Arjantin'i merak edenler gelsin!

29/01/2017

Arjantin gezilecek yerler araştırmasına başlamadan önce Arjantin hakkında genel bilgiler ve gezi öncesi bilmekte faydalı olabilecek şeyler

 

Arjantin nerede?

 

Arjantin, Güney Amerika'da yer alan, kuzeyde Bolivya, Paraguay ve Brezilya ile; batıda Şili ile komşu; doğuda ise Atlantik Okyanusu'na kıyısı olan bir ülkedir.

 

Arjantin'in başkenti : Buenos Aires

 

Arjantin'in resmi dili : İspanyolca. İngilizce bilen insan sayısı az, gitmeden belli başlı ispanyolca kelime ve cümleleri öğrenmekte fayda var.

 

Arjantin'in nüfusu (2016) : 43,9 milyon, dünyanın nüfus bakımından 31. büyük ülkesi. (Türkiye 78 milyon nüfus ile 19. sırada)

 

Arjantin'in medyan (ortanca) yaş (2016) : 31,5 (Türkiye'de 30,5)

 

Arjantin'in genel yaşam beklentisi (2015) : 76,3 yıl (Türkiye'de 74,8 yıl)

 

Arjantin'in ekonomik büyüklüğü (GSYH, nominal, 2017 IMF tahmini) : 628,9 milyar USD. Arjantin dünyanın 21. büyük ekonomisi. (Türkiye 793,7 milyar USD ile 17. sırada)

 

Arjantin'de kişi başına gelir (GSYH/kişi, nominal, 2016) : 12,503 USD. Arjantin kişi başına gelirde dünyada 55. sırada. (Türkiye 10,743 USD ile 60. sırada)

 

Satın alma gücüne göre hesaplanan IMF 2017 tahmini GSYH'ya göre Arjantin ekonomisi dünyanın en büyük 27. (Türkiye 13.) ülkesi. Arjantin, satın alma gücüne göre hesaplanan kişi başına gelirde ise dünyada 62. sırada (Türkiye 53.).

 

Arjantin'in ekonomik büyüklüğünün % 60'ı hizmet sektöründen, %29'u sanayiden, %11'i ise tarımdan geliyor. 

 

Arjantin'de işsizlik oranı (Ocak 2017) : %7,6  (Türkiye'de Ocak 2017, %13)

 

Arjantin'de  enflasyon (Ekim 2016) : %40,5  (Türkiye'de Mart 2017 %11,2)

 

 

Arjantin seyahatinde faydalı olabilecek bilgiler

 

Arjantin'e vize gerekiyor mu?

 

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportuna 90 güne kadar olan seyahatlerde gerekmiyor.

 

Arjantin'e nasıl gidilir?

 

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'e Türkiye'den THY ile direkt uçuşlar mevcut. Uçuş yaklaşık olarak 18 saat sürüyor, tabi 1,5 saatlik Sao Paulo'daki duraklama dahil.

 

Arjantin ile saat farkı : Arjantin (GMT-3) yani Türkiye ile -6 saat fark var aramızda. Türkiye'den 6 saat geride, jetlag kaçınılmaz!

 

Arjantin para birimi : Arjantin Pesosu (ARS), 1 USD = 15,9 ARS (Aralık 2016), 1 TL = 4,71 ARS (Aralık 2016)

 

Arjantin pahalı mı?

 

The Economist Dergisi'nin Big Mac Endeksine göre (bu endeks yerel para biriminin dolara karşı satınalma gücünü göstermek için kullanılır) Temmuz 2016'da 1 Big Mac Menüsü Arjantin'de 3,35 USD, Türkiye'de ise 3,52 USD. Arjantin bu endekse göre Türkiye'den ucuz :) Gitmeden önce kontrol etmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

Arjantin'de bahşiş olayları nasıl?

 

Arjantin'de % 10 - 15 arasında bahşiş beklentisi var.

 

Arjantin'e ne zaman gitmeli?

 

Aslında Arjantin'de nereye seyahat etmek istediğinize bağlı. Buenos Aires'i ziyaret edecekseniz Güney Amerika kıtasında ilkbahara denk gelen Eylül - Kasım ayları, Patagonya'yı ve Tierra del Fuego'yu ziyaret edecekseniz yaza denk gelen Aralık - Ocak ayları Arjantin gezisi için en uygun zamanlar.

 

Arjantin seyahat için güvenli mi?

 

Arjantin'e seyahat etmeden önce güvenlik konusunda hep olumsuz yorumlar okumuştuk. Arjantin'de, Buenos Aires ve İguazu şelaleleri gezimizde oldukça temkinli davrandık ve güvenlik anlamında kötü bir olayla karşılaşmadık. Genel anlamda Arjantin güvenli mi sorusuna sadece başkent Buenos Aires'i ve İguazu şelalerini gezmiş birisi olarak evet güvenli diyemem çünkü turistik noktaların çoğunda turistleri avlamak için bekleyen bakışları hissettik. Özellikle Buenos Aires'te La Boca ve San Telmo gibi turistlerin yoğun bulunduğu noktalarda özellikle dikkat etmekte fayda var. Ayrıca Arjantin'de ithal mallara ilişkin ciddi kısıtlamalar olduğu için İphone gibi akıllı telefonlar çok pahalı ve hırsızlar için iyi bir davetiye. Akıllı telefonlarınızı çok fazla göstermemeye dikkat edin derim. Biz Arjantin gezimize çıkmadan güvenlik tedbiri olarak mücevher, altın takı gibi değerli eşyaları evde bıraktık, paramızı farklı ceplerimize dağıttık ve cep telefonu / fotoğraf makinesini çok dikkat çekmeyecek şekilde kullanmaya özen gösterdik. 

 

Arjantin'de piyasada ciddi oranda sahte para olduğunu öğrendik, bu konuda da çok dikkatli olmakta fayda var. Arjantin merkez bankasının belirlediği döviz kuru oranı ile serbest piyasa kuru arasında ciddi uçurum olmasından dolayı sokaklar bol bol Cambio Cambio diye sizden döviz bozdurmak isteyen insanlarla kaynıyor. Sahte para olaylarını göz önünde bulundurarak çok cazip dahi olsa bu insanlar yerine dövizinizi bankalara göre hayli iyi oran veren otelinizde bozdurmanızı tavsiye ederim.

 

Arjantin'de ne kadar güvendeyim?

 

Ekonomist olmam nedeniyle, evet endekslere sempatim var :) The Economist kişisel güvenlik anlamında ülkelerin başkentlerini kriminal ve illegal olayla karşılaşma ihtimali, şiddet suçuna maruz kalma ihtimali, polis sayısı ve polislerin olaylara müdahale durumu konusunda karşılaştırmaya yarayan bir Kişisel Güvenlik Endeksi yayınlıyor. 2015 verilerine göre Buenos Aires bu endekste 36. sırada (İstanbul 18. sırada)

 

Arjantin'de sağlık açısından dikkat etmem gereken birşey var mı?

 

Arjantin'de de son 2 yıldır gündemde olan Zika virüsü özellikle İguazu şelalerini ziyaret edecekseniz sağlık anlamında risk oluşturabilir. Zika özellikle hamile kadınlarda daha büyük risk içeriyor. Korunmak için sinek, böcek kovucu spreyler kullanmaya özen gösterin. Özellikle İguazu şelaleri ormanlık bir alanda ve inanılmaz sivrisinek var, beni bir sivrisinek ısırdı ve 1-2 ay şişlik inmedi ve ciddi kaşındı. Ayrıca Arjantin seyahati için yapılan uyarılarda outdoor aktivitelere yoğun katılacaksanız ve açık havada çok vakit geçirecekseniz sıtmaya karşı da önlem almanız tembihleniyor. Hem zika hem de sıtma için sinek kovucu spreyleri yanınızdan ayırmayın. 

 

Arjantin'de priz / elektrik voltajı nasıl?

 

Arjantin'de  prizler C ve I tipi ( 220V) olmak üzere 2 çeşit, Türkiye'de ise F (220 - 240V) tipi. Arjantin'de elektrik prizinde problem yaşamadık fakat bazı yerlerde I tipi prizle karşılaşma riskiniz varmış bu durumda Arjantin'de elektrikli aletleri kullanmak için farklı uçlara ve hatta bazı yerlerdeki voltaj farklılığından dolayı adaptöre ihtiyaç duyulabilir. Şu siteden gideceğiniz ülke ve bulunduğunuz ülkeyi yazın fotoğraflarla ihtiyacınızı size söylesin :)

 

Arjantin'e gitmeden izleyebileceğim film ya da okuyabileceğim kitap?

 

Patagonya gezisi yapacaksanız Bruce Chatwin'in In Patagonia kitabını okuyabilirsiniz. Bruce Chatwin'in 6 aylık Patagonya gezisi sonrası Patagonya maceralarını paylaştığı bir kitap.

 

Thomas Eloy Martinez'in Tango Şarkıcısı'nı da okuma listesine alabilirsiniz. Kitaba dair kısa notu babil.com'dan aldım fikir vermesi amacıyla

 

2001 yılının Arjantin'inde, o karmaşanın ortasında yabancı bir öğrenci Buenos Aires sokaklarında mitolojik bir tango şarkıcısının peşine düşer. Gelmiş geçmiş en iyi seslerden birinin izini sürmek onu, gittiği ülkenin yakın geçmişinde yaşanan siyasi öykülerle karşılaştırır. Gizemli sırlarını geçmişinde saklayan bir şekilde, yoğun bir gelecek kaygısı yaşayan insanlar arasında, bir yandan Alef'in ısığını ararken, diğer yandan tango ezgileriyle sarmalanır... Buenos Aires, ne kadar uzakta buldum kendimi... Tomas Eloy Martinez son yılların en güzel romanlarından birini yazdı.

 

Arjantin'e gitmeden izlenecek filmlere önerisine gelince aklıma gelen ilk fim Walter Salles'in çektiği The Motorcycle Diaries - Motosiklet Günlüğü. Motosiklet Günlüğü filminde Che Guevara'nın gençliğinde arkadaşı Alberto Granado ile 50'ler Güney Amerika'sında gerçekleştirdiği ve Latin Amerika'nın gerçekleriyle yüzleştikleri yolculuğu konu ediniyor. Film gerçek günlüklere dayanılarak çekilmiş. Che Guevara'nın bu seyahatini anlattığı Motosiklet Günlükleri kitabını da okuyabilirsiniz.

 

Arjantin'de gezilecek yerler

 

Arjantin'e seyahat etmeyi planlıyorsanız oldukça geniş seçeneklere sahipsiniz. Başkent Buenos Aires, İguazu Şelaleri, Patagonya, Perito Moreno Buzulu, And Dağları - Mendoza, Tierro del Fuego - Ateş toprakları ve tabii ki Dünyanın ucu Ushuaia...

 

Arjantin'de biz her zaman olduğu gibi zaman kısıtından dolayı sadece Buenos Aires ve İguazu şelalerini ziyaret ettik (aslında yanımızda kışlık kıyafetler olsa Buenos Aires'teki zamanımızdan kısıp Ushuaia'ya bi gidip gelsek mi demedik değil) umarım bir kere daha Arjantin'e Dünyanın ucu ve Patagonya gezisi için tekrar gitme fırsatımız olur.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon