Şehr-i NASA, Uzay Şehri : Houston

15/03/2017

Aslında gitmek istediğimiz yer Texas’ ın başkenti Austin olmasına rağmen THY’ nin Houston’ a direkt uçuşundan dolayı seyahat planımıza başlangıç noktası olarak ilave ettiğimiz Houston, aşağıda bahsedeceğim gibi Amerika için önemli bir şehir olmasına rağmen turistik gezi olarak bize çok hitap etmiyordu. Bu iki şehrin yanında Dallas, San Antonio veya El Paso’ dan birine daha uğrayabilir miyiz diye epey çalıştık ama araçla gidersek tek yön ücret farkları ve kısıtlı tatil süresi içinde uzun sürüş mesafeleri, uçakla gidersek programın çok dağılması sonucu diğer yerlerden vazgeçtik. Yine de Houston’ dan başlayıp Austin’ e kadar uzanan bir rota çizdiğimizde en azından Teksas hakkında da bilgileniriz, buradan Las Vegas’ a uçar eksik gezilerimizi tamamlarız, oradan da Los Angeles’ a geçer LAX’ tan İstanbul’ a uçarız diye düşünerek planımızı yaptık.

 

 

Houston, TX gezilecek yerler : Her yazımızda olduğu gibi önce şehri önemli kılan unsurlardan kısaca bahsetmek lazım. Meksika körfezine sahili olan nüfus bakımından Teksas’ ın en büyük amerikanın NYC, LA ve Chicago’ dan sonraki 4. şehridir.

 

Houston, dünyanın en büyük sağlık ve araştırma enstitüsü olan Texas Medical Center’ a ve NASA’ nın meşhur “Görev Kontrol Merkezi” ni içinde barındıran Johnson Space Center’a ev sahipliği yapmaktadır.

 

Bizim coğrafyamızda alıştığımız, bildiğimiz medeniyetlerin beşiği olan yerlere göre kurulumu çok yeni bir tarihte, 1836 yılındadır. İsmini de Texas Cumhuriyeti Başkanı olan eski General Sam Houston’dan almıştır.

 

Şehrin sanayi ekonomisi, enerji, üretim, havacılık ve ulaşım alanında geniş bir tabana sahiptir. Sağlık sektörü ve petrol ekipmanları konusunda liderdir. Houston limanı, amerikanın deniz yolu taşımacılığında tonaj bakımından 1. sıradadır.

Şehrin nickname ise “Space City” dir.

 

Bu bilgilerden sonra gezi için beklenti artmasına rağmen farklı sitelerdeki araştırmalarımız sonucu kendimize dişe dokunur bir liste oluşturamadık. Ama bu arada özellikle yabancı sitelerde okuduğumuz şehrin kozmopolit yapısı, eyelet olarak diğer eyaletlerden farklı yasaları, silahlı cinayet oranında ilk 10’ da olması (sıralamada ilk 10: New Orleans, Detroit, Baltimore, Miami, Washington Dc, Atlanta, Buffalo, Houston, Chicago, Phoenix), silahlanma oranı, diğer suç oranlarının yüksek olması, Teksas’ ın kural tanımazlığını anlatan “Teksas gibi” tabirinin küçüklükten beri beynimize işlemesi ile birlikte güvenlik endişelerimiz artınca indiğimiz gibi buradan basıp gitsek mi diye düşündük ama vazgeçmedikJ. Otellere bakarken de yorumların çoğunda güvenlik sorunlarından bahsedildiğinden otel seçimini de zor yaptık. Ortalama olarak hem Austin’ da hem de Houston’ da otel fiyatları Amerika’ daki diğer şehirlere göre yüksek, bunu belirtelim. Bu yüzden otel araştırırken hem güvenli bölge olsun, hem fiyat dengesi iyi olsunu yakalayacağınız otel için epey araştırmanız, sezon ve zamana dikkat etmeniz gerekiyor. Fiyat önemli değil diyerek bu sorunu ignore edebilirsiniz de :) Araştırmalarımızın sonucunu açıklıyoruumm; Houston'da konaklamak için en uygun bölge Galleria bölgesi. Galleria, Houston'da yer alan büyük bir alışveriş merkezi ile bunun etrafına konuşlanmış marka oteller, iş merkezleri vb olduğu bölge. Bu yüzden bizde otelimizi bu bölgede seçtik. Eveet bu uzun girişten sonra aşağıda size 2 gün geçirilebilecek bilgiler ve izlenimlerimizi vermeye çalışacağım. 

 

Houston gezisi ilk izlenimlerimiz : Havalanına indiğinizde etrafınıza bakıp atmosferin değiştiğini, farklı bir yerde olduğunuzu anlıyorsunuz. Kovboy şapkaları, çizmeler bir anda gündelik kıyafet oluyor, aksan değişiyor. Teksaslılar (Texan), dolaştığımız diğer şehirlere göre daha iri ve kilolular. Amerikada yapılan obezite araştırmasına göre orta  amerika şehirleri obez sırasında önlerde olmakla birlikte Houston 22. sırada. Teksas’ ta San Antonio 8, Dallas 15, El Paso 35, Austin 56. Sırada. Aracımızı kiralayıp dışarı çıktığımızda genel araç profilinin de cüsselere uygun büyüklükte olduğunu, diğer şehir merkezlerinde göremediğimiz bazı büyük cip ve dev kamyonetlerin modellerini görüyoruz. En önemlisi trafikte bize en yakın kural tanımazlığa burada şahit oluyor ve şaşırıyoruz.

 

Yollar sanki biraz daha geniş, acaba büyük cipler, kamyonetler kullandıklarından ona göre mi planlamışlar diye düşünüyoruz?

 

Houston'daki 2 günlük seyahatimizde şehir merkezindeki ve şehrin güneyindeki yollar bizi dumura uğrattı. Bazı yerlerde 4-5 kat yol gördük, dizaynı, geçişleri, dönüşlerdeki eğimleri, girişleri ve çıkışları ile müthişti. Bazıları oldukça eskiydi, belli ki çoook uzun zaman önce planlanıp! yapılmış. Şimdi bunlara yeni ilaveler yapıyorlar. Çevre yollarında, şehir merkezinde bir kalabalık var ama trafik akıcı. En yavaş trafiği Galleria bölgesinde gözlemledik.

 

George Bush Uluslararası Havaalanı’ndan çıktıktan sonra güneye giderek Downtown’ nın (şehir merkezi) batısında kalan Galleria bölgesindeki otele gelmemiz yarım saat sürdü.  Otel, The Galleria’ ya arabayla 4 dk mesafede. Geç saatte geldiğimizden ve yorgun olduğumuzdan odaya geçip zor tuttuğumuz göz kapaklarımızı bırakıp dükkanı kapatıyoruz.

 

Houston Gezilecek Yerler :

 

Johnson Space Center Houston :  Yazının sonunda söyleyeceğim şeyi şimdiden söylüyorum, aslında şehirde gezmeye değer tek yer NASA Üssü. Üs gezisi, US News’ un puanlamasına göre 5 üzerinden 4,4 almış.

 

 

Sabah kalkıp klasik akça ağaç şuruplu, fıstık ezmeli ve ballı pancake, beyaz peynirli bagel ve kahve ile amerikan kahvaltımızı yaptıktan sonra take away kahvelerimizi de alıp arabamıza kurulup navigasyonu açıp götür bizi dedik. Üs bölgesine geldiğimizde denize de yakın olduğumuzdan çevresinde kısa bir keşif turu attık, denizi gördük ve üsse doğru geri döndük. İçeri girince büyük bir açık otopark bölümü var, park ettik ve girişe yönlendik. Giriş biletlerimizi seyahat öncesi internetten almıştık ve sıra beklemeden girdik. Ayrıca internetten alırsanız indirim var, bakınız.

 

Bu merkezde bir çok atraksiyon var, buradan görebilirsiniz. Hatta ne konuşursunuz bilmem ama bir astronotla yemek yeme seçeneğiniz bile var. Üssün içinde rehberli 90 dk süren bir tramvay gezisine dahil olduk. Kesinlikle tavsiye ederiz. Bu turda, o meşhur 'Houston, We've got a problem' sözünün duyulduğu görev control salonunu görme şansımız oldu. Apollo 13, ay yolculuğu yaparken yolun yarısına geldiğinde bir patlama olur ve astronotlar Houston merkeze bu meşhur cümleyi söyler. Bizim yaşadığımz döneme ait önemli bir tarihsel olayın yaşandığı yerde olmak etkileyiciydi. Merkez 1963 yılında açılmış, Teksas’ lı başkan Lyndon B. Johnson’ dan sonra ismini değiştirip Johnson Space Center ismini almış. Ülkenin halen en büyük personel eğitim ve araştırma merkezi olarak hizmet vermeye devam ederek aktifliğini koruyor. 

 

 

Gezinin bir parçasında NASA'da eğitim gören astronotların eğitim alanlarını ve eğitim araçlarını da görebiliyorsunuz. Biz ziyaret ettiğimizde tatil günü olduğu için boştu ve astronotları göremedik maalesef. Bu gezinin bir parçası da roket parkı idi.

 

Uzaya fırlatılmış büyük bir roketi hangarın içine koymuşlar, hangarın duvarlarına da Ay’a ayak basılmasından itibaren sırayla göreve giden astronotlar ve görevlerini, hangi görevlerin başarıyla hangilerinin başarısızlıkla sonuçlandığını anlatan yazı ve resimleri koymuşlar. Roket tek bir kareye tamamını alamayacağınız büyüklükte idi, motor kısmı ile öndeki kapsül kısmını ana gövdeden ayırarak sergilemişler, böylece daha fazla ayrıntı görebiliyorsunuz. Bu bölümü dolaşmak, Ay’ a kadar gitmiş veya uzayda seyahat etmiş roketi görmek, üs turunun en heyecan verici kısımlarından biriydi

 

Hangarın dışında da daha küçük boyda birkaç roket açık havada sergileniyordu, burada fotoğraflarımızı çektikten sonra tekrar ana binaya geçtik. Bir alanda, bir astronotun günlük hayatına dair nasıl yemek yedikleri, uyudukları vs. gibi birçok ayrıntıyı öğrenebileceğiniz bir sunum da yapılıyor turun dışında, ilgilisinin kaçırmaması lazım.Uzaya fırlatılan bir roketin içinde olsaydınız neler yaşardınızı deneyimleyebileceğiniz bir simulator de koymuşlar. Sergilenen astronot kıyafetleri, başlıklar, mekik parçaları, çocuklara yönelik öğretici kitler gibi ilgi çekebilecek çok nokta var.

 

 

 

İsterseniz Nasa yazısı veya roket önünde profesyonel fotoğrafınızı çekiyorlar. Son çıkış kapısında da hediyelik için epey büyük bir alan ayrılmış, ister istemez birşeyler alıyorsunuz.

 

Tramvay turu 1,5 saat, diğer bölümlerde de rahat 1,5-2 saat harcarsınız, hediyelik içinde zamanı düşünürseniz NASA üssü için ideal ayrılacak süre en az 4 saat oluyor.

 

The Galleria : Yarım günü keyifli bir şekilde üs gezisi için harcadıktan sonra öğleden sonra Galleria’ yı görmeye gittik. Aslında bir özelliği yok gibi durmasına rağmen yayıldığı alanla Teksas’ ta herşeyin büyük olması gibi burası da Teksas’ ın en büyük, amerikanın 7. büyük avm’ si. İçinde 375 mağazanın yanında Neiman Marcus, Macy’s, Nordstrom, Saks Fifth Avenue gibi katlı mağazaları da barındıran dev alışveriş merkezi. Kuruluşu 1940’ lara dayanan ama sürekli ilave ve değişimlerle büyüyen  şimdiki büyüklüğüne bile 1989 yılında gelmesi ile Türkiye’ de daha avm’ nin, alışverişin tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz dönemlerin efsanesi olduğundan bir görmekte fayda vardı, biz de gördük, hürmet ettik.

 

Rice Üniversitesi : Biz, çift olarak eğitime değer veren, iyi eğitimin önemini bilen insanlarız. 90’ lı yılların sonunda amerikaya eğitime gelen birisi olarak birçok üniversiteyi araştırmış bilgi sahibi olmuştum. Bu yüzden üniversiteleri, kıyaslamasını genel kültür olarak takip ederim. Şimdiki seyahatlerimizde gezdiğimiz şehirlerdeki bilindik ve sıralamada yüksek bir üniversite varsa en azından kampüsünde bir tur atıp atmosferini anlamaya çalışmak, kampüse uğramak bizim için magnet koleksiyonu yapmak gibidir. Belki daha sonra bu üniversiteleri karşılaştıran, birbiriyle kıyaslayan sadece üniversitelerle ilgili bir yazı da yazmalıyız.

 

Rice University, 1912 yılında açılan araştırma ağırlıklı özel üniversite, Houston müzeler bölgesinin kalbinde olan yemyeşil ve bakımlı çimleri, amerikan tarzı eski ve heybetli binalarıyla epey güzel bir kampüse sahip. Kampüs içinde dolaşırken bir tarafta spor yapan öğrencileri diğer tarafta çimlere yayılıp ders çalışan, sohbet edenleri görebiliyorsunuz ve içinizden bir kez daha öğrenci olmayı geçiriyorsunuz:) 2016-2017 yılı için lisans ücreti 44.000$, bu ücrete konaklama ve yaşam giderleri dahil değil.

 

-         2010 yılındaki Times’ ın üniversiteler arası yaptığı materyal bilim araştırmalarında dünyada birinci seçilmiş. 

-         Best College US News Rankings sıralamasında Ulusal üniversiteler arasında 15. olmuş.

-         The World University Rankings de Amerikada 17, dünyada 87. sırayı almış.

-         Forbes 2016 seçimlerine göre de güneyin en iyi 4. amerikanın en iyi 20. üniversitesi seçilmiş.

 

Sıralamalardan görüldüğü gibi ilk 20 içinde, tavsiye edilebilecek bir üniversite diyebiliriz.

 

Müzeler bölgesi : Kampüse gelmişken bölge içinde bulunan Museum of Fine Arts, Museum of Natural Science, Children’s Museum veya Houston Hayvanat bahçesinden bir veya birkaçında zaman geçirebilirsiniz.

 

Museum of Fine Arts’ a (MFAH) perşembeleri giriş ücretsiz olup diğer günler 10:00-17:00 arasında 15$ ücretle gezebilirsiniz. Müze pazartesileri kapalı. 64.000 parça eserin yer aldığı müze Amerikanın en büyük müzelerinden biri ve 1900 yılında kurulmuş. Adres: 1001 Bissonnet Houston, TX 77005

 

Bundan sonraki Houston'da gezilebilecek yerler, bol zaman varsa ve başka yere gitme şansınız yoksa yapılabilecek aktiviteler. Örneğin;

 

Discovery Green parkına gitmek. Central park gibi bol ağaç ve çeşitli bitkilerin olduğu büyük, nefes alınacak bir park.

Buffalo Bayou Park, yürüyüş ve spor yapmak için ideal. İçinden küçük bir nehir geçen ve su sporları da yapabileceğiniz büyük bir alana yayılmış doğal park.

 

The Menil Collection, 1987 yılında açılmış, kısa sürede dolaşılabilecek geniş bir bahçenin içinde yüksek ağaçlarla çevrili güzel bir özel müze. Giriş her zaman ücretsiz, Çarşamba-Pazar 11:00’ den 19:00’ a kadar açık. Adres: 1533 Sul Ross Street Houston, 77006   

 

Minute Maid Park’ ta beyzbol karşılaşmalarını izleyebilir, şehrin NBA temsilcisi Houston Rockets ve Hokey ligindeki Houston Areos’ a ev sahipliği yapan Toyota Center’ da basketbol, hokey karşılaşmaları ile konser vb aktivitelere katılabilirsiniz.

 

Biz, 2 gece konaklayıp yukarıdaki gezileri yapıp Houston’ dan yaklaşık 3 saat uzaklıktaki Teksas’ ın başkenti Austin’ e yola çıktık. Austin gezilecek yerler burada!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon