Dünyanın en iyi ve 16. en büyük havalimanı Changi

03/12/2016

Singapur gezilecek yerler listesini hazırlarken Singapur Changi havalimanını da listeye koymuştuk :) Singapur havayolları gibi Changi havalimanı da yine dünyanın en iyisi olması nedeniyle özel merak uyandırdı bizim için. Çoğu insan için havalimanını merak ya da bu konuda gözlem yapılıp yazılması bile anlamsız gelebilir ama gezmeyi seven, havaalanında yazıldı diye bir kitabı incelemeden alıp okuyan birisinden beklenir bir harekettir bu :)

 

Changi havalimanı 2013'ten beri Sktrax tarafından dünyanın en iyi havalimanı seçiliyor. 2016 yılında da Changi dünyanın en iyisi olmaya devam ediyor. Changi'de 100 havayolu şirketi 80 ülkenin 320 şehrine uçuyormuş.

 

Changi Havalimanı 2015'te 55,5 milyon yolcu trafiği ile dünyanın en işlek 16. havalimanı olmuş. Bu arada İstanbul Atatürk Havalimanı ise  61,8 milyon yolcu trafiği ile dünyanın en işlek 11. havalimanıymış. Gözlemlediğim kadarıyla trafik yoğunluğu yönetimi konusunda Changi Havalimanı İstanbul Atatürk'ten daha başarılı, yolcular koridor ve terminallere nasıl dağıtılmışsa bu kalabalığı Çin yeni yılında gitmemize rağmen hissetmedik.

 

(Bu arada dünyanın en işlek / büyük havalimanı 2015 yılında 101 milyon yolcu ile Atlanta Havalimanı imiş, 3. ise 78 milyon yolcu ile Dubai Havalimanı. Her ikisinde de bulundum ve en az insan yoğunluğunu Atlanta'da gördüm. Dubai Havalimanı ve İstanbul Havalimanı yoğunlukta yarışır.)

 

Changi havalimanına ilişkin gözlemlerim, yorumlarım: 

 

 

  • Changi havalimanının bence ilk dikkat çeken tarafı yerlerin halı ile kaplı olması. Bu da daha gürültüsüz bir ortam sağlıyor ki bu gerçekten o hengamede kulaklara iyi geliyor.

  • Dinlenme alanında yatar pozisyonda koltukların olduğu alanlar var, bu alanlar çok fazla olmasa da hiç yoktan iyidir, hizmettir manasında takdir edilir.

  • Bedava internet hizmeti sunuluyor. Buna ilaveten belli aralıklarla internet hizmeti alabileceğiniz bilgisayarlar konulmuş. 

  • Singapur gibi alışveriş cenneti bir şehir için Changi duty free mağazaları pek gözünüze görünmüyor :) Zaten fiyatlar da anlamlı değil oldukça pahalı ve alışverişe teşvik etmiyor. Şehirde bazı mağazalar turistler için % 10 indirim sağlıyor üstüne de tax refund yapınca % 6'yı da havalimanında alıyorsunuz. Bu anlamda Changi'yi boşverin rahat rahat şehirde alışveriş yapın derim.

  • Changi Airport'ta Premier Tax Free işaretli yerlerde yaptığınız alışverişlerinizin iadesini eTRS tax free kiosklarından kredi kartınızı ve pasaportunuzu kullanarak çok rahat alabiliyorsunuz. Yeterli kadar kiosk var bu da büyük kolaylık sağlıyor.

  • Gelelim meşhur bahçelerine. Bir iki yerde minik orkide bahçeleri oluşturulmuş, iç açmıyor değil :) Bir de Çin yeni yılı dolayısıyla sağda solda 2016 yılını temsilen süslü maymunlar görmek de gülümsetici idi. Onun dışında Changi havalimanında havuz vs. olduğunu okumuştum fakat bizim terminalde değildi sanırım hiçbir işaret görmedim.

 

Yukarıda yazdıklarıma bakınca nerede gördün bu kadar hizmeti hürmeti bir havalimanında diye soruyorum ve bulamıyorum :) Demek ki adamlar en iyi havalimanı sıfatı almayı hak ediyormuş. 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon