Amerika'da nasıl indirimli alışveriş yapılır?

20/11/2016

Amerika'da alışveriş ile ilgili bir sürü efsane duymuşsunuzdur. Outletlerde ünlü marka t-shirt'ü 5 dolara, çantayı 10 dolara aldım gibi. Efsane değil hakikaten ama yol yordam bilirseniz. Artık işin gediklisi olarak paylaşmak istedim.

 

Amerika'da duty free olayı maalesef yok. Eyaletlerin uyguladığı farklı oranlarda sales tax yani satış vergileri var. Delaware eyaletinde bu vergi 0 sıfır. Amerika'dan Iphone, Macbook, Ipad, Bang Olufsen, Beats gibi fiyatı hemen hemen heryerde sabit olan teknoloji ürünü almayı planlıyorsanız Delaware'den vergisiz alabilirsiniz.

 

Teknoloji ürünleri dışında kıyafette de vergi olmadığı için alışveriş niyeti ile Amerika'ya gezi planlıyorsanız Delaware'i içine alan bir plan yapın derim. Aynı alışverişi örnek olarak Kaliforniya'da % 8-9, New York'ta % 7-8 daha pahalıya yaparsınız.

 

1) Amerika'da outlet alışverişi

Amerika'da benim gözlemlediğim 2 tane büyük outlet zinciri bulunuyor: Premium Outlets ve Tanger Outlets.

 

Premium Outlets'in  doğu ve batı Amerika'nın bir çok kentinde alışveriş merkezleri yer alıyor. Bu outletler genellikle şehre 1 saat mesafe uzaklıkta tek katlı ve oldukça geniş alana dağılmış mağazalardan oluşuyor.

 

 

http://www.premiumoutlets.com sitesinden hangi şehirlerde bulunduklarına göz atabilirsiniz.

 

Eğer araba ile seyahat etmiyorsanız gitmek istediğiniz alışveriş merkezine shuttle / servis vs. olup olmadığını internet sitesinde ulaşım bölümünden kontrol etmenizi tavsiye ederim. Mesela New York Woodbury Premium Outlet için helikopter ile gitme seçeneği sunmuşlar :)

 

Hatta konaklama paketlerine bile göz atabilirsiniz. Amerika'da outlette harcayacağınız vakiti görünce konaklamanın gerekliliğini de kavrarsınız, benden söylemesi :)

 

Mutlaka 1 günününüzü ayırın derim. Birşey almayacağım şöyle bir bakacağım deseniz bile o kadar çok mağaza var ki, zaman nasıl geçti anlamazsınız. Fiyatlar Türkiye ile kıyaslandığında oldukça uygun kalıyor (du, 1 USD 3,40 TL olmadan önce). USD / TL 3,40 lira olsa dahi hala ucuz o ayrı.

 

GAP markası Amerika'da LCWaikiki denginde. Türkiye'de GAP mağazaları en şık alışveriş merkezlerinde çılgın fiyatlara jean, t-shirt satıyor. Amerika GAP'in fiyatlarını ve konumunu gözünüzde canlandırırsanız Tommy Hilfiger ve Calvin Klein gibi amerikan markalarının konumunu da kestirebilirsiniz. Türkiye'de yanına yaklaştırmayan Calvin Klein'ın outletlerinde 15-20 dolara t-shirtler, 30-40 dolara jeanler rahatlıkla bulunabilir. 60 dolara kışlık mont almışlığımız var.

 

Premium Outlets'de alışveriş yapacaksanız mutlaka internetten ücretsiz üye olun ve gideceğiniz mağazanın coupon book denilen indirimlerin olduğu kitapçığı basın ve yanınıza alın. Hatta alışveriş merkezine varır varmaz tourist information'dan da coupon book'unuzu ücretsiz alın. Üye olmazsanız bu coupon book ücretli. Bu indirim kuponları çok işinize yarayacak.

 

Tanger Outlets mağazalarının yüzde 90'ı doğu Amerika'da. Premium Outlets'teki gibi mağazalar tek katlı ve oldukça geniş bir alana yayılıyor.  Bu stil Amerika'da yer bolluğundan sanırım çok yaygın.

 

http://www.tangeroutlet.com sitesinden ulaşım, konaklama ve güncel indirim bilgileri yer alıyor.

 

Tanger Outlet için üyelik ücretli 10 dolar. Ben üye olmadım fakat outlete gidince elimde ücretsiz coupon book için bir kupon vardı (Amerika'da herşeyin bir kuponu vardır :) pazarlamanın dibinin dibi). Coupon book u almak isterseniz 5 dolar.

 

Bu tutumundan dolayı Tanger Outlet'i çok tutmadım doğrusu. Premium Outlets ile kaşılaştırıldığında hemen hemen aynı markaları barındırıyorlar. Kupon bolluğu nedeniyle Premium Outlets'i öneririm.

 

2) Outlete gidemiyorsanız

 

Aslında sezon sonu döneme denk geldiyseniz outlete gitmenize pek gerek kalmıyor. Çünkü Macy's de (Bizim Boyner'in muadili) % 70-80 indirimler oluyor ve outlet fiyatları ile aynı hatta bazen daha ucuz olabiliyor.

 

Bir de bazı vakıflar ile işbirliği var ise ekstra indirimler yakalayabiliyorsunuz. Mesela kalp vakfına 5 dolar yardım edin % 20 ekstra indirim alın gibi. Bu indirimleri genellikle her üründe kullanabiliyorsunuz. Kasada yardım etmek istiyorum demeniz yeterli.

 

Macy's dışında New York'ta Century 21 isimli outlet ürünleri satan meşhur bir mağaza var. Century 21'de alışveriş için iyi bir seçim olur.

 

Amerika'da ucuza alışveriş için önemli diğer bir nokta ise Labor Day, Columbus Day, 4th of July gibi özel günlerde ekstra ekstra indirimler olması. Amacınız alışveriş gezisi ise mutlaka göz önünde bulundurun .

 

Son olarak gezinizde birden çok eyalete gidecekseniz vergi oranlarına göz atmanızı da  öneririm. Planlama yaparken işinize yarar.

 

 

 

İyi alışverişler!!

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Avrupa'nın En Güzeli: PARİS

Japonya'dan akılda kalan 10

Japonya'ya taşınalım mı?

Japonya'ya giriş

Mexico City: Taco, tequila ve tarih şehri

1/1
Please reload

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Broklyn Köprüsü
Gece Şehir Trafik
Çöl yolu
Rio de Janeiro at Night
Gün batımı kanat
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black Instagram Icon