Minik dev şehir Singapur gezilecek yerler

02/12/2016

Minik dev Singapur yüzölçümde küçük marifette oldukça büyük bir ülke. Aslında Singapur'u görülesi  yapan da bu yoksa Malezya'ya gittiyseniz iklimi, doğası ve ortak bir tarihi olması Singapur'u görmesek de olurlar listesine itebilirdi.

 

Singapur oldukça genç bir ülke, henüz 51 yaşında. Günümüz Malezyası'nın 2. Dünya Savaşı sonrası bağımsızlığını elde etmesiyle Singapur eyaleti Malezya'dan koparak tek başına yola devam etmeye karar vermiş. Singapur'u Malezya'dan ayrı düşüren gerek dini gerekse sosyo ekonomik anlamda şuanki Malezya devleti politikasından farklı düşünmesiymiş.

 

Singapur bağımsızlığını aldıktan sonra hem ekonomik hem de sosyal anlamda güttüğü akılcı politikalar ile hali hazırda  ticaretin gözbebeği niteliğinde bir limana sahip olmanın avantajını sonuna kadar kullanmış. Bu detayları vermemin nedeni Singapur'da gezilecek yerler listesinde yer alan hemen hemen heryerin aslında  man-made yani insanoğlunun para yığarak yaptığı eserler olduğunu belirtmekti :)

 

Gelelim Singapur'un gezilecek yerler listesine:

 

1) Gardens By the Bay


İnsanoğlunun yaratıcılığını sonuna kadar kullandığı göz okşayan güzellikte bir yer. Avatar filmine gittiyseniz oradaki o ışıklı güzel ağaçları mutlaka hatırlarsınız işte burada da güzel ağaçları göreceksiniz hatta isterseniz ağaçların üstünde yürüyebileceksiniz.

 

Mimari estetiğinden dolayı burası 2012 yılında World Building of the Year, yani dünyanın en güzel mimari yapısı seçilmiş. İngiliz bir şirketin projesiymiş, şaşırmadım. 2011 Ekim'de açılmış.

 

 

SuperTree Grove (güzel ışıltılı ağaçlar), Conservatory Flower Dome (Binbir çeşit çiçek, bitki barındıran kubbeli yapı) ve Conservatory Cloud Forest (Dünya'nın ilk yapay şelalesinin bulunduğu, dağların tepesindeki atmosferin yapay olarak sunulduğu ortam) bu bölgede görülecek yerler. Para nasıl kazanılır 101 dersine örnek olarak konulabilecek örnekler. Biz conservatory leri dışarıdan görünce içeri girmeye gerek görmedik. Sanırım yapay şelale görmeye hazır değilim :) 

 

SuperTrees, mekanik ağaçlar görüntüsü ile muhteşem. Bu göz alıcı ağaçlar 25 ila 50 metre yüksekliğinde, üzerinde güneş panelleri bulunduran ve bulunduğu kompleksin elektrik ihtiyacınının bir kısmını karşılayan, yağmur suyu biriktiren, Singapur güneşinde size gölgelik olan, çelik gövdesindeki bitkilere ev sahipliği yapan mekanik yapılar.

 

SuperTree'ler arasına inşa edilmiş OCBC Skyways denilen 22 metre yükseklikteki yolda yürüyebilirsiniz (15 dakika limiti var), 9:00 - 20:30 arası açık ve ücreti 5 Singapur doları (SGD) (Kasım 2016, 3,5 USD). En yüksek SuperTree üzerinde yer alan restaurant bara çıkıp birşeyler atıştırabilirsiniz. Çıkmak 18 SGD (13 USD) ve bir içecek dahil.

 

Conservatory Dome girişleri ise toplamda 28 SGD (Kasım 2016, 19 USD). Conservatory dome altında büyük bir hediyelik eşya dükkanı var, hediye almak için uğrayabilirsiniz.

 

Bu mekanlara giriş biletlerini web sitesinden alabilirisiniz.

 

2) Marina Bay


Zaten ister istemez buraya uğrayacaksınız. Şehrin kalbi burası denilebilir. Yine mimari harikalar karşılayacak sizi. O muhteşem Sanat Bilim Müzesi ve dillere destan Marina Bay Sands otelini görüp etkilenmemek zor.

 

 

Marina Bay Sands kompleksi mimarisi ve maliyeti (8 milyar SGD yani 5,7 milyar USD) ile dillere destan. 2010 yılında açılan komplekste 2,561 odalı otel, casino, alışveriş merkezi, 2 adet sinema / tiyatro salonu, kongre merkezi ve müze bulunuyor. Mimarı Moshe Safdie, tasarlarken oyun kartlarından ilham aldığını söylemiş.

 

Marina Bay Sands kompleksine metro ile dışarı çıkmadan ulaşabiliyorsunuz. Marina Bay Sands Otelinin 3 kulesini birleştiren sörf tahtası niteliğindeki o yapının adı SkyPark üstünde ünlü şeflerin restaurantları, observatory deck gözlem kulesi ve sadece otel müşterilerinin kullanabileceği havuz var. SkyPark'taki bu havuz dünyanın en yüksekte (yerden 191 metre yükseklikte) ve en uzun (146 metre) havuzu imiş. Muhteşem bir manzara vardır eminim. Pahalı bir otel, lüks düşkünlerine tavsiye ederim :) Otelde kalmıyorsanız da ücret karşılığında otelin belli bir katına kadar çıkıp etrafı seyredebiliyorsunuz. İlgilenenelere linki burada

 

Marina Bay Sands otel'in bir parçası olan ArtScience Museum, 2011 yılında açılan dünyanın ilk Sanat Bilim Müzesi, mimarisi oldukça etkileyici, gelecekten bir yapı adeta. Müze lotus çiçeği formunda tasarlanmış, ortası yuvarlak formda kenarlarda ise ayrı ayrı galerilerin olduğu 10 adet parmak şeklinde çıkıntılar var .

 

Müzeyi ziyaret etmeden önce youtube'dan videolarını izledim ve sergilerin ışık showu tadında olduğunu gördüm, açıkçası ben etkilenmedim fakat gitmeden güncel sergilere göz atın derim enteresan birşeylerle karşılaşma olasılığı yüksek. Ayrıca çocuklarla gezmek için oldukça eğlenceli olabilecek bir müze. Müze girişi 35 SGD (25 USD) ve müze her gün 10:00 - 19:00 arası açık, biletleri buradan alabilirsiniz. 

 

Marina'da muhteşem bir ışık manzarası var. Kocaman gökdelenlerin ışıklarının suya yansımasını seyretmek oldukça keyifli.

 

Marina Bay Sands'in karşısında Espalanade Theathers on The Bay 'i de ilginç çatısı ile hemen göreceksiniz eminim. Burası konser salonu, tiyatro ve dışarıda performans için amfi içeren bir kültür sanat kompleksi. Biz Çin yeni yılında gittiğimiz için dışarıda renkli şovlar vardı umarım size de farklı showlar denk gelir.

 

 

Marina Bay Sands Oteli önünden kalkan tekne turunu almanızı şiddetle tavsiye ederim. Fotoğraf çekmek ve Clarke Quay gibi diğer canlı bölgeleri zaman kaybetmeden görmek için faydalı. Hop on hop off yani beğendiğiniz yerde tekneden inip daha sonra binebilirsiniz. Biraz pahalı ama bu şehirde herşey pahalı 25 SGD kişi başı (Kasım 2016, 18 USD). Tekne turunu gece alın manzara şahane olsun :)


3) Clarke Quay

 

Yemek yemek ve vakit geçirmek için gidilebilecek bir yer. Tabi akşam gidilirse daha iyi :) Hem manzara hem de hava açısından. Tekne turunu alırsanız rahatça burada inebilirsiniz :)

 

4) Orchard Street 

 

Bu cadde ile alışverişin gerçek anlamda cennetine düşmüş olacaksınız. Sadece zenginlere hitap eden bir cennet denilebilir :) Louis Vuitton, Armani, Hermes, Chanel, Dior müşterileri için 20-25 alışveriş merkezinin yan yana bulunduğunu hayal ederseniz ne demek istediğimi anlardınız. Bu marka skalasının altındaki 'normal' markaların da mağazaları var fakat onlar azınlıkta kalıyor. Türkiye'de bütün markalar var ve daha ucuz.  Singapur tax return rate - vergi iadesi de sadece yüzde 6. Modayla ilgilenen biriyseniz bütün markaların sezon ürünlerini aynı anda gözlemlemek için şahane bir yer, yoksa gitmeseniz de olur bence.

 

5) Singapore Night Safari


Bu tur hangi Singapur gezilecek yerler notuna bakarsanız bakın karşınıza çıkacaktır. Ben gidin diye değil bence değmez diye fikir beyan etmek için ekledim listeye. Evet fikir orjinal fakat hayvanları gecenin karanlığında göremiyorsunuz.

 

 

Akşam 7:30 da başlıyor ilk tramvay turu ve inanılmaz kuyruklar oluyor tramvaya binebilmek için, 1 saat rahat bekleniyor. O kadar bekleme sonunda geceleyin orman içi tramvay gezisi dışında birşey yaşamıyorsunuz. Hayvanların kafeste olmaması harika fakat her ne kadar tramvaydan inip yürüme şansınız olsa bile tehlikeli. Bir de hayvanların çoğunluğu keçilerden oluşuyor :) Tamam aslan, hippo gibi hayvanlar var ama  görebilirseniz. Bir de flaş kullanmak da yasak doğal olarak. Eh gece karanlığında profesyonel değilseniz foto da çekilmiyor :(

 

Night Safari giriş 45 SGD kişi başı (Kasım 2016, 32 USD) internetten alırsanız yüzde 25 indirimli ve Night Safari'nin yapıldığı doğal yaşam parkına ulaşmak için 1 saati rahat gözden çıkarın tabi bir de dönüşü var bu yolun. Night Safari web sitesi linki burada

 

Night Safari tramvay çıkışında ateş showları var fakat çooook kalabalık.

 

Night Safari'nin yapıldığı park şehir merkezinden biraz uzakta ve direk metro bağlantısı yok, metro ve otobüs kombinasyonu ile ulaşabiliyorsunuz. Gitmek biraz zahmetli açıkçası fakat şehirde düzen hakim olduğu için en azından otobüs saatinde kalkıyor ve otobüslere biniş alanları inanılmaz iyi organize edilmiş. Otobüs terminalinde de Night Safari yolcularından kaynaklı inanılmaz bir yoğunluk vardı. Night Safari'ye gitmek için zaman ayarlamanızı yoğunluğu göze alarak yapmanızı tavsiye ederim. Night Safari ulaşımı için otobüs numaralarına ve metro istasyonlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

6-7) Chinatown ve Little India

 

Daha önce başka ülkelerde Çin ve Hint  mahallelerine uğradıysanız ya da bu ülkelerde bulunduysanız açıkçası bence zaman kaybı. 

 

8) Singapore Flyer

 

 

London Eye benzeri bir dönme dolap. Singapore Flyer Las Vegas'taki dönme dolaptan sonra dünyanın en yüksek dönme dolabı imiş. Şehri izlemek için keyifli olabilir. Biz daha önce London Eye'a bindiğimiz için cazip gelmedi. Camdan kapsüle binip dönme dolap yavaş yavaş hareket ederken şehri izliyorsunuz 30 dakika süresince. 8:30 - 22:30 arasında açık. Giriş 33 SGD (Kasım 2016, 23 USD). Bilet linki burada

 

9) Sentosa adası ve Universal Studios

 

Biz Sentosa Adasına gitmedik. Singapur'un sıcağı ve nemi baydığı için güç toplayamadık, bir de okuduğum yorumlar ve Çin yeni yılı kalabalığı gözümü korkuttu. Sentosa adasındaki Universal Studios daha önce Los Angeles'ta gittiğimiz için bizi cezbetmedi fakat daha önce gitmediyseniz sadece Universal Studios için bile Sentosa adasına gitmeye değer :) Çocukla gezmek için ideal. Sentosa Universal Studyoları giriş bileti 74 SGD (52 USD), 10:00 - 21:00 arası ziyaret edilebiliyor. Biletler burada

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon