Inka Medeniyeti'nin başkenti Cusco

24/03/2017

Machu Picchu'ya gitmek için Cusco'dan geçmek farz, zaten İnkaların başkentini görmeden Peru'dan dönülmez :) Biz Peru gezimize Lima ile başladık. (Peru hakkında genel bilgilere, Lima gezimize, Machu Picchu'ya gidiş maceramıza yazının sonundaki linklerden ulaşabilirsiniz.)

 

Cusco'ya ulaşım :

 

Lima'da 2 gece geçirdikten sonra asıl hedef olan Machu Picchu’ ya bir adım daha yaklaşacağımız Cusco’ ya, LAN Airlines’ ın 16:30 uçuşuyla yola çıkmak üzere Miraflores bölgesindeki otelimizin çağırdığı taksi ile Callao’ daki Jorge Chávez International Airport’ a doğru yola çıktık. Callao, Lima ile iç içe geçmiş olmasına rağmen ayrı bir şehir. Bizim mahallenin ortasından geçen bir sokakla iki belediyenin ayrılması gibi Callao ve Lima şehirleri de bir bulvarla ayrılacak kadar iç içe geçmiş durumdalar. Örneğin iki şehrin eski şehir merkezlerinin birbirine uzaklığı 15 km.

 

Callao, Lima’ nın kuruluşu olan 1535’ ten iki yıl sonra 1537 yılında pasifik okyanusu kıyısında bir liman şehri olarak kurulmuş ve ispanyolların ticareti sonrası en önemli liman haline gelmiş ve halen Peru’ nun en önemli limanı. Callao’ nun, Peru yakın tarihinde önemli bir yerinin olduğu görülüyor. 1823 yılında, Güney Amerika’ nın İspanyollara karşı yaptığı bağımsızlık savaşında Simon Bolivar Callao’ ya iner ve bağımsızlığı kazanır. 1826 yılında ispanyollar eski kolonileri tekrar ele geçirmek için giriş noktası olan limana saldırırlar ama liman kalesi ve diğer kale olan Real Felipe, fethedilemediğinden bu girişim başarılı olmaz ve güney amerikada ispanyolların işi biter, evlerine dönerler.

 

Neyse, yolculuğa geri dönelim, Peru havalimanı, Miraflores’ ten 19 km, tarihi şehir merkezinden 12 km uzaklıkta. Miraflores’ ten okyanus kıyısına inip Callao bölgesine kadar gidiş rahat, 3 şeritli gidiş yolunun bitiminde Callao bölgesine girdiğinizde düzensizleşen trafikle karmaşa artıyor ve dur-kalklarla ilerliyorsunuz. Gündüz saatleri için Miraflores-Havaalanı ulaşım süresini 45-50 dk’ dan aşağı düşünmeyin derim.

 

Jorge Chávez Havaalanı, Peru’ nun yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarını yaptığı merkez havaalanı. Küçük olmasına rağmen, 2008’ de 8 milyon olan yolcu sayısı, 2016’ da 22 milyona dayanmış ve bu yolcu sayısı artış hızıyla Amerika’ nın en hızlı büyüyen havaalanı olmuş. Havaalanı iç hatlar terminalinin giriş katında kontuarlar var. Gidiş için üst kata çıktığınızda, havayolu şirketlerinin ofisleri, lounge, mağaza, kafe ve fastfoodların olduğu dar bir alan var. Bu bölgede bir tur attığınızda hediyelik eşya için bölgenin yerel markası olan Britt Shop, kakao ürünleri için Chocolat, kahve içmek için Starbucks, Caffe Lindo, Pronto Cafe, birşeyler atıştırmak için Manacaru, China wok, Subway gibi zincir mağazaları bulabilirsiniz.

 

Lima’ dan Cusco’ daki Alejandro Velasco Astete International Airport’ a uçuşumuz, 1 saat 10 dk sürdü. Oldukça küçük, eski ve kentin ortasında bir havaalanı. 2016 yolcu sayısı 2,5 – 3 milyon kişi civarında imiş. Peru’ nun 66. Başkanı Pedro Pablo Kuczynski’ nin 2017 şubatında açıkladığına göre, Cusco’ ya 30 dakika uzaklıktaki Chinchero’ da, Chinchero International Airport adıyla 2021’ de bitecek yeni bir havaalanı inşaatına başlanıyor. Burası açılınca Cusco’ daki Alejandro Velasco kapatılacakmış.

 

Bagajımızı aldıktan sonra, her güney amerika ülkesinde olduğu gibi içerideki taksi kontuarlarını dolaşıp gözümüze kestirdiğimize gidip taksi aldık. 4 gece 3 gün konaklayacağımız otelimiz, eski şehrin hemen yukarısındaki bir tepenin eteklerinde olan Hilton Garden Inn’ e gidiş 30 usd ücretle 25 dk sürdü.

 

Cusco İzlenimleri :

 

Aynı adlı eyaletin başkenti Cusco şehri, Peru’ nun güney doğusunda, And dağlarındaki Urubamba Vadisine (Sacred Valley of the Incas) 20 km mesafede yer alan 3.416 metre yükseklikteki, daha önceki tarihlerde yerleşim olmasına rağmen yaklaşık 1100 yıllarında kurulmuş 13. – 16. yüzyıllarda İnka İmparatorluğuna başkentlik yapmış tarihi bir şehir. 1983 yılında, Unesco tarafından Dünya Mirası Listesi’ nde açıklanması değerini pekiştiriyor.

 

 

Cusco, Machu Picchu’ ya gitmek isteyenlerin, aynı zamanda Machu Picchu öncesi ciğerlerimizin yüksekliğe alışması için önerilen tarihi dokusu olan konaklama ve uğrak yeri. Otele geldiğimizde lobide, amerikalı bir çifte oksijen tüpüyle takviye oksijen veriyorlardı. Vücudun yüksekliğe alışması için biraz zamana ihtiyaç var. Lobide, akciğerleri açıcı coca çayı ikram ediyorlar. Coca’ dan yapılan şeker veya sakız da bulabiliyorsunuz. Az da olsa faydası var gibi.

 

Machu Picchu gezimizi planlarken yükseklik hastalığını göz önünde bulundurarak ilk 2 gün Cusco'da geçirmeyi, 3. gün Machu Picchu'yu görmeyi son günümüzde de Cusco etrafında Sacred Valley denilen Kutsal Vadi'de geçirmeyi uygun gördük. Bu planlamadan memnun kaldık. İlk 2 gün gerçekten de yüksekliğe alışma sürecinde kendimizi oldukça yorgun hissettik ve Machu Picchu için yola çıktığımızda yüksekliğe ancak alışabilmiştik :) 

 

Cusco gözlemlerine dönecek olursak, şehir uçakla inerken de inip içinde dolaşırken de tarihinin getirdiği ağırlıkla yorgun ve bitkin görünüyor. Buna şehirdeki binaların rengi olan kızıl-kahverengi karışımı da katkı sağlıyor. Şehir, turizmden başka görünür bir gelire sahip değil gibi, yılda yaklaşık 2 milyon turist, gezgin gelip, 2,5 milyar usd gelir bırakıyor. Turizm etrafında şekillenen ticareti ile şehir içinde birçok otel, turizm acentası, tur operatörü ve bunların türevlerini bulabiliyorsunuz. Ama herşeye rağmen genel şehir görüntüsü, araba, ev ve insanlardan anladığımız gelir seviyesi yüksek olmayan bir şehir. Eski tarihi şehir, Plaza de Armas etrafında oluşuyor.

 

Cusco gezilecek yerler listesini hazırlarken Cusco şehir içi ve çevresinde gezilecek yerler olarak ayırdık. 

 

Cusco Şehir İçi Gezilecek Yerler :

 

Plaza De Armas, Cusco : İnka çağında Savaş Meydanı olarak bilinen bu meydanın çevresinde müthiş eserler var ve hepsi iyi bir şekilde korunmuş. Cathedral of Santo Domingo’ nun merdivenlerinde veya meydanın ortasındaki anıtın çevresindeki banklarda oturup tarihi havayı teneffüs edebilir, meydanda yöresel dansların hem provasını hem gösterisini yapan toplulukları seyredebilir, yine yerel müzik yapanların çaldıklarını dinleyebilir veya gelip geçen turist-yerel halkı gözlemleyebilirsiniz.

 

 

 

Cathedral of Santo Domingo :  Ana kapısı, Plaza De Armas’ a açılan, 1654 yılında yapımı tamamlanan Katedral, neredeyse şehrin en yüksek binası. Cusco’ nun 1983 yılında Unesco Dünya Mirası listesine girmesiyle bu listeye giren eserlerdendir.

 

Iglesia de la Compañía de Jesús : Cusco’ da, katedral ve meydanla aynı tarihlerde inşa edilen Cusco şehrinin ilk hristiyan kilisesidir.

 

Pre-Columbian Art Museum Cusco : Meydandaki Katedral’ in arka tarafına düşen Plaza Nazaneras’ ta bulunan arkeoloji müzesi. Arkeolojik eser koleksiyonu, Nasca, Mochica, Huari, Chancay – Chimu, Inca dönemleri altın, taş, ağaç ve metallerden yapılmış takı, aksesuar ve eşyalardan oluşmaktadır. Yol üzerinde ufak bir müze olan Museo Inca’ ya da uğrayabilirsiniz.

 

Coricancha (Qurikancha) : Sagrado Bahçesi’ ne bakan, İnka İmparatorluğu’ nun önemli tapınaklarından biri. Orjinal ismi Inti Kancha, “Güneşin Evi” anlamına geliyor. İki katlı binanın ortasında bir avlusu var, duvardaki eserler ve simetrik mimarisi ile orjinal. İçinde çok renkli bir kilise de mevcut. Bahçesinde yer alan duvar kalıntılarından meşhur İnka duvar işçiliğinin örneklerini görmek etkileyici.

 

 

Alışveriş - yemek - döviz bozdurma : Plaza De Armas’ ın çevresindeki sokak aralarında dolaşarak hem eski şehri turlamış olur hem de küçük dükkanlarda satılan özellikle el işi objeler ve Alpaca yününden kazaklar ile birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

 

Katedralin arka bölgesinde yemek yemek için, Cuesta de San Blas ve Choqechaka sokaklarının kesişimindeki Jacks Cafe’ yi öneririz. Hem temizlik hem de daha tanıdık menüsü ile tercih edilebilir. Yiyecek porsiyonları da oldukça büyük ve doyurucu idi. Yine yemek için meydana bakan daha yerel yemeklerin bulunduğu Inca grill tercih edilebilir. Plaza De Armas manzaralı bir Starbucks var, ikinci katta. Kahvenizi alıp meydanı yukarıdan da seyredebilirsiniz.

 

Dolar-euro  bozdurmak için tarihi şehir civarındaki exchange ofislere göz gezdirin, birbirlerine çok yakın olmalarına rağmen kurlar değişken ve iyi farklar olabiliyor. Biz Plaza De Armas karşısındaki exchange ofislerden birini kullandık.

Cusco Şehir Dışı Gezilecek Yerler :

 

Cusco’ nun çevresinde Machu Picchu’ nun haricinde gezilebilecek Inka medeniyetinden kalma bir çok arkeolojik bölge, vadi ve tarihi açık hava müzesi köy var. Genel olarak bu bölge Sacred Valley - Kutsal Vadi olarak adlandırılıyor. Cusco’ daki turizm acentalarından veya kaldığınız otelin çalıştığı tur şirketlerinden Sacred Valley gezisi için bir veya iki günlük turlar alarak gidebilirsiniz.

 

Plaza De Armas etrafında neredeyse her delikte tur şirketi var. Biz henüz Türkiye’ de iken otelin çalıştığı tur şirketi ile yazışarak program ve fiyat bilgilerini almıştık. Ancak otele gelip tur şirketini aradığımızda bize söylediği fiyatın %30 gibi daha fazlasını söyledi. Otel resepsiyonu konu hakkında aracılık etmesine rağmen indirim yapıp ilk söylediği fiyata gelmediğinden bu şirketten vaz geçip Hilton Garden Inn Cusco yönetimine de şikayet ettik. Hem Armas meydanındaki farklı tur şirketlerinden, hem eski şehirdeki başka otellerin tur şirketlerinden program ve fiyat alarak kapsamlı bir karşılaştırma yaptık. Fiyatlar kişi başı 30 usd – 300 usd arasında değişiklik gösterince kendi turumuzu oluşturmaya karar verip aşağıdaki rota ile hareket etmek üzere otelin anlaşmalı taksi durağından günü birlik gezi için bir taksi kiraladık. Gezilecek yerlere göre turlar yarım gün ile 2 gün süren (half day, full day, multi days) turlar yapabilirsiniz. Bizim planladığımız tur, sabah 9:30 akşam 17:30 arası bir tam gün sürdü ve çok daha ekonomik oldu.

 

Sacred Valley gezilecek yerler araştırması yaptığımızda ve paket turlara baktığımızda Inka medeniyetine ait dünyada bir örneği daha olmayan tarımsal laboratuvar Moray'ı ve muhteşem görüntüye sahip Maras tuz gölcüklerini görmek Ollantaytambo gibi bir diğer İnka şehrini görmekten daha cazip geldi. Günübirlik turumuza Moray, Maras ve Chinchero'yu dahil ettik.

 

Moray (Inca Ruin) : Otelden sabah 9:30 da çıkıp ilk durağımız olan Moray' a hareket ettik. Otel görevlileri dışında neredeyse kimse ingilizce bilmiyor. Hem onların desteği hem Şirin’ nin hatırladığı kadar ispanyolca ile planladığımız turu, taksiciye anlattık ve yola çıktık. Inkaların kutsal kabul ettikleri Urumbamba Vadisi içinde yer alana Moray, Cusco’ nun yaklaşık 45 km kuzeyinde yer alıyor. Tek gidiş geliş olan asfalt yolda birkaç köyün de içinden geçerek bozkırda ilerliyorsunuz, yaklaşık 1 saat süren yolculukla bölgeye geldiğinizde kısa toprak yola girerek arkeoloji parkının girişine geliyorsunuz.

 

Giriş bileti alabilmek için mutlaka pasaport görmek istiyorlar. Online bilet satışı yok. Turist biletleri 10 günlük ya da 2 günlük olarak alınabiliyor. Biletleri sit alanı girişinde alabileceğiniz gibi Cusco'da şehir merkezinden de alabilirsiniz. (Plaza de Armas'ta Calle Mantas'ta yer alan Tourist Info'dan biletinizi alabilirsiniz). Biz sit alanı girişinde aldık, maalesef ciddi bir sıra vardı :(

 

10 günlük bilet 130 Sol (yaklaşık 40 USD) ve 10 gün boyunca şu alanlara giriş sağlanabiliyor (Saqsayhuman, Qenko, Pucapucara, Tambomachay, Museo de Arte Popular, Museo Histórico Regional, Museo Municipal de Arte Contemporáneo, Museo de Sitio de Korikancha, Centro Qosqo de Arte Nativo, Monumento de Pachacutec, Tipon, Pikillacta, Pisac, Ollantaytambo, Chinchero ve Moray). Sacred Valley'i didik didik gezeceğim derseniz bu bileti öneririz.

 

2 günlük bilet ise 70 Sol (yaklaşık 22 USD). Bu bilet ile Pisac, Ollantaytambo, Chinchero ve Moray'a giriş yapılabiliyor. Biz bu bileti aldık.

 

Görsel olarak muhteşem olan bu arkeolojik sit alan, dairesel terasların kat kat daralarak derinleştiği çukurlardan oluşan, sulama sistemi olan bir bölge. Uçakla üzerinden geçseniz eminim ki uzaylılar buraya işaret bırakmış diyebileceğiniz bir yer. Üst ve alt teraslar arasında 15 derece sıcaklık farkı oluşmaktadır. Inka’ lıların, teraslar sayesinde yarattıkları bu sıcaklık farklarıyla farklı iklim koşullarının mahsuller üzerindeki etkilerini inceledikleri düşünülmektedir.

 

 

Mikro iklim koşulları yaratarak insan tüketimi için vahşi sebze türlerinin iklime adapte edilmesi, hibritleştirilmesi üzerine çalışan bir araştırma merkezi olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Her bir teras, 1,5-3 metre yüksekliğinde, 5-10 metre genişliğinde yuvarlak ve elips şekiller oluşuyor, görülmeye değer.

 

Bol bol fotoğraf çekip zihnimize de kazıdıktan sonra Salinas De Maras' a doğru yola çıktık. Yol üstündeki Moray köyünün merkezine de girip sıcaktan oluşan hararetimizi bastırmak için birer dondurma alıp yola devam ettik. Güneşe bu kadar yakınken açık havalarda hava kuru olmasına rağmen güneş bayağı yakıcı oluyor.

 

Salinas De Maras : Moray' dan 26 km uzaklıkta, 3.380 metre yükseklikte yer alan vadinin ortasında oluşmuş enterasan bir yer. Vadinin ağzına geldiğimizde girişteki otoparkta araçtan indikten sonra 10 Sol (yaklaşık 3 USD) olan giriş ücretini ödeyip (özel işletme olduğu için turist biletine dahil değildi) biraz aşağıya doğru yürüyünce tuz elde etmek için oluşturulmuş tuz havuzlarını görüyorsunuz.

 

İki dağın arasında kalan vadide aşağıya doğru alçalan yaklaşık üç bin adet küçük havuzdan oluşan bölge dağdan gelen tuzlu suyun havuzlara dolması ve sonra suyun buharlaşması ile geleneksel yöntemlerle pembe ve beyaz tuz elde etmek için kullanılıyor. Mayıs-kasım arası kuru sezonda yerel aileler tarafından tuz üretimi için kullanılan alanın 1400 yıllarında ilk kullanılmaya başlandığı tahmin ediliyor. Jeologlar, bu vadi oluşumunun milyonlarca yıl önceye dayandığını ve okyanusun orta Peru’ da yer alan Maras’ a kadar geldiğini düşünüyorlar. Gerçekten görülmeli. Çıkışta burada elde edilen tuz almadan olmaz, bir paket tuz alıp Chinchero' ya doğru yola çıkıyoruz.

  

Chinchero : Chinchero Arkeoloji Merkezi, küçük Chinchero köyünün içinde yer alıyor. Turist biletine dahil olduğu için, direkt sit alanına geçiş yaptık. Moray -  Chinchero arası 25 km civarında. Deniz seviyesinden 3.762 metre yüksekliğiyle Cusco’ dan daha yüksekte kalıyor. Arkeolojik alanda Inka mimarisi, harabeler, oyma kayalar ve teraslarla müthiş görüntü veriyor. Chinchero, ünlü Peru dokumacılığına ev sahipliği yapıyor, arkeolojik alanın içindeki meydanda el işçiliği kilim, halı vb ürünler satılıyor. Chinchero’ nun gökkuşağının doğduğu yer olduğuna dair de inançları var. 1607 yılında Inca Tupac Tupanqui’ nin olduğuna inanılan Inka sarayı kalıntılarının üzerine ispanyol sömürgeciler tarafından yaptırılmış, hergün ziyarete açık kerpiç bir kilise var. Turistik küçük bir sokağının yanında köyün içinde geniş bir alanda katolik ve geleneksel motifleri içeren tekstil ürünleri, sebze ve meyve satışlarının yapıldığı pazar yeri de mevcut.

 

Pisac ve Chinchero pazarları bölgeye gelen turistler ve tur şirketlerinin turlarında oldukça popüler, alışveriş için muhakkak bu iki yerde mola veriyorlar ancak Pisac daha büyük bir pazar olmasına rağmen otantik Chinchero’ nun yanında daha turistik kalıyor.

 

Bölge yüksekte olduğundan yazın kar aktiviteleri de var. Kayak veya karda yürüyerek trekking yapabilir, atv, 4 çeker, bisiklet, at binme ve rafting turlarına katılabilirsiniz.

 

Aşağıdaki linklerden diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz :

 

Machu Picchu'ya nasıl gidilir?

Machu Picchu'ya gideceklere ipuçları

Peru'ya gitmeden faydalı olabilecek bilgiler

Lima gezilecek yerler

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon