Dünyanın en iyi 3. havayolu şirketi gerçekten Singapur Airlines mı?

04/12/2016

Singapur'a THY'den gideceğimiz tarihlerde uygun yer bulamadığımızdan öncelikle Kuala Lumpur'a uçup daha sonra Kuala Lumpur'dan Singapur'a ara uçuşu Singapore Airlines ile yaptık.

 

 Singapore Airlines - Havayolları diğer havayollarına kıyasla çok daha pahalı olmasına rağmen seyahatimizin deneyimlenecekler listesine dünyanın en iyi havayolu şirketi ile uçmayı aldığımızdan ara uçuşu bu havayolu şirketi ile gerçekleştirdik. Nedir Singapur Havayollarını en iyilerden yapan diye  bi bakalım dedik. 2015 yılında dünyanın en iyi 2. havayolu şirketi (1. Qatar Airways, THY 4.) seçilmiş fakat öyle fark yaratacak, abartılacak bir hizmet ya da konfor göremedik. Belki uzun uçuşlarda bu fark daha iyi hissediliyordur hakkını yemeyelim. Seyahatimizi yaptığımızda 2015 sıralamasını baz almıştım fakat Singapur Havayolları 2016 yılında dünyanın en iyi havayolları arasında 1 basamak gerilemiş 3. olmuş (1. Emirates, 2. Qatar Airways, THY ise 7.). Havayolu şirketleri hakkında ultra detaylar burada :)

 

Dünyanın en iyi havayolu şirketi Skytrax'in yolculara gönderdiği anketler aracılığı ile belirleniyormuş. En iyi havayolu seçilme kriterlerinde güvenlik, teknik durumlar gibi kriterler mutlaka vardır (mecburen) onları ayrı tutuyorum tabi, sadece deneyim olarak Singapur Havayolları yorumumu paylaşmak istiyorum.

 

Kuala Lumpur - Singapur uçuşumuzu gerçekleştirdiğimiz Singapur Airlines - Havayolları hakkında yorumlarım şöyle:

 

 • Uçuşumuzu Kuala Lumpur Havalimanı'nda Singapur Havayolları'ın SilverKris Lounge'unda bekledik. THY CIP Lounge standardı ile karşılaştırılınca Singapur SilverKris Lounge oldukça sıradan bir bekleme salonu gibi kaldı. Lounge'da sıcak içecek ve meşrubatlar dışında kraker servisi var.  Tabi Singapur'daki lounge'lar internet sitesinden baktığım kadarıyla oldukça güzel görünüyor, deneme şansım olmadığı için bir yorumum da yok.

 • 1 saatlik yolculuk için 45 dakika rötarla kalktı uçak, tabi bu can sıkıcıydı. Burada havalimanı mı havayolu mu yorumlanmalı bilemedim.

 • Uçakta ilk dikkatimi çeken Singapur Airlines hosteslerinin hiç de reklamlarındaki gibi güleryüzlü olmaması ve oldukça sert mizaçlı olmasıydı. (Sktrax en iyi kabin görevlileri sıralamasında Singapur Airlines kabin memurları 3. sıradaymış, ben bu sıralamalara bakınca bana denk gelmiş herhalde diyorum :))Uçak çok büyük olduğu için 3 hostesi gözlemleme şansına sahip oldum ve bu sonuca ulaştım. Bu arada dip not: Singapur'da kaldığım sürece Singapur hizmet sektöründe çalışan insanların (otelde, restaurantta, mağazalarda) genel olarak gülümsemediklerini ve ilgisiz olduklarını gördüm.

 • Singapur Airlines'tan 1 saatlik bir yolculuk bile olsa düzgün bir ikram beklerdim. THY hatta Anadolu Jet'te iç uçuşlarda dahi en azından bir kek ikramı oluyor. Singapur Airlines'ta sadece çok lezzetsiz bir kahve ikramı oldu. (Ekonomi sınıfında en iyi ikramda Singapur Airlines 4. imiş, THY ise 3., yine bize denk gelmiş öyle mi?)

 • Uçakta koltuk aralığı ve genişliğinde dikkate değer bir durum yoktu, standarttı. (Ekonomi sınıfında en iyi havayolu şirketi sıralamasında Singapur Airlines 3. imiş, THY ise 7.)

 • Uçak içinde koltuk arkalarında yer alan servis için kullanılan kapakta ayna ve ayrı bir bardaklık olması dışında farklı birşey yoktu. (Hostesler çok sert olduğundan fotoğraf çekmeye yeltenemedim :( )

 • Singapur Havayolları'nda aldığımız hizmette en dikkat çekici şey inanılmaz kuralcı olmalarıydı. Yasaklar ülkesi olarak bilinen Singapur'un havayolundan da bu beklenir değil mi ama :) Hostes 3 kere çantanızı koltuk altına koyun diye gezindi, zaten havada 20 dakika kalınca kalkış - iniş arasında 3 kere gelinmesi biraz itici geldi. Küçücük bir el çantasına artık hiçbir yerde müdahale edilmiyor. Bir de hostesler güleryüzlü olmayınca antipatik geldi.

 • En avantajlı tarafı: Singapur Airlines Boarding Pass'iniz Singapur'da işe yarıyor :) birçok turistik aktivite ve alışveriş mekanında indirime sahip oluyorsunuz. Mesela Boarding Pass imiz ile Hard Rock Singapur'da % 15 indirim aldık. Kocaman bir kitapçık var indirimleri görebileceğiniz. Singapore Airlines Boarding Pass indirim kitapçığını Changi Havalimanı'ndan aldım. Gözünüzü 4 açın :)

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
 • Black Facebook Icon
 • Black Google+ Icon
 • Black Instagram Icon