Uruguay'ın güzel şehri : Colonia del Sacramento'da bir gün

23/12/2016

Buenos Aires gezimizin bir gününü günübirlik olarak Uruguay'ın küçük şehri Colonia del Sacramento'ya ayırmıştık. Colonia del Sacramento, Buenos Aires'ten feribotla 75 dakika uzaklıkta küçük, huzur veren, 27 bin kişinin yaşadığı sakin bir şehir hatta kasaba. 

 

Buenos Aires'ten Colonia'ya ulaşım:

 

Buenos Aires'ten Buquebus feribot firmasından biletlerimizi almıştık. Gidiş dönüş kişi başı 45 USD ödedik. Buquebus'tan biletlerinizi online olarak alabileceğiniz gibi Buquebus'ın Buenos Aires Puerto Madero'daki ofisinden de alabilirsiniz. Feribota yine bu ofisin olduğu yerden biniyorsunuz.

 

Buenos Aires'ten Colonia'ya ulaşmak için Colonia Express ve SeaCatColonia feribot firmalarını da kontrol etmenizi tavsiye ederim, daha uyguna bilet bulma şansınız olabilir.

 

Uruguay T.C. vatandaşlarına vize uygulamadığı için gümrükte problem yaşamadık. Feribota binmeden önce Arjantin'den çıkış için pasaport kontrole gittiğinizde hemen yan tarafta Uruguay'a giriş için pasaport kontrol de bulunuyor böylece feribota binmeden Uruguay'a giriş yapmış oluyorsunuz. Buquebus bekleme salonunda ücretsiz wifi var, feribotu beklerken oyalanmak adına güzel bir hizmet. Colonia'ya yolculuk ederken Buquebus içinde yemek yiyebilir hatta gümrüksüz alışveriş yapabilirsiniz. Çok geniş seçeneklere sahip değil fakat oyalanmak için güzel. Buquebus bizdeki İdo ile eşdeğer kalitede hizmet sunuyor, zaten çok uzun bir yolculuk olmadığı için büyük önem arzetmiyor.

 

Bueonos Aires'den Colonia del Sacramento'ya giden feribot Rio del Plata'dan geçiyor. 

 

Colonia del Sacramento'da :

 

Feribottan inip Colonia del Sacramento'ya vardığınızda gümrük işlemleri olmadığı için hemen şehri gezmeye başlayabiliyorsunuz. Siz de bizim gibi öğleyin gidip (12:15 feribotu ile geçtik) akşam dönmeyi planlıyorsanız (biz 20:00'da dönmüştük) yürüyerek çok rahatlıkla eski şehri gezebilirsiniz. Eski şehir feribottan indikten sonra yürüyerek 15-20 dakika uzaklıkta. Yürümeye alternatif olarak limanın hemen karşısında şehri gezmek için golf arabası kiralayabileceğiniz firmalar da var. 

 

Gezmeye başlamadan önce tourist info'ya uğramanızı tavsiye ederim. Tourist info limana 5 dakika mesafede yer alıyor, eski şehire doğru yol aldığınızda karşınıza çıkıyor. Bize burada çok yardımcı oldular, şehrin tarihi hakkında bile detaylı bilgi verdiler.

 

 

Colonia del Sacramento, Uruguay'ın en eski yerleşime sahip şehirlerinden ve UNESCO  Dünya Miras listesinde yer alıyor. Colonia'nın tam nehir ağzında kurulmuş olmasından dolayı stratejik öneme sahip olması nedeniyle tarihte İspanyollar ve Portekizliler arasında kaç kere el değiştirdiğine inanamayacaksınız. Yukarıdaki haritada 9 numarada feribottan iniyorsunuz, daire içerisindeki yer de gezilecek yerlerin olduğu eski şehir.

 

Colonia del Sacramento'nun eski şehir olarak adlandırılan turistik bölgesinde sevimli kafeler ve hediyelik eşya dükkanları var. Zaten vakit geçirilecek alan oldukça küçük. Colonia'nın en eski sokağı Calle de los Suspiros ve fener görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Onun dışında şehir merkezinde yapılacak fazla atraksiyon yok, dükkanları gezip hediye alabilir, cafelerinde insanları seyredebilir ve harika yemekler yiyebilirsiniz :)

 

Colonia'da yemek:

Aslında Arjantin' den farklı bir yemek kültürü ile karşılaşmadık. Kırmızı et yine 1 numaraydı. Biz General Flores Caddesi No:333 te yer alan  El Porton isimli restaurantta yemek yedik ve çok memnun kaldık.

 

Dulce de leche' li pastalar yapan minik bir kafede oldukça lezzetli vakit geçirebilirsiniz. Deli de las Rosas'ı tavsiye ederim (Calle del Colegio 98) pastalarına bayılmıştık. Hava biraz soğuk olduğu için bu minik kafede dışarıyı izleyerek yorgunluk giderdik.

 

Colonia'da alışveriş:

Sevdikleri için hediyelik eşya arayanlar burada yerel, el yapımı, rengarenk objeler, magnetler bulabilirler. Atölye gibi küçük küçük bir sürü dükkanla karşılaşacaksınız Colonia sokaklarında. Tourist infonun üst katında da güzel ve kaliteli hediyelik eşyalar satılıyor, şehir merkezine göre fiyatlar da uygundu, tavsiye ederim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon