Neden Uruguay’da yaşamak istiyoruz?

16/12/2016

Güney Amerika'nın küçük ülkesi Uruguay'ın popülaritesi son yıllarda Türkiye'de oldukça yüksek ve Uruguay'a göç etmek istiyorum laflarını gün geçtikçe daha fazla duyuyoruz. Uruguay'da yaşamak, Uruguay'a yerleşmek ve hatta Uruguay vatandaşlığına başvurmak için bize ilk motivasyonu veren şüphesiz efsane Uruguay devlet başkan Jose Mujica. 


Kara Koyun Mujica'yı anlatan 'Saraysız Başkan' kitabı Türkçe'ye çevrildiğinde Mujica Türkiye'ye eşi ile geldi ve kitabın tanıtımına katıldı.  Jose Mujica'nın Türkiye'de katıldığı programlarda izdiham yaşandı hatta İzmir'de insanlar konuşma salonlarından dışarı taştı. Yerini haritada bulmakta zorlanabileceğimiz bir ülkenin eski başkanına duyulan bu sevgi ve özlemi görmek büyük anlam içeriyor.

 

Jose Mujica gerilla geçmişine sahip bir başkan olmasından çok mütevazi hayatı ile dikkat çekmiş, dünyanın en fakir başkanı olarak ünlenen bir politikacı. Mujica'nın maaşının % 90'nını bağışlaması, makam arabası yerine eski vosvosunu kullanmaya devam etmesi, başkanlığı süresince saraylar yerine derme çatma çiftlik evinde eşi ve üç bacaklı köpeği ile yaşamaya devam etmesi, bazı Uruguaylılar tarafından abartılı ve gösteriş amaçlı olarak görülse de, Mujica'yı dünya çapında üne kavuşturdu. Mujica'nın popülaritesi Uruguay'ı adeta ütopik bir ülke konumuna yükseltti ve Uruguay'da yaşamak nasıl olurdu sorularını akıllara düşürdü.

 

2014 yılında gerçekleştirdiğimiz Buenos Aires seyahatimizde bir günümüzü Uruguay'ın Colonia del Sacramento şehrinde geçirdik. Uruguay'ın havasını soludum, az biraz Uruguaylıları gözlemleme şansım oldu fakat ne yazık ki Uruguay'da neden yaşanır sorusunu cevaplayacak kadar vakit geçirmediğim için tecrübem de olmadı. Bu nedenle gözlemden çok ülkeyi yaşamak için çekici kılan gerçekleri araştırarak madde madde sıralamak istedim.

 

Neden Uruguay'da yaşamalı sorusuna cevap ararken, aslında neyimiz eksik sorusuna da yanıt verdiğimizi farkediyorum. Uruguay'da yaşamayı düşünmek için bile o kadar çok neden var ki, bu nedenleri sıralamak 15 yıl önce bu kadar kolay olmazdı eminim:

 

 • Uruguay, Freedom House tarafından yayınlanan Özgürlük Endeksinde 2016 yılı itibariyle 100 üzerinden 98'e layık görülen bir ülke, Türkiye ise 100 üzerinden ancak 53 alabilmiş. 

 • Uruguay, dünyanın en özgür basınına sahip ülkeleri arasında yer alıyor. 2016 yılı  Özgür Basın Endeksine göre 20. sırada, Türkiye ise 151. sırada. 

 • Uruguay, eşcinselliğin özgürce yaşanabileceği ülkelerden bir tanesi hatta dünyanın en liberal ülkeleri arasında yer alıyor. Eşcinsellik 1934, eşcinsel evlilik ise 2013 yılından beri legal. 

 • Tabi bu kadar özgürlüğün arasında inanç özgürlüğü de yer alıyor. Uruguay'da inanç özgürlüğü yasalarla korunuyor ve devlet / hükümet herhangi bir dine yönelik ayrımcı politika güdemiyor. Dini özgürlükleri takip eden bir çok kuruluşun raporunda da dini özgürlüklere karşı baskıya dair herhangi bir bulguya rastlanmamış.

 • Belki yaşamaya karar vermek için geçerli bir neden olamaz ama Uruguay'da marihuana kullanmakta bile özgürsünüz (dikkat turistlere serbest değil ama!)

 • Uruguay yeşil ekonomiye geçiş yapmak için çoktan analizlerini yapmış ve uygulamaya geçmiş bile. 10 yıldan az bir sürede, devlet desteği olmadan, Uruguay'da elektrik tüketiminin yaklaşık % 95'i temiz enerjiden sağlanmaya başlamış ve ülke genelinde enerji maliyetleri düşmüş.

 • Uruguay'da eğitim 4 - 18 yaş arasındaki çocuklar için zorunlu ve ücretsiz. Dünyada öğrencilere tablet dağıtan ilk ülkelerdenmiş. Uruguay,  OECD'nin meşhur Programme for International Student Assessment, PISA (eğitim seviyesinin, kalitesinin ve etkinliğinin ölçüldüğü test)  2015 test sonuçlarına göre çok yüksek skorlara sahip değil fakat yine de Türkiye'nin üstünde.

 • Uruguay sağlık hizmetleri konusunda da kaliteli ve yeterli hizmet sağlayan bir ülke.

 • Etoburlar için cennet, şarap içmeyi sevenler için yine cennet.

 • Uruguay'da yaşam maliyeti Türkiye'den giden birisi için nispeten (bir Avrupa, ABD değil) uygun, tabi bu durum Uruguay'ın neresinde yaşayacağınıza da bağlı.

 

Bu yazıya ilgi gösterip okuyan biriyseniz elbette sizin de Uruguay'a yerleşmeyi düşünmek için farklı motivasyonlarınız olabilir, bu listeye eminin eklenecek daha birçok madde vardır, paylaşırsanız severek bu listeye eklerim :)

 

Bir sonraki yazımda Uruguay'da nasıl oturum hakkı elde edilir, Uruguay'da yaşamak için ne kadar paraya ihtiyaç var? Uruguay'a yerleşmek ve Uruguay vatandaşlığı başvurusu yapmak ve Uruguay vatandaşlığı almak için neler gerekli bunları paylaşmaya çalıştım. Buradan ulaşabilirsiniz.

 

Ben bu yola başvurdum, alternatiflere açığım diyenler için diğer ülkelere dair araştırmaları da paylaşacağım, Facebook sayfamdan güncel yazılarımı takip edebilirsiniz. Sorularınız olursa severek yanıtlamaya çalışırım.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
 • Black Facebook Icon
 • Black Google+ Icon
 • Black Instagram Icon