Nice'te 2 gün : gezilecek 8 yer

29/12/2016

Lavanta tarlaları, taş evler, güzel yemekler üçgeninde uzun uzun zaman geçirmeyi hayal ettiğim Fransa'nın Provence bölgesini gezmeyi çok istiyordum. Bu hayalimi tam olarak gerçekleştiremesem de Nice'e gitme fırsatım oldu. 2015'te Nice - Eze - Monaco üçgeninde geçen kısa bir hafta sonu gezisi planladık. Sadece Nice'i gezmek için 2-3 gün yeterli fakat deniz keyfi yapacaksanız ve etraftaki köyleri gezecekseniz o ayrı. Nice plajlarından dolayı yazın dolup dolup taşan bir şehir. Biz Nice'e Nisan'da gittik ve kalabalıktan uzak, huzurlu vakit geçirdik.

 

Nice'te gezilecek yerler birbirinden çok uzakta değil fakat bazı noktalar için araç gerekiyor.

 

Nice Ulaşım:

 

Nice havalimanından şehir merkezine ulaşım için 3 alternatifler var : tren, otobüs ve taksi. Kısa bir tatile gittiğimizden yanımıza sadece sırt çantalarımızı almıştık onun için  havalimanından 10 dakika uzaklıktaki tren istasyonuna yürüyüp daha sonra da trene binerek şehir merkezine ulaşmaya karar verdik. Şehir merkezine giden otobüsler yarım saatte bir kalkıyormuş ve şehre ulaşım daha uzun yaklaşık yarım saat sürüyormuş. Oysa tren ile 10 dakikada merkeze ulaşılabiliyor. Tren biletimizi istasyonda gişeden aldık ve 2015 yılında kişi başı tek yön için1,60 Euro ödedik. Otobüs ise tek yön 6 Euro idi. 

 

Nice'te şehiriçi ulaşım oldukça rahat. Biz şehir içinde sıklıkla otobüs kullandık, otobüs biletinizi otobüse binince şoförden alabiliyorsunuz. Monaco ve Eze Village'e de yine şehir içi otobüsler ile gittik.

 

Nice gezilecek yerler :

 

1) Massena Meydanı - Place Massena satranç tahtası gibi siyah beyaz taşlarla döşenmiş, güneş ve ışık tanrısı Apollo'nun devasa heykelinin de bulunduğu şehrin bence en güzel meydanı.  Meydanın etrafındaki kırmızı renkli neoklasik tarzda inşa edilmiş binalar İtalyan mimarisini yansıtıyor. Ne de olsa Nice 1860'a kadar Savoy - İtalyan toprağı imiş. Meydanda 7 tane direk üzerinde yer alan buddha gibi görünen heykeller sürekli renk değiştiriyor ve enteresan görünüyor. Bu heykeller 7 kıtayı ve farklı topluluklar arasındaki iletişimi simgeliyormuş. Massena Meydanı'nda yer alan Promenade du Paillon, suların dans ettiği güzel park, fotoğraf çekmek için harika bir yer.  

 

Meydan etrafında birçok dükkan ve restaurant var, uzun uzun vakit geçirmek için ideal. 

 

2) Vieux Nice, Nice'in eski şehri olan bu bölge çok büyük bir yer değil yarım günde gezilebilir. Eski şehrin dar sokaklarında minik minik dükkanlarda Provence'a özgü sabunlar, lavanta keseleri, yağlar bulabilirsiniz. Hediyelik eşya almak ve yemek yemek için doğru adres. 

 

Eski şehirde Cours Saleya Meydanı'nda gündüzleri kurulan çiçek pazarı çeşit çeşit çiçeklerin renkleri ve kokuları ile baş döndüren, harika bir yer. Bu meydanda gündüzleri çiçek dışında yiyecek  ve sabun standları da açılıyor. Akşamları burası restaurantların masalarını attığı bir meydana dönüşüyor. Akşam yemeği ve kahvaltı için Cours Saleya Meydanı'nda yer alan mekanlar tercih edilebilir.

 

3) Promenade des Anglais, sahilde Nice plajının boyunca uzunan İngilizlerin Yolu anlamına gelen yol. Burada yürüyüşe çıkıp manzarayı ve Nice Havalimanı'na inen ve buradan kalkan uçakları seyretmek keyifli.

 

4) Castle Hill, şehri seyretmek için harika bir nokta. Cours Saleya Meydanı'na 10 dakika mesafede yer alan bir asansörle çıkılabilen, Meydana bakan panoramik fotoğraflar çekebileceğiniz tepe. Burada yer alan parklarda vakit geçirebilir ve manzaraya doyabilirsiniz.

 

 

Castle Hill'den Manzara

 

5) Cimiez Manastırı'nı, Matisse Müzesi'ni ve antik roma kalıntılarını içeren arkeoloji parkını barındıran Cimiez bölgesi şehir merkezinden biraz uzakta, otobüsle 10-15 dakikada ulaşılabilir. Cimiez, Nice'in varlıklı ailelerinin yaşadığı bir mahalle imiş. Zaten evleri görünce zenginlik anlaşılıyor.

 

16. yy'dan beri keşişler tarafından kullanılan Cimiez Manastırının bahçesinden şehri seyretmek keyif verici. Manastırın hemen yanında bulunan Cimiez mezarlığı Buenos Aires'te yer alan Recoleta Mezarlığı'nı anımsattı bana. Sıradan mezarlıklardan farklı olduğunu göreceksiniz. Mezarlıkta ünlü ressam Henri Matisse ve Raoul Dufy'nin yanı sıra 1937 Nobel edebiyat ödüllü Roger Martin du Gard'ın da mezarı yer alıyor.

 

Bu bölgeye geç gittiğimiz için Matisse Müzesini göremedik fakat Henri Matisse'nin ömrünün bir kısmını geçirdiği 17. yy'dan kalma evini dışarıdan görmek, önündeki zeytin ağaçları altında vakit geçiren insanları seyretmek de huzurluydu. Müze 10:00 - 18:00 arasında gezilebiliyor, salı günleri kapalı ve bilet ücreti 10 Euro (48 saat geçerli bilet ile belediye işletmesindeki diğer müzelere de girebiliyorsunuz).

 

 

6) Nice MAMAC Museum, modern ve çağdaş sanat müzesi sanatseverler için bulunmaz fırsat. 1960'lardan günümüze Avrupalı ve Amerikalı avangard sanatçıların eserlerini görebiliyorsunuz. Müze 10:00 - 18:00 arasında gezilebiliyor, pazartesi günleri kapalı ve bilet ücreti 10 Euro (48 saat geçerli bilet ile belediye işletmesindeki diğer müzelere de girebiliyorsunuz).

 

7) Chagall Museum. Chagal'ın masalımsı eserlerini görmek için gidilir. Müzenin mimarisi ve bahçesi de çok güzel. Chagall'ın son dönemine ait eserlerini görebileceğiniz müzede genellikle dini temalı resimler yer alıyor. Müze Cimiez Manastırı'na giderken yol üstünde yer alıyor. Müze 10:00 - 17:00 arasında gezilebiliyor, salı günleri kapalı ve bilet ücreti 8 Euro

 

8) Bir de enteresan mimarisi ile La Tete Au Carree  fotoğraflanası :) La Tete Au Carree, 30 metre yüksekliğinde kare kafa formunda bir kütüphane. Fransız mimar Sacha Sosno tasarladığı bu kütüphaneye “Thinking Inside the Box” ismini vermiş :)

 

Nice'te belli başlı gezilecek yerleri bitirdik fazla da vaktimiz yok ama naapalım diyorsanız Monaco ve Eze Village'ı öneririm. Biz çok geniş vaktimiz olmadığı için Cannes, Antibes, Grasse'a gidemediğimizden yakın bölgelerde turladık.

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon