında yer alıyor. Zocalo meydanından, 16 de Septiembre, Av. Francisco Modero veya Av. 5 de Mayo caddeleri üzerinden 15 dk yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Zaten şehir merkezinde ve alışveriş caddelerinin ortasında bir yer olduğundan mutlaka yolunuz buradan geçecektir.

 

İlk tasarım ve yapımı 1904 yılında italyan mimar Adamo Boari üstlenmesine rağmen bina inşaatı 1932 yılında Meksikalı mimar Federico Mariscal tarafından başlatılıp 1934 yılında tamamlanmış. Dış cephesi neoklasik, iç cephesi ise art deco. Bina, Diego Riviera, Siqueiros duvar resimleri ile de tanınıyor.

 

5) Diego Riviera duvar resimleri: Eğitim bakanlığının binasının içindeki avlunun duvarlarında yer alan Diego Riviera'nın yapmış olduğu duvar resimlerini görmenizi kesinlikle öneririz. Resimler çağdaş Meksika tarihini özetler nitelikte. Halk devrimini ve kapitalizmi duvar resimlerine öyle güzel resmetmiş ki adeta tarih dersi verir gibi... 

 

Bu binayı bulmak çok kolay olmadı, ara sokaklarda ve resimlere dair bina dışında bir işaret yok. Diego Riviera'nın dışında David Alfaro Siqueiros ve Raul Anguiano gibi 20. yy Meksika ressamlarına ait resimler de bulunuyor.

Giriş ücretsiz, sadece girişte ad-soyad, ülke sorusunu bir deftere kaydediyorlar.

Adres : Calle Republica de Argentina 28, Mexico City 06010, Meksika. 

 

6) Museo Nacional de Antropologia (Ulusal Antropoloji Müzesi): Meksika'da 1 tane müzeye gideceğim diyorsanız hakkınızı burada kullanın deriz :) 1964 yılında kurulmuş olan Meksika'nın en büyük ve en çok ziyaret edilen müzesi (2 milyon kişi/yıl). Chapultepec parkı içinde yer alan müzede Aztek dönemine kadar uzanan arkeolojik ve antropolojik eserler yer almakta. Müzenin çok geniş bir hediyelik eşya dükkanı var, harika parçalar bulabilirsiniz. Dışarıda yolda karşılaşacağınız tezgahlara göre hediyelik eşyaların fiyatları müze dükkanında oldukça yüksek. Meksika'da pazarlık etmek adetten sokak satıcılarından yaptığınız alışverişlerde fiyatları 3'te birine bile indirebilirsiniz.

 

Müze, Salı-Pazar günleri 9:00-19:00 arasında ziyarete açık, giriş ücreti M$ 70 (3,7 USD). Fotoğraf çekimi ücretsiz ama video çekimi için M$ 45 (2,5 USD) isteniyor. 

 

Ulaşım: Hop on Hop off alırsanız bu parka ve müzeye ulaşımınız da oldukça rahat olur. Hemen önünde durak var. Diğer seçenekler şöyle: Line 7 üzerinde Auditorio istasyonu veya Line 1 üzerinde Chapultepec istasyonundan 1 km uzaklıktadır. Adres: Av. Paseo de la Reforma y Calzada Gandhi, Col. Chapultepec Polanco, Miguel Hidalgo, CDMX

 

7) Museo Nacional de Historia / Chapultepec Kalesi: Mexico City'nin devasa parkı Chapultepec parkının ortasında yer alan ve bugün Ulusal Tarih Müzesi olarak faaliyet gösteren kale. 1778 yılında inşasına başlanan kale 10 yıl sonra tamamlanmış. 1864-1867 arasında Meksika imparatoru Maximilian'ın ikametgahı olmuş, 1939 yılında müzeye çevrilmiş ve 1944' te halkın kullanımına açılmış. İspanyol koloni döneminden Meksika devrimi dönemine kadar Meksika tarihine ait birçok eserin yer aldığı müzede Jose Maria Morelos'un kılıcı ve Miguel Hidalgo'nun bağımsızlık yürüyüşündeki Guadalupe bayrağı benzeri ikonik nesneler de sergilenmektedir.

Salı-Pazar günleri 9:00-17:00 arasında ziyarete açık, giriş ücreti M$ 64 (3,4 USD).

 

9) Basilica de Guadalupe (Basilica of Our Lady of Guadalupe): Katolik dünyasının büyük önem verdiği Tepeyac tepesindeki kilise. Biz Teotihuacan Piramitleri'ni gezmek için otelimizden bir tur ayarlamıştık ve gezi programında olduğundan burada da vakit geçirdik. Zocalo meydanından 40 dk uzaklıktaki Tura dahil olmasa şehir merkezinden sapa bir yerde olmasından dolayı gelmezdik fakat Meksikalıların ne denli katolik olduklarına şahit olmak için bu gezi iyi bir deneyimdi. Vatikan'a defalarca gitmiş olmamıza rağmen bir kere bile diz çöküp ağlayan insana rastlamamıştık fakat burada insanların ruh halini görünce bu kilisenin ne denli 'kutsal' bir mekan olduğunu idrak ettik.

Katoliklerin dünyada en çok ziyaret ettikleri hac yeri, aynı zamanda dünyada 3. en çok ziyaret edilen kutsal mekanmış.

 

Burada eski ve yeni olmak üzere 2 kilise bulunuyor. Meksika şehrinin çok eski bir göl üzerinde kurulmasından dolayı eski kilisenin tabanında zamanla toprak kayması başlamış ve zemininde çökmeler görülmüş, zaten buraya girdiğinizde zemindeki eğiklikten hafif bir baş dönmesi de hissediyorsunuz. Bu kaymadan dolayı yeni bir bazilikaya ihtiyaç duyulmuş.

 

Yeni bazilika 1976 yılında tamamlanmış ve 10 bin kişilik kapasiteli enteresan bir yapı. Yılda yaklaşık 20 milyon hacı burayı ziyaret ediyormuş. Kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

Ulaşım: Zocalo meydanındaki metro istasyonundan, M2 hattı ile Hidalgo 1-2 istasyonunda inip Hidalgo 1-3 istasyonuna kısa yürüyüş, buradan M3 hattı alınıp Deportivo March 18' de ineceksiniz. Basilika, 800 metre ileride.

Adres: Plaza de Las Americas, Villa de Guadalupe, CDMX

 

8) Teotihuacan Piramitleri: Biz, otel aracılığıyla ayarladığımız günübirlik turla gittik. Tur şirketi: Esttur, Kişibaşı Ücret: M$ 600 (32 usd). Adres:Havre 28 P.B. Juarez, CDMX. Bir mercedes minibüs ile önce Mexico City'nin ilk kurulduğu tarihi bölge, arkasından Basilica de Guadalupe sonrasında Teotihuacan'a gittik. Gidiş yolunda, tüm evlerin rengarenk olduğu bir kasabanın yanından geçtik (en üst fotoğrafta). Önce alışveriş için bizi bir iki yere uğratıp arkasından yöresel bir restoranda yemek yedikten sonra piramitlerin bulunduğu arkeolojik alana gittik. Giriş tur ücretine dahildi. 

Mexico City'nin 40 km dışında yer alan, dünyaca ünlü piramitleri oralara kadar gitmişken mutlaka görün deriz. Kolomb öncesi tarihte, Kuzey Amerika'nın en ünlü şehri kabul edilmiş. 1987 yılında UNESCO dünya miras listesine alınmış bir alan. Aztekler burayı 'tanrının doğum yeri' olarak adlandırmışlar.

Piramitlerin olduğu şehrin kuruluşu, tahminen M.Ö. 100 civarında olmuş ve yaklaşık 650 yıl burada yaşam sürmüş. Kimlerin kurduğu ve neden aniden terkedildiği hala bilinmeyen gizemli bir şehir burası. Yapıların konumları, Gize'deki piramitler gibi, Orion takım yıldızının ve aynı zamanda Queatzalcoatl Tapınağı'ndan hareketle gezegenlerin yerdeki yansıması olacak şekilde düzenlenmiş. 

 

 

Meksika tarihinde Aztekler öncesinde daha ileri medeniyetlerin yaşadığına dair bulguların olduğu bu şehirde Toltekler, Zapotekler ve Maya topluluklarının yaşadığı düşünülüyor. 2500 yıl önce 150-200.000 kişilik nüfusu barındırdığı sanılan şehrin en büyük piramidi olan Güneş Piramidi 1910 yılında Meksika'nın 100. bağımsızlık yılında restore edilmiş. Piramitlerin üzerinde olduğu yol 1,5 km uzunluğunda ve bol miktarda seyyar satıcı var. Pazarlığın dibine burada vurup 200 Peso dedikleri bir hediyelik eşyayı 60-70 pesoya alabilirsiniz. Artık sizin yeteneğinize kalmış.

 

9) Museo Nacional de Arte (MUNAL): 16 yy ortasından 20 yy ortasına kadar olan Meksika sanat tarihini temsilen geniş bir koleksiyonun yer aldığı, neo klasik mimarili, tarihi merkezdeki müze. Sağlam eserler var ama benim en çok ilgimi hediyelik eşya dükkanı çekti. Çok uygun fiyatlara enfes parçalar bulabiliyorsunuz. 

Salı-Pazar günleri 10:00-17:30 arasında ziyarete açık, giriş ücreti M$ 38 (2 USD).

Adres : Tacuba 8, Centro Historico. 

 

Meksika seyahatine başlamadan gerekli olabilecek tüm bilgiler burada!

 

 

 

 

Tags:

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon