Dünyanın en iyi havayolu şirketleri hangileri?

08/04/2017

Yaptığımız seyahatlerde, Türkiye'den çıkış için tercih ettiğimiz havayolu THY olmakla birlikte gittiğimiz yerlerdeki seyahatlerin devamında farklı havayollarını kullandık. Deneyimlediğimiz havayolu sayısı arttığından genel görüş verebilecek seviyeye geldiğimizi düşünüyorum. Müşteri olarak hem havayolu şirketlerindeki deneyimlerimizi aktarmak hem de genel sıralamalardaki yerlerini karşılaştırmalı olarak anlatmak için aşağıdaki yazıyı yazdım.

Yazıyı yazarken hesapladığım kadarıyla Türk Hava Yolları’ nın ekonomi, comfort ve business sınıflarını yaklaşık 40 farklı yurtdışı ve 8 farklı yurtiçi destinasyonda kullanmışız. THY’nin yanında yurtiçinde Pegasus, yurtdışında United Airlines, American Airlines, Delta Airlines, JetBlue, Southwest, Virgin America, Easyjet, Lufthansa, SAS, Icelandair, Iran Air, UTair, Singapur Airlines, Air Asia, Gol Airlines, LAN, LATAM, LCPeru, Copa Airlines olmak üzere 20 farklı havayolu şirketi kullanmışız.

 

Skytrax : Dünyada havayolu şirketleri ve havaalanlarını birçok başlıkta değerlendiren, sonra da bu listeleri kategorilerine göre yayınlayıp dünyanın en iyi havayolları ödülleri veren İngiltere merkezli bir danışmanlık şirketi. Kendisini, dünyanın dört bir yanındaki havayolu ve havalanlarındaki müşteri deneyimlerinin geliştirilmesine ve değişimin gerçekleştirilmesine yardımcı olan danışmanlık şirketi olarak tanımlıyor. Uluslararası seyahat değerlendirmelerinde; en iyi kabin ekibi, havaalanı, havayolları, uçuş sınıfları, lounge, uçak içi eğlence, ikram vb konularda değerlendirmeler yapar. Aynı zamanda uçuş yapan veya potansiyel müşterilerin kullandığı görüş ve uçuş deneyimlerini bildirdiği bir havayolları forumuna da sahip. Güvenirliği yüksek olduğundan dünya çapında kabul görür, bizde listesine hürmet ediyoruz.

 

Aşağıdaki liste, Skytrax’ in her yıl yaptığı ilk 100 havayolu sıralamasının 2015 – 2016 karşılaştırmalı ilk 50’ sini göstermekte, ayrıca 4 bölgeye ait ilk 10 sıralamasını da aşağıda bulabilirsiniz. İlk 10 havayolu için de ilginizi çekebilecek bilgiler vermeye çalışacağım.

 

Bunun yanında, bizim deneyimlediğimiz birkaç havayolu için de kısa bilgi ve yorum ekledik :

 

United Airlines : Star Alliance üyesidir. 2016 ilk 100 en iyi havayolu sıralamasında 68. sırada (Yukarıdaki listede göreceğiniz gibi Amerika' daki havayolları ön sıralarda değil. Listede Amerika' dan ilk sırada Virgin Amerika 25. olarak var). Gelir bakımından dünyanın 3. büyük havayolu. Standart bir havayolu, zaten Amerika’ da uçuş çok sıradan bir gereklilik, 2001 sonrası oluşan havayolu şirketlerinin krizinden sonra ayakta kalabilmek için maliyet kesintileriyle olabildiğince standart hale gelmiş bir ulaşım aracı. Lüks ve konfor isteyenler First Class’ a geçsin.

 

United Express ile kısa menzil bölgesel uçuşlar yapıyorsunuz. Sol taraf tek kişilik, sağ taraf çift kişilik koltuklardan oluşan küçük uçak filoları var. Kabin içi bagaj alamıyorsunuz, binişte uçak kapısına bırakıyor, çıkışta da uçak kapısından alıyorsunuz. İkram, sıcak&soğuk içecek ve bir kraker. Chicago merkezli havayolunun diğer önemli hub’ ları Denver, Guam, Houston, Los Angeles, Newark, San Francisco, Tokyo ve Washington D.C. Bu noktalara uçuşlarda iyi fiyat yakalayabilirsiniz. 

İki bilgi; 11 Eylül saldırılarında kaçırılan 4 uçaktan ikisi United’ a aitti. Boeing 777 model uçağın ilk uçağı ve uçuşu United’ a aitti.

 

JetBlue : 2016 ilk 100 en iyi havayolu sıralamasında 53. sırada. Amerika’ nın 6. büyük havayolu olup merkez hub JFK’ dir. Ana destinasyonları ABD’ nın yanında Aruba, The Bahamas, Bermuda, Kolombiya, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Grenada, Jamaica, Mexico, Peru, Puerto Rico, Saint Maarteen, Saint Lucia, Trinidad and Tobago. Yani daha çok Karayip ve orta Amerika’ daki tatil destinasyonlarına uçuyor. Planlı seyahatlerde oldukça iyi fiyatlar yakalayabilirsiniz. Son dakika uçuşlarında da boş kalan koltuklar için ekonomik fiyatlar sunuyor.

Bizim uçuşumuzda kabin içi temizliği oldukça kötüydü, 5 saatlik uçuşta sanki koridora çiş yapılmış gibi kokuyla yolculuk yaptık. Bize denk geldi diyelim.

Bir bilgi; 55 yıl aradan sonra ABD, Küba arasında ilk tarifeli sefere başlayan havayoludur. Miami ve JFK’ den Küba’ ya uçuşu vardır.

 

Southwest : 1967 yılında kurulan low-cost stratejili havayolu şirketi, 2016 yılı ilk 100 en iyi havayolu sıralamasında 66. sırada. Filosunda sadece Boeing 737 uçaklarını bulunduruyor ve 2016 yılı itibariyle dünyada filosunda en çok 737’ ye sahip havayolu şirketidir. 2014 yılında Amerika içinde en çok yolcu taşıyan şirket olmuştur. Amerika içi ağırlıklı uçmakla birlikte 8 ülkeye de uçuşu var. Merkezi Dallas, Texas' tır. Low-cost segmentinde olmasına rağmen uçuşlarda ücretsiz alkolsüz içecekler (sevgililer günü, mardi gras ve yeni yıl gibi popüler günlerde alkollü içecekler de ücretsiz), fıstık ve kraker ikramı mevcuttur. Kalkış ve inişlerde ekibin renkli, eğlenceli, şarkılı anonsları ile bilinirler.

Bizim uçuşumuz, Austin' dan Las Vegas' a idi. Uçuş ekibi, güler yüzlü ve eğlenceli idi. Uçuş esnasında espriler yapıp inişi baş hostesin söylediği şarkı eşliğinde anons ettiler. Farklı bir uçuş deneyimlemiş olduk.

Bir bilgi; Rakibi Low-cost bir şirket olan JetBlue' nun aksine çalışanları kendi alanlarındaki sendikalara üyedirler! Bravo...

 

Copa Airlines : Star Alliance üyesi olup 2016 en iyi havayolu sıralamasında 69. sıradadır. Açılımı Compañía Panameña de Aviación olan Copa Airlines' ın merkezi, Panama City olup ana hub, Tocumen Uluslararası havaalanıdır. Kuzey, Güney, Orta Amerika ve Karayipler' de 31 ülke 74 destinasyona uçmaktadır. Panama'nın en hızlı büyüyen şirketi.

Bizim uçuşumuz, Kolombiya-Peru ve Peru-Meksika arasında Panama City aktarmalı idi. Bağlantı süresi 50-60 dk olmasına kalkış-varış zamanları oldukça başarılı. Aktarmalı uçuşlarda tercih edilmek için uçuş zamanlarına çok dikkat ediyorlar. Panama city' deki lounge orta büyüklükte ve aktarmalardan dolayı çoğunlukla dolu. Güney Amerika uçuşlarını Panama bağlantılı yaparak iyi fiyatlar yakalayabilirsiniz.

Bir bilgi; eğer hava açıksa okyanus manzarası, Panama kanalı ve ona eşlik eden yüksek gökdelenlerin olduğu Panama City manzarası eşliğinde Tocumen Havaalanına yöneliyorsunuz, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

 

IcelandAir : 2016 en iyi havayolu sıralamasında 81. sıradadır.  Atlantik okyanusunun iki tarafındaki 16 ülke 39 şehire uçmakta olup coğrafi olarak Atlantik uçuşlarında ana duraklama noktasıdır. 1960' dan beri Amerika ve Avrupa arasındaki uçuşlarda yolcularına İzlanda' da ücretsiz 7 güne kadar stopover imkanı sunarak İzlanda turizmine destek vermektedir. Uçak içi ekonomi, ekonomi comfort ve Saga Class (business class eşleniği) olmak üzere üç sınıf mevcut. İkramlar, ekonomi comfort ve Saga Club sınıflarında ücretsiz, ekonomi sınıfta ücretli.

Bizim uçuşumuz, gidişte Helsinki, dönüşte Oslo üzerindendi. Dakik kalkışlar yaptık, uçak konforu standart, ek ücret ödeyerek upgrade yapabiliyorsunuz. 

Keflavik Uluslararası havaalanı, 2. dünya savaşında Amerikan ordusu tarafından yapılmış ve savaş sonrası İzlnada' ya devredilmiş. Reykjavik' in 50 km güney batısında yer alan bugün için modern bir havaalanı. Blue Lagoon' a 2 km uzaklıktaki Grindavik şehrine de 25 km uzaklıkta. Havaalanından şehre sadece karayolu mevcut, airport express, flybus ve straeto firmaları tarafından otobüs hizmeti veriliyor. Taksi ile de gidebilirsiniz veya araç kiralayabilirsiniz. Araç kiralamak seyahatiniz için en ideali. 

 

Dünyanın En İyi 50 Havayolu Sıralaması

 

2016 Yılına Ait En İyi Havayolları Listesinin İlk 10 Bilgileri : 

1. Emirates : 1985' te kurulan Dubai merkezli, dünyanın önde gelen uzun mesafe havayollarındandır. Dünyanın en büyük Airbus A380 süper jumbo ve Boing 777 geniş gövdeli jet filosuna sahip olup 230’ dan fazla uçakla 80' den fazla ülke, 140' tan fazla destinasyona uçuş yapmaktadır. Uçak içi eğlence sistemleri, canlı televizyon kanalları ve spor kanalları ile uçak içi servislerinde en iyi havayolu seçilmiştir.

 

2. Qatar Airways : Geçen yılki ulaştığı zirveden bir basamak gerileyen Doha merkezli havayolu, koltuk konforu ve uçak içi eğlence sistemleriyle övgü alıp en iyi business class koltuk, en iyi business class, en iyi business class lounge ödüllerini de almıştır. Ekonomi sınıfı konuklar için akıllı telefon ve tabletlere kişisel ekranlarından bağlantı sunmaktadır. 140 destinasyona uçmaktadır. Oneworld Global Airline Alliance üyesidir.

 

3. Singapore Airlines : Uçuş görevlilerinin müşterilere verdiği yüksek standart hizmet eğitimi, ekonomi sınıfında kalkış öncesi sıcak havlu servisi ve uçak içi eğlence sistemi ile avantaj yaratmaktadır. Changi Havaalanı, ana üssü olup Skytrax tarafından son beş yıldır üst üste dünyanın en iyi havaalanı seçilmiştir. Asya' nın en iyi havayolu, en iyi business class koltuk ödülünü almıştır.

Bizim deneyimimizde ekonomi sınıfı fena değildi, koltuk aralığı THY’ ye göre biraz daha rahat hissediliyordu, kısa mesafe uçuş yaptığımızdan ikramı tam değerlendiremiyorum ama THY’ nin kısa mesafe uçuş ikramlarını değiştirmesi sonrası THY üstünlüğü kalmamıştır. En dikkat çeken hosteslerin kuralları tam olarak uygulama konusundaki dikkat ve baskılarıydı. Anons ettikleri kuralın ihlalinde, örneğin kalkışta telefonun açık olduğunu görmeleri, kadın çantasının koltukta olması veya inişte koltuğun yatıklığı gibi durumlarda uyarıyı yerine getirinceye kadar başınızda duruyorlar. Changi havalanı, büyük, orjinal alanları, içeride bitki ve ağaçların olduğu, ana koridorları halı kaplı, sade ama işlevsel, büyüklüğünden çok kalabalık görmediğiniz ama dünyanın en kalabalık havaalanı. Bu anlamda başarılı ve son 10 yıldır en iyi havaalanı sıralamasında ilk 10’ da zaten. Daha önce Singapur Airlines hakkında yaptığımız daha detaylı yoruma buradan ulaşabilirsiniz.

 

4. Cathay Pacific : Hong Kong' ta bulunan havayolu geçen yıla göre bir sıra gerilemesine rağmen pasifik bölgesinde en iyi havayolu konumunu korumaktadır. 2014 yılında en iyi havayolu seçilen Cathay Pacific bu birinciliği rakiplerinden 4 kez fazla kazanmıştır.  Uzun menzilli Boing 777-300ER filosu ve yüksek uçuş frekansı stratejisi üzerine kurulu iş stratejisi ile Asya' nın en iyi uçuş deneyimini sunmaktadır. Skytrax yorumcuları, koltuk konforu, hizmet kalitesi ve eğlence sistemleri için yüksek puan vermiştir. Cathay Pacific ayrıca dünyanın en iyi havayolu  kabin temizliği, en iyi havayolu business class lounge ödülü de almıştır. The Cathay Pacific Grup içinde Dragonair and Air Hong Kong da yer alıp 150' den fazla uçakla 130 destinasyona uçmaktadır. Oneworld Global Airline Alliance üyesidir.

 

5. All Nippon Airways (ANA) : 1953' te kurulan Japonya' nın en büyük havayolu olup dünyanın en büyük Boing 787 Dreamliner filosuna sahiptir. Ekonomi sınıfında usb girişi ve güç girişi sunmaktadır. Temizlik, servis ve güvenlikte öne çıkmaktadır. Asya' da en iyi havaalanı hizmetleri, en iyi havayolu personel hizmeti ödüllerini kazanmıştır. 240 uçaklık filosuyla 2013 gelirlerine göre dünyanın en büyük 13. havayolu olmuştur.

 

6. Etihad Airways : 2003 yılında faaliyete geçen Abu Dhabi merkezli havayolu first class ve business class suitleriyle ünlü olmuştur. 2016 yılında, dünyanın en iyi birinci sınıf, en iyi birinci sınıf koltuk ve en iyi birinci sınıf onboard yiyecek servisinde ödül almıştır.

 

7. Turkish Airlines (THY) : Star Alliance üyesi olan THY 6 yıl üst üste Avrupa' nın en iyi havayolu seçilmiştir. Ayrıca, Güney Avrupa' nın da en iyi havayolu, en iyi business class ikram, en iyi business class lounge ödülünü almıştır. 105 ülke ve 243 destinasyonla dünyanın en çok noktasına uçan havayoludur.

Son dönemde transit uçuşlarda atak yapmasıyla AHL’ deki lounge’ ını büyütmüştür. Lounge ve içeriği olarak gerçekten dünyanın herhangi bir yerinde bu büyüklük ve bu içeriği görmedik. Aşağıda sayacağım negatif yönlerine rağmen en iyiler arasındadır.

AHL CIP Lounge Pozitif yönleri: Kahvaltı içeriği, sıcak sandviç, pide, mantı, salata ve soğuk-sıcak içecek konusunda açık ara öndeler. Sinema bölümü ve koltukları dinlenmek için gayet iyi, üst kattaki bilardo masası, alt kattaki play station ve araba yarış parkuru hem bizim hem çocukların zaman geçirmesi için gayet iyi. Wifi internet bağlantısı iyi, bilgisayar köşesi yeterli. Business class ve Elite plus kartlı yolcular için Lounge’ a direkt gümrük geçişi düşüncesi başarılı. Bayram seyranda, gümrük geçişindeki kart geçişli tek gişe sayısını arttırsalar çok başarılı olur.

AHL CIP Lounge Negatif yönleri: Tatlı ve pastalar başarılı değil, Lounge büyütülmesine rağmen özellikle sabah uçuşlarında kalabalıktan yer sıkıntısı oluyor, yiyecekler hızlı bitiyor ve kısa zamanınız varsa sıkıntı oluyor. Meyve sepetinde de aynı sorun var, yenilenmesi gecikiyor. Giriş bankosunda 3 kişi olmasına rağmen yoğun uçuşların olduğu zamanlarda kuyruk oluyor, yanınızda misafir varsa biletini işletmek için kuyruğu beklemeniz kısıtlı zamanlar için dert oluyor. Kişisel eşya saklama dolapları yine yoğunluktan genelde yetersiz kalıyor. Gazete servisinde her gazete mevcut değil, lounge temizliği de benden geçerli not alamıyor. Bir de iç mimarisi nedeniyle kubbeli olan yerlerin içindeki başkalarının konuşmaları akustikten dolayı yüksek seviyede size ulaşabiliyor, konuştuklarınıza dikkat edin.

 

Turkish Airlines (THY)’ ın en büyük problemi rötar. Rötarsız kalkış nadir. Tabii bu durum iniş saatlerini ve karşı havaalanlarının planlarını etkileyeceğinden sanırım uçuş sürelerinin içine  rötar süreleri konularak plan yapılıyor. Bu yüzden yurtdışında bağlantılı uçuşlarda stres yaşıyorsunuz veya THY tercihi geri plana düşüyor. AHL kalkış ve inişlerinde birçok uçuşun körüğe yanaşamaması, özellikle havaalanının alt katındaki kapılardan binişlerde business class ve öncelikli kart sahipleri için biniş önceliğinin kollanmaması, sıra oluşturulamaması, altyapı bu kadar yetersizken ne büyük organizasyona kalkışıldığını gösteriyor.

Uçak içine gelince;

Ekonomi sınıfı, yurtiçi uçuşlarda koltuklar oldukça dar, ortalama boyu olan biri rahat olmayan bir yolculuk yapıyor. Ekonomi sınıfındaki ikram içeriği de değiştirilip sadeleştirildiğinden iç hatlar ve yurtdışı yakın uçuşlarda alternatif havayolları kontrol edilebilir. Uçakların ortalama yaşı genç olmasına rağmen Avrupa’ ya bazı uçuşlarda uçak içi eğlence sistemi olmayana denk gelebilirsiniz. Bazı görece eski uçakların uçak içi eğlence sistemleri ve ekranları yenilendi. Aklımda kalan iki farklı ekran ve kullanım menüsü olan sistem var. Bana göre, kullanım dostu olmayan menüsü ve rahat kullanamadığınız ergonomisi ile koltuk arkasındaki yerinde sabit ekran olan sistem başarılı değil. 

Comfort sınıfı, Uzak mesafe uçuşlarda kullanılan Boing 777-300ER modelinin uçtuğu destinasyonlarda olan bu sınıf, koltuk ve ikram anlamında başarılı iken THY tarafından kaldırıldı. Bölgedeki havayolları Emirates, Qatar ve Etihad’da olmayan bu sınıfın doluluk oranının düşük kaldığı bu yüzden kaldırılacağı konuşuluyordu. Aslında farklı bir segmenti yakaladığını ve müşteri odaklı bu yaklaşımla başarılı olacağını düşünmüştüm. Demek ki ticari kaygılar ağır bastı.

Business sınıfı, ağırlıkla yatar koltukları, koltuk genişliği, ikram ve sunum ile hizmet olarak başarılı. En son Business class’ ta yeni kulaklıklara geçildi, kendi kulaklığınız yoksa bu uygulama da artı yazıyor. Uzun uçuşlarda dağıtılan çantaların kalitesi ve içeriği iyi. Ancak, business classta nadir de olsa bir yeri arızalı koltuk veya eğlence sistemine denk gelebiliyorsunuz. Bu kadar yüksek ücret ödeyip yolculuğa çıkıyorsanız sıfır hata olması gerekir. Bunun yanında, uçuşlar için uçak organizasyonu yaparken de bazı hatalar yapılıyor. Örneğin, THY’ nin en uzun uçuşlarından birine tam yatar koltuğu olmayan bir uçakla uçtuk. Halbuki uzun uçuşlarda ihtiyaç bu, fiyatı tam ödeyip hizmeti tam alamadık diyebilirim. Film içeriği aslında iyi ama sanırım yeni film eklenme veya yenilenme süresi uzun. Çok uçuş yapıyorsanız yeni film bulmanız zorlaşıyor. 

Mil kazanma uygulamasında fiyata göre mil uygulamasına geçildikten sonra statü korunması zorlaşıyor. Erken bilet alınması THY’ nin de işine geliyor olmalı, bu uygulama ile müşteri bağlılığı sağlanamıyor, fiyat odaklı bir kitle yaratılıyor. Bu durumda sadece iş için tercih edilebilir oluyorsunuz çünkü tatil planlayanların büyük çoğunluğu son bir haftada biletini almıyor. Statü kaybedilirse başka havayolu tercihi gündeme gelebilir.

 

8. Eva Air : Star Alliance üyesi Tayvan Taipei merkezli havayolu, konteyner taşımacılığında bir dev olan Evergreen Group kuruluşudur. Geniş gövdeli filoya sahip olup premium ekonomi (THY’ deki comfort class) konseptine öncülük etmiştir. Asya, Avustralya, Avrupa ve Kuzey Amerika destinasyonlarına uçmaktadır. Sloganı, Sharing the World, Flying Together.

 

9. Qantas : Son dönemde mali sıkıntı yaşamasına rağmen hizmet kalitesinden ödün vermeyen Avustralya Havayoludur. Güçlü müşteri hizmetleri, uçak içi eğlencede tercih edilmektedir. Havayolunun ölümlü kaza yapmama rekoru vardır. Afrika, Amerika, Asya, Avrupa ve Okyanusya' da 14 ülke 21 destinasyona uçuş yapmaktadır.

 

10. Lufthansa : Star Alliance üyesi olan Alman havayolu, son yıllarda önemli bütçe kesintileri ve grevlerle boğuşmasına rağmen hizmet kalitesi ve genel kalitede ortalamanın üstündeki, Avrupa' nın en büyük havayolu şirketidir. Uzun mesafe uçuş servisleri iyidir, filonun yeni Airbus A380 super jumbo ve 748-8 Intercontinental uçaklarını hedeflemek akıllıca olur. İlk 10 içinde olmakla birlikte Batı Avrupa' nın en iyi transatlantik havayolu ödülünü de almıştır.

 

Dünyanın En İyi Havaalanı Servisi Veren Havayolu
 
 
 
 
 
Dünyanın En İyi Uçuş Eğlence Sistemi
 
 
 
 
 
Dünyanın En İyi Uçak Kabini Temizliği

 

 

 

 

 

Avrupa'nın En İyi 10 Havayolu Sıralaması - 2016

 1. THY

 2. Lufthansa

 3. Air France

 4. Swiss Air

 5. Austrian Airlines

 6. KLM

 7. British Air

 8. Finnair

 9. Virgin Atlantic

 10. Norwegian

Kuzey Amerika'nın En İyi 10 Havayolu Sıralaması - 2016

 1. Virgin America

 2. Air Canada

 3. Delta Airlines

 4. Porter Airlines

 5. West Jet

 6. JetBlue Airways

 7. Alaska

 8. Southwest

 9. United

 10. Hawaiian

Güney Amerika'nın En İyi 10 Havayolu Sıralaması - 2016

 1. LAN Airlines

 2. Azul

 3. Avianca

 4. TAM

 5. Sky

 6. Aerolineas Argentinas

 7. Easy fly

 8. GOL

 9. Ausrial Lineas

 10. Viva Colombia

 

Asya'nın En İyi 10 Havayolu Sıralaması - 2016

 1. Singapur Airlines

 2. Cathay Pasific

 3. ANA

 4. Eva Air

 5. Garuda Airlines

 6. Hainan

 7. Thai Airways

 8. Asiana

 9. Bangkok Airways

 10. Japan Airlines

 

En İyi Ekonomi Sınıfı Koltuğu – 2016 : Yolcuların puanlamasıyla belirlenen, ekonomi sınıfındaki koltuklarda en yüksek konforu veren havayolu listesi;

 1. Asiana Airlines

 2. Japan Airlines

 3. Korean Air - Kore

 4. Singapore Airlines

 5. Thai Airways

 6. Qatar Airways

 7. ANA All Nippon Airways

 8. Etihad Airways

 9. Garuda Indonesia

 10. EVA Air

 

Dünyanın En İyi Havayolu Birliği

 

 

 

 

 

 

 

Birliğin içindeki havayolları ile uçmanın avantajları : Farklı havayolu uçuşlarından mil kazanımı, mille üye havayollarından ücretsiz bilet alımı, kart seviyenize göre bagaj ayrıcalığı, gümrükten hızlı geçiş, business kontuarında check in ve lounge kullanımıdır.

 

Star Alliance Üyeleri : 27 üye havayolu şirketi vardır. Adria, Aegean, Air Canada, Air China, Air India, Air New Zealand, ANA, Asiana Airlines, Avustrian, Avianca, Brussels Airlines, Copa Airlines, Croatia Airlines, Egypt Air, Ethiopian, Eva Air, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Scandinavian Airlines, Shenzhen Airlines, Singapore Airlines, South African Airways, Swiss, TAP Portugal, Thai, Turkish Airlines, United Airlines.

 

OneWorld Üyeleri : 14 üye havayolu şirketi vardır. Airberlin, American Airlines, British Airways, Cathay Pacific, Finnair, Iberia, Japan Airlines, LATAM, Qatar Airways, Malaysia Airlines, Qantas, SriLankan Airlines, Royal Jordanian, S7 Airlines.

 

Sky Team Üyeleri : 20 üye havayolu şirketi vardır. Aeroflot, Aero Mexico, Aerolineas Argentinas, Air Europa, Air France, Alitalia, China Airlines, China Eastern, China Southern, Czech Airlines, Delta, Garuda Indonesia, Kenya Airways, KLM, Korean AİR, MEA, Saudia, TAROM, Vietnam Airlines, XIAMEN Air.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
 • Black Facebook Icon
 • Black Google+ Icon
 • Black Instagram Icon