İnkaların İzinde: Peru'ya gideceklere pratik bilgiler

14/12/2016

Peru gezilecek yerler araştırmasına başlamadan önce Peru'da yaşam hakkında genel bilgiler ve gezi öncesi bilmekte faydalı olabilecek şeyler

 

Peru nerede?

Peru, Güney Amerika kıtasının en batısında, Pasifik Okyanusu kıyısında yer alan, toprak büyüklüğü bakımından dünyanın en büyük 20. ülkesi. Kuzeyinde Kolombiya ve Ekvador, doğusunda Brezilya, güneydoğusunda Bolivya, güneyinde ise Şili ile komşu.

 

Peru'nun başkenti : Lima

 

Peru'nun resmi dili : İspanyolca

 

Peru'nun nüfusu (2016) : 31 milyon, dünyanın nüfus bakımından 42. büyük ülkesi. (Türkiye 78 milyon nüfus ile 19. sırada)

 

Peru'da medyan (ortanca) yaş (2016) : 27,8 (Türkiye'de 30,5)

 

Peru'da genel yaşam beklentisi (2015) : 75,5 yıl (Türkiye'de 74,8 yıl)

 

Peru'nun ekonomik büyüklüğü (GSYH, nominal, 2016) : 180 milyar USD. Peru dünyanın 52., Latin Amerika'nın 7. büyük ekonomisi. (Türkiye 755 milyar USD ile 18. sırada)

 

Peru'da kişi başına gelir (GSYH/kişi, nominal, 2015) : 6,167 USD. Peru kişi başına gelirde dünyada 84. sırada. (Türkiye 9,186 USD ile 66. sırada)

 

Satın alma gücüne göre hesaplanan GSYH'ya göre Peru ekonomisi dünyanın en büyük 46. (Türkiye 10.) ülkesi. Peru, satın alma gücüne göre hesaplanan kişi başına gelirde ise dünyada 90. sırada (Türkiye 60.).

 

Peru'nun ekonomik büyüklüğünün % 58'i hizmet sektöründen, %35'i sanayiden, %7'si ise tarımdan geliyor. 

 

Peru'da işsizlik oranı (Ekim 2016) : %6,2  (Türkiye'de %11,3)

 

Peru'da enflasyon (Ekim 2016) : %3,41  (Türkiye'de %7,16)

 

Peru gezisine başlamadan gerekli olabilecek bilgiler

 

Peru para birimi : Peruvian Sol (PEN), 1 USD = 3, 42 PEN (Kasım 2016), 1 PEN = 0,99 TRY (Kasım 2016)

 

Peru'ya vize gerekiyor mu?

 

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportuna 90 günlük ziyarette gerekmiyor.

 

Peru'ya ne zaman gitmeli?

 

Peru'ya gitmek için en uygun zaman, kuru sezon Mayıs - Ekim ayları arası.

 

Peru seyahat için güvenli mi?

 

Başkent Lima'da güvenlik konusunda defalarca uyarıldık, yoldan taksi çevirmememizi tembihlediler. Taksi problemini bulunduğumuz noktadaki müze vs. gibi yerlerden bizim için taksi çağırmalarını isteyerek çözdük. Lima'da sokaklarda gezerken de çok dikkatli olun. Başımıza kötü bir olay gelmedi fakat üst seviyede ihtiyatlı davrandık. Cusco ise Lima'ya göre daha güvenli idi fakat temkinli olmakta fayda var! 

 

Peru pahalı mı? 

 

The Economist Dergisi'nin Big Mac Endeksine göre Temmuz 2016'da 1 Big Mac Menüsü Peru'da 3,02 USD, Türkiye'de ise 3,52 USD. Peru bu endekse göre Türkiye'den ucuz :) Gitmeden önce kontrol etmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Peru'da bahşiş olayları nasıl? 

 

Hizmetten memnun kalırsanız %10 bahşiş beklentisi var :)

 

 

Peru'da sağlık açısından dikkat etmem gereken birşey var mı?

 

Peru'da musluktan su içilmiyor, mutlaka şişe suyu tüketin. Su kaynatılsa da karın ağrısı yapabiliyormuş, aklınızda olsun.

 

Cusco ve Machu Picchu ziyareti yapacaksanız yükseklik hastalığı ile karşılaşmanız yüksek ihtimal. Vücudunuzun yüksekliğe daha doğrusu basınca ve daha düşük oksijen oranına uyum sağlayabilmesi için 24 saate ihtiyacı var kabaca. Yükseklik hastalığında burnunuz daha fazla nefes almak için yanıyor, baş ağrısı oluyor ve tabi inanılmaz bir yorgunluk. Bu etkileri hafifletmek için koka çayı içebilir, koka şekeri yiyebilirsiniz. Bunları Cusco'da ya da Cusco'ya gitmeden Lima'da otelinize sorarak edinebilirsiniz ya da marketlerden alabilirsiniz. Her yer koka yaprağı, şekeri kaynıyor bulmakta zorlanmazsınız. Koka yaprağı çiğnemek gerçekten işe yarıyor, tadı kötü değil. Koka bu arada içtiğimiz kolaların hammaddesiymiş! Yükseklik hastalığına karşı gitmeden doktora danışıp ilaç da alabilirsiniz. Ayrıca oksijen tüpleri marketlerde bile var onlardan da faydalanabilirsiniz. Kaldığınız otelde de ihtiyaç duyarsanız oksijen shot alabilirsiniz, oteller bu yörede duruma hazırlıklılar.

 

Özellikle Cusco ve Machu Picchu'da güneşten korunmak için mutlaka yüksek korumalı güneş kremi kullanın, nemlendirici de büyük ihtiyaç. Yoksa ciddi ciddi kavrulursunuz. Tabi bol bol su tüketin, ciddi ihtiyaç olduğu için ekliyorum yoksa günlük 2 lt için gibi bir tavsiye değil bu :)

 

Sinek, böcek ısırmaları için mutlaka yanınıza sinek kovucu alın ayrıca böcek ısırığını hafifletici birşey biliyorsanız onu da alın.

 

Amazon ormanlarına gidecekseniz sarı humma virüsü için aşı yaptırmanız gerekiyormuş, bu aşının etkili olması için 10-15 gün gerekiyormuş. Gitmediğimiz için biz yaptırmadık.

 

Peru'ya gitmeden izleyebileceğim film ya da okuyabileceğim kitap?

 

Peru'ya gitmeden önce Peru tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz özellikle İnka İmparatorluğu ve Machu Picchu hakkında birçok belgeseli youtube' dan izleyebilirsiniz. Özellikle National Geographic ve BBC belgesellerini öneririm.

 

Nobel ödüllü Mario Vargas Llosa'nın Peru insanını ve yaşamını anlatan öykülerini okuyarak Peru seyahatine hazırlanabilirsiniz.

 

Peru'ya nasıl gidilir?

 

Peru'ya Türkiye'den henüz direkt uçuş yok :( Aktarma yapılacağı için seçenek sonsuz. THY Kolombiya'nın Başkenti Bogota'ya ve Panama City'e direk uçuyor. Gezi planınızda Kolombiya yok ise Panama City'e direkt uçup oradan Peru'nun başkenti Lima'ya rahatlıkla istediğiniz saatte uçuş bulabilirsiniz. Bogota'dan Lima'ya direkt uçuşlar oldukça pahalı, Panama City'den daha çok seçenekte ve daha ucuza Lima'ya uçuş ayarlayabilirsiniz.

 

Peru'da gezilecek yerler

 

Peru'ya seyahat etmeyi planlıyorsanız Peru'da gezilecek yerler listesini ziyaret sürenize göre oluşturmanız en mantıklısı çünkü Peru bir turizm cenneti :) Peru'nun en çok ziyaret çeken noktası elbette dünyanın 7 harikasından biri olan Machu Picchu daha sonra sırasıyla İnkaların başkenti Cusco, Titicaca Gölü ve Puno, Nazca Çizgileri ve tabii ki Amazon ormanları. 

 

Biz kısıtlı zamanlarda seyahat planladığımız için 5 günlük Peru gezimizde Lima, Cusco, Machu Picchu ve Sacred Valley - Kutsal Vadi'yi ziyaret ettik. Aslında gezimize 1 gün daha ekleyebilseydik gizemli Nazca Çizgilerini havadan görmek için helikopter gezisi yapabilirdik :(

 

Lima gezilecek yerler yazımı okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Machu Picchu'ya gitmeden faydalı olabilecek 14 ipucu burada. Machu Picchu'ya nasıl gidilir detaylar ise burada.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon