Rio de Janeiro'da gezilecek yerler

28/01/2017

Rio de Janeiro Brezilya'nın en çok tanınan şehri fakat başkent değil. Hatta Sao Paulo da başkent değil :) Başkent ülkenin de ismini taşıyan Brasilia. Bunu gitmeden önce bilmiyordum doğrusu. (Rio aslında 1960'lara kadar başkentmiş sonradan tahtı Brasilia'ya bırakmış)

 

Rio, Brezilya'nın Sao Paulo'dan sonra 2.  kalabalık şehri. Güney Amerika'nın ise 6. sı ama bir İstanbul değil nüfusu 12 milyon.

 

 

Rio de Janeiro, Güney Amerika'nın en çok turist çeken şehri. Biz Eylül ayında gittiğimiz için Rio'da bahar ayında zaman geçirmiş olduk, maalesef ünlü samba karnavalını göremedik. Biz Rio'da 3 gün geçirdik ve yeterli oldu, denize girilecek sezonda gitseydik belki 1-2 gün daha gerekebilirdi. Şehri güvenlik problemlerinden dolayı diken üstünde gezdik diyebilirim. Örnek verecek olursam rahat rahat makineleri çıkarıp fotoğraf çekemedik bile, tep temkinli hareket ettik. 

 

Rio hakkında gerekli olabilecek bilgilere (konaklama, güvenlik v.s.) bir önceki yazımda yer vermiştim.

 

Onun için direkt Rio de Janeiro'da gezilecek yerler kısmına geçiyorum.

 

1) Kurtarıcı İsa (Christo Redeemer) :

 

Rio'nun hatta Brezilya'nın simgesi olan Kurtarıcı İsa heykelini görmeden dönmek olmaz. 

 

 

Kurtarıcı İsa (Christo Redeemer) fotoğraflarda o kadar görkemli görünüyor ki şehirde nereye baksanız rahatlıkla görebilirmişsiniz hissi yaratıyor. Hatta dibine gitmeye gerek yok nasılsa görünüyordur şehirden belki pas geçeriz falan diye bile düşünüyorsunuz gitmeden. Fakat öyle değil. Şehirde gezinirken görebileceğiniz mesafede, boyutta değil heykel. Biz uçaktan inerken bile rahatlıkla görürüz diye düşünmüştük ama nafile…

 

 

Kurtarıcı İsa heykeli hakkında kısa bilgi vermek gerekirse : Heykel,  30 metre boyunda, 625 ton ağırlığında ve 700 metrelik Corcovado tepesinin üstünde yer alıyor. Heykeltraşı bir Fransız, mühendis ise Brezilyalı. 1922 - 1931 yılları arasında inşa edilmiş. 2007 yılında dünyanın 7 harikası arasında yer almaya başlamış.

 

 

Kurtarıcı İsa heykeline nasıl çıkılır / gidilir?

 

Kurtarıcı İsa heykelini ziyaret etmek için Corcovado tepesine çıkmak gerekiyor. Buraya ulaşabilmek için 3 yol var : taksi, özel turlar, otobüs + tramvay.

 

Özel turlar : Minibüslerle Corcovado tepesine kadar çıkarıyorlar yani tramvaya binmeden direkt tepeye çıkıyorsunuz. Yüksek sezonda denenebilir, çünkü tramvaya binmek için uzun kuyruklar olabiliyor. Bu turların fiyatı düşük sezonda 57 Real (18 USD), yüksek sezonda 70 Real (22 USD), buradan bakabilirsiniz. 

 

Taksi : Ipanema ve Copacabana'dan yaklaşık 25 - 30 Real (10 USD)'ye tramvay durağına gidebiliyorsunuz. Tepeye direkt çıkmak için ne kadar istiyorlar bulamadığım için paylaşamıyorum.

 

Otobüs + tramvay : Biz bu yolu seçtik. Corcovado tepesine çıkan tramvayın olduğu yere gitmek için Copacabana'dan otobüse bindik. Düşük sezonda gittiğimizden tramvaya binebilmek için fazla sıra beklemedik. Her 20 dakikada bir nostaljik bir tramvay yaklaşık 20 dakika süren yolculukla Corcovado tepesine ormanların arasından geçerek tırmanıyor.

 

Tramvay biletlerini binmeden hemen önce istasyondan alabileceğiniz gibi gitmeden online olarak da alabilirsiniz. Biletler (gidiş - dönüş) düşük sezonda 61 Real (19 USD), yüksek sezonda 74 Real (23 USD). Websitelerinde aplikasyon da yaptıklarını gördüm, gitmeden biletleri almak hatta aplikasyonu telefona yükleyip direkt tramvaya binmek zaman kazandırır. Tramvay 08:00 - 19:00 arasında çalışıyor, kredi kartı kabul ediliyor. Bu arada düşük sezon dedikleri hafta içi, yüksek sezon dedikleri hafta sonları, Brezilyalıların tanımı böyle imiş :)

 

(Şunu belirtmekte de fayda var hava açık değil ise Corcovado tepesinden manzara seyretmek ve fotoğraf çekmek mümkün olmayabilir. Önceden tramvay bileti almak bu anlamda riskli olabilir.)

 

Tramvay yolculuğu esnasında ara bir durakta samba müziği yapan bir grup tramvaya biniyor ve tam manasıyla coşturan bir yolculuk yaptırıyor :)

 

 

Bir taraftan da tramvay tırmandıkça muhteşem Rio manzarası gözler önüne seriliyor. İnsanlar manzara karşısında çığlık çığlığa. İsa heykelini görmeye giderken yaşadığım tramvay deneyimi heykeli görmekten daha keyifli geldi bana :)

 

Şarjınız dolu gidin hatta yedek pilleri unutmayın derim. Güney Amerika gezisi sonrası profesyonel olarak fotoğrafçılık eğitimi şart dedim. İnanılmaz bir manzara, şehir 360 derece ayaklarınızın altında. İsa heykeli ise etkileyici. Eminim gece aydınlatma ile daha da büyüleyicidir.

 

2) Şeker Tepesi (Sugar Loaf - Pao de Açucar) : 

 

Rio'nun alabildiğine uzanan plajlarına tepeden bakmak için ideal bir nokta. Büyüleyici manzaralara sahip.

 

 

Sugar Loaf'a çıkmak için teleferiğe binmeniz gerekiyor. Teleferiğe bineceğiniz noktaya Ipanema / Copacabana'dan taksi 25-30 Real (10 USD) kadar tutuyor ve yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor. Tabi otobüs ve metro seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Pao de Açucar websitesinden otobüs numaralarını, metro duraklarını görebilir, biletinizi alabilirsiniz. Teleferik 08:00 - 19:50 arasında çalışıyor ve kişi başı 76 Real (24 USD).

 

 

Teleferik önce daha alçakta olan bir tepede (Morro de Urca) duruyor daha sonra da bir yükseğe Sugar Loaf'a çıkıyor. İlk durakta da inmenizi öneririm. Manzara buradan da çok güzel. Bu tepede hediyelik eşya dükkanı, atıştırmak için küçük büfe ve ayrıca hatıra fotoğrafı çektirebileceğiniz bir tramvay vagonu da var.

 

 

Nispeten düşük sezonda gittiğimiz için Sugar Loaf'a çıkan teleferik sırasında çok beklemedik.  Teleferik yükselirken de bol bol fotoğraf çekme imkanı bulduk. 

 

3) Copacabana ve Ipanema plajları : Duymayan, bilmeyen yoktur herhalde bu plajları. Copacabana 4 km uzunluğunda, Atlantik kıyısında harika bir plaj. Yeni yıl kutlamaları, konserler burada yapılıyor adeta şehrin ana meydanı gibi kullanılıyor.

 

 

Rio plajları şehrin hayat damarları gibi. Riolular sosyal hayatlarının büyük bölümünü buralarda geçiriyorlar. İnsanlar spora inanılmaz derecede düşkün. Gece, gündüz demeden spor yapıyorlar. Plajlarda futbol, hentbol, footvolley (ilk defa burada gördüm hentbolun ayakla oynananı), yoga, pilates… her tür sporu yapıyorlar, ip üstünde yürüyenini bile gördüm :). Spor okullarının minik çadırları var ve öğrenciler burada toplanıp birlikte egzersiz yapıyorlar. Plajın kenarında koşu için bir şerit ayrılmış, bisikletçiler de unutulmamış tabi.

 

Gece-gündüz yaşıyor plajlar. Brezilya neden bu kadar çok sporcu yetiştiriyor sorusunun cevabını Rio'lular yaşam stilleri ile ortaya koyuyorlar. 

 

Copacabana plajının etrafını oteller kapatmış durumda. Bütçeniz müsait ise Atlantik manzaralı bir manzara ömür uzatabilir…Copacabana plajından Leblon'a (Rio'nun en zengin semti) doğru yürüdüğünüzde Ipanema plajına ulaşıyorsunuz. Travel Channel dünyanın en seksi plajı seçmiş burayı. Gün batımında uğrayın, olağanüstü manzaralara şahit olursunuz.

 

 

Bu kadar çok spor yapan milletin vücudu da harika olur tabi. Erkek, kadın farketmez spor yapan birisi değilseniz sağlıklı ve muhteşem vücudları görüp kıskanmamanız elde değil. Rio'da yaşasam spor hayatımın bir parçası olurdu eminim (bu da benim bahanem:). Bu kadar çok spor yapan insanın yanında duramazsınız zaten, enerji fışkırır :)

 

4) Maracana Stadı'nı artık gezimizin sonuna yaklaştığımızdan mı yoksa Arjantin'de La Boca Juniors Stadı ile stad hevesimizi giderdiğimizden midir bilinmez gezmeye gitmedik ama gezilecekler arasında. Metro ya da otobüsle stada ulaşabilirsiniz.

 

5) Lapa ve Santa Teresa : Rio'da gezilmesi gereken diğer bir yerler ise Lapa ve Santa Teresa.  Santa Teresa Rio'nun tepelerinden bir tanesi üzerine konumlanmış eskiden zenginlerin yaşadığı, Brezilya dizilerinden aşina olduğumuz köşklere rastlayabileceğiniz, tepe olmasından dolayı güzel bir manzaraya sahip sessiz, sakin bir bölge. Avrupalıların 17. yüzyılda şehirde ilk yerleştikleri bölge burası imiş, ismini tepede yer alan Santa Teresa Kilisesi'nden alıyor. Güzel kafelere ve restaurantlara rastlayabileceğiniz bir yer.

 

 

Santa Teresa'dan şehrin barlarının ve gece hayatının yaşandığı Lapa bölgesine normalde tramvay var fakat biz oradayken bakımdaydı. Santa Teresa'dan yavaş yavaş aşağı doğru yürüyerek hem etraftaki minik hediyelik eşya dükkanlarını gezme şansına sahip olursunuz hem de bu tepeden şehri seyretmeye devam edebilirsiniz.

 

Lapa'ya doğru yol alırken rengarek seramiklerle döşenmiş merdivenlere rastlıyoruz. Ismini hatırlayamadığım gezgin, sanatçı buradaki seramikleri dünyanın dört bir tarafından toplamış ve merdivenleri bu seramiklerle süslemiş. Çok da iyi yapmış. Fotoğraf çekmek için oldukça keyifli bir köşe.

 

 

Lapa'ya ulaştığınızda meşhur kemerle karşılanıyorsunuz. Bölge çok güvenli görünmedi açıkçası. Barların etrafında polise rastlamadım sadece özel güvenlikçiler vardı ve akşam 8-9 civarında ortam oldukça sakindi. Güvenli bulmadığımız ve samba show'u izleyebileceğimiz bir mekan bulamadığımız için burada fazla vakit geçirmedik. Gece kuşlarına burada yer alan Rio Scenarium'u tavsiye ediyorlardı gitmeden önce okuduğum gezi notlarında. Biz gittiğimizde yani akşam 9 civarı içeride insan bile yoktu neredeyse. Önünde aylık programı içeren broşürler var uzun kalacak olanların işine yarayacaktır. Bize cazip görünmediği için girmedik. Belki gece yarısından sonra tahminimizin ötesinde hareketleniyordur.

 

 Rio'da harika duvar resimlerine rastladık, özellikle de Lapa'da. 

 

 Solda ağlayan Messi'ye dikkat :)

 

 

Rio bana spor, doğal güzellik ve sanat çağrışımı yapıyor. Güvenlik problemi olmasa kesinlikle hayatımı burada geçirmek isterdim...

 

Rio de Janeiro gezisine başlamadan önce işinize yarayabilecek bilgiler burada :)

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon