Buenos Aires'te güzel havaya kapılmak

10/12/2016

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'e Ekim 2014'te gittik. Uçak biletlerimizi yaklaşık 6 ay öncesinden THY den aldık. Sao Paulo'da yaklaşık 1-1,5 saatlik bir beklemeden sonra 2,5 saatlik bir uçuş sonrası toplamda 18 saatlik yolculuk sonrası İstanbul'dan Buenos Aires'e ulaştık.

 

 

Şehri gökyüzünden gördüğümüzde büyülendik. O kadar büyük ve o kadar düzenli görünüyordu ki… İnci gibi dizilmişti ışıklar. Bu görüntü bana Barcelona'yı anımsattı.

 

Buenos Aires Havalimanı (EZE) - Şehir Merkezi Ulaşımı

 

Şehre ulaşım için her ne kadar daha önce araştırmalarımızı yapmış olsak da 18 saat uçtuktan sonra o sersemlikte, akşam saat 10'da hiç bilmediğimiz ve daha önceden okuduğumuz güvenlik konusunda tedirgin edici yazılardan sonra taksi ile şehir merkezine gitmeyi seçtik.

 

Gümrük kapısından çıkar çıkmaz taksilerin kontuarları var. Konturlar dışında gümrük kapısında bekleyen taksiciler güvenlik nedeniyle önerilmiyor. Paranızı kontuara ödüyorsunuz, taksici size eşlik ediyor ve park alanına geçiyorsunuz. Taksi ücreti şehir merkezine 390 Arjantin Pesosu (ARS) yaklaşık 24 USD idi (Arjantin'de 2016 yılında % 40 enflasyon olduğunu göze alırsanız fiyatlarda ciddi değişiklikler görülebilir. Ödemeyi kredi kartı ile kontuarda yaptık. Taksici bizi arabaya götürürken bile tedirgindik. Şoför ingilizce bilmiyordu, otelin ismini ve adresi kağıtta kendisine gösterdik. Taksiye dışarıdan baktığınızda ticari taksi olduğuna dair bir işaret yoktu. Taksiyi kontuardan kiralamamış olsak kaçırılma korkusu yaşardık herhalde. Sonuçta tedirginliklerimiz boşa çıktı ve otelimize rahatlıkla ulaştık.

 

Bueonos Aires EZE havalimanı'ndan şehir merkezine ayrıca shuttle bus / otobüs kullanarak da ulaşabilirsiniz. Fakat otobüs şehir merkezinde kendi terminaline kadar götürüyor, yani yine taksi kullanmanız gerekebilir. Terminal adresi: Av. Madero 1299, Buenos Aires. Otobüs her 30 dakikada bir kalkıyor ve şehir merkezine yaklaşık olarak 1 - 1,5 saatte ulaşıyormuş. Otobüs biletini Arrival / Varış terminalindeki bankolardan edinebilirsiniz. Kontuarda gideceğiniz otelin adresinizi verirseniz sizi şehir merkezindeki terminallerinden gideceğiniz yere ekstra ücretle götürebiliyorlarmış. Tek kişi 190 ARS. Firmanın ismi The Manuel Tienda León Bus Company.  

 

En ucuz fakat önerilmeyen diğer Buenos Aires Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım alternatifi ise halk otobüsleri. 86 numaralı halk otobüsü şehir merkezine Plaza Mayo'ya götürüyormuş, trafiğe bağlı olarak yaklaşık 2-3 saat sürebiliyormuş yolculuk. Bilet fiyatı ise 1 USD civarında.

 

Buenos Aires Konaklama

 

Biz Buenos Aires'te 6 gece geçirmeyi planladık. Havalimanından taksi ile ulaşım sağlayacağımız ve dil problemi yaşayacağımız varsayımını düşünerek ilk 2 geceyi kolay bulunabilir bir yerde, büyük bir otel olmasına dikkat ederek seçmiştik. Diğer 4 günü Palermo'da butik bir otelde geçirdik. Palermo bölgesini konaklama icin tavsiye ederim. Sakin, güvenli, temiz ve cafelerin, barların, butiklerin olduğu bir mahalle. Gece vakit geçirmek için çok isabetli bir bölge.

 

 

Buenos Aires şehir içi ulaşım

 

Buenos Aires'te gayet gelişmiş bir metro sistemi var. Metroyu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Biz seyahat süresince güvenlik açısından tedirginlik verici herhangi bir olayla karşılaşmadık ama temkini de elden bırakmadık tabi. Otobüs kullanmadığım için ne kadar pratik bilemiyorum fakat oldukça yaygın ve çok orijinal, nostaljik otobüslere sahip olan bir şehir. Her hattın ayrı renkte bir otobüsü var ve çok sevimliler.

Taksi de kullanılabilir, pahalı değil ve bizim başımıza turist ücreti çeken birisi çıkmadı.

 

Buenos Aires'te döviz bozdurma

 

Bence en kritik konu bu. Biz ilk gün maalesef bir bankadan biraz dolar bozdurduk. Pasaportla para bozdurabiliyorsunuz ve işlem zaman alıyor. Bankada ARS / USD kuru biz oradayken 1 USD = 8,5 Arjantin pesosu (ARS) idi.  Öte yandan, sokakta yürürken her 10 metrede 1 cambio cambio diye üzerinize atlayan insanlara karşılaşacaksınız, bu insanların size sunduğu döviz kuru 1 USD = 14-15 ARS. Neden bu konuyu araştırmadık diye kendimize kızamadık da... Çünkü böyle bir makas inanılır gibi değil!!

 

Ekonomik kriz içinde olan olan Arjantin'de uygulanan kur politikasına akıl erdirmek güç. Gezimizin 2. günü otelde dolar bozdurmak istediğimizde 1 USD = 12 ARS dediklerinde uyandık. Nasıl yani biz dün 8,5 dan çevirdik dediğimizde güldüler tabi. Sokakta ise çok sahte para gezdiği icin her ne kadar çok avantajlı olsa da sokaktaki insanlara döviz bozdurmaya cesaret edemedik.

 

Siz siz olun Arjantin'e nakit dolar ile gidin ve orada otelinizde bozdurun. Türkiye'den Arjantin pesosu alarak gitmeyin, biz taksi parasını ödeyecek kadar almıştık Kapalı Çarşı'dan. Hem eski yani geçersiz çıktı hem de merkez bankası kurundan yani 1 USD = 8,5 ten almıştık. Tabi kredi kartınızı da kullanmayın yine düşük kur mağduru olursunuz.

 

Buenos Aires'te alışveriş

 

Şehir henüz tam olarak globalleşmenin kucağına düşmemiş. Onun için yerel markalar çoğunlukta. Zaten ülkenin ithalat politikaları ithalatı oldukça kısıtlayıcı yönde imiş. İthalat yapabilmeniz için ithal ettiğiniz miktar kadar ihrac da etmeliymişsiniz.

 

Bence Arjantin'den alınabilecek en güzel hediyelik Alfajores (bizim Halleyimiz gibi ama çok daha lezzetlisi) ve Dulce de Leche yani süt reçeli var içerisinde.

 

Buenos Aires'te hediyelik eşyalar icin kesinlikle La Boca' yı tavsiye ederim, orjinal parçalar bulabilirsiniz. Arjantin'de pazarlık yapılabilir çoğu yerde, şansınızı deneyin mutlaka. Tasarım parçalar almak gibi bir niyetiniz var ise kesinlikle Palermo bölgesine göz atın.

 

Alışveriş merkezlerine doymuş bir ülkeden gittiğimiz için AVM'leri alışveriş yapmak için vakit kaybı olarak gördük açıkçası. Galerias Pacifico ve Recoleta AVM lerine yol uzerinde olduğu için ve acil küçük ihtiyaçlar için uğradık. Sokaklarda daha ilginç mağazalarla karşılaşabilirsiniz.

 

Buenos Aires'te yemek

 

Et seveler olarak Arjantin bir cennet gibiydi. Karşılaştırma yapacak olursak Nusret, Günaydın ya da Özgür Şef'te sunulan bifteklerin lezzeti burada ortalama lezzete denk gelir. 

 

200-300 gr. biftekler 2014'te 20 TL civarında idi. Türkiye ile karşılaştırınca bu lezzette bu fiyatta et yemek inanılmazdı. Et yemek için Parilla denilen mangal yapan restoranlara gitmenizi tavsiye ederim. Kuver olarak masaya küçük mezeler geliyor çoban salatası ve kekikli, otlu, acili, zeytinyağlı bir karışım. Çok lezzetliler.

 

Seçtiğimiz restoranların hepsinden çok memnun kaldık ama özellikle Palermo'ya uğrarsanız burada yer alan Don Julia'ya kesinlikle uğramanızı tavsiye ederim. Adresi: Guatemala Caddesi 4691 numara.

 

 

Puerto Madero'da şık restoranlar var fakat biraz pahalı. Her yerde lezzetli et bulabileceğiniz bu şehirde fazladan para ödemenize gerek yok diye düşünüyorum.

 

Sokakta atıştırabilmek için Güney Amerika'nın milli atıştırmalığı (bizim simit gibi :)) Empanada denilen kıymalı, soğanlı börekcikleri çok lezzetli ve doyurucu.

 

Tatlı olarak Alfajores, içerisinde dulce de leche yani süt reçeli bulunuyor. Alfajores hediyelik olarak da alabileceğiniz güzel bir tatlı.

Dulce de leche ise diğer tatlı. Süt receli yapılması biraz zahmetli bir reçel ve çok güzel, yumuşacık bir tadı var. Tatlı seviyorsanız tam size göre. Artık Türkiye'de de yapan markalar var, ya da sabredip kendiniz yapabilirsiniz. Havana marka Alfajores tavsiye derim, Havanna Cafe zincirinde kahveler de çok lezzetli aklınızda olsun.

 

Buenos Aires'te güvenlik

 

Biz gezimiz suresinde olumsuz bir durumla karşılaşmadık fakat çok rahat da dolaştık denilemez. Temkinli olmakta fayda var, etrafta alınanan güvenlik önlemlerini görünce zaten ister istemez dikkatli oluyorsunuz.

 

Bankaların önündeki zırhlı araçlar ve Plaza de Mayo'daki komando görünümlü polisleri görünce problem olmasa bu kadar önleme ne gerek var diyorsunuz.

 

Taki, saat vs. kullanmadım gezi sürecinde ve cep telefonumu da sokak ortasında çıkarmadım. Arjantin'de ithalatta sınırlandırmalar olduğu için insanların elinde akıllı telefon göremiyorsunuz, dolayısıyla akıllı telefonunuz orada çok kıymetli. Özellikle Avenida Florida ve La Boca'da daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

 

Buenos Aires gezilecek yerlere dair detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Seyahate başlamadan Arjantin hakkında faydalı olabilecek bilgilere ise tam burada.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon