Reykjavik'te gezilecek yerler yapılacak şeyler

09/02/2017

Dünya'nın en kuzeyinde yer alan İzlanda'nın başkenti Reykjavik, güney İzlanda ve Golden Circle turumuzun son durağıydı. 

 

Reykjavik'e ne zaman gidilir, nerede konaklanır, havalimanından şehir merkezine ulaşım nasıl sağlanır sorularının yanıtlarını bir önceki yazılarımda paylaştığım için direkt Reykjavik'te gezilecek yerlere geçeceğim. 

 

Reykjavik oldukça küçük bir şehir olduğundan, otele yerleştikten sonra 1-2 saatte şehir merkezini yürüyerek gezdik. Reykjavik gezilecek yerler listesi çok kabarık değil, 1-2 gün içerisinde Reykjavik caddelerini ezberleyebilirsiniz.


 

Reykjavik'te gezilecek yerler, yapılacak şeyler :
 

Hallgrimskirkja Kilisesi : Şehrin her tarafından görebileceğiniz şehrin simgesi ikonik kilise. Kilisenin kulesine 900 ISK (8 USD) ödeyerek çıkabiliyorsunuz. Kilisenin mimarı Guðjón Samúelsson kiliseyi İzlanda'nın lav akıntılarından ilham alarak çizmiş. Kilisenin tam önünde Kuzey Amerika'ya giden ilk avrupalı kaşif Leifur Erikson'un heykeli var. Kilisenin hemen sağında ise İzlanda'nın en meşhur heykeltıraşı Einar Jónsson müzesi var.

 

 

Harpa Konser Salonu : Kuzey ülkeleri aralarında en güzel konser salonuna sahip olmak için yarışıyor adeta. Oldukça etkileyici mimariye sahip bir bina. İçi dışı ayrı güzel! Bu konser salonu 2008 yılında İzlanda iflas ettiğinde yapım aşamasındaymış, İzlandalılar özellikle binanın tamamlanması ve ekonomik olarak yeniden ayağa kalkışlarını temsil etmesini istedikleri için binayı yoklukta tamamlamışlar. Salon 2011'de açılmış, içerisinde 4 tane büyük konser salonu, kafe, bar ve dükkanlar var. Giriş ücretsiz. Fotografları binayı hakkıyla gösterebildiği için resmi siteden aldım :) kaynak: https://en.harpa.is/

 

Laugavegur : Şehrin ana alışveriş caddesi. Caddenin üstünde birçok butik, dükkan, kafe var. Gezmesi keyifli. Duvarlar harika grafitilerle dolu tam fotoğraflık.

 

Diğer alışveriş caddesi Skólavörðustígur, Hallgrimskirkja Kilisesi önünden sahile doğru iniyor. Bu cadde Laugavegur caddesine göre daha sakin fakat gezmeye değer. Fotografi isimli fotoğrafçıdan harika fotoğraflar aldık, girip karıştırmaya değer.

 

İzlanda dünya üzerinde kişi başına en çok kitap okunan ülke, bunu şehrin kalbi sayılan caddelerdeki kitapçı sayısından da anlayabiliyorsunuz. Kitapçıların birkaçının içerisinde kafeleri de var. Caddeyi izleyip, vakit geçirmek için harika.

 

İzlanda oldukça pahalı bir yer olduğu için alışveriş için çok uygun değil ama bere, kulaklık vs. alınabilir. Biz İzlanda markası olan Icewear'dan eldiven, bere aldık ve çok memnunuz. Kazakları da çok havalı ama 700 TL edecek kadar değil :) Bu iki cadde üzerinde de hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar mevcut ve fiyatlar birbirine yakın.

 

Bæjarins Beztu Pylsur : Dünya'nın en güzel hotdog cusu olduğunu iddia eden Bæjarins Beztu Pylsur, Harpa Konser Salonu'nun  köşesinde bulunuyor. 1937'den beri hotdog satıyorlarmış. Hotdogların üstüne soğanlı bir sos döküyorlar, gerçekten lezzetli, tavsiye ederim.

 

Puffin  ve balina izleme gezisi : Reykjavik'in yakınında yer alan iki minik ada üzerinde puffin kolonilerini ve etrafında balinaları görmek mümkünmüş. Bu adalara botla ulaşabiliyorsunuz, limanda bu turu satan birçok şirket görebilirsiniz. Turlar kişi başı yaklaşık 30 - 40 USD civarında. Teleskopik lensli fotoğraf makinesi olmadan fotoğraf çekmenin ve kuşları görmenin mümkün olmadığını söylediler, onun için bu turu biz pas geçtik.

 

National Museum of Iceland : İzlanda Ulusal Müzesi, İzlanda tarihi ve sosyal hayatı hakkında bilgi alabileceğiniz küçük bir müze. Müzede salona ilk girdiğinizde öncelikle İzlanda tarihini anlatan stand ve videolarla kaşılaşıyorsunuz, salonda ilerledikçe İzlandalıların yaşamlarına dair bilgiler ve objeler sergileniyor. İzlanda hakkında bilgi sahibi olmak için güzel bir mekan. 1-2 saatte gezilebilecek büyüklükte, tavsiye ederim. Müze pazartesi hariç 10 - 17 arası açık, giriş ücreti ise 2000 ISK (18 USD). Müze içerisinde hediyelik eşya dükkanı ve bir kafe de var. Müzenin adresi ve ulaşım burada.

 

 

 

Reykjavik'te yeme içme

 

Bir önceki yazımda İzlanda'da yemek fiyatlarının ne kadar yüksek olduğundan bahsetmiştim ve fiyat paylaşmıştım. Fiyatlar yüksek fakat genel anlamda yemekler lezzetli ve hizmet kalitesi yüksek hem de bahşiş beklentisi olmadan :)

 

The Laundromat Cafe ve Sjávargrillið restaurantı tavsiye üzerine denedik. The Laundromat Cafe amerikan vari bir yer, yemekler lezzetli fiyatlar ortalama. Sjávargrillið İzlanda mutfağı sunuyor, fiyatlar ortalamanın üstünde fakat hem ortam çok güzel hem de yemekler lezzetli.

İzlanda'da ne yenir sorusunun cevabı deniz mahsülleri ve kuzu eti. Ülkede sebze yetiştiriciliği kısıtlı olduğu için yoğun et tüketiliyor, yeniliğe açıksanız köpekbalığı etinden puffin etine yelpaze geniş. Deniz mahsüllü çorbalarını mutlaka tadın derim. Ayrıca hotdog'ları da meşhur, Harpa Konser Salonu köşesinde yer alan Bæjarins Beztu Pylsur'da hotdog yemenizi öneririm. 

 

 

İzlanda'da yemek gibi içecekler de pahalı. Dünyanın kişi başına en çok kola tüketen toplumunda kola 5-6 USD :) Biralarında da yine yelpaze geniş, hayal gücü limit!

 

İzlandalıların dünyada kişi başına en çok kahve tüketen toplum olması nedeniyle de kafelerinde oldukça lezzetli kahve hazırlıyorlar. Kahve zinciri yok, bir Starbucks göremiyorsunuz, bu arada McDonald's da yok :) Bu alışveriş caddeleri üzerinde olmasa da kahve içmek için Reykjavik Roasters ve Mokka Kaffi'yi deneyip memnun kaldığımız için öneririm.

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon