Buenos Aires'in ilk 11'i

12/12/2016

Arjantin'in başkenti Buenos Aires en favori şehirler listemde kesinlikle ilk 3'e girmeye değer güzellikte bir şehir. Buenos Aires'e gitme fikri ne zaman ve nasıl ortaya çıktı hatırlamıyorum fakat Buenos Aires'e karşı sempatim çocukluk zamanımda TRT'de oynayan ve Buenos Aires'te geçen bir gençlik dizisiyle başladı. Ne de olsa çocukluğum Brezilya ve Arjantin dizileri izleyerek geçti :)

 

Arjantin seyahatimizi planlarken onca turistik nokta arasından eleme yapmak kolay olmadı. Brezilya'da yer alan Rio de Janeiro şehrini de gezi planımıza dahil etmek istediğimizden en makul rotayı çıkarmaya çalıştık. Arjantin'den Buenos Aires ve İguazu Şelaleleri'ni gezilecek yerler listemize aldık. Buenos Aires'te 6 gece, İguazu'da 2 gece geçirecek şekilde gezi planımızı yaptık. Seyahat planlamamızı yaparken blogları okuduk ve tavsiyeler doğrultusunda kendimize Buenos Aires gezilecek yerler listesi çıkardık.

 

Buenos Aires'te ilk 2 geceyi Plaza de Mayo'ya yakın bir otelde geçirdik ve ilk günümüzde şehri yürüyerek keşfetmeye çalıştık. Ertesi gün ise 2 günlük Buenos Aires Hop on Hop off açık otobüs turlarından satın aldık. Şehirdeki 2. günümüzü otobüs tepesinde tek tek önemli noktaları gözlemleyerek ve uğranılası yerleri gözümüze kestirerek geçirdik. Hop on hop off Buenos Aires tam turu 3 saat civarında sürüyor. La Boca gibi tek başına gidilmesi tehlikeli olabilecek yerlere bu tarz turlar ile gitmenizi tavsiye ederim.

 

Buenos Aires gerçekten çok büyük bir şehir, bize günler yetmedi. Buenos Aires'te gezilecek yerler nereler sorusunun cevabı şehirde kaç gün geçireceğinize de bağlı. Hop on hop off otobüs turundaki her durakta vakit harcanmaya kalkılsa zaten 4-5 gün sürer bu tur herhalde. Buenos Aires'i keşfetmek için Hop on hop off otobüs turunu kesinlikle tavsiye ederim. Biletleri gitmeden internetten satın alabileceğiniz gibi Plaza de Mayo'nun çok yakınında bulunan ofislerinden de alabilirsiniz. Döviz kurundan dolayı, burada bahsettim, kredi kartı kullanmamanızı öneririm. 24 saatlik hop on hop off tur 350 ARS (22 USD), 48 saatlik olanı ise 470 ARS (29 USD). La Boca, Puerto Madero gezisi planlıyorsanız ben 48 saatlik turu almanızı öneririm. 

 

Buenos Aires gezisine başlamadan Arjantin hakkında faydalı olabilcek bilgilere göz atmak isterseniz burada.

 

Buenos Aires'te gezilecek noktaları şöyle sıralayabilirim:

 

Plaza del Mayo, Buenos Aires'in merkezi

 

1) Pembe Ev (Casa Rosada)  - Plaza del Mayo : Her şehrin bir ana meydanı vardır, işte Plaza del Mayo da Buenos Aires'in ana meydanı sayılabilir. Bu meydanda Buenos Aires'in ikonik binalarından Pembe Ev'i (Casa Rosada) ve Metropolitan Katedralini görebiliyorsunuz. Pembe Ev, 1800'lü yılların sonunda posta ofisi olarak açılmış ve günümüzde hükümet konağı olarak kullanılan bebek pembesi renge sahip bir bina. İsterseniz Pembe Ev'i Cumartesi ve Pazar günleri  10:00 - 18:00 arasında her 10 - 15 dakikada bir başlayan rehberli turlarla gezebilirsiniz, giriş ücretsiz. Bize denk gelmedi, gezemedik maalesef :(

 

 

Plaza del Mayo da çok fazla polis görüyorsunuz. Bu meydanda askeri yönetim zamanında çocuklarını kaybetmiş insanların protestolarını yürüttükleri çadırları görebilirsiniz. Ben bu protestoyu görünce aklıma direk Cumartesi Anneleri geldi. Dünya'nın her yerinde acılar aynı isimler farklı...

 

Meydanda Merkez Bankası'nın dışında sıralanan para taşıma araçlarındaki zırhı görünce güvenlik konusundaki endişelerinizin yersiz olmadığını hissediyorsunuz. Bu araçların etrafındaki polisler komando gibiydi ve sürekli meydanı izliyorlardı, bu biraz tedirgin ediciydi. 

 

2) 9 Temmuz Caddesi (Avenida 9 de Julio) : 9 Temmuz caddesi, 140 metre genişliğinde ve dünyanın en geniş bulvarı ünvanına sahip. Tek bir ışıkta bu caddeyi yürüyerek geçmeye imkan yok.

 

 

9 Temmuz Caddesine Plaza de Mayo'dan yürüyerek kısa bir zamanda ulaşabilirsiniz. 9 Temmuz Caddesi'ne ulaştığınızda sağ tarafınızda yer alan Plaza de la Republica (Cumhuriyet Meydanı) ortasında Buenos Aires'in diğer ikonik yapısı Obelisk'i görebilirsiniz. Obelisk,  Obelisco de Buenos Aires,  1936 yılında Buenos Aires'in kuruluşunun 400'üncü yılı anısına dikilmiş ve 67,5 metre uzunluğunda bir dikili taş. 

 

3) Opera Binası - Teatro Colon : 

 

Yine 9 Temmuz Caddesi üzerinde yer alan Buenos Aires'te görülmesi gereken diğer bir nokta olan Opera Binası, Teatro Colon'u gezebilirsiniz. Buenos Aires Opera Binası, National Geographic tarafından dünyanın en güzel 3. opera binası seçilmiş. Ayrıca bu bina akustik anlamda dünyanın ilk 5 konser salonu arasında yer alıyormuş. (merak edenler için diğer en iyi konser salonları: Berlin Konzerthaus, Viyana Musikverein, Amsterdam Concertgebouw ve Boston Symphony Hall). Opera Binası 1857 yılında yapılan ilk tiyatro binasının 1908 yılında yenilenmesiyle bugünkü halini almış.

 

Opera binası içerisinde rehberli olarak turlar düzenleniyor, tursuz gezilemiyor maalesef. Çok yorulduğumuz için bizi turu bekleyemedik :( Her gün 09:00 - 17:00 arasında her 15 dakikada bir tur başlıyor ve 50 dakika kadar sürüyor, ücreti 250 ARS (16 USD).

 

4) Cafe Tortoni : Cafe Tortoni kentin en eski  ve meşhur cafesi. Cafe Tortoni'de akşam tango gösterileri de yapılıyor. Biz bir gün öncesinden Cafe Tortoni'de gerçekleştirilen tango gösterisi için kafeye uğrayarak rezervasyon yaptırdık, ne kadar önceden rezervasyon yaptırırsanız o kadar yakından gösteriyi izleyebilirsiniz. Gösteri saat 20:00'da başlıyor. Salon çok küçük, birşeyler yemek isterseniz biraz erken gitmeniz iyi olur. Gösteri fena değildi, tavsiye edebilirim. Fiyatlar da makul, gösteri ücreti 350 ARS (22 USD).

 

 

Yukarıdaki 4 yer birbirine çok yakın. Yürüyerek rahatlıkla dolaşılabilir. Bu bölgeyi gezerken alışveriş caddesi olan Avenida Florida' dan  geçiyorsunuz ve ünlü alışveriş merkezi Galerias Pasifico' yu da görebiliyorsunuz. Avenida Florida açıkçası ilgi çekici bir cadde değil. Cambio cambio diye döviz bozdurur musunuz sorusuyla üstünüze gelen insanlar çok yoğun bu cadde üzerinde ve rahatsız edici, sürekli cüzdanınızı, çantanızı kontrol ederek yürüyorsunuz.

 

5) San Telmo :  Buenos Aires'in Karaköy'ü diyebileceğim oldukça renkli bir bölgesi. San Telmo'ya Plaza del Mayo' dan yürüyerek ulaşılabilirsiniz. Bu bölgede yemek yemek için de oldukça güzel mekanlar var. Biz yemek için Gran Parilla del Plata'yı denemiştik ve çok memnun kalmıştık, öneririm. 

 

San Telmo'ya hafta içi gittiğimiz için anlatıldığı kadar çok hareketli değildi fakat gezmesi keyifli bir bölge. Pazar günleri San Telmo'da sokak pazarlarının ve tango gösterilerinin olduğunu okumuştum. Bölgede Paseo de la Historieta isimli bir proje yapılmış. Mafalda çizgi mizah kahramanlarının heykelcikleri ve eğlenceli duvar resimleri ile karşılaşıyorsunuz.

 

6) La Boca : La Boca Juniors Stadyumu ve tangonun doğduğu rengarenk duvar resimleri ile süslü La Boca mahallesi Buenos Aires'in görülmesi gereken noktaları arasında en üstlerde yer alır.

 

La Boca mahallesinde yaşayanlar çok fakir, bunu mahalleye girer girmez hemen hissediyorsunuz. La Boca'da güvenlik anlamında olumsuz bir durumla karşılaşmadık fakat bakışların üzerimizde olduğunu hissettik. Plaza de Mayo, San Telmo gibi diğer turistik bölgelerin aksine  La Boca'da yemek vs. için restaurant dışında yapılan ısrarlar çok fazla ve rahatsız ediciydi. 

 

 

La Boca hediyelik eşya almak için güzel bir bölge, diğer bölgelere kıyasla çok daha fazla seçenek var. Alışveriş yaparken pazarlık etmeyi unutmayın.

 

Otobüs turunda Arjantin'in ünlü futbol takımı La Boca Juniors'ın stadının tam önünde durduk. Stad çikolata kutusu anlamına gelen La Bombonera olarak biliniyormuş :) Stadın içerisinde La Boca Juniors takımının bir de küçük müzesi var, meraklıları için tavsiye ederim. 

 

Stadtan sonra otobüs bizi içerisinde tango gösterisinin yapıldığı bir cafenin önünde indirdi, burada ardı ardına tango gösterisi yapılıyor, izlemek keyifli. Bu noktadan itibaren turist kafilesinden kopmadan yürüyerek La Boca'nın hareketli meydanına doğru yol aldık. La Boca alışveriş yapmak ve vakit geçirmek için oldukça keyifli bir yer.

 

7) Recoleta Mezarlığı :  Recoleta mezarlığı Buenos Aires'in zengin muhiti Recoleta'da bulunuyor.  Recoleta mezarlığında politikacıların, üst düzey askerlerin, şairlerin ve zenginlerin göz alıcı büyüklükte, ihtişamlı ve süslü mezarları yer alıyor. Bu mezarlıkta mezar yeri fiyatları milyon dolarları buluyormuş. Mezarların büyüklükleri ve şekilleri dünyada edinilen statüleri yansıtıyor. Bazı ihtişamlı mezarların zamanla terkedilmiş ve oldukça bakımsız olması insana kitap yazdırır! Hayretler içerisinde gezeceğiniz bir mezarlık olacak eminim.

 

Mezarlık ziyareti sonrasında dünyevi hayata adaptasyonu hızlandırmak için mezarlığın dibinde yer alan AVM'nin hemen altında Pani isimli bir cafe - restaurant var. Oldukça 'cool' bir mekan, özellikle de tuvaletleri... Mekan kendisini dünyanın en güzeli olarak nitelendirmiş. Yemekler ve tatlılar başarılı, dekorasyon çok iyi, tavsiye ederim.

 

8) Museo Nacional de Bellas Artes - Güzel Sanatlar Müzesi : Recoleta bölgesinde yer alan Güzel Sanatlar Müzesi'nin ilk katında Avrupalı ressamlara ait ciddi bir koleksiyon var ve eserlerin sunumu açısından oldukça başarılı bir müze. Edgar Degas'ın meşhur balerin resimlerini ve bronz heykellerini görebilirsiniz. İyi haber müzeye giriş ücretsiz. Müze pazartesi günleri hariç 11:00 - 20:00 (hafta sonları saat 10:00 da açılıyor) arası ziyaret edilebiliyor.

 

9) Palermo bölgesi : Buenos Aires' in en güzel mahallelerinden birisi. Butikler, cafelerle dolu güzel sokaklar. Alışveriş yapmak için de ideal bir bölge. Orijinal, tasarım parçalar bulabilirsiniz. Fiyatlar bazı tasarım mağazalarında oldukça uygun. Palermo sokaklarında gezinmek için bol vakit ayırın, pişman olmazsınız.

 

10) El Ateneo - Grand Splendid kitapçısı :  Şimdiye kadar gördüklerim arasında bence dünyanın açık ara en güzel kitapçısı. Teatro Gran Splendid, 1919 yılında 1.050 oturma kapasiteli bir opera binası olarak açılmış. Bu binada 1924 yılında radyo yayını yapılmaya başlanmış. 1929 yılında ise yapı sinemaya çevrilmiş ve Arjantin' in ilk sesli filmi burada oynamış. Opera binası 2000 yılında Grupo Ilhsa' ya geçerek kitapçıya dönüştürülmüş ve dünyanin en güzel kitapçıları arasındaki yerini almış. (Guardian gazetesi El Ateneo'yu dünyanın 2. en güzel kitapçısı seçmiş, 1. si Maastricht'te yer alan kiliseden kitapçıya çevirilmiş Boekhandel Selexyz Dominicanen)  

 

 

Bugün opera binasının mevcut sahnesi cafe olarak hizmet veriyor.  Bu muhteşem kitapçıyı Buenos Aires'e gitmişken görün derim. Burada ingilizce kitap aradım fakat bulamadım onun yerine tango cd leri aldım :)

 

11 ) Puerto Madero köprüsü : Buenos Aires' in yeni binalarının yükseldiği Puerto Madero bölgesini bence görseniz de olur görmeseniz de. Otobüs turu alırsanız zaten içinden geçiyorsunuz. Bu bölgeye bence bir tek ünlü Puerto Madero köprüsünü görmek için uğranabilir. Yeni bir yerleşim bölgesi olarak dizayn edilmiş olan bölgede çok sayıda restaurant var, gezmekten ziyade şık bir akşam yemeği aktivitesi yapmak isterseniz burada zaman geçirilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon