Austin : Dünyanın canlı müzik başkenti, ABD' nin en yaşanılabilir şehri

21/03/2017

Austin, Teksas’ ın muhafazakarlığına zıt modernliği ve farklı tarzı, canlı müzik başkenti kabul edilmesi (Austin’ nin official mottosu “Live Music Capital of the World”) ve üniversite şehri olmasıyla ABD'ye gerçekleştirdiğimiz bu seferki seyahatimizin uğrak noktalarından biri olmayı haketmişti. Bu yüzden seyahatimizin Houston ayağını bitirdiğimizde bir an önce Austin'in gezilecek yerlerini keşfetmek için yola çıktık. (Houston gezilecek yerler notumuz burada)

 

 

Houston’ dan 2,5-3 saat süren bir araba yolculuğuyla Austin’ a geldiğimizde önce meşhur 6.cadde ve çevresinde bir tur attık. Arabayı park edip yürüyerek dolaşılacak dükkanların, barların, restoranların yan yana sıralandığı sıcak bir caddeydi. Akşam buraya gelmek üzere, şehrin içinde biraz daha zaman harcayıp otele gittik.

 

Bir nesil, Teksas' ı 1980' li yıllarda Dallas dizisinden dolayı yakından takip etmişti. Büyük şapkalar, çizmeler, kravat yerine takılan aksesuarlar, çiftliklerdeki sürüleri idare eden çobanlarla hemen aklımıza cowboy olayını getiriyor. Eğer bu dizinin döneminden değilseniz,  her dönem çevrilen kovboy filmlerinden aşinasınızdır. Dünyanın en zengin bölgesinde yaşayan Teksaslıların mağrur bir havası var, muhtemelen bu da zenginliklerinden geliyor olabilir:)

 

Austin Genel İzlenimleri :

Teksas eyaletinin başkenti olan Austin' de bürokrasinin ağır havası hissedilmiyor. Şehir, Teksas' ın 4., Amerika’ nın 11. kalabalık şehriymiş, 2016 verilerine göre 930.000 civarındaki nüfusu, çevre köyleriyle 1,9 milyon civarına kadar çıkıyormuş. 52 eyaletin başkentleri arasında Phoenix - Arizona’ nın ardından 2. en kalabalık başkent ünvanını taşıyor. Son dönemdeki gelişimiyle orantılı olarak %3 nüfus artışıyla ülkenin en hızlı büyüyen şehirlerinden. 

 

1830 yıllarında kurulmaya başlanan şehrin ilk adı Waterloo imiş. Daha sonra şehrin ismi, “Father of Texas” olarak bilinen eyaletin ilk yöneticisi Stephen F. Austin anısına Austin olarak değiştirilmiş. New York City’ lilere “Newyorker” denilmesi gibi Austin’ lilere de “Austinies” deniyor. Austinies’ ler şehrin resmi olmayan sloganı olarak “Keep Austin Weird” ı kullanıyor.

 

U.S. News’ ın 2017 yılındaki Amerika’ da yaşanabilecek en iyi 100 yer listesinde 1. sırayı almış.

33,6 yaş ortalamasıyla (NYC 36, LA 35,6, Miami 38,8) genç sayılabilecek şehirde işsizlik oranı %3,2. Yani işsizlik yok gibi. Yıllık ortalama kişi başı geliri yaklaşık 50.000$. Onlarca festival yapılan şehirdeki aktivitelere austinfestivalandevents’ den ulaşabilirsiniz.

 

Şehir çok yeşil ve insanlar amerikanın her yerinde olduğu gibi spora çok düşkün. Kentin tam ortasından Colorado nehri geçiyor ve etrafında yemyeşil geniş parklar var. Austin, huzuru bulabileceğiniz yerlerden biri. Zaten ABD' de suç oranı en düşük 2. şehir imiş, çok rahat dolaştığımızdan şaşırmadık.

 

 

Austin Teksas Gezilecek Yerler :

 

E 6. street (6. Cadde) : Daha önce arabayla geçtiğimiz caddeye tekrar gelip aracı park edip yemek için gözümüze bir yer kestirmek için dolaşmaya başladık. Akşam yemeğimizi Iron Cactus Mexican Restaurant'ta yedik, margaritası harikaydı tavsiye ederiz. Sonra çıkıp caddedeki barları dolaşmaya başladık. Caddede dolaşırken barlardan gelen müzik birbirine karışırken, bir barın kapısına geldiğinizde diğerleri kayboluyor, sanırım hem akustiğin ayarı hem de güçlü ses sistemi ile birbirlerinden ayrılıyorlar. Sadece bu caddenin üzerinde yaklaşık 30-40 canlı müzik yapılan bar vardı. Bazı barların içinde rodeo yapılan mekanik öküz de vardı. Alkolle havaya girin birinin üzerindeki salınımını görmek eğlenceli olacaktır. Biz dolaşırken barlar yeni yeni hareketleniyordu, deneyen kimseyi görmedik. Cadde hafta içi bir akşam olduğundan sakindi ama hafta sonları dolduğunu, festival zamanları ise hınca hınç olduğunu duyduk.

 

 

The Capitol Building : Tam şehir merkezinde bulunan heybetli bina, buranın başkent olduğunu hatırlatıyor. 1881 yılında Elijah E. Myers tarafından dizayn edilen binanın yapımı 1888’ de tamamlanmış. 1970 yılında Ulusal Tarihi binalar listesine alınarak tescillenmiş. Amerika’ daki eyalet başkentleri yönetim binaları arasında 6. en yüksek bina olup başkent Washington DC.’ dekinden de uzunmuş. Binanın kubbesinin üstündeki özgürlük tanrısı heykelinin yukarıya doğru uzattığı sol elinde eyaletin simgesi bir yıldız mevcut.

 

 

Bullock Texas State History Museum : Tam giriş kapısının önünde Teksas simgesi olan büyük bir tek yıldızın yer aldığı şehrin ve eyaletin tarihine ve kültürüne ilişkin merakınızı giderebileceğiniz sütlü kahve rengi taşlardan yapılmış güzel bir müze. 18. Caddedeki müze otoparkı tüm gün için 8$ istiyor. 17:00’ ye kadar açık olan otopark, bu saatten sonra ücretsiz. Müze ve sonrası çevre gezisi için aracınızı buraya da park edebilirsiniz. Üniversitenin futbol maçları zamanında ücret 20$ oluyor, aynı ana denk gelmeyin. Müze, Pazar yarım gün olmak üzere tüm hafta açık ve giriş ücreti 13$. İçeride eyaletin ilk ve en büyük LASER IMAX 3D ekranının olduğu 400 koltuklu bir de sinema salonu var. Belgeselleri 9$, sezon filmlerini de 14$’ a seyredebiliyorsunuz.

 

Blanton Museum of Art : Sanat' a meraklıysanız, tarih müzesinin karşı çaprazındaki üniversite kampüsü içinde yer alan 1963 yılında üniversite sanat müzesi olarak kurulmuş bu müzeyi önerebiliriz.  Amerika’ daki en geniş alana sahip üniversite sanat müzesi. Müzenin kalıcı kolleksiyonu 18.000 parça civarında ve geçici sergilerle bu sayı artıyor.

Müzenin çıkışındaki Blanton Cafe' de sincap misafirlerinizle bir şeyler atıştırabilirsiniz. Amerika' da, şehir içinde insanların sincaplarla yaşantıları, hatta bazı bölgelerde ormana yakın evlerin geyiklerle olan samimiyetlerini kıskanmamak elde değil. Bu arada salata ve parça pizzaları çok iyiydi, tavsiye edilir.

 

Bir blok doğusunda Brazos Garage (otopark) aracınızı park edip müzede onaylatırsanız otopark ücreti 4$. Salı-c.tesi 10:00-17:00, Pazar 13:00-17:00 açık olan müzenin giriş ücreti 9$. Aklınızda olsun, perşembeleri giriş ücretsiz. Adres: 200 E. Martin Luther King Jr. Blvd. Austin, TX 78712

 

University of Texas at Austin (Teksas Üniversitesi) : Downtown' nın kuzeyinde central Austin bölgesinde kalan, oldukça büyük ve yemyeşil bir kampüse sahip üniversiteye, şehri dolaşmaya başladığınızda bir şekilde ulaşıyorsunuz. Üniversitenin rengi turuncu, neredeyse herkesin üzerinde turuncu bir t-shirt, şapka vb bir eşyayı görebiliyorsunuz. Her köşede bir aktivite, veya ders çalışan öğrenci var ama çalışırken hamağında sallanarak çalışanını ilk bu kampüste gördük :) Longhorn, t-shirt ve şapkalardaki logosu. Üniversite, bölgenin zenginliğinden çok yüksek araştırma fonlarına ulaşarak faydalanıyor. 

 

Times Higher Education' ın dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 50. sırada, U.S. News' un Amerika' nın en iyi üniversiteleri sıralamasında 56. sırada yer alıyor. 35.000$ yıllık ücreti olan üniversitede 50.000 öğrenci mevcut. Sosyal olarak çok fazla olanağın olduğu okulda öğrenciler için 900' den fazla kulüp ve organizasyon var. Şehirde üniversite öğrencilerine toplu ulaşım ücretsiz. Popülasyon dağılımı %48 erkek, %52 kadın.

 

Üniversite içindeki bir kafede oturduk, bir şeyler yerken yanımıza yine sincap geldi, onunla birlikte yemeğimizi yedik.

 

Butler Park & Zilker Metropolitan Park : Bol ağaçlı, araç yolu haricinde her yerin yemyeşil olduğu, özenle bakımının yapıldığını gördüğünüz, içine girdiğinizde büyüklüğünden çıkış yolu için bile debelendiğiniz Colorado nehri kıyısındaki geniş alanlara yayılan, özlemini çektiğimiz parklar. Şehirden uzak diye sakın düşünmeyin parktan köprülerle (yan yana birkaç alternatif köprü var) ile Colorado nehrinin üzerinden geçtiğinizde downtown’ a geliyorsunuz. Şöyle söyleyeyim, öğle yemeği molasında sandviçinizi ve içeceğinizi alıp parkta yemeğe gelmek downtown’ dan 9 dk  gibi bir süre ile çok kolay. Lükse bakın :) Hatta parktan şehri seyrederek de keyifli zaman geçirebilirsiniz.

 

Aracınızı parkın içinde ayrılmış yerlere park edip ağırlıklı yürüyüş, koşu, amerikan futbolu veya frizbi gibi sporları yapanları seyredebilir veya siz de spor yapabilirsiniz. Amerika’ da alışkanlık olarak düzenli yapılan aktivitelerin başında spor geliyor. Bir köşede çocuk arabaları ile buluşan ev kadınlarının sosyalleştiğini, birlikte spor yaptığını görebiliyorsunuz. Kafa dinleyip huzur bulmak için de ideal yerler.

 

Austin gezinizi Colorado Nehrine bağlanan Bull Creek nehrinin kıyısındaki Austinlilerin 1990'da ABD'nin heryerine pirzola / kaburga göndermeye başlayan efsane barbekü restaurantı The Count Line on the Lake'i ile taçlandırabilirsiniz, kesinlikle tavsiye ederiz. Servis oldukça basit ve kısıtlı ama yiyeceklerin kalitesi üst düzey.

 

 

Yarasa Kolonisi Seyri : Austin’ de büyük bir yarasa kolonisi yaşıyor ve şehirde yarasa izleme olayı meşhur. Şehir merkezindeki Kongre Caddesi Köprüsü’ nün (Congress Avenue Bridge) altında yer alan yuvalarından çıkan yaklaşık 1,5 - 2 milyon yarasayı seyretmek için insanlar yaz gecelerinde izleme noktalarına akın ediyor. 1980 yılında köprünün yeniden yapılması sırasında demir köprünün altındaki aralıklarda yaşamaya başlayarak çoğalan yarasalar önceleri şehire korku salmış ve insanlar bu hayvanların yok edilmesini istemiş. Daha sonra, Amerikan ekolojisti ve vahşi hayat fotoğrafçısı ve özellikle yarasa ekolojisi ile ilgilenen Merlin Tuttle, BCI (Bat Conservation International)’ ı buraya getirerek şaşırtıcı gerçeği şehirle paylaşmış. Yarasalar çok sofistike hayvanlar ve kendilerine saldırılmadığı sürece herhangi bir saldırganlıkları yok. Ayrıca gece uçuşlarında tarımsal zararlılar da dahil olmak üzere şehirde 4.500-9.000 kg böcek tüketiyorlar. Böylece şehir halkı yarasaları kabullenmiş ve sonrasında amerikanın en büyük şehir kolonisi oluşmuş. Köprüye bitişik bir Yarasa Gözlem Evi kurulmuş durumda ve yılda 100.000’ den fazla kişi eko-turizm kapsamında bu köprüyü ziyaret ederek 10 milyon usd harcama yapıyor.

 

 

Austin gezimizi tamamladığımızda route devamı olan Las Vegas’ a gitmek için Southwest Airlines ile Austin – Las Vegas arası uçuşumuzu gerçekleştirdik. Bu uçuş, Teksas eyaletinin kuzey batısında yer alan nickname’ i “Hub city” olan ve CNN Money tarafından Amerika’ da, küçük işletme kurulumu yapılacak en iyi 12. yer seçilen Lubbock şehrine uğrayıp orada dolmuş gibi indi-bindi yapıp yoluna devam ediyordu. Teksas’ ın dev tarla ve çiftliklerini son kez görerek Teksas’ dan ayrılmış olduk.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon