İzlanda hakkında 36 ilginç bilgi

01/02/2017

 

 

İzlanda birçok anlamda ilginç bir ülke, seyahatimiz sırasında karşılaştıklarımı ve gitmeden araştırarak edindiğim bilgileri bu yazıda toparlamak istedim. Toplam 36 madde altında topladım. 

 

 1. İzlanda'da tam 130 tane volkan bulunuyor ve şimdiye kadar 18 tane volkanik patlama meydana gelmiş. Bu volkanların şu anda 15 tanesi aktifmiş ve hepsi kadın ismine sahip :) (her an patlamaya hazır). Ortalama her 4 yılda bir volkanik patlama oluyormuş.

 2. İzlanda'da her kasabada, şehirde en az bir tane havuz var. İzlandalıların sosyalleşme mekanları havuzları.

 3. Dünyanın 3. büyük, Avrupa'nın en büyük buzulu Vatna İzlanda'da yer alıyor. İlk iki buzul ise Antartika ve Grönland'da yer alıyor.

 4. İzlanda Avrasya ve Kuzey Amerika tektonik platosunda yer alıyor, oldukça genç ve sürekli değişen bir ada. İki plato arasında yer alan ülkede sık sık deprem oluyor fakat şiddetli olmadığı için hissetmiyorsunuz. Ülke her yıl 1,5 cm genişliyor.

 5. İzlanda dünyanın en temiz ülkesi aynı zamanda en temiz suyuna da sahip.

 6. İzlanda enerji ihtiyacının tamamına yakınını yenilenebilir enerjiden sağlanıyor. Harcanan enerjinin yüzde 30'u jeotermal enerji kaynaklarından karşılanıyor.

 7. İzlanda'da sular temiz fakat sülfür kokusu bazen dayanılmaz oluyor. Duş alırken, yüz yıkarken sülfür kokusu keyif kaçırmıyor değil.

 8. İzlanda şelaleler ülkesi, adada yaklaşık 10 bin tane şelale var ve Avrupa'nın en güçlü şelalesi Dettifoss da burada.

 9. İzlanda'da hava her 5 dakikada bir değişiyor! Cidden. Bulut hareketlerinden havanın hızına şahit olabilirsiniz. Her duruma her daim hazırlıklı olmak gerek. 

 10. İzlanda'da soyadı yok. Soyadı olarak sadece 'kızı' ve 'oğlu' ekleniyor anne baba ismine. Ali Velioğlu, Ayşe Fatmakızı gibi. Telefon rehberleri de ilk isme göre sıralanıyor. Evlenen kadınlar soyadını değiştirmiyor. Bir çiftin çocuğu olduğunda çocuğun soyadı erkekse babasının ismi + oğlu; kızsa annesinin adı + kızı oluyor :) 

 11. İzlanda'da sokakta tek başına arabasında uyuyan bebek görürseniz şaşırmayın. Anneleri sıcacık içeride kahvesini yudumlarken yavruları dışarıda -5 derecede arabasında uyuyor. Çocuklarını açık havada bırakmalarının nedenini araştırdığımda bebeklerin açık havada daha fazla zaman geçirmelerinin sağlanması, kışın hastalıkların kapalı mekanda hızlı yayılması ve dışarıda bebeklerin daha uzun uyumaları olduğunu öğrendim. Bu yeni bir akım falan değilmiş dedelerden anneannelerden kalma bir alışkanlık. Sadece İzlanda'ya özgü de değilmiş diğer Nordik ülkelerinde de yaygınmış.

 12. 1989'a kadar bira İzlanda'da yasakmış, hatta 100 yıl önce alkol tüketimi de yasakmış. Yasak döneminde doktorlar alkol reçete ediyorlarmış! Bu yasaklar hep referandumla gelmiş, referandumla gitmiş. İzlanda'nın Danimarka'ya karşı bağımsızlık mücadelesi verdiği bir dönemde biranın Danimarkalılar ile özdeşleştirilmiş olmasının da bu yasakta etkisi varmış. Bu arada İzlanda'da balina testisinden bile bira yapmaya başlamışlar :) (meraklısına Stedji marka bira)

 13. İzlanda'da balina avcılığı legal ve restaurantlarda balina eti yiyebiliyorsunuz. İzlanda sebze yetiştirmeye uygun bir ülke olmadığından çok fazla et tüketiliyor hem de çok çeşitli, o zavallı puffinleri yılbaşında yiyorlarmış. İzlanda'da çürümüş köpekbalığı eti Hakarl bile yiyebilirsiniz isterseniz.

 14. İzlanda'da bahşiş beklentisi yok, fiyatların içinde muhtemelen çünkü herşey çok pahalı.

 15. İzlanda'da sadece 124 kişi hapisteymiş. İstatistiklere bakarsak ülkede yaşayan her 100 bin kişiden sadece 37 si hapiste. Çoğu Avrupa ülkesinde bu rakam 50 - 100 aralığında, Türkiye'de ise bu sayı Nisan 2016 rakamlarına göre 238

 16. İzlanda'nın bir ordusu yok, güvenliği NATO uçakları ile sağlanıyormuş.

 17. İzlanda'da polis silah taşımıyor.

 18. İzlanda parlamento binasının, başbakanın evinin önünde güvenlik falan görmüyorsunuz, o kadar güveniyorlar kendilerine :)

 19. Eşcinsellerin kendilerini en rahat hissedebileceği ülkelerden birisi. Dünya'nın eşcinsel başbakana sahip olan ilk ülkesi İzlanda.

 20. Haftada 43,5 saat ile Avrupa'da en çok çalışan ülke İzlanda imiş. Nasıl oldu da 2008'de iflas ettiler anlamadım :)

 21. İzlandaca neredeyse 1000 yıldır aynıymış, modern İzlandalı bugün 1000 yıllık bir metni okuyabiliyor!

 22. Dünya'da en fazla kişi başına kola tüketimi İzlanda'daymış.

 23. İzlanda'da McDonald's yok :)

 24. İzlanda'da çocuğunuza daha önce konulmamış bir isim koymak isterseniz resmi isim komitesine onaylatmanız gerekiyormuş.

 25. İzlanda atları renklerinden ve bodurluklarından dolayı farklı bir ırk ve bu at ırkının korunması için ülke dışından ülkeye at getirilmesi yasak. Hatta ülke dışına çıkmış bir at da hastalıklara karşı önlem almak adına bir daha ülkeye alınmıyor.

 26. İzlanda'nın milli sporu hentbol.

 27. İzlanda'da sinek yaşamıyor.

 28. İzlanda'da orman yok.

 29. İzlanda kişi başına en çok kitap / dergi basılan ülke. Nüfusun yüzde 10'u bir gün kitap yazmak istiyor.

 30. İzlanda'da yaşayan insanların yüzde 98'inin internet bağlantısı var.

 31. Dünya'nın ilk demokratik parlamentosu İzlanda'da 930 yılında Vikingler tarafından kurulmuş.

 32. İzlanda dünya üzerinde kişi başına en çok sinema bileti alınan ülke.

 33. Ülke topraklarının sadece yüzde 30'u yaşamaya müsaitmiş, nüfusun çoğunluğu ülkenin başkentinin de yer aldığı güney batıda toplanmış.

 34. Dünya'nın en mutlu insanları İzlanda'da yaşamıyor. İzlanda dünyanın en mutlu 9. ülkesi seçilmiş 2016'da.

 35. İzlanda'da elflere hala inananlar varmış, çoğunluk elflerin varlığını reddetmiyormuş :) Hatta hala bahçelerinde elfler için minyatür evler bulunduranlar var.

 36. Küresel Barış Endeksi 2016 sonuçlarına göre İzlanda dünyanın en huzurlu yeri (Türkiye 146.)

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
 • Black Facebook Icon
 • Black Google+ Icon
 • Black Instagram Icon