Parfüm köyü : Eze - Nice

02/01/2017

Nice'e gidene kadar bir parfüm fabrikasını gezmek gibi bir fikrim yoktu. Otelde odaya bırakılan Fragonard broşürüyle öğrendim ki Grasse ve Eze'deki parfüm fabrikalarını rehberli olarak gezebiliyormuşuz. Grasse'a gitmek için vaktimiz yoktu fakat Eze gezisini Monaco yolunda olduğu için programa aldık.

 

Eze, Nice ve Monaco arasında yer alan bir köy. Otobüsle ve trenle ulaşım var. Monaco'ya giden otobüs ile Eze durağında inip Eze'nin merkezine gidebilmek için tekrar otobüse binmek gerekiyor. Tren için de aynısı geçerli. Eze sahilde değil tepede yer alan bir köy ve yürümek için yolu yourucu fakat manzara harika…

 

 

Fragonard'ın fabrika gezisine gidebilmek için uğradığım Eze, balayı geçirmek için de oldukça romantik güzel bir destinasyon. Balayı nereden çıktı derseniz, Eze'ye gitmeden köy hakkında araştırma yaparken konaklama için balayı paketlerini falan görünce bir de o gözle baktım bu köye :) Hakikaten sakinlik, romantizm arayanlar için güzel bir köy.

 

Gelelim Fragonard gezisine… Otobüsten iner inmez görüyorsunuz tabelayı. Zaten kokuyu takip etseniz yine bulursunuz.

 

 

Girişinde bir görevliye fabrikayı gezmek istediğimizi söyledik ve kendisi bir rehber ayarladı ve gezimize başladık. Fabrika için gezi talebini karşılamak işlerinin bir parçası gibi davranıyorlar. Zaten otobüslerle turist kafileleri gelip gidiyor buraya.

 

Gezide rehber önce firmayı tanıtıyor sonra kokuları hangi ülkelerden aldıklarını duvardaki haritadan anlatıp minik bir koku testi yaptırıyor. Parfümlerin, cilt bakım ürünlerinin, mum ve sabunların nasıl üretildiğini atölye gezisi süresince anlatıp soruları cevaplandırıyor.

 

 

Çıkışta ise kocaman bir fabrika satış mağazası var burada da rehber eşlik edip ürünleri tanıtıyor. Fragonard birçok ünlü markaya parfüm üreten bir firma bunun yanında kendine ait Fragonard markası altında parfümden muma kokulu ne varsa üretiyor.

 

Parfüm gezisi sonunda parfümlerin kalıcılıklarına göre sıralamasını da öğrenmiş oluyorum :)

 

Parfum : en kalıcı koku, 6 saat kadar kalıcıymış

Eau de Parfum : parfümün sulandırılmış hali denilebilir :) 2-3 saat kalıcıymış

Eau de Toilette : Eu de parfümün sulandırılmış hali :) 1-2 saat ancak kalabiliyor.

 

Fiyatlar da kokunun kalıcılığına göre değişiyor haliyle. Buradan fiyat kazanç olayına bakılınca parfüm almak tabi en karlısı. Fakat ünlü markalarda parfüm bulabilmek zor genelde. Eu de Parfüm ve Eu de Toilette var yoğunlukla.

 

Fragonard 2015'i yasemin senesi yapmıştı, mis kokulu bir gezi geçirmiş olduk. Nice'e yolunuz düşerse uğrayın derim :) Eze'ye uğrayamazsanız da Nice'de çiçek pazarındaki Fragonard mağazasına uğrayın...

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon