Las Vegas sihirli şehrin rehberi

13/12/2016

Las Vegas, Batı Amerika turlarının olmazsa olmazı, dünyanın eğlence başkenti. Bir de Vegas'ta yaşananlar Vegas'ta kalıyor duymuşsunuzdur :) Las Vegas'ın şeytan tüyü var benden söylemesi. Las Vegas için gezilecek, görülecek yerlerler listesi yapmak aslında hem kolay hem de zor. Las Vegas'ta amaç belli olunca gezi planlaması da şekillenmiş oluyor. 

 

Kumar oynamayı seviyorsanız, Las Vegas kumarhanelerinde günlerce gökyüzünü görmeden oynayabilecek ortam hazır. Siz oynadıkça yemek de içmek de konaklamak da bedava. Eh kazandıklarımı harcayayım derseniz lüks markaların butiklerinin alası da burada. Yok ben kumar oynamıyorum derseniz gidilecek bir çok show, güzel restaurant ve ilgi çekici konseptte AVM var. Yapay bir dünyada vakit geçirme fikri aslında itici gibi gelse de Las Vegas'ta zaman keyifli akıyor çünkü dünyada show, eğlence namına görülebilecek ne varsa burada en abartılı haliyle var. Kumar oynamayı bilmeyen ve makinelerin dışında kumar oynamamış birisi olarak Las Vegas gezilecek yerler tavsiyesi, gözlemlerim ve Las Vegas gezisi için gerekli olabilecek bilgileri aşağıda paylaştım.

 

Las Vegas gözlemlerim

 

  • Las Vegas Havalimanına iner inmez kumarhane dünyasına adımınızı atmış oluyorsunuz, oyun makineleri sizi karşılıyor. Valizinizi beklerken de oyun oynamaya devam edebilirsiniz. Siz oynayın diye mekanlardaki bütün boşluklar doldurulmuş, bir tek tuvaletlerde görmedim bu makineleri.

  • Las Vegas'ta her yaştan turist var. İnsan bu şehre 18 yaş üstü - orta yaşlı insanların yoğunlukla rağbet edeceğini düşünüyor fakat yaşlıların da gözdesi bir şehir. ABD'de yaşayan emekli insanların, hatta abartısız elinde oksijen tüpüyle gezecek kadar yaşlı insanların vakit geçirdiği büyük kumar salonları geliyor gözümün önüne Las Vegas denilince. ABD'de yaşayan yaşlılar için Las Vegas yaşanacak yer, yapayalnız evde oturup çocuklarının, torunlarının aramasını beklerken hayatının son demlerini bir kanepede geçirmek yerine günde 10-15 USD'ye sabahtan akşama kadar tıka basa yemeğini yiyip, oyununu oynayıp bir de üstüne sosyalleşebilecekleri 100 çeşit otel var bu şehirde. Hem de tekerlekli sandalyeleri ile giremeyecekleri yer, binemeyecekleri araç yok. Las Vegas bu yönüyle yaşlı turistlerin de ilgi odağı. 

  • Las Vegas'a gitmeden duyduğum efsanelerden birkaçının doğru olduğunu birebir tecrübe ettim. Kumarhanelerde saat yok ve ara ara oksijen basılıyor. Hepsi siz daha çok para harcayın diye. Bir de evlenme olayı var tabi. Her yerde chapel var evlenebilin diye :) ABD'de evlenmenin ve boşanmanın en kolay olduğu eyalet Las Vegas'ın da bulunduğu Nevada imiş. Hatta başka eyaletlerden gelip boşanıyormuş insanlar. Bu da istatistiklere en yüksek boşanma oranı Nevada'da olarak yansıyormuş. 

  • Las Vegas'ta fuhuş olayı her an her yerde. Elinize kart tutuşturanlar bütün strip boyunca sıralanmış durumda, bunu yanınızda eşiniz varken rahatlıkla yapabiliyorlar.  Gece gündüz demeden ışıklı, açık seçik kadın resimlerini taşıyan kamyonetler turlayıp duruyor. 

  • Las Vegas'a çocuklarıyla gelen turist sayısı da hiç azımsanamayacak seviyede. Şehrin ne olduğu ortada, kumarhanelerdeki dumana ben çok zor dayandım. Çocuklara acıdım doğrusu. Siz siz olun çocuklarınızı uzak tutun bu şehirden...

 

Las Vegas'ta konaklama :

 

Dünya'nın en büyük otelleri sanırım Las Vegas'ta. Devasa binlerce odalı, tematik otelleri ile meşhur bu şehir.

 

Las Vegas'ın en meşhur oteli Bellagio, Ocean's Eleven, Twelve, Thirteen filmleri saolsun otelin var olan süksesine sükse kattı. Tabi diğer popüler film serisi Hangover'ın da Caesers Palace üzerindeki etkisi büyük. Hatırladığım kadarıyla fenomen Friends dizisinin birkaç bölümü de Ceasers Palace'de çekilmişti.

 

 

Las Vegas tematik oteller konusunda dünyanın önde gelen şehri: Paris, New York, Venedik, Roma temalı otellerin yanında piramit temalısı da var sirk temalısı da… Özellikle The Venetian otel inanılmaz görkemli.

 

Las Vegas'ta konaklama oldukça ucuz hatta yemekler de. Sistem kumar oynayacak insanlar üzerine kurulu olduğu için oynamayanlar için bu fiyatlarda tatil yapmak bulunmaz fırsat. Bellagio, Caesars Palace gibi otellerde süper lüks odalar gecelik 250 USD civarında. Las Vegas Strip yani ihtişamlı otellerin sıralandığı cadde dışında yer alan otellerde ise gecelik 20 - 30 USD'ye gayet güzel otellerde konaklayabilirsiniz.

 

Vegas'a gitmeden önce sigara konusunda çok araştırma yaptık. Ne kadar iyi havalandırmaları olsa da sigaradan burun delikleriniz yanıyor resmen. Tabi içenler için problem yok. Gezdiklerim arasında MGM Grand ve Caesars Palace sigara anlamında en kötü otellerdi. Caesers Palace berbat hatta. Sigara içmiyorsanız kalacağınız oteli seçerken dikkat etmenizi tavsiye ederim.

 

Las Vegas otellerinin en saçma olayı resort fee denilen tesis kullanım ücreti. Hem otelde konaklama ücreti ödeyeceksiniz hem de tesis ücreti. Bu ücret ne anlama geliyor hala anlamadım. Las Vegas Strip otellerinin hemen hemen hepsinde bu ücret var ve kişi başı 25 USD civarında. Sanki kumarhanelere dışarıdan kimse giremiyor da benden bu ücreti alma hakkını görüyor. Neden oda fiyatına dahil değil onu da anlamış değilim. Las Vegas'ta otel seçerken ve karşılaştırırken resort fee 'yi de göz önünde bulundurun derim.

 

Las Vegas'ta yemek :

 

Las Vegas yemek konusunda oldukça ucuza ve çok seçenekte yemek yiyebileceğiniz bir şehir. Otellerin her öğün için açık büfesi var. İtalyan, deniz mahsulü, uzak doğu ne isterseniz bulabiliyorsunuz. Las Vegas Strip dışında yer alan otellerde 10 USD'ye deniz mahsülleri ve et ağırlıklı büfelerde yemek yiyebiliyorsunuz. Bellagio gibi popüler otellerde ise açık büfe ücreti 25 USD civarında.

 

Las Vegas'ta showlar :

 

Las Vegas showları ile de ünlü olan bir şehir malum. Hemen hemen büyük otellerin hepsinde stand up'tan konsere birçok etkinlik var. Etkinliklerin fiyatları oldukça değişken. Sokakta size uzatılan kupon kitapçıklarını kaçırmayın derim, içinden bedava showlar ve oldukça iyi indirimler yakalayabilirsiniz. Bir de son dakika show biletleri için şehrin birçok noktasında görebileceğiniz tix4tonight kiosklarına uğrayabilirsiniz. 

 

Las Vegas'ta bulunduğumuz dönemde Ceasers Palace'de Celine Dion konseri vardı ve ona gittik. Şu dünyada show nasıl yapılırmış görmüş olduk. Alışveriş yaptığım bir yerden Frank Moreno'nun showuna ücretsiz bilet vermişlerdi, ona da gitme şansımız oldu. Harika bir show olmasa da Türkiye'den giden birisi olarak başarılı buldum.

 

Bir de otellerin önlerinde yapılan ücretsiz showlar var tabi. En ünlüsü Bellagio otelinin önünde yer alan küçük göletteki müzikli su showu. Her saat başı bu showu izleyebiliyorsunuz. Treasure Island'ın önünde de bir yanardağ görüntüsü yaratılmaya çalışılmış ama Bellagio showunun yanında çok sönük kalır.

 

Las Vegas'ta Downtown  her ne kadar şehrin şuanki merkezi olmasa da burada yer alan Fremont Street de show için gidilebilecek bir diğer yer. Pas geçmeyin derim. Fremont Street'in LCD ekranla kaplanmış tavanında saat başı gerçekleşen showu da görmüş olursunuz.

 

Las Vegas'ta alışveriş :

 

Las Vegas Amerika'da alışveriş yapmak için uygun denilebilecek bir şehir. Las Vegas'ta yer alan Premium Outletler ülke genelinde en fazla dükkana ve ürün çeşidine sahip. Zaten en yüksek ciroyu da burada yapıyorlarmış. Easy money - kolay kazanılan para kolay harcanır mantığıyla alışveriş olayı coşmuş durumda bu şehirde.

 

The Venetian otelin alışveriş koridorlarında Venedik'te alışveriş yapıyormuşsunuz havasını yaratmak için bayağı uğraşmışlar. Bellagio'nun koridorlarında ve Caesers Palace'da bulunan Forum'da ünlü markaların 24 saat açık mağazaları bulunuyor. Wynn ve Encore gibi lüks otellerde de aynı durum var. Para harcamanız için ellerinden gelen herşeyi yapmışlar :) Otel kasası eğer size karşı kumarda kaybettiyse, kaybettiklerini geri almak için elinden geleni yapıyor...

 

Vegas'ta başka neler yapılırı merak edenler buraya :)

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon