Machu Picchu'ya gitmeye hazırlananlara 14 ipucu

17/02/2017

Seyahat severlerin gezilecek yerler listesinin en üst sıralarında yer alan, Güney Amerika turlarının ulaşılması en zor ama en heyecanlı duraklarından Machu Picchu'ya gitmeyi planlayanlara seyahat planlamalarını yaparken yardımcı olacak 14 ipucunu sıraladım. Machu Picchu'ya gidiyorsanız yolunuz İnkaların başkenti Cusco'dan da geçecektir, ipuçlarına Cusco'dan başladım.

 

 

 1. Cusco'ya gitmeden yükseklik hastalığına hazırlıklı olun. Cusco, And dağlarında yer alan 3416 metre yükseklikte bir şehir ve burada yüksekliğe alışana kadar oksijen azlığından dolayı inanılmaz bir yorgunluk çöküyor üstünüze. Burada detaylı olarak bahsettim. Bunun üstesinden gelmek istiyorsanız koka yapraklarını hazır tutun. Koka yapraklarını çiğneyerek, koka çayı içerek ya da koka şekeri yiyerek yükseklik hastalığının etkilerini hafifletebilirsiniz. Peru'ya varır varmaz kokalı şeyleri otelinizden sorunuz, isteyiniz! Bulması kolay.

 2. Türkiye'den giden birisi için alışılmadık bir durum olarak algılanamaz biliyorum ama yine de dikkat çekmek istediğim bir diğer konu Cusco'da sokak köpeklerinin, kedilerinin çokluğu. Köpekler çok arkadaş canlısı, saldırgan bir köpek görmedim ama korkunuz varsa da kendinizi hazırlayın! Yerli bir taksici ile konuşurken ne kadar çok köpek var dediğimde kedi ve köpeklerinin hayatlarının bir parçası olduğundan bahsetti. Hatta neredeyse her evin bir kedisi varmış :)

 3. Cusco'da yerli kıyafetler içerisinde gördüğünüz insanların fotoğrafını çektiyseniz para ödemeye hazır olun! Yerel kıyafet giymiş genellikle ellerinde lama yavrularıyla gezen kadınların fotoğraf karşılığında para almak için o şekilde giyindiğini zaten anlıyorsunuz. Hemen para istiyorlar hem de küçük miktarlar değil, 20 soles isteyen oldu! Ya çaktırmayın ya da parayı hazırlayın :))

 4. Cusco'da çok fazla polis var. Cusco Peru'nun turizm anlamında en büyük gelir kaynağı. Dolayısıyla şehrin güvenliği büyük önem taşıyor. Cusco'nun Lima'ya göre daha güvenli olmasının en önemli nedeni her köşede polis olması. Cusco Lima'ya göre çok daha güvenli fakat yine de taksiye binerken dikkatli olmakta fayda var. Otelinizden, restauranttan vs. taksi çağırmasını isteyin, yoldan tek başınıza çevirmemenizde fayda var.

 5. Machu Picchu giriş biletlerinizi ne kadar erken alırsanız o kadar iyi çünkü Machu Picchu'ya girişlerde günlük ziyaretçi limiti var. Huayna Picchu'ya çıkacaksanız giriş biletinizi çok çok önceden alın! 

 6. Machu Picchu'ya ulaşım kolay değil ya yürüyeceksiniz ya da trene bineceksiniz! 3-4 günlük trekkingler düzenleniyor. Bu konuda çok profesyonel firmalar var tripadvisor'dan yorumlara bakarak fiyat / hizmet performansına göre seçebilirsiniz. Biz trenle gittiğimiz için firmaları araştırmadığımdan hangi firma en iyisi bilemiyorum. Popüler olanlar için mutlaka 3-4 ay öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor onu biliyorum.

 7. Machu Picchu'ya tren ile gidecekseniz biletlerinizi yine gitmeden önce internetten alın, ne kadar erken o kadar iyi! 2 tane firma var Inka Rail ve Peru Rail. Biz Peru Rail ile gittik ve memnun kaldık. Bilet aldığınız kredi kartınızı mutlaka yanınızda bulundurun. Tren biletinizi ancak Peru'ya vardığınızda alabiliyorsunuz. Tren biletinizi teslim almaya gittiğinizde bileti aldığınız kredi kartını okutup biletleri öyle basıyorlar. Pasaport gösterseniz bile kabul etmiyorlar mutlaka 'o' kredi kartı lazım, bu konuda çok sıkılar!

 8. Machu Picchu'da herşeyin fiyatı 2-3 katına çıkıyor. Machu Picchu için yola çıkmadan yiyecek, içecek deponuzu hazır edin Machu Picchu'da su için 3 katı para ödemeyin :) Machu Picchu kalıntılarına girdiğiniz anda yiyecek içecek alabilme şansınız yok.

 9. Cusco ve Machu Picchu çok yüksekte olduğu için güneşte daha çok yanıyorsunuz. Özellikle kaçacak yer olmayan Machu Picchu'da kavruluyorsunuz, yüksek korumalı güneş koruyucusu olmadan yola çıkmayın derim. Gözlük, şapka almayı da unutmayın!

 10. Machu Picchu'da minik minik sineklerin istilasına uğruyacaksınız, sinek - böcek kovucusuz pişman olursunuz :) Sineklerden kurtulamadıysanız kaşıntılara Vicks çok iyi geliyor!

 11. Machu Picchu'da bekçilere dikkat! Çimlere uzanayım, lamaları besleyeyim diyorsanız her an bir bekçi sizi uyarabilir. Çimlere yatmak yasak :)

 12. Machu Picchu'da tuvalet sadece kalıntılara girişte var, içeride yok. Tuvalete giriş 1 Sol ve kuyruklar uzun.

 13. Machu Picchu çıkışında pasaportunuza Machu Picchu mühürü vurmayı unutmayın. Çıkış kapısında kalabalığa bakın, mührü göreceksiniz!

 14. Machu Picchu'ya çıkışta ve inişte midibüslere binecekseniz (isterseniz yürüyerek de çıkabilirsiniz, sanki daha güvenli :)) çok uzun otobüs kuyruğu ile karşılaşacaksınız, hazırlıklı olun. Özellikle tren ile dönecekseniz mutlaka 1 saat sırada bekleyeceğinizi hesap ederek Machu Picchu'dan çıkın. Midibüs biletinizi isterseniz online da alabilirsiniz. Midibüse binmek için kuyruklar oldukça uzun fakat hızlı ilerliyor.

Machu Picchu'ya nasıl gidilir sorusunun yanıtı burada!

Peru hakkında seyahat öncesi pratik bilgiler ise burada.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
 • Black Facebook Icon
 • Black Google+ Icon
 • Black Instagram Icon