Rio de Janeiro gezisine başlamadan

25/01/2017

 

2014 Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz Buenos Aires - Colonia del Sacramento - İguazu - Rio de Janeiro gezimizin son durağına ulaştığımızda artık Güney Amerika'nın havasına, suyuna ve saatine alışmıştık :)

 

Rio de Janeiro'ya gitmeden önce en çok çekindiğimiz konu güvenlikti, neyse ki olumsuz bir durumla karşılaşmadık. Olimpiyatlara ev sahipliği yapan Brezilya'da özellikle Rio de Janeiro'da gerçekleştirilen hırsızlık olayları televizyonlarda sık sık yayınlandı, görüntüler şoke etmedi değil, kötü bir olayla karşılaşmamış olmak şansmış meğer. Aşağıda güvenlikten bahsettim. 

 

Öte yandan şehrin doğal güzelliği ve Corcovado ve Sugar Loaf tepelerinden gördüğüm manzaralar şimdiye kadar gördüklerim arasında kesinlikle en iyisi idi.

 

Bu yazımda öncelikle Rio de Janeiro gezisine başlamadan fikir verebilecek genel bilgileri paylaşmak istiyorum, bir sonrakinde Rio de Janeiro'da gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi vereceğim.

 

Rio de Janeiro'ya ulaşım: 

 

Rio de Janeiro'ya direkt Türkiye'den gitmek isterseniz THY ile Brezilya'nın önemli sanayi şehri Sao Paolo'ya direkt uçup oradan Rio de Janeiro'ya aktarma yapabilirsiniz. İstanbul - Sao Paolo uçuşu yaklaşık 14 saat sürüyor, Sao Paolo'dan Rio de Janeiro'ya uçuş ise 1 saat.

 

Biz seyahatimize Buenos Aires'ten başladığımız için Rio'ya ulaşımımızı İguazu'dan gerçekleştirdik.
 

Rio de Janeiro'ya Foz do Iguaçu'dan uçarak yaklaşık 1 saatte ulaştık. Uçak biletlerimizi GOL havayollarından aldık. Biletleri internetten GOL'un kendi sitesinden alabilmek için çok cebelleştik, yazıştık hatta müşteri temsilcisi ile konuştuk ama sistemleri bir türlü Türkiye'den alınmış bir kredi kartını kabul etmedi. En son Orbitz'den sorunsuzca biletlerimizi aldık. 

 

Döviz bozdurma:

 

Rio de Janeiro'da havaalanında döviz bürolarında çok ciddi komisyonlar alıyorlar aklınızda bulunsun ve Rio'ya hazırlıklı gidin derim. Biz tam komisyonu çok yüksek bulmuş döviz bürosundan ayrılıyorduk ki havaalanında çalışan görevlilerden birisi komisyon istemem benden bozdurun dedi ve paramızı ona bozdurduk. Neden güvendiğimizi hakikaten hatırlamıyorum :) Sanırım güvenlik görevlisi gibi birisiydi ya da döviz bürosu çalışanı.

 

Rio de Janeiro havalimanından şehir merkezine ulaşım:

 

Şehirde iki tane havalimanı bulunuyor birisi şehrin merkezine yakın olan ve yurtiçi uçuşların yapıldığı Santos Dumont diğeri ise çoğunlukla uluslararası uçuşların yapıldığı şehrin dışında olan Galeao havalimanı. Santos Dumont şehir içinde yeraldığı için buradan halk otobüsleri ile istediğiniz yere kolaylıkla gidebilirsiniz.

 

Biz Galeao havalimanına inmiştik. Galeao Havalimanı'ndan Rio şehir merkezine gidebilmek için Rio Real Bus otobüs servisini kullandık. Otelimizin bulunduğu Copacabana'ya ulaşmamız 1-1.30 saati buldu.  

 

Şehir merkezine ulaşmak için Metro ve BRT otobüs + metro servisleri de var fakat indi bindi yapmak istemediğimizden ve şehrin güvenliği konusunda tereddütlerimiz olduğundan biz tercih etmemiştik. Havaş gibi hizmet veren Rio Real Bus / Premium firmalarının sunduğu güzergah şehrin turistik bölgelerine seyahat edenler için daha pratik ve ucuz. Tek yön fiyat 16 Real (5 USD)

 

Konaklama:

 

Öncelikle şunu belirteyim: Rio de Janeiro inanılmaz pahalı bir şehir. Dünya'nın en pahalı şehirleri olarak bilinen Tokyo'yu ve Oslo'yu görmüş birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki Rio gerçekten pahalı. Otel aramaya başladığımızda fiyatlara inanamamıştık. Güvenlik probleminden dolayı şehrin sadece belli bölgelerinde nispeten rahatlıkla konaklayabiliyorsunuz. Bu bölgeler de Leblon, Copacabana plajlarınında olduğu bölgeler. Leblon en zengin muhitlerinden ve otel fiyatları uçuk. Daha az güvenilir denilen Copacabana'da da fiyatlar yüksek ama kaçışı yok! mecburen bu paralar verilecek dedik ve yüksek puanlı yorumlara sahip olması ve nispeten daha uygun fiyatlı olması nedeniyle Windsor Copa oteli seçtik. Yeri oldukça iyi idi otelin, meşhur Copacabana Palace otelinin hemen arkasında ve oldukça güvenli denilebilecek bir caddede. Temizlik, odanın büyüklüğü ve kahvaltı da fena değildi. Tavsiye edebilirim.

 

Şehir içi ulaşım:

 

Otobüs ağı oldukça gelişmiş. Biz çoğunlukla otobüs kullandık ya da yürüdük. Otelinizden otobüs hatlarını gösteren bir harita almanızı öneririm. Tabloda bulunduğunuz yer ile gitmek istediğiniz yerin kesişimine baktığınızda otobüsünüzün numarasına ulaşıyorsunuz.

 

Otobüslere binerken bizdeki metro girişlerinde olduğu gibi turnikeler konulmuş. Ödemeyi otobüse bindiğinizde yapabiliyorsunuz. Turnikeler de yine güvenlik probleminin bir göstergesi.

 

Hemen hemen bütün otobüs şoförleri rallide gibi otobüs kullanıyordu. Oradan oraya savruluyorsunuz otobüste. Kazaya denk gelmedik ama korkulu anlar yaşadık.

 

Güvenlik:

 

Rio de Janeiro dünyada suç oranı oldukça yüksek şehirler arasında bunu bildiğimizden telefonumuzu, paramızı vs. çıkarırken çok temkinli davrandık. Şehre girdiğinizde zaten neden suç oranı yüksek bunu çok rahat tahmin edebiliyorsunuz.

 

Şehir oldukça büyük ve bölgeler arasında büyük gelir dağılımı eşitsizliği olduğu görülüyor. Favelaların (gecekondu diyelim) olduğu bölgelere turistlerin yalnız olarak gitmesinin önerilmediğini bir çok yerden okumuştuk. 

 

Şehirde güvenlik problemi olduğunu her 50 metrede bir komando gibi donanımlı polisleri görünce daha iyi anlıyorsunuz. Copacabana ve Leblon arasında abartısız 50 metrede bir polis aracı vardı ve 3-5 polis pür dikkat etrafı seyrediyordu. Onun için rahatlıkla o bölgede yürüdük. Gittiğimiz mevsim çok uygun olmadığı için denize girmedik fakat plajın en olarak çok geniş olmasını ve kalabalığı düşündüğünüzde plajda vakit geçirirken de temkinli olmanız gerekir. Deniz keyfi yapmak isteyenlere plajın dibinde bir otelde kalmalarını tavsiye ederim, böylece cüzdan, çanta düşünmeden rahat rahat takılabilirler.

 

Geceleyin Leblon ve Copacabana bölgesinde vakit geçirdik. Gece kulüplerinin olduğu bölgede akşam 8-9 civarında hareket yoktu. Etrafta kapıdaki güvenlikler dışında polis göremediğimiz için bu bölgede çok fazla durmadık.

 

Kurtarıcı İsa heykelinin bulunduğu Corcovado tepesi ve şehri seyredebileceğiniz müthiş manzaralı Sugar Loaf tepesi gibi turistik bölgeler genel olarak güvenli sayılabilir.

 

Genel olarak Rio de Janeiro'da güvenlik anlamında şu önlemlerin alınması tavsiye ediliyor:

  • Iphone gibi pahalı telefonları çok fazla ortalıkta kullanmayın, Brezilya'da bizi aratmayacak yükseklikte vergi olması bu tür ürünleri çok çok kıymetli yapıyor

  • Gece 10'dan sonra sokakta olmayın

  • Geceleyin ATM'den para çekmeyin

  • Gece metro ya da taksi kullanın

  • Plaja giderken yanınıza değerli birşey almayın

 

Şehir içi özel turlar:

 

Şehirde güvenlik problemi olması ve ingilizceyi bilen pek fazla insan olmaması acaba şehri gezerken tur mu alsak sorusunu sormamıza neden olmuştu. Copacabana plajında bulunan Tourist Info'da günlük turlar düzenlendiğini anlattılar. Bir düşünelim dedik ve otelimize de danıştık. Şehirde ilk günü geçirdikten ve plajlardaki güvenlik önlemlerini gördükten sonra şehri kendimiz de gezebiliriz dedik ve tur almaktan vazgeçtik. Biz yüksek sezonda gitmediğimiz için hemen hemen hiçbir yerde sıra beklemedik fakat yüksek sezonda sırf kuyrukta beklememek için bile turlar düşünülebilir.

 

Alışveriş / Hediyelik eşya:

 

Rio'da özellikle şunu alın diyebileceğim birşey yok açıkçası, ya da bana denk gelmedi ama Brezilya'ya gitmişken kahve alınır tabi :) Copacabana'da Copacabana Palace'ın bir arka caddesinde oldukça uygun fiyatlı ve çok çeşitli hediyelik eşya bulabilirsiniz. Fiyat ve çeşit olarak gayet iyi. Ayrıca kahve almak için de uygun yerlere rastlayabilirsiniz. Corcovado ve Sugar Loaf gibi turistlerin yoğun olduğu yerlerde fiyatlar oldukça yüksek.

 

Yemek:

 

Rio'da meşhur Brezilya restaurantlarında sınırsız et yeme şansına sahip oluyorsunuz. Masanıza konan tahta işaretlerden yeşil : doymadım getiriniz, kırmızı : yeter artık yiyemeyeceğim anlamına geliyor. Dana, tavuk, domuz etleri ve sosisleri garson ızgaradan çıktıkça masa masa gezdirerek isteyenlere servis ediyor. Siz kırmızıyı çevirene kadar garson da servise devam ediyor.

 

Rio'da restaurantlarda Cachaça denilen şeker kamışından yapılmış bir içeceği tavsiye ettiler, benim damak tadıma uymadı ama farklı tadlara açıksanız deneyin derim. Bir de şeker kamışının ızgarası yerel olarak adlandırılabilir, o da fena değil :)

 

Tatlı olarak parçalanmış meyveli buz ve üstüne dökmek için gevrek oldukça yaygın.

 

Santa Teresa tepesinde Aprazivel isimli bir restoranda yemek yedik ve gerçekten çok memnun kaldık. Tavsiye edebilirim. Öncelikle muhteşem bir manzaraya sahip ve yemekler de lezzetli fakat biraz tuzlu. Atmosfer için gidilebilecek bir mekan. Çoğunlukla turistler tercih ediyor sanırım, en azından biz oradayken çok fazla turist vardı. (Rua Aprazivel 32, Santa Teresa)

 

 

Rio'nun en eski (120 yıllık) kafesi olan Confeitaria Colombo'ya da uğramanızı tavsiye ederim. Atmosfer çok güzel, pastalar da :) Fiyatlar ortalama. (Rua Gonçalves Dias, 32, Centro – Rio de Janeiro/RJ, metro ile Estação Carioca durağından ulaşabilirsiniz, Rio'nun şehir merkezinde)

 

Plajların etrafında bir sürü büfe var. Gün içinde buralardan sandviç, atıştırmalık alabilir hindistan cevizi ve tropik meyve suları içebilirsiniz.

 

Leblon bölgesinde bir çok restaurant ve cafe var buralarda da keyifli vakit geçirilebilir.

 

Rio de Janeiro'da gezilecek yerlere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon