Aslan Şehir: Singapur

02/12/2016

Singapur daha önce havayollarının ünü ve finans piyasası dışında başka birşeyini duyduğum, ilgimi çeken bir yer değildi açıkçası. Bir de INSEAD Business School'un, ki dünyanın en iyi MBA okulu seçilmiş 2016'da, bir kampüsünün burda olması ilginç gelmişti çünkü Singapur benim gözümde 'o kadar' da değildi :). Nereye gitsek, değişik bir kültür tanısak diye aranırken bu İstanbul'un Kadıköy'ü büyüklüğündeki 'dev' şehir-ülke dikkatimizi çekti.

 

Singapur'a Aslan Şehir, The Lion City denmesinin hikayesine gelirsek: 1299 yılında Malezya, Singapur ve Srivijayan prensi kendine yeni bir başkent kurmak üzere yer aramak için denizlere açılmış ve avlanmak üzere karaya çıktığı esnada Singapur nehiri ağzında bir aslan görmüş. Prens, aslanın 'iyi şans' anlamına geldiğine inandığı için bugünkü Singapur'u başkenti yapmaya karar vermiş. 

 

 

Singapur'da gece manzarası çok etkileyici, Marina Bay Sands Oteli ve Bilim Müzesi

 

Nasıl oluyorda bu minnacık Singapur dünyanın en iyi havalimanına ve havayollarından birine sahip ve kişi başına gelir anlamında önde gelen zengin ülkelerden birisi oluyordu, merak uyandırmadı değil. Singapur öncelikli olarak seyahat edilecekler listesine bir Avustralya gezisi yapılırsa aktarmanın Dubai vs. yerine yapılacağı şehir devlet olarak girdi ama hayat her zaman planlandığı gibi gitmiyor. Singapur'u öngördüğümüzden önce görme fırsatımız oldu.

 

Singapur - Kuala Lumpur seyahat planının ilk ayağı olarak girdi planımıza bu şehir devlet. Araştırmaya başladığımda ilk dikkatimi çeken Singapur'un bir yasaklar ülkesi olarak anılmasıydı. 'Fine City' ingilizceye bu isimle yani hem yasak hem de iyi şehir lakabıyla girmiş Singapur. Biraz daha meraklandım nedir bu yasak mevzusu diye :)

 

Singapur'a gitmeden bilelim:

 • Ekvatora çok yakın 135 km uzaklıkta. Ekvator iklimi yaşanıyor yani çok sıcak, nemli ve yağışlı. Gitmeden önce musona denk getirmemeye dikkat edin. Şubat gitmek için idealmiş bu arada :)

 • Yaklaşık 5,5 milyon nüfusu var ama minicik bir yer olduğu için nüfus yoğuluğu sıralamasına Çin ve Monako'dan sonra dünya 3.sü (Çin'i görmedim fakat bence Monako'dan kat be kat kalabalık ama cidden kalabalık bir şehir, bunaltıcı olabiliyor haftasonları)

 • Bu şehirde yaşayanların yaklaşık %75'i Çinli, %15'i Malay ve %10'u Hintli . (Bu da demek oluyor ki bir Hint ve bir de Çin mahallesi gezilecek yerler listesine girer)

 • İngiliz kolonisi olmuş ve ingiliz hayranlığı devam eden bir ülke. İngilizce bilmeyen sanırım yok zaten resmi dil ingilizce. 1963'de Malezya ile birlikte bağımsızlığını ilan etmiş fakat Malezya'nın aşırı tutucu ve din odaklı tutumunu beğenmeyerek ben sizinle yapamam diyerek Malaylardan ayrılıp 1965'te şehir-devlet olarak bağımsızlığını ilan eden 51 yıllık genç bir ülke.

 • Trafik soldan akıyor.

 • Zengin bir ülke yani bizler için pahalı bir ülke. Kişi başına gelirleri 56 bin dolar ki bunu Dior, Chanel, Prada mağazalarının çokluğundan hemen doğrulayacaksınız :) Singapur doları SGD para birimleri. 1 USD yaklaşık 1,43 Singapur doları SGD.

 • The Economist Dergisi'nin Big Mac Endeksine göre Temmuz 2016'da 1 Big Mac Menüsü Singapur'da 4,01 USD, Türkiye'de ise 3,52 USD. 

 • Zenginliği nereden gelir diye bakıldığında konumu itibariyle oldukça stratejik bir noktada ve Singapur önemli bir liman, ticaret merkezi. Dünyanın en büyük ve işlek limanlarından birine sahip. Singapur dünyanın en şeffaf, yaratıcı, serbest, dinamik ve yatırım yapılması en kolay olan ekonomilerinden birine sahip.

 • Öyle böyle zengin değiller: Singapurluların 6'da 1'inin en az 1 milyon USD'si varmış. Zaten dünyada en çok milyonerde burada yaşarmış. Tabi bunda çok düşük vergi oranlarının etkisi yadsınamaz.

 • Yasaklar konusuna gelince bence en dikkat çekici olanı sakız. Memlekette sakız uyuşturucu muamelesi görüyor. Çiğnemek yasak zaten satmak da yasak :) Nedeni ise sıcakla birlikte temizliğinin oldukça zor olmasıymış. Zaten şehir inanılmaz temiz, hatta tertemiz.

 

Singapur'a indik ama girmek biraz zor oldu! Singapur Vize istemiyor ama...

 

2015 yılında gerçekleşen Ankara katliamı sonrasında Singapur Türk vatandaşlarını sorgulamadan içeriye almamaya başlamış. Maalesef bu konu hakkında bilgimiz yoktu ve sürpriz oldu. Tabi sinir bozucu. Singapur'a indiğimizde pasaport kuyruğunda tek Türk çift olarak kenara çekildik ve pasaportlarımızı aldılar. 10-15 dakika bekletildikten sonra neden geldiniz vs gibi basit sorulardan sonra geçiş yapabildik. Kendi kendimize neden acabalarla uğraşırken ekşisözlükteki yorumlardan yalnız olmadığımızı anladık.

 

Singapur'da ulaşım 

 

Metro ile Singapur Changi Havalimanı'ndan şehir merkezine 30-40 dakikada gidebiliyorsunuz. 1,5 - 2 Singapur doları (SGD) arasında kalacağınız yere göre bir maliyeti olacaktır.

 

Metroya binmeden önce bilet almak bizi bayağı zorladı çünkü makinelerde kredi kartı kullanılmıyor ve minimum 10 SGD kabul ediyor makineler. Şehir merkezinde para bozdururuz mantığıyla havalimanında bozdurmadan bilet makinalarına yönelince ki bilet almanın başka yolu yok (sadece turistlere özel 1-2 günlük 30-40 SGD lik kartların satıldığı gişe vardı metro girişinde) alamayacağımızı anlayıp yeniden havalimanının içine doğru yürüyüp döviz bürosuna yollandık. Bu arada turist turları satan bir kontuardan bilgi sorarken metro için kart satıldığını da öğrendik. 7 SGD lik kartlardan aldık, tabi bir kısmı depozito kart için. Tek almak için direttik ama satıcı Singapurda metro ödemelerinin gidilen mesafeye göre metro çıkışında alındığını söyledi ve her kişinin kendine ait kartı olması gerektiğini belirtti.

 

Bu metro kartından almanızı tavsiye ederim çünkü bu kart sayesinde oldukça hesaplı seyahat ettik. Makineden tek tek bilet alırsanız bayağı pahalı oluyor.

 

Makinede metro kartınızı yüklerken minimum 10 SGD yükleyebiliyorsunuz, seyahatlerinizi ve kalan bakiyeyi kontrol edin ki son birkaç biniş için 10 SGD ödemeyesiniz, dolarlarınız Singapur belediyesine kalmasın :) Bir de şehir çok kalabalık olduğu için makine önlerinde çılgın kuyruklar olabiliyor, planlamanızı ona göre yapın. Aman sonra doldururum yapmayın, sonra tam binecekken yarım saat kuyrukta geçmesin.

 

Bu kartlar otobüslerde de geçiyor. (Night Safari yapacaksanız otobüse binmeniz gerekecek.)

 

Gelelim Singapur gezilecek yerlere

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
 • Black Facebook Icon
 • Black Google+ Icon
 • Black Instagram Icon