Malezya gezisine başlamadan faydalı olabilecek bilgiler

06/12/2016

Malezya gezilecek yerler araştırmasına başlamadan önce Malezya hakkında genel bilgiler ve gezi öncesi bilmekte faydalı olabilecek şeyler

 

 

Malezya nerede?

 

Malezya, Güney Asya'da yer alan doğu ve batı olarak iki kara parçasına Güney Çin Denizi ile ayrılmış bir ülke. 13 eyaletten ve 3 federal bölgeden oluşuyor.

 

Malezya'nın başkenti : Kuala Lumpur

 

Malezya'nın resmi dili : Malayca, fakat ingilizce yaygın olarak konuşuluyor.

 

Malezya'nın nüfusu (2016) : 31,8 milyon, dünyanın nüfus bakımından 41. büyük ülkesi. (Türkiye 78 milyon nüfus ile 19. sırada)

 

Malezya'da medyan (ortanca) yaş (2016) : 28,2 (Türkiye'de 30,5)

 

Malezya'da genel yaşam beklentisi (2015) : 75 yıl (Türkiye'de 74,8 yıl)

 

Malezya'nın ekonomik büyüklüğü (GSYH, nominal, 2016) : 303 milyar USD. Malezya dünyanın 38. büyük ekonomisi. (Türkiye 755 milyar USD ile 18. sırada)

 

Malezya'da kişi başına gelir (GSYH/kişi, nominal, 2015) : 9,501 USD. Malezya kişi başına gelirde dünyada 61. sırada. (Türkiye 9,186 USD ile 66. sırada)

 

Satın alma gücüne göre hesaplanan GSYH'ya göre Malezya ekonomisi dünyanın en büyük 27. (Türkiye 10.) ülkesi. Malezya, satın alma gücüne göre hesaplanan kişi başına gelirde ise dünyada 47. sırada (Türkiye 60.).

 

Malezya'nın ekonomik büyüklüğünün % 58'ü hizmet sektöründen, %38'i sanayiden, %8,5'i ise tarımdan geliyor. 

 

Malezya'da işsizlik oranı (Ekim 2016) : %3,5  (Türkiye'de %11,3)

 

Malezya'da enflasyon (Ekim 2016) : %1,40  (Türkiye'de %7,16)

 

Malezya gezisine başlamadan faydalı olabilecek bilgiler

 

Malezya'ya vize gerekiyor mu?

 

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportuna 90 güne kadar kalışlarda gerekmiyor.

 

Malezya'ya nasıl gidilir?

 

Malezya'ya Türkiye'den THY ile direkt uçuşlar mevcut. Uçuş yaklaşık olarak 10,5 saat sürüyor.

 

Malezya ile saat farkı?

 

Malezya ile saat farkı ise +5 saat. Malezya'da saatler Türkiye'den 5 saat ileride, jetlag kaçınılmaz!

 

Malezya para birimi : Ringit (MYR), 1 USD = 4,45 MYR (Aralık 2016), 1 MYR = 0,79 TRY (Aralık 2016)

 

Malezya pahalı mı?

 

The Economist Dergisi'nin Big Mac Endeksine göre Temmuz 2016'da 1 Big Mac Menüsü Malezya'da 1,99 USD, Türkiye'de ise 3,52 USD. Malezya bu endekse göre Türkiye'den bayağı ucuz :) Gitmeden önce kontrol etmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

Malezya'da bahşiş olayları nasıl?

 

Malezya'da bahşiş beklentisi yok fakat hizmetten memnun kalırsanız bahşişi almam demiyorlar :)

 

Malezya'da priz / elektrik voltajı nasıl?

 

Malezya'da  prizler G tipi ( 240V), Türkiye'de ise F (220 - 240V) tipi. Malezya'da elektrikli aletleri kullanmak için farklı uçlara ve hatta bazı yerlerdeki voltaj farklılığından dolayı adaptöre ihtiyacınız olacaktır. Şu siteden gideceğiniz ülke ve bulunduğunuz ülkeyi yazın fotoğraflarla ihtiyacınızı size söylesin :)

 

Malezya'ya ne zaman gitmeli?

 

Malezya'da tam anlamıyla ekvator iklimi hakim. Hep sıcak, deniz seviyesinde sıcaklık 21 ila 32 derece. Malezya'ya gitmek için en uygun zaman Muson yağmurlarının olmadığı dönemler: Mart - Kasım ayları arası

 

Malezya seyahat için güvenli mi?

 

Malezya'da sadece başkent Kuala Lumpur'da bulunduk ve güvenlik anlamında hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadık. Malezya Güney Asya'nın Singapur'dan sonra en güvenli ülkesi olarak anılıyor. Fakat Malezya'nın özellikle dalış merkezileri ve kumsalları ile ünlü adalarında geçmişte yaşanan terörist saldırılar ve kaçırılma olaylarından dolayı dikkatli olmakta fayda var.

 

Malezya'da sağlık açısından dikkat etmem gereken birşey var mı?

 

Malezya'da musluktan su içilebiliyor, fakat sağlık açısından şişe suyu tüketmekte fayda var. Ekvatora yakın bir ülke olmasından dolayı çok sıcak ve su tüketimi önemli.

 

Son 2 yıldır Zika virüsü tüm dünyada zirve yaptı ve bu bölgede dikkatli olmak gerekiyor. Malezya seyahati için yapılan uyarılarda outdoor aktivitelere yoğun katılacaksanız ve açık havada çok vakit geçirecekseniz sıtmaya karşı da önlem almanız tembihleniyor. Hem zika hem de sıtma için sinek kovucu spreyleri yanınızdan ayırmayın. Deniz tatili planlıyorsanız da tabii ki güneş kremleri!

 

Malezya'ya gitmeden izleyebileceğim film ya da okuyabileceğim kitap?

 

Malezya'da çin, malay ve hint etnik kökenine sahip insanlar bir arada yaşıyor ve bu birliktelik kültür sanat dünyasında da yoğunlukla işleniyor.

 

Malezya'ya gitmeden önce Keng Guan Chiu'nin geleneksel bir baba ile Kafkaslı bir genç ile evlenmeye karar veren kızının ilişkisinin anlatıldığı The Journey isimli filmini izleyebilirsiniz. Filmde evlenmeye hazırlanan çift düğün davetiyelerini dağıtmak üzere yola çıkıyorlar ve yolda ırk, dil ve kültürel bariyerler ile baş etmek zorunda kalıyorlar. Yine aynı konulara değinen Yasmin Ahmed'in Sepet filminde de çinli bir genç erkek ile malay bir kızın aşk hikayesi anlatılıyor. 

 

Malezya edebiyatının en başarılı eserlerinden Abdullah Hussain'in 1971 tarihli Interlok kitabı okullarda ve kitaplarda uygulanan sansürü konu edinen Malezya'nın post kolonyal dönemini konu edinen bir kitap.

 

Malezya'da gezilecek yerler

 

Malezya'ya seyahat etmeyi planlıyorsanız oldukça geniş seçeneklere sahipsiniz. Malezya gezisi için öne çıkan destinasyonlar şöyle: Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da şehir, müze, alışveriş gezisi, Langkawi, Penang adalarında deniz  - dalış tatili, Cameron Highlands'te çay tarlaları ziyareti ile doğa gezisi ya da  Borneo yağmur ormanlarının zengin fauna ve florasını gözlemleyebileceğiniz Sarawak eyaleti gezisi planlayabilirsiniz.

 

Deniz tatilini yapmak yerine kültürel gezilere öncelik tanıdığımızdan Malezya'nın egzotik adalarını ilk Malezya seyahatimizde pas geçtik. Fakat Borneo Ormanları gezisi yapmak gezi listemizde yer alıyor. Malezya'da biz her zaman olduğu gibi zaman kısıtından dolayı sadece Kuala Lumpur'u ziyaret ettik fakat Malezya tam bir turizm cenneti.

 

Başkent Kuala Lumpur gezilecek yerler yazımı okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon