Uruguay'a gitmeden bilsem iyi olur

22/12/2016

 

Uruguay hakkında genel bilgiler ve seyahat öncesi nasıl bir ülke ile karşılaşacaksınız fikir verebilecek temel şeyler. Uruguay'ın başkenti neresi? Uruguaylılar zengin mi? Uruguay pahalı mı? Uruguay güvenli mi? Uruguay'da iş bulmak zor mu?

 

Uruguay nerede?

Uruguay, Güney Amerika'da yer alan kuzeyinde Brezilya, batısında Uruguay ırmağı ve Arjantin doğusunda ise Atlas Okyanusu olan bir ülke 

 

Uruguay'ın başkenti : Montevideo

 

 

Uruguay'ın resmi dili : İspanyolca. İngilizce bilen sayısı az, gitmeden ispanyolca basit işe yarar kelimeleri bilmekte fayda var.

 

Uruguay'ın nüfusu (2016) : 3,5 milyon, dünyanın nüfus bakımından 133. büyük ülkesi. (Türkiye 78 milyon nüfus ile 19. sırada). Ülkeler hakkında genel bilgileri yazarken nüfus bakımından küçük bir ülke olmanın aslında büyük avantaj olduğunu daha iyi idrak edebiliyorum.

 

Uruguay'da medyan (ortanca) yaş (2016) : 34,7 (Türkiye'de 30,5. Türkiye Uruguay'dan genç bir ülke). 

 

Uruguay'da genel yaşam beklentisi (2015) : 77 yıl (Türkiye'de 74,8 yıl)

 

Uruguay'ın ekonomik büyüklüğü (GSYH, nominal, 2016) : 54 milyar USD. Uruguay dünyanın 79. büyük ekonomisi. (Türkiye 755 milyar USD ile 18. sırada)

 

Uruguay'da kişi başına gelir (GSYH/kişi, nominal, 2015) : 15,547 USD. Uruguay kişi başına gelirde dünyada 47. sırada. (Türkiye 9,186 USD ile 66. sırada, son düzenleme ile 11 bin USD'lere çıktı)

 

Satın alma gücüne göre hesaplanan GSYH'ya göre Uruguay ekonomisi dünyanın en büyük 93. (Türkiye 10.) ülkesi. Uruguay, satın alma gücüne göre hesaplanan kişi başına gelirde ise dünyada 57. sırada (Türkiye 60.). Satınalma gücüne göre hesaba bakmak çoğu zaman daha doğru çünkü yaşam pahalılığı devreye girdiğinde daha çok paranız olmasına rağmen daha düşük standartta yaşamanız söz konusu olabilir. Önemli olan ne kadar paranız olduğu değil o parayla ne kadar çok şey alabildiğiniz.

 

Uruguay'ın ekonomik büyüklüğünün % 68,7'si hizmet sektöründen, %25'i sanayiden, %6,2'si ise tarımdan geliyor. Uruguay'ı daha çok tarım ve hayvancılık ülkesi olarak düşünüyordum fakat rakamlar beni oldukça yanılttı.

 

Uruguay'da işsizlik oranı (Ekim 2016) : %7,1  (Türkiye'de %11,3). İşsizlik oranı Türkiye'ye kıyasla oldukça iyi, Uruguay'da iş bulmak nispeten kolay görünüyor rakamlara bakınca.

 

Uruguay'da enflasyon (Ekim 2016) : %8,1  (Türkiye'de %7,16). 2008 krizinde Güney Amerika'nın en istikrarlı ekonomilerinden birisi olmayı başarmış bir ülkenin bence enflasyon oranı oldukça yüksek!

 

Uruguay'a seyahat etmeden gerekli olabilecek bilgiler

 

Uruguay'a vize gerekiyor mu?

 

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportuna 90 güne kadar kalışlarda gerekmiyor.

 

Uruguay'a nasıl gidilir?

 

Uruguay'a Türkiye'den direkt uçuş yok. THY ile Buenos Aires'e uçup oradan feribot ya da uçak ile Uruguay'a geçebilirsiniz. Ya da Avrupa başkentlerinin birinden aktarma yapıp oradan Uruguay'a direkt uçuşlara göz atabilirsiniz.

 

Uruguay'a ne zaman gitmeli?

 

Uruguay Güney Amerika'da yer aldığı için Türkiye'nin tam tersi mevsimler yaşayan bir ülke. Aralık - Şubat ayları arası yaz. Festivallere katılmayı ve deniz tatili yapmayı planlıyorsanız Aralık - Şubat ayları ideal. Uruguay'da Ocak ayı ortasına başlayan festivaller 40 gün sürüyormuş, hareketli bir tatil istiyorsanız Ocak ortası Uruguay'da olun :) Daha sakin olsun ama yine de yüzebileyim derseniz Nisan. Deniz tatili yapmayacağım derseniz de bahar ayları ideal.

 

Uruguay para birimi : Uruguay pesosu (UYU), 1 USD = 28,7 UYU (Aralık 2016), 1 TRY = 8,1 UYU (Aralık 2016)

 

Uruguay pahalı mı?

 

The Economist Dergisi'nin Big Mac Endeksine (bu endeks yerel para biriminin dolara karşı satınalma gücünü göstermek için kullanılır) göre Temmuz 2016'da 1 Big Mac Menüsü Uruguay'da 4,08 USD, Türkiye'de ise 3,52 USD. Uruguay bu endekse göre Türkiye'den pahalı, gitmeden önce kontrol etmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi isteyenler için Uruguay'a dair yemek, kıyafet, kira gibi kalemlerin fiyat bilgisini burada paylaştım.

 

Uruguay'da bahşiş olayları nasıl?

 

Uruguay'da restaurantlarda %10 oranında bahşiş beklentisi var.

 

Uruguay ile saat farkı?

 

Uruguay Türkiye'den 6 saat geride. Bizde yaz saati uygulaması hala devam ediyor (Türkiye şuanda GMT+3 saat diliminde), bir gün değişirse diye yazayım Uruguay GMT-3 zaman diliminde yer alıyor, yani saatler İngiltere Greenwich'e göre 3 saat geride.

 

Uruguay'da/ elektrik voltajı nasıl?

 

Uruguay'da  prizler çok çeşitli :) C, F, I ve L tipi ( 230V) olmak üzere 4 çeşit, Türkiye'de ise F (220 - 240V) tipi. Uruguay'da elektrik prizinde problem yaşamadık fakat bazı yerlerde I / L tipi prizle karşılaşma riskiniz varmış bu durumda Uruguay'da elektrikli aletleri kullanmak için farklı uçlara ve hatta bazı yerlerdeki voltaj farklılığından dolayı adaptöre ihtiyaç duyulabilir. Şu siteden gideceğiniz ülke ve bulunduğunuz ülkeyi yazın fotoğraflarla ihtiyacınızı size söylesin :)

 

Uruguay seyahat için güvenli mi?

 

Uruguay Güney Amerika'nın ekonomik olarak en gelişmiş ülkelerinden bir tanesi ve en güvenli ülkesi. Uruguay'da sadece Colonia del Sacramento'da bulunduk ve olumsuz hiçbir durumla karşılaşmadık. Buenos Aires'ten daha güvenliydi diyebilirim fakat Colonia oldukça küçük ve sakin bir şehir tam olarak Buenos Aires ile karşılaştırmak uygun olmayabilir de.

 

Uruguay'da sağlık açısından dikkat etmem gereken birşey var mı?

 

Uruguay'a giderken sağlık açısından özellikle dikkat edilmesi gereken bir durum yok. 

 

Uruguay'da gezilecek yerler

 

Uruguay'a seyahat etmeyi planlıyorsanız yapılacaklar listesinin çok geniş olmadığını söyleyebilirim. Uruguay, Güney Amerika'nın en güzel kumsallarından birisine sahip ve deniz tatili için tercih edilen bir ülke. Punta del Este, deniz tatili için top destinasyon ve Uruguay'ın en turistik şehri. 

 

Uruguay'da gezilecek yerler listesinde ikinci sırada başkent Montevideo, üçüncü sırada ise Buenos Aires'ten günübirlik gezi düzenleyebileceğiniz bizim de gittiğimiz küçük, tarihi şehir Colonia del Sacramento.

 

Uruguay gezmekten çok yaşamak için tercih edilecek ülkelerde daha üst sıralarda ye alıyor kanımca :) Neden Uruguay'da yaşamak istiyoruzu buraya yazdım.

Tags:

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon