Las Vegas'ta kumar alternatifi yapılacak şeyler

14/12/2016

Las Vegas tam anlamıyla yapay bir dünya…Çölün ortasında bir ışık yumağı, nam-ı diğer sin city, günah şehri

 

Kumar oynayan ya da ilgisi olan bir çift değiliz, fakat Mojave çölü üzerindeki Vegas'ın bizi kendine çeken bir tarafı var. Bu çekim, geceleyin her yerin ışıl ışıl olmasıyla adeta bir oyun parkı hissi vermesinden mi, çölün sonsuzlukmuş gibi görünüp içine girdiğinde kendinle başbaşa kalışından mı yoksa fantastik bir film sahnesinde aktör/aktris hissi vermesinden mi ayrıca tartışmak lazım ama bunların hepsini tatmak veya yaşamak için biz birkaç kez gittik, fırsat olsa birkaç kez daha gidişi kaldırır. Las Vegas sadece dev kumarhanelerden ibaret değil, dev tematik oteller, alışveriş merkezleri, lüks mağazalar, gece gündüz ücretli-ücretsiz showlar, gece binbir çeşit bar aktivitesi, gündüz havuz partileri, adrenalin aktiviteleri (263 metre yüksekliğindeki Stratosphere Tower’ ın tepesinde sky jump, x-scream aleti ile boşluğa doğru kayma vb, helikopter turları, yarış arabaları ile pistte, lüks arabalarla çölde tur, köpek balıklı akvaryumun içinden geçen tünelden kayma vb). Bir de insanları gözlemlemeyi seviyorsanız burası bulunmayacak bir vaha. Vegas'a dair alternatif bir gezi notu yazayım dedim :) direkt Las Vegas gezi notum şurada...

 

Vegas'ın doğasını seviyorum, doğa var mı demeyin çöl ortasında çıplak kızıl dağlar, zaman zaman kaktüs ağaçları, kayalık tepeler arasında seyahat de Mars’ a gidiş hayallerinin kurulduğu günümüzde astronot elbisesiz Mars’ ın yüzeyinde yolculuk gibi. Sanırım orada bulunduğunuzda siz de seveceksiniz. Belki doğanın o yalnızlığında insanoğlunun yalnızlığını buluyorum, yaşıyorum.

 

Las Vegas Çevre gezileri :

 

Bu atmosfere yavaşça giriş yapmak için iki farklı yönde Vegas'tan yaklaşık 45 dk - 1 saat uzaklıktaki Red Rock Kanyonu'na ve Hoover Dam'a gittik. Gündüz Vegas çevresinde vakit geçirmek için yakın ve güzel alternatifler. Tabi bu geziler için araba kiralamanız gerekli ya da Vegas'ın meşhur helikopter turlarından da alabilisiniz. Vegas'ta helikopter turu ile Hoover Dam'ı tepeden görmek keyifli olacaktır. Şanslıysanız buna gerek kalmadan Vegas'a uçakla gelirken pilot size Hoover Dam turu attırabilir de :)

 

Red Rock Canyon, Las Vegas'ın kuzey-batısında ve şehre yaklaşık 45 dakika uzaklıkta olan kanyon Vegas’a yakınlığının avantajıyla yılda yaklaşık 2 milyon ziyaretçi alıyor. Kırmızı taş formasyonlarının olduğu bölgede 910 metre yüksekliğe kadar olan kaya tırmanışları kanyonu popüler yapıyor. Kanyon içindeki en yüksek nokta 2.485 metre yükseklikteki La Madre Mountain. İçeri girdiğinizde tek yön tur yolu ile ilerliyorsunuz. 21 km uzunluğundaki yolun üzerinde seyir, dinlenme ve spor aktivitesi için birçok park noktası var. Bu parkurda bisiklet turları da oldukça popüler. Ayrıca Park, trekking ve ruh dinlendirmek için harika bir alternatif, tabi kış aylarında. Nisandan ekim ayına kadar sıcaklık en az 30 derece olup 45 derecelere kadar çıkıyor.

 

Hoover Dam - Hoover Barajı, Las Vegas'ın güney-doğusunda ve şehre yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alıyor. Hoover Dam tam olarak Nevada ve Arizona eyaletleri sınırında, Colorado Nehri üzerine kurulu ve bölge için hayati öneme sahip bir baraj. Barajın ismi yapımı aşamasında ABD başkanı olan Herbert Hoover'dan geliyor. Hoover barajının yapımı 5 yıl sürmüş ve baraj 1935 yılında açılmış. Yapımı sırasında maalesef 112 kişi hayatını kaybetmiş, hayatını kaybeden işçiler için bir de anıt yer alıyor. Tam dolu iken amerikanın en büyük rezervuar gölü olan Mead gölünü de kontrol ediyor. Üzerindeki yoldan karşıya geçtiğinizde Arizona levhası önünde fotoğraf çektirmeyi unutmayın!

 

 

 

Mead gölü ve çevresi, tam bir aktivite alanı. Piknik, at biniş, avlanma ve su sporları için yerel ve dışarıdan gelenler tarafından kullanılıyor. İçinde marinası var ve buradan balık avlamak için tekne de kiralayabilir, kano, su kayağı yapıp yüzebilirsiniz de.

 

Grand Canyon turu ile çevreye daha derinlemesine giriş yapabilirsiniz. Yılda 5 milyon turist çeken Arizona eyaleti sınırları içindeki 446 km uzunluğunda 29 km genişliğindeki kanyona Vegas’ tan, küçük uçak, helikopter, otobüs, lüks midibüslerle veya kendi aracınızla günlük veya konaklamalı turlarla gidebilirsiniz. Bu dev ve inanılmaz kanyonda tavsiye edebileceğimiz iki önemli nokta var;

 

  1. Eagle Point, West Grand Canyon: Skywalk’ un olduğu bu yerli bölgesi Vegas’ tan 2,5 saat kadar sürüyor. Hualapai çiftliğinde at sürebilir ve vahşi batıyı deneyimleyebilirsiniz, kanyonda trekking, nehirde rafting yapabilir veya skywalk cam köprüde manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Bu noktadan helikopter turları da var.

  2. North Rim, Grand Canyon’ nun yüksek ve uzak noktası, yaklaşık 4,5 saat sürüyor. Sezonu daha kısa olan bu bölgeye biz gitmedik. Zaten Grand Canyon’ nun toplam ziyaretçisinin %10’ u buraya geliyor. South Rim tarafı da Vegas’ dan 447 km uzaklıkta. Biraz daha fazla zamanı olan kamp yapmayı kafaya koyan bu geziyi macera ve deneyim üzerine oluşturanlar için ideal olabilir. 31 km yürüyüş yolu ile hiking, trekking yanında üstteki diğer aktivitelere de olanak sağlıyor.

 

Kısa turu bile yapsanız gidiş geliş ve geçirdiğiniz zamanla en az bir gün ayrılması gereken olmazsa olmaz bir gezi olacaktır. Bizim gezilerimiz kısa zamanlara sıkıştırılmış olduğundan Grand Canyon gezimizi Las Vegas’ a ikinci gidişimizde planlamıştık.

 

Las Vegas içi gezileri :

 

Las Vegas, History Channel ve Animal Planet izleyenlerin yakından tanıdığı birçok ünlü programın da çekildiği yer. History Channel’ da American Restoration (Amerikan Restorasyonu), Count's Car (Kont’un Arabaları), ve Pawn Stars (Modern Rehinciler), Animal Planet’ te Tanked (Acrylic Akvaryum) seyredebilirsiniz…

 

Bu tv showlarının fanları arasındayız ve programlar sayesinde ünlenen dükkanları/atölyeleri gezmeyi planlayıp hepsini gezdik. Bir kez daha kaçınılmaz olarak pazarlamanın dibini iliklerimize kadar hissettik tabii:)

 

 

 

 

Kont’un Arabaları'nın çekildiği yere para ödemeden girebiliyorsunuz. Gayet organize şekilde ana yoldan itibaren çalışanların yönlendirmesiyle avlu gibi bir yere geliyorsunuz yine burada çalışanlar araçlarınızı park etmenize yardımcı oluyor. İki kısımdan oluşan hangar gibi bir yerin birinci kısmını sergi içn kullanmışlar, ikinci kısım çalıştıkları atölyeye ayrılmış. İçeride, programda gördüğünüz birçok müthiş araba, motor ve objeyi görebiliyorsunuz. Tabi minik bir bölüm de hediyelik eşya satışına ayrılmış. Nam-ı diğer Kont yani Dany'nin başka bir lokasyonda d'Vamp adında barı var, programda ara sıra bahsi geçiyor. Biz gittiğimizde kapalıydı maalesef, göremedik.

 

 

 

 

Amerikan Restorasyonu'nun atölyesini görmek için kişi başı 5 USD ödemek gerekiyor. Eğer hediyelik eşya dükkanından tişört alırsanız 2 kişilik giriş biletini ödemiyorsunuz. Rehberli olarak yapılan tur yaklaşık 10-15 dakika sürüyor. Amerikan Restorasyonu'nun sahibi Rick ile fotoğraf çektirebiliyorsunuz, tabi 25-30 USD gibi bir meblağ ödemek gerekiyor. Fotoğrafı basıp size postalıyorlar. Postalama parası ayrı. Bana bu durum çok itici geldi. Bu arada Rick işinin başındaydı biz atölyeyi gezerken, adam sadece show yapmıyormuş :) Dükkanda restore edilmiş satılık objeler bulabilirsiniz.

 

Kontun Arabaları ve Amerikan Restorasyonu'nun doğumuna da yol açan Pawn Stars, Modern Rehinciler'in her bir üyesi fenomen olmuş durumda. Vegas'ta onları canlandıran oyunculardan oluşan showları bile var. Artık program çekimleri dışında dükkana uğramıyorlarmış. O kadar ünlüler ki, izdiham olabilir :) Downtown bölgesine yakın olan Pawn Stars, South Las Vegas street üzerinde, bu yolun devamında güneye indiğinizde sağlı sollu otellerin olduğu strip bölgesine geliyorsunuz. Rehincilerin dükkanına girişte para ödenmiyor ama dükkanın yarısı da hediyelik eşyaya ayrılmış, alın da alın diyorlar. History Channel seyircileri için Las Vegas'ta birçok yer çok tanıdık gelecek !

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon