Dünyanın en mutlu ülkesi Norveç'e göçmenlik başvurusu

03/04/2017

Norveç göçmenlik başvurusunda süreçler ve göçmenlik şartlarını detayları ile araştırdıktan sonra İzlanda ve Uruguay ile başlamış olduğumuz göçmenlik serisine +1 yazı daha eklemiş oluyoruz. 2017 yılı dünyanın en mutlu ülke sıralamasında birinci sırada yer alan Norveç'e göçmenlik, oturma izni ve vatandaşlık başvurusu yapmak için gerekli olan belgeler neler bunları paylaşacağım. Kim dünyanın en mutlu ülkesinde yaşamak istemez ki :)

 

Daha önce Norveç'in başkenti Oslo'ya gitmiştik. Oslo gezi yazımıza buradan, Norveç'te yaşama dair bilgilere de buradan ulaşabilirsiniz.

 

Norveç'e oturma izni ve vatandaşlık başvurusunda bulunmak için şartlar diğer bir çok ülkede olduğu kadar kolay değil açıkçası. Bazı ülkelerde olduğu gibi 'çok param var ve Norveç'te yaşamak istiyorum' derseniz oturum izni için başvurabileceğiniz bir seçenek yok mesela. Kendi işinizin sahibi iseniz mutlaka iyi eğitimli ve fark yaratan bir özelliğinizin olması gerektiği belirtilmiş şartlar arasında. Norveç'te geçici oturum izni alabilmek için en kolay yol diğer bir çok ülke için de olduğu üzere öğrenci vizesi ile ülkeye giriş yapmak. Norveçli bir aile ferdinizin olmadığı ve iş teklifi alarak çalışma vizesine başvurmadığınız sürece çalışma izni alabilmenizin ön şartı hali hazırda oturum iznine sahip olmanız. Kalıcı oturum izni alabilmek için şartlar arasında geçici oturum iznine sahip olmak var, detayları aşağıda paylaştım. Norveç vatandaşlığı' na başvuru için de yine hali hazırda Norveç'te oturuyor olmanız gerekiyor. 

 

Kısacası vatandaşlık almak için süreç şöyle işliyor:

 

Geçici oturum izni  => Kalıcı Oturum => Vatandaşlık

 

Türkiye vatandaşı olarak Norveç'te 90 günden uzun süre kalmak ya da burada çalışmak istiyorsanız Norveç oturma iznine sahip olmanız gerekiyor. Norveç oturma izni işlerini The Directorate of Immigration (UDI) - Göçmenlik Müdürlüğü yürütmekte. Başvuru için gerekli bilgileri sitelerinde ingilizce ve norveççe adım adım açıklamışlar. Norveç'e sığınma ve hak ihlali başvurularını nadir karşılaşılacak durumlar olduğu için (umarım her daim nadir kalır) dışarıda bıraktım.

 

Norveç vizesi, oturum izni, çalışma izni ve vatandaşlık başvurularında izlenecek yol 


1 ) Norveç'e gitmeden önce, UDI websitesinden ne tür (oturma izni, vatandaşlık, çalışma izni, turistik vize, aupair, sığınma gibi) başvuruda bulunacaksanız buna uygun yönlendirilme yapılmış. Sitede maalesef Türkçe dil seçeneği yok. Burada vize tipinizi seçtiğinizde size toplamanız gereken dökümanlar ve başvuruyu sizin mi yoksa örneğin Norveç'te yaşayan aile ferdinin ya da Norveç'te sizi işi alacak kişinin mi yapacağına dair sorular da yer alıyor. Sorulara vereceğiniz cevaplar başvuru şartlarını da belirleyecek. Norveç oturma izni, göçmenlik başvuru şartları hakkında genel bilgi vermesi açısından bir kaç örnek için seçimde bulundum ve aşağıda şartları listeledim.

 

Norveç'te iş aramak için (skilled worker - vasıflı işçi) geçici oturma izni başvurusunda bulunacaksanız şartlar :

 • Hali hazırda Norveç'te öğrenci veya araştırmacı olarak oturma iznine sahip olursanız, bu izinler bitmeden iş aramak için geçici oturma iznine başvurabiliyorsunuz. Zaten Norveç'tesiniz yani :) Bir de eğitim aldığınız bölümlere ilişkin ekstra şartlar var.

 • Başvuru ücreti ödemeniz gerekiyor. Başvuru ücreti 3.700 NOK (yaklaşık 430 USD). Tabi ekstra vize başvuru merkezlerine servis ücreti ödemek de gerekecek.

 • Norveç'te din görevlisi ve etnik aşçılık dışında işlere başvuruda bulunabiliyorsunuz. Bu tip oturma iznine başvuracaksanız iş arayan statüsünde olmanız bekleniyor.

 • İş aradığınız süreçte aylık minimum 19.701 NOK (yaklaşık 2.286 USD) paranız olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Bu para Norveç bankasına yatırılmalı.

Geçici oturma izni maksimum 1 yıllık veriliyor ve bu izinle, iş arama sürecinde tam ya da yarı zamanlı işlerde çalışma izniniz oluyor.  

 

Norveç'e öğrenci olarak gitmek isteyenlerin geçici oturma izni başvurusu,

 

A) Şartlar :

 • Başvuru ücreti ödemeniz gerekiyor. Başvuru ücreti 3.700 NOK (yaklaşık 430 USD). Tabi ekstra vize başvuru merkezlerine servis ücreti ödemek de gerekecek.

 • Lise veya üstü bir öğretim kurumundan kabul almış olmalı.

 • Kabul aldığı kurumda tam zamanlı öğrenci olmalı.

 • Norveç'te eğitim süresince geçimini sağlayabilecek gelire sahip olduğunu ispatlayan belgeler (minimum yıllık 103.950 NOK (yaklaşık 12.000 USD)). Burs kazandıysanız buna ilişkin belgeler, Norveç bankalarında mevduat hesabı gibi belgeler sunulması bekleniyor. 

 • Öğrenci olarak part time çalışabilirsiniz, bu işe ait maaşınızı gösterir iş kontratı da gelir olarak gösterilebilir.

 • Okul ücretini ödeyebilecek mali güce sahip olunması gerekiyor.

 • Norveç'te kalacak yerinizin olması gerekiyor.

 • Eğitim tamamlandıktan sonra ülkenize dönebiliyor olmanız bekleniyor. 

 

B) Gerekli Belgeler :

 

Başvuruda kullanacağınız dökümanlar ingilizce ve norveççe dışında bir dilde ise mutlaka çeviri yaptırmanız gerekiyor. Başvuruda başvuru için kullanılacak dökümanlar listesi, dökümanların kopyaları ve orjinalleri isteniyor.

 • Pasaportunuzun aslı ve kullanılmış sayfaların fotokopisi,

 • Başvuru portalından elde edeceğiniz kapak yazısını imzalayarak başvurunuza eklemeniz gerekiyor.

 • 2 adet yeni çekilmiş pasaporta uygun boyutlarda beyaz fonlu fotoğraf,

 • Kabul mektubu; eğitim kurumundan isminizi, bölümünüzü ve eğitimin süresini belirten içerikte olması gerekiyor.

 • Norveç'te eğitim süresince geçiminizi sağlayabilecek gelire sahip olduğunuzu ispatlayan belgeler (minimum yıllık 103.950 NOK (yaklaşık 12.000 USD)). Burs kazandıysanız buna ilişkin belgeler, part time çalışıyorsanız maaşınızı gösterir iş kontratı, Norveç bankalarında mevduat hesabı gibi belgeler sunulması bekleniyor.

 • Norveç'te kalacak yeriniz olduğunu gösterir belge. Ev, apartman dairesi kira kontratı gibi.

Norveç öğrenci oturum iznini aldığınızda 20 saate kadar part time çalışma hakkınız oluyor. Tatil dönemlerinde ise tam zamanlı çalışabiliyorsunuz. Eğer eşiniz ve çocuğunuz varsa onlar da sizinle Norveç'te kalabilmek için başvuruda bulunabiliyor.

 

2 ) Gerekli dökümanların toplanması. 

Norveç vizesi / oturma izni başvuruları Norveç Büyükelçiliği'ne değil Ankara, İzmir ve Antalya'da bulunan vize başvuru merkezlerine yapılıyor.

 

3 ) Gerekli dökümanların başvuru merkezine iletmeden önce UDI websitesinde yer alan online başvuru formunun doldurulması gerekiyor. Sitede önce bir hesap oluşturuyorsunuz daha sonra formu doldurup gerekli belgeleri teslim etmek için VFS başvuru merkezinden randevu alıyorsunuz ve belgelerinizi buraya teslim ediyorsunuz. Formu doldurduktan sonra e-mailinize başvurunuzun alındığına dair bir e-posta ve imzalamanız istenen bir kapak yazısı gönderiliyor. Bu kapak yazısını başvuru belgenize eklemeniz gerekiyor.

Başvuru ücretini başvuru esnasında online olarak ödüyorsunuz. Ayrıca VFS başvuru merkezine hizmet bedeli olan 70 TL'yi ödemeniz gerekiyor.

 

Fikir vermesi açısından, üniversite öğrenimi için yapılan Norveç öğrenci oturma izni başvurusunun sonuçlanması 8 hafta sürüyormuş.

 

Norveç kalıcı oturum izni başvurusunda bulunacaksanız şartlar :

 • Ön koşul, son üç yıldır sürekli olarak Norveç'te ikamet edip hali hazırda geçici oturum iznine sahip olmalı.

 • Başvuru ücreti ödemeniz gerekiyor. Başvuru ücreti olan 2.100 NOK (yaklaşık 244 USD) ödenmeli.

 • Kriminal bir olaya karışmamış olmalı.

 • Zorunlu norveççe ve sosyal çalışmalar kursunu tamamlamış olmalı, tamamlama testlerini bitirmelisiniz. 

Norveç vatandaşlığı başvurusunda bulunacaksanız şartlar :

 • Hali hazırda kalıcı oturum iznine sahip olup sürekli olarak Norveç'te ikamet ediyor olmalısınız. 

 • Son 10 yılın 7 yılını Norveç'te geçirmişseniz, ve orijinal vatandaşlığınızdan çıkmayı kafaya koyduysanız,

 • Zorunlu norveççe ve sosyal çalışmalar kursunu tamamlamış olmalı, tamamlama testlerini bitirmeli, Norveççe konuşma sınavlarından geçmelisiniz.

 • Sonrasında başvuru ücreti olarak 4.200 NOK (yaklaşık 488 USD) ödemeli ve başvurmalısınız.

 • Kriminal bir olaya karışmışsanız başvurunuzun işleme alınması uzun sürecektir.

 

Norveç'te yaşam maliyeti

 

Norveç, dünyanın en pahalı ülkeleri arasında malum, burada yaşamanın maliyeti yüksek olmasına rağmen İzlanda' nın bir tık altında kalıyor. Norveç'te yaşam maliyeti için numbeo sitesini kullandım ve fikir verebilecek kalemleri sıraladım.

 

Konaklama:

Norveç'in başkenti Oslo'da ortalama kira, Nisan 2017

Şehir merkezinde 1 odalı bir apartman dairesi 1 aylık kira : 1343 USD

Şehir merkezinde 3 odalı bir apartman dairesi 1 aylık kira : 2223 USD

Şehir merkezinin dışında 1 odalı bir apartman dairesi 1 aylık kira :  1029 USD

Şehir merkezinin dışında 3 odalı bir apartman dairesi 1 aylık kira :  1800 USD

 

Bu arada Norveç'te ev almak isterseniz Oslo'da

Şehir merkezinde satılan evlerin metrekaresi : 8.500 USD

Şehir merkezinin dışında satılan evlerin metrekaresi : 5.500 USD

 

Elektrik, su, ısınma giderleri: 85 metrekare bir ev için aylık ortalama 155 USD

Sınırsız internet, aylık : 40 USD

 

Ulaşım:

Tek yön toplu taşıma bileti : 3,73 USD

Volkswagen 1.4 Golf ve muadili araba : 32 bin USD

1 litre benzin : 1,64 USD

 

Yemek:

Pahalı olmayan bir restaurantta

1 öğün yemek : 20 USD

1 Coca Cola : 3,43 USD

Yerel bira (0,5 lt) : 9,32 USD

İthal bira (0,33 lt) : 9,32 USD

 

Market:

Süt 1 lt : 2 USD

Yumurta, 12'li : 3,51 USD

Yerel peynir 1kg :  10,53 USD

Et 1kg : 29 USD

Elma 1 kg : 2,5 USD

 

Kıyafet ve ayakkabı:

Kot pantolon (Levis 501 vb.) : 99 USD

Yazlık elbise (Zara vb.) : 43 USD

1 çift Nike (ortalama bir model) koşu ayakkabısı : 112 USD

1 çift deri erkek ayakkabısı : 148 USD

 

Norveç'i okumuşken İzlanda göçmenlik şartlarına buradan, Uruguay göçmenlik şartlarına şuradan ulaşabilirsiniz.

 

Yeni bir yaşam için alternatif ülkeler için şu yazımıza da göz atabilirsiniz. En mutlu ülkeler burada, en kolay göçmenlik ve oturma izni veren ülkeler yazısı ise şurada.

 

Ben bu yola başvurdum, alternatiflere açığım diyenler için diğer ülkelere dair araştırmaları da paylaşacağım, Facebook sayfamızdan güncel yazılarımı takip edebilirsiniz. Sorularınız olursa yorumlara yazabilirsiniz ya da iletişim formunu doldurarak iletebilirsiniz. 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
 • Black Facebook Icon
 • Black Google+ Icon
 • Black Instagram Icon