İzlanda gezisine hazırlık

31/01/2017

İzlanda gezisi ne zamandır aklımızda idi. Walter Mitty'nin Gizli Yaşamı'nı seyrettikten sonra bir ilham geldi. 

 

En son meşhur Game of Thrones dizisinin bir bölümünün de İzlanda'da çekildiğini öğrenince ki bunu öğrenmeden yapmıştık gezi planımızı biraz daha heyecan yarattı.

 

İzlanda gezimizi 19 Mayıs bayramına 1 gün daha ekleyerek toplam 3 gece 3 tam günlük mini bir tur olarak planladık. 3 gün İzlanda'nın sadece güney kısmını gezmeye yetti, 1 hafta - 10 günlük bir tur ile ülkeyi bitirebilirsiniz. 

 

 

Bu gezi sıradan Avrupa başkenti gezisi olacak nitelikte bir gezi değil, ulaşımı  ve gezmesi zor ve öncesinde cidden çalışılması gereken bir gezi. İzlanda turu mu alsak acaba dedik ama ne kadar zorlansak da kendi planımızı yaptık. Gezilecek yerlerin isimleri hala çok yabancı geliyor kulağıma. İzlanda'nın başkenti Reykjavik'in ismini öğrenmem bile zaman aldı. Uçak bileti araştırırken neydi bu şehrin ismi diye dönüp dönüp baktım :)

 

İzlanda'ya ne zaman gitmeli?

 

İzlanda'yı ziyaret etmek için en uygun mevsim yaz ayları gibi görünse de İzlanda'da kuzey ışıklarını seyretmek için en uygun dönem Eylül - Nisan ayları arası.

 

İzlanda'da kuzey ışıklarını (aurora) görmek için karanlığa, havanın açık olmasına ve aurora aktivitesinin güçlü olmasına ihtiyaç var. Görebilmek için İzlanda'da kuzey ışıkları turu alabileceğiniz gibi araba kiralayarak da ışıkları kovalayabilirsiniz :) O güzelim ışıkları görmek öyle pek kolay değilmiş. Işıkları görebilmek için şehir ışıklarının olmadığı bir yere bulutsuz bir havada gitmek ve uzaydan gelen aurora aktivitesinin yüksek olmasını beklemek gerekiyormuş. Aurora aktivitesini takip etmek için şu siteyi kontrol edebilirsiniz. Bulut yoğunluğu için de şu siteyi. Işıkları görmek aslında biraz şansa da kalıyor.

 

Biz gezimizi Mayıs ayında yaptığımız için kuzey ışıklarını görme şansımız zaten yoktu, umarım bir yerde bu ışıklarla karşılaşırız :)

 

Yaz aylarında neredeyse kararmayan ve nispeten daha sıcak bir havada (10 - 15 derece) yol seyahati yapmak daha güvenli ve rahat olacaktır fakat öte yandan, yaz ayları yüksek sezon olacağı için hem daha pahalı hem de daha kalabalık olacaktır. Biz tam yüksek sezon öncesi Mayıs ayında gittik, hava 10 - 12 derece idi ve yağmurla karşılaşmadık. 13 derece kulağa iyi gelse de oldukça soğuktu. Yol gezimizde kalabalıkla karşılaşmadık, yollar bomboştu. Bütün turistler Blue Lagoon'da toplanmıştı :)

 

İzlanda'nın başkenti Reykjavik'e ulaşım

 

Türkiye'den İzlanda'ya maalesef direkt bir uçuş bulunmuyor. İskandinav ülkeleri, Almanya ya da İngiltere'den makul fiyatlı uçuşlarla aktarma yapılabiliyor. Havayolu olarak çoğunlukla THY'yi tercih ettiğimizden öncelikle THY'den uygun fiyatlı bilet kombinasyonları üzerine çalıştık. Sonuç Kopenhag gidiş Oslo dönüş bize en optimum fiyatı verdi. Tabii bu çalışmayı yaparken Reykjavik'e gerçekleştirilecek uçuşun bu şehirlerden gidiş dönüş saat ve fiyatlarını da gözettik. Bunu yaparken Skyscanner çok yardımcı oldu. Kopenhag'dan İzlanda'ya Icelandair ile uçtuk, konforlu bir uçaktı, koltuklar rahattı. Dönüşümüz de yine aynı havayolu ile yaptık, tavsiye ederim.

 

Reykjavik'e gidiş dönüş bileti ayarlamak cidden zaman alan bir iş. Reykjavik havalimanına yapılan uçuşların saatleri oldukça sınırlı. Öğleden sonra makul bir saatte döneyim gibi bir tercihiniz olamıyor pek. Ya sabah 7 civarı ya da gece 10-12 civarına toplanmış uçaklar. Bir de aktarma ile yapınca işler iyice zorlaşıyor!

 

Burada zaman, para ve gezilecek yerler listenizi en iyi şekilde yönetmeniz gerekiyor. Para konusu İzlanda olunca gündemde tutulması gereken bir konu çünkü otel, ulaşım ücretleri oldukça yüksek!

 

İzlanda Keflavik Havalimanı'ndan Reykjavik şehir merkezine ulaşım 

 

Reykjavik şehir merkezine ulaşım sağlayabilmek için alternatifler şöyle: 

 

 • Gray Line Iceland otobüsleri tarifeli her uçak inişinden 35-40 dakika sonra şehir merkezine ve birçok otelin kapısına kadar sizi bırakıyor. Tek yön kişi başı bilet fiyatı 2100 ISK (yaklaşık 19 USD) gidiş dönüş ise 3800 ISK (yaklaşık 30 USD). Online olarak biletinizi alın diye de tembihlemişler.  Alamazsanız da havalimanında varış terminallerinde bilet satışları var. Biletinizi gidiş dönüş alırsanız otel kapınızda havalimanına gitmek için rezerve ettiğiniz saatten 45 dakika öncesinde hazır olun diyorlar. Bu konu hakkında yaptığım araştırmalarda otobüs saatlerinde aksamalar olduğuna dair yorumlar okudum.

 • Fly Bus da Gray Line'ın bir alternatifi, bu otobüsler de aynen Gray Line gibi havalimanından kalkıyor fakat en son  otobüs terminaline bırakıyor ve buradan otellere daha küçük arabalar servis sağlıyor. Dönüş için de yine otobüs terminaline gitmeniz gerekiyor.

 • Bir diğer alternatif de halk otobüsleri. 55 numaralı otobüsler Reykjavik şehir merkezinde yer alan terminale bırakıyor. İnternet sitesi şurası. 

 • Taksi de bir alternatif fakat dünyanın en pahalı ülkelerinden birisi olan İzlanda'da 50 km mesafeyi taksi ile gitmek ister istemez opsiyon olamıyor fakat tercih ederseniz de buradan taksi firmalarına ulaşabilirsiniz.

 • Araba kiralayarak

 

İzlanda araba kiralama 

 

İzlanda turu genel anlamda bir doğa gezisi niteliğinde olacağından öncelikle rehberli turlara katılmanın mantıklı olduğunu düşündük. Fakat araştırırken gördük ki turlar hem çok sıkışık bir programa sahip hem de pahalı. Acaba araba ile bu turları biz yapamaz mıyız ki dedik ve araştırmaya başladık. Ve aklın yolu birmiş gördük. Birçok gezgin araba ile seyahatin İzlanda için oldukça keyifli ve daha uygun fiyatlı olduğu kanısında. İzlanda'da yolların düzgün olduğu ve kara kışta gidilmiyorsa bir problem olmayacağı yönünde idi genel yorumlar. Biz de gezimizi Mayıs ayında planladığımız ve ayrıca gün ışığı gece 11'lere kadar bizimle olacağı için eh hadi yapalım planı dedik.

 

Araba kiralamak için gitmeden internetten Avis'ten rezervasyon yaptırmıştık, havalimanında arabayı teslim alırken ekstra kum fırtınası, lav püskürmesi sigortası da aldık. Normalde İzlanda'da kiralık arabaların hepsinde Collision Damage Waiver CDW sigortası dahil fakat kum fırtınası gibi bir durumda araba zarar görürse bu sigorta kapsamıyor. İzlanda'da her türlü doğa olayı mümkün ne de olsa. Ekstra sigorta günlük 10 - 15 USD civarında tutuyor.

 

İzlanda'da yollar gayet iyiydi, normal bir araba işinizi görecektir fakat dağ tepe demem buzullara da giderim diyorsanız 4X4 jip kiralamanızı öneririm. İzlanda'ya gitmeden yaptığım araştırmalarda birçok yerde mıcırların tehlikeli olabileceğinden bahsetmişler, biz olumsuzlukla karşılaşmadık fakat dikkat!

 

İzlanda'da kiralık araba fiyatları - ekstra sigorta dahil değil (Ocak 2017) :

 

 • Otomobil (manuel) : 230 USD / haftalık 

 • Otomobil (otomatik) : 270 USD / haftalık 

 • Otomobil mid-size : 450 USD / haftalık

 • 4 çekişli van ya da  SUV (otomatik) : 650 USD / haftalık

 

Günlük fiyatlar haftalık fiyatlardan yüzde 20 - 25 daha yüksek.

 

İzlanda'da benzin fiyatları : İzlanda'da hemen hemen her yerde fiyatlar aynı. 1 litre benzin 1,75 USD (Ocak 2017). İzlanda'da dağ bayır gezileceği için her an benzin istasyonu bulamayabilirsiniz onun için temkinli olmakta fayda var.

 

İzlanda - Reykjavik konaklama 

 

İzlanda çok pahalı bir ülke. Keşke iflas ettikleri 2008'de gitseymişiz :( Fiyatlar İzlanda'nın popülaritesinin artmasından dolayı son 2 yılda ciddi artmış. Otel dışında Airbnb v.s. gibi opsiyonlarda da fiyatlar çok yüksek. Örnek verecek olursam İzlanda'da yüksek sezonda yani Haziran - Ağustos arasında

 

 • hostelde kişi başı 30 - 40 USD

 • ortak banyolu tek kişilik oda 90 - 120 USD

 • ortak banyolu çift kişilik oda 100 - 140 USD

 • özel banyolu çift kişilik oda 130 USD +

 

Reykjavik'te fiyatlar yaklaşık yüzde 30 daha pahalı öte yandan düşük sezonda fiyatlar yaklaşık yüzde 30 daha düşük.

 

İlk 2 geceyi Reykjavik havalimanı ve Blue Lagoon'a yakın bir merkez olan Grindavik'te geçirmeye karar verdik. Grindavik'te Geo Hotel Grindavik'te konakladık. Küçük, temiz bir otel. 

 

Son gecemizi ise Reykjavik'te şehir merkezinde Hotel Holt'ta geçirdik. Hotel Holt, şehir merkezinde, eski fakat temiz bir oteldi. Arabanız için ücretsiz otoparkları da mevcut.  Her iki otelden de memnun kaldık. Otel çalışanları oldukça yardımsever ve güleryüzlü idi.

 

İzlanda pahalı ama ne kadar pahalı? Fikir verebilecek bazı fiyatlar

 

Yukarıda konaklama, ulaşım ve araba kiralamaya dair fiyatları paylaşmıştım. Diğer bir önemli gider yemek!

 

 • İzlanda'da restaurantlarda yemek fiyatları (Reykjavik'te ortalama bir mekanda)

 

Sandviç, hamburger : 20 - 25 USD

Çorba : 20 USD

Somon, deniz mahsulleri : 25 - 30 USD

Tatlı : 10 - 15 USD

Çay - Kahve : 3 - 5 USD

Kola, soft içecek : 5 - 7 USD

Bira : 8 - 10 USD

Şarap : 10 USD + , 1 kadeh

 

 • Marketten fiyatlar (en ucuz marketler Kronan, Netto ve Bonus)

 

Baget ekmek : 1,5 - 2 USD

Yerel peynir : 5 USD, 400 gr

İthal peynir : 10 - 15 USD, 400 gr

Makarna : 1,5 USD, 1 paket

Biftek : 20 USD, 1 kg

Bira : 2 - 3 USD, 330 ml

Şarap : 10 - 12 USD, en ucuz şişe

İzlanda'ya giderken yanıma ne almalıyım ?

 

İzlanda soğuk bir ülke. Yaz, kış farketmez ne zaman giderseniz gidin soğuğa, rüzgara karşı bütün önlemleri alın öncelikle : )

 

Soğuğa, rüzgara karşı mont

Rüzgarlık (çok sıkı rüzgarla karşılaşacaksınız)

Termal kıyafetler

Suya soğuğa uygun ayakkabı / bot

Bere, kulaklık, eldiven

Yağmurluk, şemsiye (şelaleler yaklaştıkça ciddi ıslatıyor)

Nemlendiriciler (dudak, vücud, el)

Güneş gözlüğü 

Mayo, terlik (termal havuzlar için)

Su şişesi (musluktan su içilebiliyor)

Termos (yolda çay, kahve bulmak zor!)

Fotoğraf makinesini suya karşı koruyan kılıf

 

İzlanda'da gezilecek yerlerİzlanda hakkında faydalı bilgiler yazılarıma üstlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. İzlanda'da yaşam ve oturma izni, vatandaşlık konusunda yaptığım araştırmaları da bir sonraki yazımda paylaşacağım.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
 • Black Facebook Icon
 • Black Google+ Icon
 • Black Instagram Icon