Uruguay'a göçmek isteyenlere pratik bilgiler

19/12/2016

Uruguay'ın Colonia del Sacramento şehrine Buenos Aires'ten günübirlik bir gezi gitmiştik. Uruguay maceram bir tam günü bile bulmamasına rağmen, Uruguay'ın 'kendi halindeliği', insanların aynı dili konuşamasak da gösterdiği misafirperverlik, şehrin suküneti aklımı çeldi. Bir önceki yazımda neden Uruguay'da yaşamak istiyoruz sorusuna kendimce yanıtlar aramıştım. Şimdi ise Uruguay'da yaşamaya başlamak için neler yapmalı sorusunu cevaplamaya çalışacağım.

 

Uruguay yabancılar için yerleşmesi nispeten kolay ülkeler arasında yer alıyor. Turist olarak ziyaret ettiğiniz sırada bile Uruguay'da oturum iznine başvurabilirsiniz. Uruguay Türkiye vatandaşları için vize istemiyor. Uruguay’da 90 güne kadar vizesiz kalabiliyorsunuz.

 

Uruguay’da yaşamaya karar verebilmek için en az 2-3 hafta Uruguay’da kalıp yerliler gibi yaşayarak, mesela otel yerine ev kiralayarak, markete, pazara, kuaföre giderek gözlemde bulunmak böylesi ciddi bir kararı vermek için yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Uruguay’ın resmi dili İspanyolca ve ingilizce bilen insan sayısı gerçekten az. Basit günlük işleri yürütmek için bile mutlaka az da olsa ispanyolca bilmek gerekiyor. Benim gözlemlediğim Uruguay Türkiye’ye kıyasla çok da ucuz bir ülke değil, fakat fiyatlar konusunda Türkiye’den giden birisi için problem olmayacağını düşünüyorum, tabi sabit bir gelirin olduğu varsayımı altında.

 

2-3 haftalık gözlem sonucunda Uruguay’da yaşam için hala istekliyseniz artık Uruguay’da nerede yaşayacağınıza karar vermeli, bankacılık işlemleri, su, elektrik, telefon bağlatma, sağlık sigortası gibi Uruguay’da hayatınızı devam ettirebilmeniz adına ilk adımda gerekli olan şeylerin nasıl halledileceğini öğrenmelisiniz. Bu adımları gerçekleştirdikten sonra artık oturum izni için resmi olarak başvurabilirsiniz.

 

 

Uruguay’da oturum alabilmek için:

 

 • Uruguay Göçmenlik Ofisine turist vizenizi oturma iznine çevirebilmek için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvuru sırasında yanınızda pasaportunuz ve Uruguay’daki adresinizi kanıtlayan bir belge (adınıza düzenlenmiş fatura olabilir) gerekiyor.

 • Geçici oturum izni alabilmeniz için Uruguay Göçmenlik Ofisi ilk başvuru yaptığınız an belli bir süre içerisinde tamamlanmak üzere sizden ek belgeler istiyor. Bu belgelerin hepsinin devlet makamlarınca apostil (resmi bir belgenin diğer bir ülkede ibraz edilebilmesine olanak sağlayan bir onay) yapılmış olması gerekiyor. (İstenen belgeleri aşağıda bulabilirsiniz)

 • Eğer ilk başvuru yaptığınız anda tam oturum hakkına sahip olabilmek için gerekli belgelerin önemli bir kısmını sunmuşsanız başvuru anında da geçici oturum izni, Residente en Trámite verilebiliyor.

 • Uruguay Residente en Trámite yani geçici oturum iznini elde ettikten sonra Uruguay geçici kimlik kartınızı alabilmek için başvurabilirsiniz.

 • Geçici kimlik kartınızın orjinalde 1 yıl olan geçerlilik süresi geçici oturum izninizin süresine bağlı olarak 2 yıla kadar uzayabiliyor. 

 • Bu 1-2 yıllık geçici oturum süresi sizin  tam oturum iznine sahip olmanız için gerekli dökümanlarınızı Uruguay Göçmenlik Ofisi’ne iletmeniz ve onların da bu dökümanları incelemesi için geçen zamana denk geliyor.

 • Tam oturum iznine sahip olabilmek için gerekli belgelerin büyük çoğunluğunu tamamlamanıza rağmen belirlenen sürede bir kısmını toparlayamadıysanız göçmenlik ofisine 1 yıl ek süre başvurusunda da bulanabiliyorsunuz. Başvuru evraklarınızda büyük eksiklikler var ise geçici oturumunuzun bitiş tarihinden sonra ancak 30 gün ek süre tanıyorlar. (1 Ocak 2016’dan itibaren geçici oturum süresinin kısaltılması için Uruguay’da bazı düzenlemeler yapılmış ve dökümanlarının incelenmesi kolay adaylar için (mesela Uruguay’da bir iş sahibi iseniz gelirinizin incelenmesi çok daha kısa sürüyor) bu sürenin 6 aya kadar kısaltılması amaçlanıyormuş)

 

Uruguay’da oturum iznine başvuruda bulunurken istenen belgeler

 

 • Uruguay’da ikamet ettiğiniz adresinize ait  resmi belge (adınıza düzenlenmiş fatura olabilir). Uruguay’da oturum verilecek insanların gerçekten bu ülkeye göç etmiş insanlar olmasına dikkat ediliyor yoksa  sürekli giriş çıkış yapan ve belli bir adresi olmayan kişilere bu izni vermeyi tercih etmiyorlar.

 • Ulusal sağlık karnesi anlamına gelen “Carné de Salud”, sağlık durumunuzu gösteren Uruguay'da yapılmış sağlık taraması isteniyor. Poliklinikte yapılmış muayene ve kan testi isteniyor. Sağlık durumunuzun iyi olmasına dikkat ediyorlar, ülkelerine yük getirebilecek her türlü durumdan kaçınıyorlar. 

 • Vatandaşı olduğunuz ülkeden alınmış devlet makamlarınca onaylı nüfus cüzdanı, evlilik – boşanma belgeleri. Bu belgelerin yeminli tercüman tarafından ispanyolcaya tercüme edilmiş ve apostil yapılmış olması gerekiyor. Bu belgeleri Uruguay Nüfus Müdürlüğüne ilettikten sonra buradan bu belgelerin Uruguay versiyonunu alıp Göçmenlik Ofisine sunmak gerekiyor.

 • Adli sicil kaydı , son 5 yılda yaşamış olduğunuz ülkelerden alınması gerekiyor. Bu kontrol için İnterpol kayıtları inceleniyormuş. Türkiye'den gidenler için adli sicil kaydı da başvuru dökümanına eklenebilir. Tabi yine ispanyolcaya tercüme edilmiş ve apostil yapılmış olmalı.

 • Uruguay'da açılmış bir banka hesabı. Uruguay'da banka hesabı açtırmak için Uruguay'da ya da başka bir ülkede bulunan finansal kurumdan 2 farklı referans mektubu, 2 tane kimlik belgesi (pasaport ve sürücü belgesi), adres gösterir belge gerekiyor.

 • Gelir durumunun belgelenmesi. Uruguay kendi ülkesine yük olacak insanlara oturum izni vermiyor ve mutlaka her ay düzenli gelirinin olmasını bekliyor (tabi Uruguay’da bir işte çalışarak da bunu sağlayabilirsiniz.) Bu para emeklilik maaşı, kira geliri vs olabilir, yetkililer belli miktarda paranın her ay hesabınıza düzenli olarak giriş yaptığını görmek istiyor. Uruguay’da oturma izni almak için ne kadar para gerekli derseniz bu sorunun cevabı sizin Uruguay’da hangi standartta bir hayat yaşayacağınıza bağlı. Eğer Punte del Este gibi turistik bir yerde lüks bir hayat sürecekseniz ve kalacağınız evin kirası çok yüksekse Uruguay göçmenlik ofisi yaşamınız sürdürebilmeniz için daha fazla paraya ihtiyacınızın olduğunu varsayarak gelirinizin de yüksek olmasını bekliyor. Öte yandan eğer kırsalda bir hayat sürecekseniz ona göre düşük bir gelirle de başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Uruguay’da yaşamak için kişi başı minimum 1000 USD gibi bir gelir beklentisi olabileceği varsayımını planlamanızı yaparken göz önünde bulundurabilirsiniz.

Uruguay'da oturum iznini aldıktan sonra yaklaşık 3-5 yıllık bir süreçte Uruguay vatandaşlığına başvurabiliyorsunuz. Evli çiftler için Uruguay vatandaşlığı almak 3 yıl, bekarlar içinse 5 yıl kadar sürüyormuş.

 

Uruguay'da yaşam : maliyetler

 

Son olarak Uruguay'da yaşam ucuz mu pahalı mı sorusuna yanıt verebilmek için, numbeo.com internet sitesininden Uruguay'ın başkenti Montevideo'da yaşama dair bazı kalemlerin fiyatlarını sıraladım. İsterseniz bu internet sitesinden detaylı fiyatlara ulaşabilirsiniz.

 

Barınma:

Uruguay'ın başkenti Montevideo'da ortalama kira, Aralık 2016

Şehir merkezinde 1 odalı bir apartman dairesi 1 aylık kira : 530 USD

Şehir merkezinde 3 odalı bir apartman dairesi 1 aylık kira : 893 USD

Şehir merkezinin dışında 1 odalı bir apartman dairesi 1 aylık kira :  466 USD

Şehir merkezinin dışında 3 odalı bir apartman dairesi 1 aylık kira :  764USD

 

Bu arada Uruguay'da ev almak için oturum iznine gerek yok, gider gitmez bir ev alabilirsiniz. Montevideo'da

Şehir merkezinde satılan evlerin metrekaresi : 2418 USD

Şehir merkezinin dışında satılan evlerin metrekaresi : 2293 USD

 

Elektrik, su, ısınma giderleri, 85 metrekare bir ev için aylık ortalama : 162 USD

Sınırsız internet, aylık : 29 USD

 

Ulaşım:

Tek yön toplu taşıma bileti : 0,98 USD

Volkswagen 1.4 Golf ve muadili araba : 36 bin USD

1 litre benzin : 1,52 USD

 

Yemek:

Pahalı olmayan bir restaurantta

1 öğün yemek : 14 USD

1 Coca Cola : 1,3 USD

Yerel bira (0,5 lt) : 2,46 USD

İthal bira (0,33 lt) : 3,51 USD

 

Market:

Süt 1 lt : 1,92 USD

Yumurta, 12'li : 2,83 USD

Yerel peynir 1kg :  10 USD

Et 1kg : 8,44 USD

Elma 1 kg : 2,44 USD

 

Kıyafet ve ayakkabı:

Kot pantolon (Levis 501 vb.) : 94 USD

Yazlık elbise (Zara vb.) : 52 USD

1 çift Nike (ortalama bir model) koşu ayakkabısı : 108 USD

1 çift deri erkek ayakkabısı : 121 USD

 

Yeni bir yaşam için alternatif ülkeler için şu yazımıza göz atabilirsiniz. En mutlu ülkeler burada, en kolay göçmenlik ve oturma izni veren ülkeler yazısı ise şurada.

 

Ben bu yola başvurdum, alternatiflere açığım diyenler için diğer ülkelere dair araştırmaları da paylaşacağım, Facebook sayfamdan güncel yazılarımı takip edebilirsiniz. Sorularınız olursa severek yanıtlamaya çalışırım.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
 • Black Facebook Icon
 • Black Google+ Icon
 • Black Instagram Icon