Kaliforniya'nın en güzeli : San Francisco

27/12/2016

San Francisco, California eyaletinin gözbebeği, silikon vadisinin ev sahibi, batı amerika turlarının vazgeçilmezi, yokuşları ve Golden Gate'i ile ünlü bence dünyanın en güzel ve özgür şehirlerinden birisi. Bir de heryerde kuyruk var...

 

 

San Francisco gezilecek yerler listesi yapacak olsam aslında tek şey söyleyebilirim, şehri ve insanlarını gözlemleyin! Şuraya gidin burayı mutlaka görün gibi bir liste yazmak zor. Şehir 'doğal' olarak güzel, yokuşları, manzarası... Teferruat insanoğlunun araya serpiştirdiklerinde.

 

San Francisco'ya gezmek için bu şehre iki kere gittik. Her ikisinde de İstanbul'dan Los Angeles'a uçup daha sonra araba kiralayarak San Francisco'ya ulaştık. İlk gezimizde Yosemite Milli Parkı'na uğradık ve daha sonrasında San Francisco'ya geçtik. İkinci gezimizde ise Los Angeles'tan direkt olarak San Francisco'ya silikon vadisi, Stanford Üniversitesi duraklı bir araba yolculuğu ile gittik. 

 

İlk gezimiz tadımlık bir geziydi ve beklentimizin ötesinde bir güzellikle karşılaşmıştık, çok etkilendiğimiz için tekrar gitmeye karar verdik.

 

San Francisco ulaşım :

 

San Francisco'ya uçarak ulaştıysanız, şehir merkezi Union Square'e, San Francisco Bart metrosu ile 30-35 dakikada ulaşabilirsiniz.  San Francisco SFO havalimanından Union Square'e tek yön bilet 8,95 USD, gidiş dönüş ise 17,90 USD. Bart metrosu hafta içi sabah 04:00 - 00:00 arasında; haftasonları ise cumartesi sabah 06:00, pazar ise sabah 08:00'den itibaren çalışıyor.

 

San Francisco'yu gezebilmek için tramvay, metro ve otobüs kullanabilirsiniz. Tramvay nostaljik bir hava vermesi ve keyifli olması nedeniyle çok rağbet gördüğünden çok kalabalık olabiliyor, hatta Union Square'den binmek için 1-2 saatlik kuyruklar bile oluşabiliyor. Tramvay'a bindiğinizde de ödeme yapabilirsiniz, tek yön 7 USD.

 

San Francisco metrosu Muni ve otobüs biletleri ise tek yön 2,25 USD. Muni applikasyonunu gitmeden telefonuza yüklerseniz çok faydasını görürsünüz. Biz şehiri gezerken metro ve otobüs kullandık. Tramvay kuyruğuna girmek istemedik.

 

Ulaşım tek tek bilet alındığında oldukça pahalı olabiliyor onun için kalacağınız gün sayısına göre 1, 3 ya da 7 günlük San Francisco Visitor Center'lardan Visitor Passport ya da San Francisco CityPass almak faydalı olabilir. Bu siteden detaylara ulaşabilirsiniz.

 

San Francisco gezilecek yerler :

 

Golden Gate Köprüsü:

Bir köprü romantik olabilir mi? Olabiliyormuş. Golden Gate'in inşa edildiği yere tahtadan da köprü yapsanız konum itibariyle zaten unutulmaz bir manzaraya tanıklık edebilirsiniz. Pazarlama gurusu Amerikalıların köprüye yüklediği anlam, mimarı, rengi… yazılan kitaplar, araştırmalar, fotoğraflar…Sanırım cennete bağlanan köprüye bakıyorum şu an halüsinasyonu gördürüyor ve bir anda köprünün çivilerini bilmem kaç dolara satın alırken bulduruyor kendinizi, tam da köprünün ayağındaki resmi hediyelik eşya dükkanında…Aklıma geldikçe gülüyorum :) Biliyorum bazen teslim olmak istiyoruz, ama bu teslimiyet bizi köprü çivisi almaya da itebiliyor (Biz o çivilerden almadık bu arada :))

 

 

Bu kırmızı renkli ikonik köprü yaklaşık 4 yılda tamamlanmış ve 1937'de açılmış.

 

Biz köprüyü seyretmek için araba ile gitmiştik, arabamızı park etmek için bile bayağı beklemek zorunda kalmıştık, çok kalabalıktı. San Francisco Hop on Hop off'lar da köprüye uğruyor.

 

 

Pier 39, Fisherman's Wharf ve deniz aslanları..

 

Siz siz olun hafta içi ve sabah gitmeye çalışın…O da deniz aslanlarını sakin sakin seyredebilmek ve ekşi ekmeğin ana vatanında Boudin'de kahvaltı yapabilmek için. Yoksa Fisherman's Wharf denilen o turist vakumlayıcısı bölgede geçireceğiniz zaman güzelim San Francisco'dan soğumanıza neden olabilir. İlk gittiğimizde sabah 8-9 gibiydi ve çok sakindi sanırım hafta içi olmasının da etkisi büyüktü. İkinci gidişimizin öğle vaktine ve pazar gününe denk gelmesi bu bölgenin her zaman güzel olamayabileceğini gösterdi…

 

 

Fisherman's Wharf'ta deniz aslanlarını seyredip daha sonra da Pier 39'a geçerek vakit geçirebilirsiniz. Pier 39'da birçok cafe restaurant ve hediyelik eşya  satan dükkan var. Hediyelik eşya almak isterseniz en çok seçenek burada. San Francisco'da yapılacaklar listesinde karşınıza sıkça çıkacak olan meşhur ekmek içerisinde servis edilen deniz tarağı (Clam Chowder Soup) çorbasını Fisherman's Wharf'ta birçok yerde bulabilirsiniz, kesinlikle tavsiye ederim.

 

Tarihi Alcatraz Hapishanesi'ni de Pier 39'dan seyredebiliyorsunuz. Buraya gitmeyi düşünüyorsanız planlamanızı önceden yapmanızı tavsiye ederim. Buradan biletlerinizi alabilirsiniz. Tek kişi 35,5 USD ve adaya giden tekneler Pier 33'ten yarım saatte bir kalkıyor. Bizim çok ilgimizi çekmediği için gitmemiştik.

 

Diğer bir San Francisco da gezilecek yer Ghirardelli çikolata fabrikası. Bu fabrika Fisherman's Wharf'a oldukça yakın, yürüyerek ulaşabilirsiniz. Kuyruk mu? Burada alaasından var! Yok ben sırada bekleyemem derseniz Ghirardelli çikolataları marketlerde de satılıyor. Çikolataları güzel ama sonuçta bir el yapımı çikolata değil, peşine düşürtecek cinsten değil yani :)  Buradaki dükkanda beğendiğiniz çeşit çikolataları poşetlere koyup daha sonra kasaya gidiyorsunuz.

 

Alamo Square:

 

30'lu, 40'lı yaşlarda olanların çocukluk, gençlik döneminde yayınlanan efsane Bizim Ev - Full House dizisinin jenerik müziği çaldığında eminim gözlerinin önüne San Francisco manzarası ve Viktoryan stili evler (2-3 katlı süslü cepheli) belirecektir. İşte o evlerin yer aldığı ve jenerikte de yer alan meydan Alamo Square :) Zaten dizi jeneriğinde San Francisco'ya dair bütün ögeler yer alıyor.

 

 

Alamo Square de San Francisco'nun tepelerinin birinde yer aldığı için harika manzarası var. Bu meydanın etrafı güzel cepheli evler ile dolu ve Çiçek Çocukların caddesi Haight Street buradan yürüme mesafesi uzaklıkta. Haight Street'te de viktoryan stili evleri görmeye devam ediyorsunuz. Bu caddede yer alan dükkanların dışı adeta birer sanat eseri, ve duvar resimleri harikulade…Dışavurumun dibi.

 

San Francisco - Castro District

 

San Francisco sanırım dünyada homofobinin en az olduğu şehirlerden birisi. İnsanların özgürce dolaşabildiği, yaşayabildiği bir şehri görmek beni çok mutlu etti. Günümüz dünyasına şekil veren silikon vadisinin de şehri San Francisco...Özgür bireyler, sınırsız hayal gücü ve yaratıcılık. Hiç şaşırtıcı değil.

 

San Francisco'nun simgesi olabilecek diğer bir cadde ise meşhur zigzaglı cadde Lombard Street.

 

 

San Francisco'yu keyifli kılan bir özelliği de yeme içme olayları. Kaçırmayın diye paylaşmaya değer bulduklarım :

 

3. dalga kahve akımına ne zaman geçtik ya da bu dalga olayı da ne hiçbir bilgim yok ama biz birşeylerle meşgulken bu dalga öyle yayıldı ki sıradan Starbucksların bazıları Reserve olmaya başladı bile. Blue Bottle Coffee işte bu 3. dalganın babalarından birisi. Osmanlı'nın Viyana kuşatması sırasında kahve çuvallarını şehirde unutması ve takibinde Avrupa'da açılan ilk kahvehane günümüz modern kahvehanelerinin de atası, ismi de Blue Bottle imiş. Biz kullanamadık ama San Franciscolu fırsatı kaçırmamış :) Blue Bottle da öğütülen kahveler 48 saat içerisinde tüketiliyormuş yani daima taze çekilmiş kahve sunuyoruz diyorlar... Kahvelerinin tadı güzel ama bekleyeceğiniz kuyruk, fiyat ve mekanların dar olması Blue Bottle'ı gözden düşürüyor. Kahveseverseniz tavsiye ederim yine de.

 

Kesseler sıraya girip beklemem dediğim San Francisco'nun meşhur kahvaltıcısı Mama's ın kapısına eşimin ısrarına dayanamayıp açılış saati olan sabah 8'de vardık ve kapıda yaklaşık 2 saat bekledik neden mi çünkü 8'de açılan restaurantın önüne millet sabah 7'de gelip yığılmıştı :) Değdi mi? Valla bu sefer cidden değdi. Normalde yediklerini paylaşan biri değilimdir ama 2 saat bekledikten sonra ne ile karşılaşılacağını paylaşmak farzdır diye fotoğrafları koydum. Mama's ta kahvaltı bedava değil, kuyruk yanıltmasın :) Gitmek isterseniz burada.

 

 

 

 

San Francisco'ya günler yetmez... Dolu dolu, cıvıl cıvıl bir şehir. Üstüne yazılacak söz çok, bence Kaliforniya'nın hatta ABD'nin en güzel şehri.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon