Kuzeyin sessiz güzelliği: Oslo

30/11/2016

Oslo Norveç'in 1 milyon nüfuslu en büyük şehri ve başkenti. Oslo nerede diye sorarsanız, uçak ile İstanbul'dan 4 saat kuzeyde, Norveç'in güneyinde. 

 

Biz Oslo gezisine Oslo'nun gezilecek yerlerini bilmeden 7-8 saat içinde hazırlıksız çıkmıştık. Hızlı bir hafta sonu kaçamağı için 2 güne sığdırılabilecek Oslo gezi rehberi niteliğinde bir yazı hazırladım. Bir gün umuyorum Norveç'te uzun uzun zaman geçirme şansımız olur.


Oslo gezisine 2013 Mart ayında cuma akşamı iş çıkışı verilen bir kararla 1 saat içinde hazırlandık. Bazen plansız olmak terapi gibi geliyor belki de insanı özgür kılıyor. İşte öyle hissettiğim bir anda çıktı bu fikir. O hafta sonu için en ucuz bilet Oslo'ya idi. Mart ayında kutba kim gider ki zaten dedim içimden ve hemen cevabımı aldım! Ben giderim oldu :)

 

 

Hemen booking.com'u açtım ve dünyanın en pahalı şehirlerinden birinden umarım çok uçuk bir fiyatla karşılaşmam diyerek otel bakmaya başladım. Akşam yemeği dahil bir Avrupa oteline daha önce hiç rastlamıştım hem de makul sayılabilecek rakamlarda… Oslo beni gitmeden şaşırtmıştı bile. (Otele gittiğimde akşam yemeği olmasa da kahvaltısının üstüne mekan henüz tecrübe etmedim.)

 

Yaz çocuğu olarak 10 derecede bile donan ben üst üste giyilebilecek kışlık kıyafetlerimi sabaha hazır ettim. Cumartesi sabah 4 saatlik bir uçuştan sonra Oslo'ya indik. Kuzeye doğru ilerledikçe uçaktan gördüğüm karlar altında orman ve donmuş göl manzaraları ile büyülenmiştim, oldukça keyifli bir yolculuk oldu.


Oslo Havalimanında yerler parke ile kaplıydı ve havalimanı kütüphane kadar sessizdi. Sessiz sakin pasaport kontrolünden geçtik ve Oslo şehir merkezine nasıl giderizi sormak için tourist info yu aradık.

 

Oslo Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım

 

Oslo Gardermoen Havalimanı'ndan şehir merkezine trenle ve otobüsle ulaşılabiliyor. Flytoget Airport Express Train ile 19-20 dakikada Oslo şehir merkezine varıyorsunuz. Biletler makineden alınabiliyor, burada bilet nasıl alınırın videosu var :) Bilet fiyatı tek yön 260 NOK (30 USD). Eğer bileti ben makinadan almayayım da kontuardan alayım derseniz 20 NOK (2,4 USD) daha hizmet bedeli olarak istiyorlar aklınızda olsun.

 

Otobüsle Oslo şehir merkezine ulaşım 40-50 dakika sürüyormuş. Flybussen her 20 dakikada bir var ve 150 NOK (18 USD). Otobüste kredi kartı ile de ödeme yapabiliyorsunuz. Buradan otobüs saatlerine ulaşabilirsiniz.

 

Şehirde vaktimiz az olduğu için biz treni seçtik. Sadece sırt çantalarımız olduğu için trenden iner inmez şehri gezmeye başladık. Tren istasyonu şehrin merkezinde yer alıyor, Oslo çok küçük bir şehir ve yürüyerek rahatlıkla gezilebilir. (Tabi soğuğa karşı hazırlıklıysanız :))

 

Oslo gezilecek yerler

 

1) Tren garından çıkar çıkmaz heykellerle ve gravürlerle karşılanıyorsunuz. Tren garı girişinin tam karşısında Oslo'nun en işlek caddesi Karl Johans Gate'i görüyorsunuz. Nobel ödül töreninin düzenlendiği Grand Hotel de yine aynı cadde üzerinde. Zaten şehrin bütün hareketi bu noktada toplanmış. Hard Rock koleksiyonerleri, Hard Rock Oslo da yine burada. 

 

2) Karl Johans Gate caddesinin sonuna doğru yürüdüğünüzde minik tepenin üstünde Norveç Kraliyet Sarayı (Royal Palace Oslo) bulunuyor. 1849 yılında İsveç ve Norveç Birliği devam ederken ve tek kral var iken onun konaklaması için yapılmış 173 odalı bir saray. Hala Norveç kraliyet ailesi bu sarayda oturuyor.

 

Saray sadece yazın turistlere açık olduğu için gezemiyoruz maalesef. Royal Palace Oslo sadece rehberli turlar ile gezilebiliyor ve bu tura katılım ücreti 135 NOK (16 USD). Buradan biletleri satın alabilirsiniz. Sarayın etrafındaki bahçe çok güzel görünüyordu, fakat toprak donduğu için yürümek zor olduğundan biz çok gezinemedik. Yazın eminin oldukça keyiflidir. 

 

3) Soğuk oldukça caydırıcı olsa da kısıtlı zamana sahip olduğumuz için elimize sıcak içecekler alarak Oslo sokaklarını arşınladık. İstikamet Oslo'nun meşhur Opera Binası. Benim çektiğim fotoğraf binanın orijinalliğini ortaya koymaya yetmediği için thousandwonder.net ten aldım fotoyu.

 

Oslo Opera Binası 2008 yılında açılmış ve 2009 yılında AB Çağdaş Mimari ödülünü almış. Oslo opera binasının içindeki hareketi sokaklarda göremedik :) Oslo'da mimarisine vurulduğum Concert House'u da görünce  iç geçirmeden edemedim. 

 

4) Seyahatin 2. günü kahvaltımızı yaptıktan sonra Edvard Munch'un Çığlık tablosunu da barındıran Norveç'in en geniş resim koleksiyonuna sahip Oslo National GalleryNorveç Ulusal Müzesi'ni görmek için yola çıktık. Müze pazartesi günleri kapalı, Salı-Cuma 10:00 - 18:00, Cmts - Pazar 11:00 - 17:00 arası açık, giriş ise 100 NOK (12 USD).

 

Müze çok büyük değil yorulmadan gezilebilir. Norveç'li ressamların doğa ve Norveç kırsalına ait resimlerini izlemek keyifli. Müze'nin top starı Çığlık tablosu en çok rağbet gören eser tabii ki.

 

Edvard Munch'un dünyaca meşhur Çığlık'ı hakkında yapılan analiz şöyle:  Ressamın günlüğünde yer alan bilgilere göre Munch arkadaşları ile çıktığı yürüyüş sırasında güneş batmakta ve kan kırmızısı renkteymiş. Munch bu yürüyüş sırasında kendini yorgun hissetmiş, trabzanlara yaslanmış ve bu sırada doğanın çığlığını işitmiş. Çığlık resmi de bu anı temsil etmekteymiş. Munch Çığlık'ı yağlıboya, pastel gibi farklı materyallerle birkaç farklı versiyonda yapmış. Yine Oslo'da bulunan Munch müzesinde yağlıboya ve pastel versiyonları sergilenmekteymiş. Vaktimiz olmadığı için bu müzeyi gezemedik sadece binayı görme fırsatımız oldu.

 

5) Müze gezisi sonrası Vigeland Park'a (Frogner Park) doğru yola çıktık. Vigeland Park, tek bir heykel sanatçısının (Gustav Vigeland'ın) heykellerinin sergilendiği 45 hektarlık dünyanın en büyük heykel parkı. Vigeland diğer ve resmi adıyla Frogner park, Gustav Vigeland'ın heykelleri ile süslü harika bir park. Parkta 212 tane bronz ve granit heykel bulunuyor. Heykeller hayat ve insan temalı. Monolith olarak adlandırılan 14 metre yüksekliğindeki tek bir parça üzerinde insan hayatı üzerine 121 tane figür var. Kış aylarında bile park oldukça hareketli idi. Yazın uzun uzun vakit geçirilebilir.

 

 

6) Vigeland Park'tan çıktıktan sonra Nobel Barış Merkezi'ni görmek için şehir merkezine doğru yürüdük. Bina içerisinde Nobel Barış ödülünü almış kişileri tanıtan oldukça yaratıcı bir sergi ile karşılaşıyorsunuz. Merkez Salı - Pazar 10:00 - 18:00 arası açık ve giriş 100 NOK (12 USD).

 

7) Şehirde yapılacak önemli etkinliklerden bir tanesi de Akershus Kalesi ni ziyaret. Oslo'ya tekrar geleceğimizden emin hakkını vermek adına Akershus Kalesini bu gezinin planına almıyoruz. Akershus Kalesi tarih meraklıları için gezilesi bir yermiş, her gün 07:00 - 21:00 arası gezilebiliyormuş.

 

Şehre veda etmeden şehrin modern binalarını, insanlarını izlemeye ayırıyoruz kalan zamanımızı. Akerhus manzaralı port yemek yemek ve insanları gözlemlemek için ideal bir yer.

 

Oslo'da gezinirken hediyelik eşya satan dükkanlara göz atmak için etrafa bakındık fakat hediyelik eşya satan çok az dükkan olduğunu farkettik. Viking kökenli oldukları için hediyelik eşya dükkanlarında bol bol Viking şapkası ve gemisine rastladık. Bir de Ren geyiklerine :) 

 

Oslo'da ne yemek yiyelim derseniz tabii ki somonun 1001 halini ve diğer deniz mahsullerini. 

 

Oslo'da alışveriş konusuna girmeye pek gerek yok :) Hemen hemen herşey Türkiye'de çok daha ucuz...

 

Oslo'ya elveda edip, Kuzey ışıkları ve fiyortları için Norveç'e yeniden uğrayacağım günü beklemeye koyuluyorum. Bu seyahati yaptığımızda Norveçli yazar Karl Ove Knausgaard henüz ünlenmemiş ben kitaplarını okumamıştım. Okumuş olsaydım Norveç'e biraz tanıdık gözlerle bakabilirdim...

 

Norveç hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon