Kuala Lumpur mu dediniz?

06/12/2016

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'u Şubat 2016'da gezme fırsatımız oldu. Kuala Lumpur'a gidiş amacımız enteresan bir şehir görmenin yanı sıra insanların yaşamlarını gözlemlemek, Türkiye'den oldukça oldukça uzak bir coğrafya ve kültürde müslüman, hindu ve budistlerin bir arada, birbirlerine karışmadan nasıl yaşadıklarına tanıklık etmekti. Kültür mozayiği geyiği yapmaya gerçekten de uygun bir ülke Malezya. Ülkede yaşayan insanların % 55'i Malay, 25'i Çinli, 10'u ise Hintli. Ülke müslüman çoğunluğuna sahip (% 60) onu budizm (%25), hristiyanlık (%10) ve hinduizm (%6) izliyor.

 

 

Malezya eyaletlerlere bölünmüş bir ülke. 13 tane eyalet var. Bu eyaletlerin 9 unun başında sultanlar var, diğer 4'ünün başında ise valiler var. Her 5 yılda 1 bu 9 sultan arasında seçim yapılıyormuş ve seçilen kişi kral olarak yönetiyormuş ülkeyi.

 

İlk gözlemim dini inançalara saygılı olduklarını yönünde.  Ülke nüfusunun % 6'sı gibi azınlık bir grup olan hindular tapınaklarında gayet rahat dini seremonilerinin gerektirdiği gibi yüksek sesli ve müzikli bir şekilde ibadetlerini gerçekleştiriyorlardı. Tabi bu dışarıdan bir göz. Malezya'da yaşayan hindulara sorsak belki de mutsuz olduklarını söyleyecekler. Turistik amaçlı gezide ancak gözlemleme şansımız oluyor kısa süreli bir gezide derinlemesine bilgi edinmek maalesef mümkün olmuyor keşke full time gezgin mertebesine erişsek :) En iyisi detaylı bilgi için okumak ve okumak... Sizin bilginiz, tecrübeniz varsa paylaşın lütfen çok sevinirim.

 

Kuala Lumpur ekvatora çok yakın ve oldukça sıcak tropikal bir iklime sahip onun için yanınızda bol bol t shirt götürün derim. Nem oranı çok yüksek. Tabi gezi planlaması yaparken mevsimlere de dikkat etmek gerekiyor, Muson yağmurlarına dikkat!

 

Biz Şubat ayında gittik ve hiç yağmura denk gelmedik. Bir de Çin yeni yılına denk geldiği için süslü püslü bir şehirle karşılaştık. Gitmeden çin yeni yılını da kontrol edin derim tabi sonuna denk getirin ki hem kalabalıktan hem de yüksek fiyatlardan korunmuş olun :)

 

Kuala Lumpur gezinizde işe yarayabilecek bilgiler :

 

Kuala Lumpur Havalimanı : Biz Kuala Lumpur'a THY ile uçtuk ve bavullarımızı almak için 2 dakikada bir kalkan tren ile ana binaya geçtik. Aklınızda bulunsun bagajınız için 2 dakikalık bir tren yolculuğu yapmanız gerekecek, 10,5 saat yolun üstüne insan sersem gibi oluyor. İner inmez bagajlar için gözünüz tren işaretlerinde olsun.

 

Kuala Lumpur havalimanı şehir merkezi arası yaklaşık 50 km yani oldukça uzak. Kuala Lumpur havalimanında şehir merkezine (KL Sentral) ulaşmak için hızlı tren kullanabilirsiniz 30-35 dakikada şehir merkezine ulaşıyorsunuz. Hızlı tren tek yön 55 MYR (12 USD). Gidiş dönüş alırsanız 100 MYR (22,5 USD).

 

Alternatif olarak Kuala Lumpur havalimanından şehir merkezine otobüsle de ulaşabilirsiniz. Otobüsler klimalı ve konfor anlamında eh işte sayılır yaklaşık 1 saatte merkezde hızlı trenin de son durağı olan KL Sentral'da oluyorsunuz tabi trafik yoksa. Kişi başı 11 MYR (2,5 USD), Yani bedava gibi birşey :) Zaman probleminiz yoksa öneririm.

 

Taksi için inanılmaz kuyruklar vardı. Havalimanından dışarıya çıkmadan önce taksi bankolarına gideceğiniz yeri söylüyorsunuz  sonra paranızı ödeyip taksinizi beklemeye geçiyorsunuz. Kazıklanma yok yani. Taksi ile Kuala Lumpur Havalimanı'ndan şehir merkezine 130 MYR (30 USD) civarı tutuyor.


Kuala Lumpur'da şehir içi ulaşım :

 

Kuala Lumpur şehir içinde ulaşım oldukça gelişmiş. Metro, otobüs, monorail havaray ve hızlı tren opsiyonları var.  Taksiler düşük benzin fiyatlarından dolayı ucuz. Pazarlık etmeyip taksimetreyi açtırın, karlı çıkarsınız.

 

Kuala Lumpur'da Metro için plastik jetonlar alıyorsunuz ve onu makineye okutuyorsunuz çıkarken de bu jetonları makineye atıp çıkıyorsunuz.

 

Halk için daha hiçbir yerde görmediğim inanılmaz bir otobüs hizmeti var. GoKL isimli bu otobüsler ücretsiz ve turistik yerler arasında hatta ana metro istasyonu da dahil ring servis yapıyor. İçinde ücretsiz wifi hizmeti de var. O sıcakta tam bir amme hizmeti :) GoKL otobüsleri her 5-10 dakikada bir kalkıyor ana duraklardan. Bu otobüslerin güzergahlarını mutlaka gözden geçirin derim. Sitesi burada.

 

Kuala Lumpur da Singapur gibi ciddi yasakların olduğu ülkelerden, mesela trende öpüşemezsiniz, yasak. Japonya'da da bir örneğini gördüğüm kadınlara ayrı metro vagonu uygulaması Kuala Lumpur'da da mevcut. Metro istasyonlarında da bazı yasaklar var tabi, fotoğraflara ekledim.

 

 

Kuala Lumpur'da Alışveriş :

 

Kuala Lumpur'da alışveriş yapmak isterseniz büyük alışveriş merkezlerinin olduğu Bukit Bintang bölgesine uğrayabilirsiniz ama şöyle birşey var alışveriş merkezlerinde yer alan bütün markalar Türkiye'de de var ve Malezya Türkiye'ye kıyasla markalı ürünlerde daha pahalı. Malezya Tax free oranı % 6. Alışverişiniz minimum 300 MYR yani yaklaşık 75 USD olmalı ki bu tutarın % 6 sını havalimanında geri alın.

 

Alışveriş niyetiniz varsa alışveriş merkezlerinin tourist infolarından pasaportunuzu göstererek size özel indirim kartı edinebilirsiniz. Sadece belirli markalarda ve genelde % 10 gibi bir indirim hakkınız oluyor. Gitmeden Kuala Lumpur alışveriş merkezlerinin internet sitelerini kontrol edin derim. Özellikle Petronas Kuleleri altında yer alan alışveriş merkezi Suria KLCC ve Pavilion AVM en iyi alışveriş merkezileri.

 

Öte yandan Kuala Lumpur'da hediyelik olarakyöreye özgü maskeler, tahta ürünler, ve yerel betikten yapılmış tekstil ürünleri alabilirsiniz. Bu ürünleri almak için bence Kuala Lumpur Central Market ideal bir yer. Aşağıda buradan detaylı bahsettim.

 

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler

 

Her ne kadar gözlem amaçlı gittiğimiz bir şehir olsa da Kuala Lumpur'da gezilecek yerler listesi by default yapılıyor gitmeden. Benim için gezilesi yerler listesi şöyle bişey:

 

1) Kuala Lumpur'da tabii ki ilk akla gelen gezilecek yer Petronas Tower, Petronas İkiz Kuleleri. Petronas kuleleri 452 metre yükseklikte (New York'taki Empire States binası ise 449 metre yükseklikte) ve dünyanın en yüksek ikiz kuleleri. Kule, 2004 yılında 508 metre yükseklikteki Taipei 101 binasının inşasına kadar dünyanın en yüksek binası imiş. Tek kule anlamında şu anda en yüksek bina Dubai'de bulunan 829 metre yüksekliğindeki Burj Khalifa. Dubai'de bulunduğum sırada binanın dışından yukarı doğru baktığımda binanın ucunu görememiştim, inanılmaz bir yükseklik. 

 

Petronas kuleleri Petronas petrol şirketinin genel merkezi olması dışında diğer birçok şirkete de ev sahipliği yapıyor. Şehrin her yerinden kuleleri görebiliyorsunuz, kuleler şehrin kalbinde yer alıyor. Dışarıdan da oldukça etkileyici bir mimarisi var kulelerin. Kuala Lumpur'da inşaata inanılmaz yatırımlar yapılmış, kocaman kocaman gösterişli binalarla dolu şehir merkezi. Hem kuleyi yakından incelemek hem de şehri seyretmek için kulelerin 86. katına çıkabiliyorsunuz. Petronas Kuleleri'ne çıkmak için online olarak ya da kulenin içerisinden bilet almanız gerekiyor.

 

 

Biletler yarım saatlik dilimler halinde satılıyor. Kuleye 09:00 - 21:00 arasında çıkılabiliyor. Petronas Kuleleri ziyaret ücreti kişi başı 85 MYR (19 USD civarı). Kulelere gündüz mü akşam mı çıkılmalı sorusuna her ikisi de derim, onun için de gün batımı saatini kontrol edip ona göre bilet ayarlamak en mantıklısı. Zaten ilk biten saat dilimleri gün batımı saatlerine denk gelenler. Biz gün batımına denk gelen biletlerden alamadık maalesef :( Gün batımından yarım saat önce çıktık. Kuleye çıkış saatinden yarım saat önce kule girişinde hazır bulunmanız gerekiyor aklınızda olsun.

 

Petronas kulelerinin mimarisinden gerçekten etkilendim. Beklentimin üstünde idi :) Şehir merkezindeki gökdelenler inanılmaz. Şehrin bir kısmının oldukça zengin olduğunu ve hızla inşaat anlamında Malezyalaştığımızı gördüm. Bu alışveriş ve inşaat sevdamızın önemli ilham kaynağı Malezyaymış buldum suçluyu :)

 

2) Çin mahallesi

 

Aslında bir tek caddeden bahsediyorum burada. Ünlü markaların çakmalarını bulabileceğiniz bir cadde. Onun dışında görülecek bir yer bulamadım ben açıkçası. Pazarlık yaparsanız çok ucuza kaliteli çakma eşarplar, çantalar alınabilir.

 

 

3) Bukit Bintang bölgesi

 

Şehrin alışveriş merkezlerinin olduğu bölge burası. Petronas Kuleleri de burada yer alıyor. Alışveriş konusunu yukarıda yazmıştım :)

 

4) Central Market 

 

Malezya'ya özgü birşeyler almak için uğranılması gereken durak. Malezya'ya özgü batik tekstil ürünleri, tahta maskeler bulabilirsiniz. Pazarlık etmeyi ihmal etmeyin, Malezya zaten Türkiye'ye kıyasla oldukça ucuz, hediye almak için harika bir yer. İçerisinde yemek yiyebilir kahve de içebilirsiniz. Sıcakta serin bir ortamda dinlenmek için de iyi bir mekan. Uzun uzun gezeyim derseniz rahat 3 - 4 saat vakit geçirebilirsiniz.

 

 Central Market hem ana metro istasyonu olan KL Sentral'e hem de Çin mahallesine oldukça yakın. KL Sentral'den 1-2 durak uzaklıkta. GoKL ile ücretsiz de ulaşabilirsiniz buraya.

 

5) Batu Caves

 

Kocamaaan bir mağara düşünün ki burası bir Hindu tapınağı olsun. 275 merdiven çıkarak ulaşabileceğiniz yükseklikte bir yer olsun ve içeride hinduizme ait seromoniler seyredebileceğiniz oldukça enteresan bir yer olsun. İşte böyle bir yer Batu Caves. Hindular açısından önemli bir tapınak. Yılda bir kez hindular için oldukça önemli olan Thaipusam festivali burada yapılıyormuş.

 

Mağaranın girişinde 42.7 metre yüksekliğinde Hindu tanrısı Murugan'ın heykeli bulunuyor, oldukça etkileyici.

 

Akşam gitmenizi öneririm gideceksiniz zira 275 basamak sıcakta oldukça zorluyor. Mağara akşam saat 9'a kadar açık.

 

Buraya KL Sentral'den bineceğiniz KTM Komuter trenle 20 dakikada ulaşabilirsiniz, son durakta iniyorsunuz, yukarıda paylaştığım ulaşım haritasında en kuzeydeki noktada Batu Caves'i görebilirsiniz. Mağara tren istasyonundan yürüyerek 5 dakikalık mesafede.

 

Belirtmekte fayda var burada fareler fink atıyor. Çok korkuyorsanız belki gitmek istemeyebilirsiniz diye yazmak istedim. 275 basamakta önünüzden bol bol geçiyorlar, düşündükçe bile fenalaşıyorum :(

 

6) National Museum / Ulusal Müze (Muzium Negara)

 

Müze gezmeyi seven birisiyseniz kesinlikle tavsiye ederim. Müze Malezya tarihini oldukça kompakt ve akıcı bir sunumla gezenlere aktarıyor. GoKL ile KL Sentral'den ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. 

 

Müzede Malezya'nın İngiliz sömürüsü olmadan önceki tarihini, nasıl müslümanlığa geçtiklerini öğrenebileceğiniz gibi İngiliz işgalini ve  hatta İngilizlerden önce Malezya'nın Hollanda ve Portekiz arasında nasıl gidip geldiğini, 2. dünya savaşında Japon istilası sırasında yaşananları, Malezya'nın nasıl bağımsızlaştığını ve modern Malezya'nın kuruluş aşamasında eğitim, kültür alanında yapılan reformlar hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Gezmesi keyifli bir müze 2-3 saat yeterli olacaktır gezmek için. 

 

Kurban ve Ramazan bayramlarının ilk günleri hariç müze her gün 09:00 - 18:00 arası açık ve giriş 5 RM (1 USD).

 

7) Malaysia Islamic Arts Museum - Malezya İslam Sanatları Müzesi

 

Biz maalesef gezemedik, zaman yetiştiremedik, müzenin kapanmasına yarım saat kala gidebildik. Dışarıdan çok güzel görünen bir müze. Müzeye gezemedik fakat binanın içerisindeki kafe restaurantta birşeyler atıştırma şansımız oldu. Restaurantın çok güzel bir avlusu var, vaktiniz olursa uğrayın derim. Müzenin hediyelik eşya dükkanı da inanılmaz büyük, islami motifli hediyeler almak için öneririm.

 

 

İslam sanatları müzesi her gün 10:00 - 18:00 arası açık ve giriş 14 RM (3 USD).

 

8) Kuala Lumpur Kuş Parkı

 

Biz daha önce Brezilya'da dünyanın en büyük kuş parklarından birine gittiğimiz için pas geçtik, fakat kuş parkının çok güzel olduğunu okudum, gitmek isteyenler olabileceğini düşündüğümden not etmek istedim.

 

Park her gün 09:00 - 18:00 arası açık ve giriş 50 RM (10 USD).

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon