Brezilya'ya mı gidiyorsun?

29/01/2017

Brezilya gezisini planlarken gerekli olabilecek basit fakat faydalı bilgiler

 

Brezilya hakkında genel bilgiler

 

Brezilya nerede?

Brezilya, Güney Amerika'da Atlas Okyanusu kıyısında yer alan kıtanın en büyük ve kalabalık ülkesi.

 

 

Brezilya'nın başkenti : Brasilia

 

Brezilya'nın resmi dili : Portekizce. İngilizce bilen insan sayısı az, gitmeden belli başlı portekizce kelime ve cümleleri öğrenmekte fayda var.

 

Brezilya'nın nüfusu (2017) : 207 milyon, dünyanın nüfus bakımından 5. büyük ülkesi. (Türkiye 78 milyon nüfus ile 19. sırada)

 

Brezilya'nın medyan (ortanca) yaşı (2016) : 31,6 (Türkiye'de 30,5)

 

Brezilya'nın genel yaşam beklentisi (2015) : 75 yıl (Türkiye'de 74,8 yıl)

 

Brezilya'nın ekonomik büyüklüğü (GSYH, nominal, 2016) : 1,8 trilyon USD. Brezilya dünyanın 9. büyük ekonomisi. (Türkiye 755 milyar USD ile 18. sırada)

 

Brezilya'da kişi başına gelir (GSYH/kişi, nominal, 2015) : 8,670 USD. Brezilya kişi başına gelirde dünyada 70. sırada. (Türkiye 9,186 USD ile 66. sırada)

 

Satın alma gücüne göre hesaplanan GSYH'ya göre Brezilya ekonomisi dünyanın en büyük 7. (Türkiye 10.) ülkesi. Brezilya, satın alma gücüne göre hesaplanan kişi başına gelirde ise dünyada 84. sırada (Türkiye 63.). Satınalma gücüne göre hesaba bakmak çoğu zaman daha doğru çünkü yaşam pahalılığı devreye girdiğinde daha çok paranız olmasına rağmen daha düşük standartta yaşamanız söz konusu olabilir. Önemli olan ne kadar paranız olduğu değil o parayla ne kadar çok şey alabildiğiniz.

 

Brezilya'nın ekonomik büyüklüğünün % 72'si hizmet sektöründen, %22'si sanayiden, %6'sı ise tarımdan geliyor. 

 

Brezilya'da işsizlik oranı (Kasım 2016) : %11,9  (Türkiye'de %11,8)

 

Brezilya'da  enflasyon (Aralık 2016) : %6,3  (Türkiye'de %8,53)

 

 

Brezilya'ya seyahatte gerekli olabilecek bilgiler

 

Brezilya'ya vize gerekiyor mu?

 

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportuna 90 güne kadar olan seyahatlerde gerekmiyor.

 

Brezilya'ya nasıl gidilir?

 

Brezilya'ya en kestirme nasıl gidiliri yazacak olursam : Brezilya'nın sanayi kenti Sao Paulo'ya Türkiye'den THY ile direkt uçuşlar mevcut. Uçuş yaklaşık olarak 14 saat sürüyor.

 

Brezilya ile saat farkı : Brezilya, GMT-2 saat diliminde yani saat farkımız -5 saat. Brezilya, Türkiye'den 5 saat geride, jetlag kaçınılmaz!

 

Brezilya para birimi : Real (BRL), 1 USD = 3,14 BRL (Ocak 2017), 1 TL = 0,81 BRL (Ocak 2017)

 

Brezilya pahalı mı?

 

The Economist Dergisi'nin Big Mac Endeksine göre (bu endeks yerel para biriminin dolara karşı satınalma gücünü göstermek için kullanılır) Ocak 2017'de 1 Big Mac Menüsü Brezilya'da 5,12 USD, Türkiye'de ise 2,75 USD. Brezilya bu endekse göre Türkiye'den oldukça pahalı. Rio'ya gittiğimizde gerçekten çok pahalı gelmişti bize de. Gitmeden önce bu endeksi kontrol etmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

Brezilya'ya ne zaman gitmeli?

 

Brezilya Güney Amerika'da yer aldığı için Türkiye'nin tam tersi mevsimler yaşayan bir ülke. Aralık - Şubat ayları arası yaz. Festivallere katılmayı ve deniz tatili yapmayı planlıyorsanız Aralık - Mart ayları gitmek için ideal. Dünyaca ünlü Rio Karnavalı, paskalya öncesinde yani tövbe, dünyevi zevklerden uzak durma ve oruç tutma dönemine girmeden hemen önce Şubat ayı içerisinde gerçekleştiriliyor. Rio Karnavalı'nı yaşamak istiyorsanız gitmeden tarihlerini kontrol edip planlamanızı yapabilirsiniz.

 

İguazu Şelaleleri'ni gezmek istiyorsanız bahar aylarında özellikle Eylül - Kasım arasında gitmenizi öneririm. Hem sıcak hem de kalabalık açısından rahat etmek adına isabetli olur. Denize girmeyi ve Rio Karnavalı'nı dışarıda bırakacak olursak bahar ayları Brezilya'yı gezmek için kanımca doğru tercih olur.

 

Brezilya seyahat için güvenli mi?

 

Brezilya'ya seyahat etmeden önce güvenlik konusunda hep olumsuz yorumlar okumuştuk. Brezilya'da, Rio de Janeiro ve İguazu şelaleleri gezimizde oldukça temkinli davrandık ve güvenlik anlamında kötü bir olayla karşılaşmadık fakat özellikle Rio'da güvenlik konusunda cidden dikkatli olmakta fayda var. Rio de Janeiro yazımda güvenlik konusundan detaylı bahsettim.

 

Brezilya'da ne kadar güvendeyim?

 

Ekonomist olmam nedeniyle, evet endekslere sempatim var :) The Economist kişisel güvenlik anlamında ülkelerin başkentlerini kriminal ve illegal olayla karşılaşma ihtimali, şiddet suçuna maruz kalma ihtimali, polis sayısı ve polislerin olaylara müdahale durumu konusunda karşılaştırmaya yarayan bir Kişisel Güvenlik Endeksi yayınlıyor. 2015 verilerine göre Rio de Janeiro bu endekste 31., Sao Paulo ise 41. sırada (İstanbul 18. sırada). 

 

Öte yandan yine The Economist'in Safe Cities Index yani Güvenli Şehirler Endeksine göre 2015 yılında Rio de Janeiro 35., Sao Paulo 41. sırada yer alıyor (İstanbul 40. sırada). Bu arada merak edenler için en güvenli şehirler sırasıyla Tokyo, Singapur, Osaka.

 

Brezilya'da sağlık açısından dikkat etmem gereken birşey var mı? 

 

Brezilya'da son 2 yıldır gündemde olan Zika virüsü özellikle İguazu şelalerini ziyaret edecekseniz sağlık anlamında risk oluşturabilir. Zika özellikle hamile kadınlarda daha büyük risk içeriyor. Korunmak için sinek, böcek kovucu spreyler kullanmaya özen gösterin. Özellikle İguazu şelaleri ormanlık bir alanda ve inanılmaz sivrisinek var, beni bir sivrisinek ısırdı ve 1-2 ay şişlik inmedi ve ciddi kaşındı. Ayrıca Brezilya seyahati için yapılan uyarılarda outdoor aktivitelere yoğun katılacaksanız ve açık havada çok vakit geçirecekseniz sıtmaya karşı da önlem almanız tembihleniyor. Hem zika hem de sıtma için sinek kovucu spreyleri yanınızdan ayırmayın. 

 

Ayrıca Hepatit B ve tifo konusunda da uyarılar ile karşılaştım. Özellikle kırsal bölgelere seyahat edecekseniz, seyahat öncesi gerekli aşıları yaptırmanız da öneriliyor.

 

Brezilya'da priz / elektrik voltajı nasıl?

 

Brezilya'da prizler N tipi (127 - 220V), Türkiye'de ise F (220 - 240V) tipi bu nedenle Brezilya'da elektrikli aletleri kullanmak için farklı uçlara ve hatta bazı yerlerdeki voltaj farklılığından dolayı adaptöre ihtiyaç duyulabilir. Şu siteden gideceğiniz ülke ve bulunduğunuz ülkeyi yazın ihtiyacınızı size söylesin :)

 

Brezilya'da gezilecek yerler

 

Brezilya'ya seyahat etmeyi planlıyorsanız oldukça geniş seçeneklere sahipsiniz. Brezilya'da gezilecek yerler sıralamasında bana göre ilk sırada Rio de Janeiro, ikinci sırada ise İguazu şelaleleri var, gezi notlarına linklerden ulaşabilirsiniz. Listenin geri kalan kısmı nasıl bir tatil planladığınıza bağlı olarak değişecektir. Salvador gibi eski, küçük ve plajları ile ünlü bir şehri de sıralamaya alabilirsiniz amazon ormanları ortasında yer alan Manaus şehrini de. Brezilya'da gezilecek 10 yeri ayrı bir yazıda paylaşacağım. 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon