Machu Picchu'ya nasıl gidilir?

23/02/2017

Machu Picchu, İnkaların kayıp şehri, dünyanın 7 harikasından biri, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve gezginlerin gözde destinasyonlarından bir tanesi. Adı üstünde Machu Picchu kayıp kent, ulaşım kolay değil!

 

Machu Picchu nerede?

 

Machu Picchu Peru sınırları içerisinde, İnkaların başkenti Cusco'ya trenle 3,5 saat uzaklıktaki Aguas Calientes köyünde yer alıyor. Tabi köyün içinde değil, tepede :)

 

 

Machu Picchu'ya ulaşım kolay mı?

 

Machu Picchu'yu görmek özellikle Türkiye'den giden birisi için çok da kolay değil. Türkiye'den Peru'ya direkt uçuş yok hadi onu hallettik diyelim Machu Picchu'ya gidebilmek için Cusco'ya gitmek gerekiyor. Cusco'ya gidebilmek için Peru'nun başkenti Lima'dan aktarma yapmak gerekiyor. Cusco'ya da ulaşınca ya yürüyerek ya da trenle Machu Picchu'nun yer aldığı Aguas Calientes köyüne ulaşıyorsunuz. Aguas Calientes'ten Machu Picchu'ya tırmanabilir ya da şehir merkezinden midibüslere binerek yarım saatte kalıntılara ulaşabilirsiniz.

 

Machu Picchu'ya nasıl gidilir ? Cusco'ya ulaştıktan sonra Machu Picchu'ya gitmenin maliyeti nedir?

 

1) Trekking : Aslında en keyifli yol bu sanırım ama en zor olanı!

 

Trekking turuna katılarak Machu Picchu'ya eski inka yollarından da geçerek ulaşıyorsunuz. Turun içeriğine, süresine ve 'lüks' lüğüne bağlı olarak fiyatlar değişiyor. Turlar ortalama 4 - 5 gün ve günlük 10 - 12 km yürüyorsunuz. Kutsal vadide yürümek, kalıntıları izlemek, doğadaki değişime tanıklık etmek oldukça heyecanlı olabilir. Günlük 500 kişinin traile katılmasına izin verildiği için 6 ay öncesinden rezervasyon yapmanız öneriliyor. 

 

Machu Picchu trekking tur maliyeti yaklaşık 800 - 1000 USD. Bu fiyat içerisinde Machu Picchu girişi, yemekler ve trekking süresince size malzemeleri taşımakta yardımcı olan görevlilerin ücreti de dahil.

Fiyatları kontrol ederken ekipmanların dahil olup olmadığına dikkat etmenizi öneririm son fiyatı 200 USD kadar yukarı çıkarabilir. 

 

2) Cusco'dan günübirlik tur : Kısıtlı zamanınız varsa günübirlik turla Machu Picchu'yu tren ile ziyaret edebilirsiniz. Cusco - Aguas Calientes arası tren ile yaklaşık 3,5 saat sürüyor. Sabah 5'ten itibaren Cusco'dan tren bulabilirsiniz. Ne kadar erken giderseniz o kadar iyi. Hem kalabalıktan daha az etkilenmek hem de güneşli bir günde yanmamak adına erkenden gitmek Machu Picchu'yu daha keyifli hale getirir.

 

Cusco - Aguas Calientes ulaşım :

 

Cusco'dan İnka Rail ya da Peru Rail trenleri ile öncelikle Aguas Calientes'e gitmek gerekiyor. Biz Cusco'da kaldığımız ve Peru Rail'in Cusco'dan daha çok seferi olduğu için Peru Rail'i tercih ettik. İnka Rail'in Cusco'dan tek seferi var o da sabah 05:55'de! Diğer seferleri ise kutsal vadinin bir diğer önemli kenti Ollantaytambo'dan. Burada kalıyorsanız tren bileti 20 USD kadar daha düşük hem de yolculuk daha kısa. (Yüksekliğe alışmak için turunuza Ollantaytambo'dan başlamak da oldukça iyi bir seçenek olabilir!)

 

Peru Rail trenleri Cusco şehir merkezine yaklaşık yarım saat uzaklıkta olan Poroy istasyonundan kalkıyor. Poroy'a ulaşmak için taksi ya da tur şirketlerinden transfer ayarlamanız gerekiyor. Cusco'ya döndüğünüzde taksi bulamama ihtimaliniz var onun için bindiğiniz taksiye dönüşte sizi almasını mutlaka tembihleyin hatta kaldığınız yerden rezervasyonunuzu yapın yoksa açıkta kalma ihtimaliniz yüksek. Cusco şehir merkezinden Poroy istasyonuna yaklaşık 10-15 USD'ye ulaşabilirsiniz.

 

Peru Rail'in 3 çeşit treni var : Expedition (sınıf olarak sırt çantalılar için denmiş fakat bir üst sınıftan koltuk olarak bir farkı yok sadece yemek servisi yok), Vistadome (Expedition'dan farkı atıştırmalık ikramı), Hiram Bingham (transfer içeren, yemekli, lüks sınıf). Hiram Bingham diğer 2 sınıfa göre oldukça pahalı, örneğin Hiram Bingham'da tek yön yolculuk 437 USD iken Vistadome'de 95USD, Expedition'da ise 83 USD. Biletleri online alabiliyorsunuz.

 

 

Vistadome ve Expedition konusunda gitmeden kapsamlı araştırma yapmıştım onun için dönüşte biletimizi saate göre belirledik ve Expedition'dan aldık. Vistadome ile tek farkı küçük sandviç ikramı idi, Vistadome'ye fazla para vermeye gerek yok fakat Cusco'dan Machu Picchu'ya gidişte Vistadome saatleri daha insaflı :) Trenlerin tavanlarında da pencere var ve etrafı seyretmek keyifli.

 

 

Peru Rail ile Aguas Calientes'e ulaşmak minimum 190 USD. Fiyatlar tren doldukça artıyor, erken almakta fayda var. Biletleri kimlik ve ödeme yaptığınız kredi kartı ile Peru'ya vardığınızda bastırabiliyorsunuz. Kredi kartınızı mutlaka yanınıza alın yoksa bileti katiyen basmıyorlar, ödenmiş olmasına rağmen! Mail ile biletlerinizi nerelerden alabileceğiniz konusunda bilgilendirme yapıyorlar. O kadar para veriyorsunuz fakat oturacağınız yerleri maalesef seçemiyorsunuz

 

Aguas Calientes - Machu Picchu ulaşım:

 

2 yol var yürümek ya da şehir merkezinden midibüse binmek. Yürüyerek daha doğrusu tırmanarak Machu Picchu'ya ortalama 90 dakikada ulaşabilirsiniz, Aguas Calientes'te kalıyorsanız bence yürüyün :) Günübirlik Machu Picchu ziyaretinde tırmanmak vakit kaybı olabilir. 

 

Midibüs biletlerini şehir merkezindeki küçük bilet büfesinden alabiliyorsunuz. Trenden indikten sonra kalabalık sizi o büfeye yönlendiriyor, mutlaka görürsünüz. Kredi kartı da geçiyor. İsterseniz önceden online olarak da alabiliyorsunuz. Midibüs kuyruğu uzun oluyor fakat hızlı ilerliyor. Yaklaşık yarım saatte Machu Picchu giriş kapısına ulaşıyorsunuz. Tek yön 12 USD. İlk midibüs sabah 05:30'da kalkıyor, gün doğumunu Machu Picchu'da izlemek isteyenler 04:30'da kuyruğa giriyormuş :)

 

Machu Picchu için midibüse bindiğimizde toplu taşıma araçlarının milattan önce olduğu bu topraklarda mercedes marka araca binmenin ne lüks olduğunu düşünmüştüm ki yola çıkınca aşağısının kurtarmayacağı anlaşıldı. Yanyana geçen iki midibüsün geçerken aynalarını sürttürecek bir gidiş bir geliş toprak yolda, 100-150 metrede bir keskin virajla geliş yönüne ters giderek bir dağa tırmandığınızı, yol kenarının yukarı çıktıkça uçuruma dönüştüğü, manzaraya bakayım derken korkup ters tarafa baktığınız, şoförlerin gün içinde “en çok seferi ben yapacağım yarışması”na katılmışçasına son sürat gittiğini de görünce başka marka, eski bir model midibüs zor çıkarır bu yolları diyip alman abilere müteşekkir oluyorsunuz. Virajlarda yukarıdan gelen araç virajı hızla dönüp önünde sizi görünce sert bir fren yapıp geri geri virajın düz yerine geliyor ve siz geçince yine gaza asılıyor. Yarım saat süren tek yön çıkış yolculuğunda oturduğun koltukta hacıyatmaz gibi sağa sola savrulup adrenalin tavan yaparken önceki gezdiğimiz yerlerin gözümün önünde film şeridinde sıralamasını da yapmış oldum :) Ama herşeye rağmen yukarı çıktıkça göz ucuyla başı dumanlı karşı dağları, aşağıdaki yemyeşil vadiyi, vadinin içinde bir yılan gibi kıvrılarak akan ince nehri seyrederken hafızamdaki film şeridine bir kare daha eklemek, yeni bir yerin keşfini yapmak, bir anlıkta olsa tarihin bir parçası olmak yolculuğu her düşündüğümde adrenalini hatırlamak doyumsuz bir tat. İşte bu tat insanı gezgin yapıyor.

 

Dönüş midibüs kuyruğu çok daha uzun ve minimum 1 saat beklemek gerekebilir. Trenle dönecekseniz zamanınızı ayarlamanızı tavsiye ederim.

 

Machu Picchu giriş bileti 

 

Machu Picchu'ya günlük turist sayısı 2500 kişi ile sınırlı olduğu için biletlerinizi mutlaka önceden almanızı tavsiye ederim. Online olarak biletinizi alabilirsiniz. Giriş bileti sadece Machu Picchu kalıntıları için yaklaşık 47 USD (2017 Şubat). Machu Picchu müzesine girmeyi planlarsanız onun da biletini alabiliyorsunuz fakat ben girmediğim ve giren birisinin yorumunu okumadığım için müze hakkında fikrim yok.

 

Machu Picchu'nun (yaşlı tepe) tam karşısındaki tepenin Huayna Picchu'nun (genç tepe) üstüne de isterseniz çıkabiliyorsunuz. Oraya çıkmak için günlük kişi sayısı 400. Biletleri daha erken bitiyor. Youtube da videolardan izlediğim kadarıyla çıkılan yollar çok dar ve tehlikeli görünüyor. Tırmanmak yaklaşık 1 saat sürüyormuş. Meraklıysanız erkenden biletinizi yine aynı siteden alabilirsiniz. 

 

Machu Picchu'ya günübirlik turun minimum maliyeti 275 - 300 USD kişi başı. Rehberli gezmek isterseniz + rehber ücreti.

 

Machu Picchu'ya gitmeden önce işinize yarayacak 14 ipucu burada! Peru hakkında pratik bilgiler ise burada.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon